Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Biciklistička tura obalama Dunava i Save i obilazak Velikog ratnog ostrva  (Pročitano 26710 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Četvrtak, 25. avgust 2016. Jutro vedro, sveže i mirno, pa ako se po jutru dan poznaje biće ovo divan letnji dan, idealan za dužu vožnju bicikla. Za svaki slučaj, modeli su to potvrdili predviđajući umereno toplo i relativno mirno vreme (u pogledu vetra).

Kako je jutro bilo sveže, sačekao sam da malo ugreje, budući da volim da vozim po toplim pa čak i vrućim uslovima. Krećem par minuta pre 11 h uz temperaturu od 24°C.

Pre nego što nastavim sa opisom, evo tačne putanje iscratne veoma praktičnom aplikacijom, koja beleži putanju i još neke parametre u toku vožnje. Pređenih 70.2 km na užoj teritoriji grada.



Početak ture obeležava vožnja pokraj Zrenjaniskog puta ka Pančevačkom mostu. Sa „Pančevca“ se pruža lep pogled na grad.



Sledeće odredište je Dunavski kej, do kog dolazim vožnjom obodima industrijske zone a zatim i ulicama Starog grada.



Posle ne tako duge vožnje i zanimljivog spusta podvožnjakom dolazim do Dunavskog keja - 25. maja kako ga mnogi zovu. Odavde počinje biciklistička staza koja vodi do Ade Ciganlije, i ide uz reke. Ne treba trošiti mnogo reči na opis Dunavskog keja, dovoljno je reći da mi je to jedno od omiljenih mesta u gradu. Evo jedne fotke sa velikim zumom na kojoj se vide Zemun i Pupinov most.



Dalje na putu ka Adi najpre se prolazi ispod Brankovog, zatim Starog savskog, Gazele, Starog železničkog i Novog železničkog mosta da bi na kraju došao Most na Adi.



Ubrzo nakon Mosta na Adi konačno stižem do Ade Ciganlije. Do Ade sam prešao oko 18 km, a sam krug biciklističkom stazom oko Ade iznosi oko 8 km.  Na Adi pravim prvu dužu pauzu. Posle predaha, završavam krug oko Ade i krećem ponovo ka Mostu na Adi kako bih prešao na Novi Beograd. I preko mosta postoji staza za pešake/bicikliste. Ulicom Jurija Gagarina i dalje vozim biciklističkom stazom i idem prema Savskom keju. Prelazim Savski kej čitavom dužinom i tu pravim pauzu takođe.



Preko puta su Ada Ciganlija i Ada Međica, a  Ada Ciganlija je sa ovim kejom povezana čamcem koji redovno saobraća.  :D Do isključenja sa Savskog keja prešao sam 36 km. Sada vozim ulicama Novog Beograda ka Ušću odnosno Brankovom mostu, sve vreme biciklističkim stazama. Mnogobrojni semafori zaista čine vožnju usporenom. Da ne spominjem fenomen koliko je slatko šetati stazom za bicikliste. Naime, na Novom Beogradu pored staza za biciliste obično postoji trotoar širine od barem 2 metra, ali nema veze, opet svi mahom šetaju stazom za bicikliste iako razlike nema, da kaže čovek da su staze za bicikliste u hladu npr. No, to nije bitno, navikao je svako na takve situacije ko vozi bicikl po Beogradu.

Sledeća pauza je kod Brankovog mosta gde se ponovo uključujem na kej, ovaj put Zemunski uz pređenih 45 km do tog trenutka. Usput sam naišao na mnogobrojna mesta za iznajmljivanje i servisiranje bicikala što je zaista dobro. Vožnja Zemunskim kejom teče glatko i u prijatnom okruženju. Po prolasku hotela “Jugoslavija” uočih pontonski most ka plaži Lido. Nisam imao u planu da idem tamo, ali kad sam već izdvojio ovaj dan za vožnju što ne bih svratio i tamo, i onako se ubrzo sklanja mostić. Pred dolazak do pontonskog mosta lep prizor se ukazao, brojni čamci na Dunavu uz odraze kumulusa na vodi.



Pontonskim mostom nisam vozio, već sam gurao bicikl pored sebe, uživajuči u lepom okruženju i pogledu. Na Veliko ratno ostrvo stižem oko 15 h uz temperaturu od idealnih 28°C. 



Odavde su slike kombinacija slika snimljenih ovog dana, i narednog dana (petak 26. avgust) budući da sam tada ponovo vozio do Veliko ratnog ostrva, videćete što, ali priča i redosled slika će ići u smeru ture napravljene u četvrtak.







Na Lidu sam već bio par puta ali se nikada nisam kupao na ovoj plaži. Priđoh tablama na kojima su ispisani i iscrtani detalji vezani za ostrvo. Tada sam prvi put video da na ostrvu postoji kružna staza i odmah mi je sinula ideja da moram probati tuda da vozim, koliko bi samo uzbudljivo bilo to. Pored toga na karti su iscrtane i zone zaštite budući da je ovo prirodni rezervat u kom se nastanjuju brojne vrste ptica. Prethodnih 50 km koliko sam prešao dok nisam kročio na Veliko ratno ostrvo su bili utabane i dobro poznate staze, dok je ovo što sledi bilo skroz suprotno.

Pa hajde da krenem. Sredina je radnog dana pa i nije bilo mnogo ljudi na ostrvu. Već na samom početku divan pejzaž, bujna vegetacija i letnji put za koji sam opremljen budući da imam “mountain bike”.





Put me vraća ka vikendicama na obali ostrva, a odakle se ukazuje lep pogled ka Zemunu. Vikendica ima samo u užoj okolini plaže, budući da je ostatak ostrva zaštićen.



Krećem dalje ka unutrašnjosti ostrva. Put se polako pretvara u stazicu. Usput nailazim na ovu tablu (ako nekoga bude zanimalo šta piše sitnim slovima, iskucaću očas posla)



Iako sam laik što se tiče botanike, ne dovodi se u pitanje šta je ovde invanzivno bilje, pogledajte samo ovu puzavicu (kako već da je nazovem), bukvalno je sve okovala! Takvih pejzaža ima i u nastavku puta.



Poslednji trag civilizacije na ostrvu za naredna 4 km.



Nadalje potpuno prirodan ambijent. Zvuka velikog grada više nema, čuju se samo ptice i insekti. Bilje prosto buja, kao u prašumi (iako nisam bio u prašumi liči na prašumu  :grin:). Adrenalin raste budući da ne znam šta me očekuje svakim narednim obrtom pedala, budući da se stalno smenjuju šumarci i otvoreni predeli, pritom ljudi nema a stazice su prilično blatnjave u pojedinim delovima budući da je pre par dana pala dobra kiša. Zmiju sam na sreću video samo jednu iako sam bio spreman na veći broj, dok je bilo dosta žabica i leptira pred točkovima.







Drugog dana su ispred mene sve vreme išla dva psa, taman su krčili put.  :D



Osmatračnica za ptice:



Odavde sledi još malo vožnje kroz gusto rastinje i polako počinje da se uočava voda kroz granje. Stigao sam do najudaljenjije tačke na ostrvu u odnosu na plažu Lido, odnosno tačno preko puta Kalemegdana. Ostavljam bajs na stazici i prilazim peščanim terenom do vode odakle se vide kula “Nebojša”, Kalemegdan i “Pobednik”.





Nastavak u drugoj poruci.   :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Sada ponovo vozim ka plaži Lido i u ovom delu sam sreo par ljudi usput. Nedaleko od staze sa desne strane nalazi se kanal Veliki Galijaš, dok je sa leve strane šumski teren. Malo je reći da sam oduševljen, vozio sam mnogim letnjim putevima ali ni u približno ovakvom okruženju.





Usput nailazim na još jednu osmatračnicu i ovaj put se penjem na nju. Sa nje se pruža divan pogled na pomenuti kanal i predivnu bujnu vegaticiju koja prosto šljasti zelenilom na sunčevoj svetlosti.







Saputnici su nestrpljivi da nastavimo vožnju  :grin:



Iako nije bilo vruće, u ovom prirodnom okruženju je tek prijatno













Svetlo na kraju tunela  :D, tj. poslednja fotka je mesto posle kog se brzo priključujem na put kojim sam već vozio i posle kog se brzo stiže na Lido. Tu se snabdevam vodom i pravim kraću pauzu. Avantura na VR ostrvu je bila dužine od oko 6 km.



Na pontonskom mostu upoznajem zanimljivog 72-godišnjaka iz Čikaga koji je na krstarenju Dunavom sa početkom iz Budimpešte svratio i u Beograd, pa je biciklom krenuo u obilazak, uputio sam ga šta može videti VR ostrvu, pravimo zajedničku fotku da obeležimo ovo 15-minutno poznanstvo i nastavljam dalje.

Sledi vožnja Zemunskim kejom (koji je uvek krcat) dalje ka gornjem Zemunu kako bih došao do Pupinovog mosta i vratio se na moju levu obalu Dunava.   :)





Uspon Sinđelićevom ulicom ne mogu da izguram vozeći, budući da je velik i da je put od kaldrme. Ali ova uličica je prelepa, čuva neki duh iz prošlih vremena a pritom se kao kontrast na horizontu uočava jezgro grada.





Duša u nosu ali izgurah do vrha. Sada sledi vožnja Zemunom, sa desne strane se nalazi Dunav. Usput se nailazi na deo gde se može prići ka reci, ali ovde je obala visoka i strma, Dunav je na par desetina metara niže a do njega se silazi strmim stepenicama, gde ima brojnih pecaroša i čamčića. Bajs malo pozira, radi sjajan posao izuzetno dugo.



Stižem do Pupinovog mosta nakon 60 km vožnje. Umor se polako pojavljuje ali ne u meri da pokvari vožnju. Sada su lokacije kojima sam prošao ranije u toku dana daleko pri horizontu, a sa samog mosta se pruža lep pogled i tu takođe ima staza za pešake/bicikliste.



Stižem na levu obalu Dunava, a evo i puteva Borče.  :rofl:





Šalim se naravno, ovo su prečice do naselja Crvenka kako ne bih vozio glavnim putem ka severu a zatim se ponovo vraćao ka Borči. Gornji (desni) putić je na nasipu, a donji u njegovom podnožju. Tu su se našle i kozice u pravo vreme, slede put.  :)

Ostaje još manje od 10 km vožnje do kuće, najpre letnjim putevima kroz njive do Crvenke a zatim i asfaltom od Crvenke do Borče.



Stižem kući posle 5-6 sati. Naravno, prešao bih ovu putanju mnogo brže da nije bilo fotkanja na svaku sekundu.

Veliko ratno ostrvo je ostavilo na mene veliki utisak, pa sam zato odlučio da i sutradan odem ponovo tamo, samo u kontra smeru od ovoga u četvrtak, s tim što nisam išao dalje ka gradu od Zemunskog keja, već istim putem nazad.

Nadam se da vas nisam udavio brojem slika i opisima. Iako reportaža iz Beograda već ima na forumu, i verujem da je većina kolega imalo priliku da poseti Beograd, ovo je jedna reportaža iz perspektive bicikliste. Drago mi je i da turisti sve više koriste ovaj način za obilazak našeg grada.

Pozdrav kolege!  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Slike su sjajne i ovo kazem jer stvarno tako mislim, velika vecina clanova jeste bila u Bg-u ali nije isla ovim putevima kojim si ti isao a mislim da narocito nisu bili na Velikom ratnom ostrvu...Priroda je prelepa, kumulusi stvarno dodali lepotu slikama :)
Kako sam razumeo ti si ovo sve sam presao, ja sam od onih koji bi isto tako vozili biciklu po okolini Nisa ali uvek mi se nije islo jer niko drugi nece, ali sad vidim da to ne mora da bude problem  :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Lepa tura, lepe fotke Škomi!

Ne znam zašto, al ova slika sa kozama kao da je pobegla iz nekog Kusturicinog filma.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Fotke su savršene!  :tu: Neke su čista umjetnost, pogotovo ona sa kozama, koju je i Pavlović zapazio. :)
A šta tek reći za Veliko ratno ostrvo, ko bi rekao da se ta džungla u pravom smislu te riječi nalazi u srcu Beograda. Dao si mi sada ideju da odem tamo neki dan.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Fantastično skonimaster, i za avanturu i za sportski duh i za fotografije. Učinio si fotografijama i opisima da se i mi provozamo istom stazom :) :super:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Ja bih dodao i da ova poslednja lici kao da je iz filma Emira Kusturice...Ta slika sa suncokretima kao da je iz filma  Crna macka beli macor  :grin:
Salu na stranu super su sve slike :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Hvala puno momci!  :)

Da Bart, u poslednjih godinu dana vozim sam duze ture (30+km), buduci da mi se saputnica i ujedno najbolji prijatelj zaposlila u inostranstvu. Za krace ture imam drustvo. Ima naravno i dosta biciklistickih drustava ovde a verujem i u Nisu koja jednom nedeljno organizuju ture, ali meni ne prija ta prevelika kolicina bici-fenseraja; koliko ti kosta bicikl, da li od glave do pete imas ultra-giga-full opremu pa sam odustao od toga, tu poenta nije uzivanje u biciklizmu vec modiranje i prosecna brzina. Naravno, voznja u drustvu je zanimljivija, ali i samostalne voznje imaju mnoge prednosti, tako da se baci u akciju, ovako dok docekas druge prodje lepo vreme, pa podeli utiske i slike s nama.  :)  :tu:

Aha, obavezno imenjace kad ti se ukaze vremena obidji VR ostrvo, jer je bas tako sto kazes, prava oaza u srcu grada.  :) Krivo mi je sto sam kasno otkrio ove sezone, jer veceras kako mi javise sklanjaju pontonski most, ali verujem da se uvek moze i camcem preci.

Hehe hvala Nikola, nisam razmisljao u tom pravcu.  :D

Drago mi je Dejo da takav utisak prenosi reportaza, hvala.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
 ^^ To se slazem i ja mrzim taj fenseraj, meni je prevashodno zbog prirode i obilazenja mesta na koja nisam bio :) Videcu, kad neke obaveze zavrsim da mogu na miru da uzivam :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Super fotke Škomi, uživalo se jasno se to vidi po slikama, pravi si bajker! :)
Ja sam jednom bio na V. ratnom ostrvu baš ovog leta i bilo je prelepo, prava jedna oaza što reče Miloš u centru Beograda.
Mnogo mi se sviđa Lido plaža koja je koliko se sećam cela od peska, za razliku od Ade gde je šljunak prisutan..

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Sjajna priča škomimasteru! :tu: Uživao sam u prelepim predelima i čarima Beograda i iako sam iz ovoga grada - morao sam ponovo da je pogledam. :laie: Ti si odličan prezenter naše zemlje i svaka ti čast na tome. :thumbup: Dao si mi idaju da sredim svoj bicikl i hvala ti što si me ''naterao'' da obećam sebi da ću sledeće godine organizovati izlet po uzoru na tvoj i obići pre svega Veliko ratno ostrvo, ali i Beograd iz nekog drugog ugla - iz perspektive bicikliste. I kod mene je, kao i kod Barta, bio problem nedostatak društva, ali i motivacija. ;)

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Bravo za reportazu druze!  :laie:

Slike su sjajne, bas mi se svidja ta relacija kojom si vozio, dodje mi sad da odem tamo  :D

Nadam se da cemo imati priliku nekad da vozimo zajedno :tu:




Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Biciklistička tura obalama Dunava i Save i obilazak Velikog ratnog ostrva
« Odgovor #12 poslato: 06. Septembar 2016. u 00:36 »
Hvala puno kolege!  :)

Super sto si i ti bio Miki, jeste, Lido je sav pescan.  :)

Odlicno Srki, pogotovo sto si ti na NBG-u pa imas finu mrezu bici-staza a i Veliko ratno ostrvo ti nije daleko. Eto mozemo i zajedno voziti, i inace ko je zainteresovan ja sam za kad god se ukaze vremena.  :)

I ja isto Ivane, eto kad budes sledeci put dolazio moramo da organizujemo voznju!  :)  :D

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Biciklistička tura obalama Dunava i Save i obilazak Velikog ratnog ostrva
« Odgovor #13 poslato: 07. Septembar 2016. u 20:36 »
Сјајна репортажа и још боља тура.

Ја често возим бајс обалама Саве и Дунава, пошто у принципу једино ту и има уређених бициклистичких стаза, али ово ме је баш пријатно изненадило да се може возити и по острву, тако сад знам где ће ми бити следећа вожња :tu: