Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 696028 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #960 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:23 »
ima sve više povratnika pod stare dane, tako da nisam više ni izuzetak.

toga je uvek bilo, ali vise nece biti, zato su se sad stari studenti uplasili reformi, zbog razlika u ispitima, zato su se sad mnogi aktivirali... i ovo im je zadnji voz!
a danasnji studenti imaju sasvim drugi ritam, pa i drugacija nametnuta pravila, tako da otpada kampanjsko ucenje /bar je takav plan.../

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #961 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:31 »
eh, da, pocelo grejanje i u nasem gradu!
bas danas, kad je bilo preko 20...!

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #962 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:42 »
i ovo im je ZADNJI voz!

Zadnji  :?: Ja bih rekao: poslednji... ;) Prvi i poslednji, prednji i zadnji...


eh, da, pocelo grejanje i u nasem gradu!
bas danas, kad je bilo preko 20...!
U istom smo gradu, ali kod mene ništa od grejanja... :-\ :evil:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Chat
« Odgovor #963 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:47 »
eh, da, pocelo grejanje i u nasem gradu!
bas danas, kad je bilo preko 20...!

vala bas!

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #964 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:53 »
 ^^
grejanje nam danas i ne treba, valjda su samo lokalno isprobavali

zackoljica sa zadnji/poslednji - to je stari problem, obrazlozicu to u odgovarajucoj rubrici, ali veceras nemam ni volje ni snage za neke ozbiljnije teme...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Chat
« Odgovor #965 poslato: 01. Oktobar 2008. u 22:57 »
Ja mislim da nam nece ni trebati grejanje barem do kraja oktobra i pocetkom novembra....

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #966 poslato: 01. Oktobar 2008. u 23:02 »
^^
grejanje nam danas i ne treba, valjda su samo lokalno isprobavali

zackoljica sa zadnji/poslednji - to je stari problem, obrazlozicu to u odgovarajucoj rubrici, ali veceras nemam ni volje ni snage za neke ozbiljnije teme...
Treba nam grejanje... U stanove se uvukla hladnoća... Trebalo bi sada 10 dana da bude 30 da bi se osetilo u stanu... Pošto se 30 neće desiti, ima da cvokoćemo dok zaista ne počnu sa grejanjem...

Da, da... Začkoljica... Moram malko da te "isprovociram"... ??? Objasni nam kad budeš raspoložena... ;) Ćao... :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #967 poslato: 01. Oktobar 2008. u 23:44 »
Beket, to su "tople probe" (tako se to zove) i meni su radijatori bili mlaki.
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2008. u 23:59 Stefano »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Chat
« Odgovor #968 poslato: 02. Oktobar 2008. u 13:02 »
Kod mene je počelo grejanje pre skoro nedelju dana, tj. u celom gradu.  :-\

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Chat
« Odgovor #969 poslato: 02. Oktobar 2008. u 22:06 »
Ni imageshack ni photobucket ne rade trenutno  ::) Ili to samo na mom kompu  :?: To je dovelo do toga da nijedna slika na forumu neće da se otvori  ::) Ili to samo na mom kompu...  :?:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Chat
« Odgovor #970 poslato: 02. Oktobar 2008. u 22:23 »
Provjeri opet, meni sve normalno radi...  :-\


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Chat
« Odgovor #971 poslato: 02. Oktobar 2008. u 22:32 »
Ista priča i sa FF i sa IE  :evil: Neće  :( Kad probam da odem na photobucketov sajt kaže da nije dostupan...Isto i za Imageshack...A umesto meteograma u prognozama stoji crveni X.Krajnje iritirajuće...


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Chat
« Odgovor #972 poslato: 02. Oktobar 2008. u 22:48 »
Sad je odjednom sve OK....

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Chat
« Odgovor #973 poslato: 02. Oktobar 2008. u 22:56 »
Očigledno je bio neki trenutni problem. U suštini, ne treba se puno nervirati zbog imageshacka. On često zna da zeza.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Chat
« Odgovor #974 poslato: 08. Oktobar 2008. u 14:33 »
Evo moje omiljene priče, anegdote iz sveta naučnika i nauke. Nije meteorološka, ali je krajnje poučna.

TEOREMA O BAROMETRU I KANAPU

Britanac ser Ernest Raderford, predsednik Kraljevske akademije i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, voleo je da priča ovu dogodovštinu. Poučna je iz više razloga...

Pre izvesnog vremena pozvao me je kolega. Spremao se da nekom studentu da nulu za njegov odgovor na jedno pitanje iz fizike dok je student, naprotiv, zahtevao najvišu ocenu! Ispitivač i student složili su se da se dovede, i presudi, neko treći i ja sam bio izabran.
Pročitao sam ispitno pitanje koje je glasilo: pokazati kako je moguće odrediti visinu neke velike zgrade pomoću barometra.
Studentov odgovor je glasio: "Odneću barometar na vrh zgrade, vezaću ga za dugački konopac, spustiću ga do trotoara, a zatim ću ga ponovo podići. Izmeriću dužinu kanapa. Dužina kanapa je visina zgrade."
Student je zaista imao dobar razlog za visoku ocenu s obzirom da je dao potpun i tačan odgovor! S druge strane, kad bi dobio visoku ocenu iz fizike, to bi značilo svojevrsno priznanje u ovoj oblasti, što njegov odgovor nije potvrđivao!
Predložio sam da student još jedanput pokuša. Dao sam studentu šest minuta da reši zadatak, uz upozorenje da njegov odgovor mora da pokaže bar neko znanje iz fizike! Pri kraju petog minuta student još ništa nije zapisao. Pitao sam ga da li želi da odustane, ali mi je on odgovorio da ima mnogo odgovora za taj problem: upravo je razmišljao o najboljem rešenju. Izvinio sam se što ga prekidam i zamolio ga da nastavi.
U sledećem minutu on je napisao svoj odgovor koji je glasio: "Odnesi barometar na vrh zgrade i nagni se preko ivice krova. Ispusti barometar, a štopericom meri vreme dok ne tresne o trotoar. Tada, koristeći formulu 0.5 x gt2, izračunati visinu zgrade!''
U tom trenutku pitao sam kolegu da li sad on odustaje od davanja loše ocene! On se složio i dao studentu skoro najvišu ocenu.
Dok sam napuštao kancelariju kolege, setio sam se da mi je student rekao da ima još mnogo rešenja za taj problem, pa sam ga pitao: "Koja su?"
"Pa", reče student, "postoji mnogo načina da se odredi visina zgrade uz pomoć barometra. Na primer, možete izneti barometar napolje, pod pretpostavkom da je sunčan dan, izmeriti visinu barometra, zatim dužinu njegove senke, dužinu senke zgrade i onda običnom proporcijom, uz pomoć Talesove teoreme, izračunati visinu zgrade!"
"Sjajno!" rekao sam, "a ostali načini?"
"Da", rekao mi je student, "postoji jedan osnovni metod merenja koji će vam se sigurno dopasti. Po ovom metodu, uzmete barometar sa sobom i počnete da se penjete uz stepenice. Prethodno, na zidu napravite crtu da označite dužinu barometra. Zatim, kako se penjete, markirate stalno dužinu barometra. Tako ćete dobiti visinu zgrade u jedinicama dužine barometra!"
''Veoma direktan metod!" rekao sam.
"Naravno, a ako želite malo umniji metod, možete vezati barometar za kraj opruge, zaljuljate ga kao klatno i zatim odredite vrednost gravitacione konstante g na nivou ulice, a onda na vrhu zgrade. Iz razlike za gravitacionu konstantu g može se, u principu, izračunati visina zgrade!"
"Takođe, koristeći isti princip, možete odneti barometar na vrh zgrade, vezati ga za dugačak kanap, spustiti ga do samog trotoara i tada ga zaljuljati. Tada možete izračunati visinu zgrade prema periodu precesije!"
"Na kraju", zaključio je student, "postoje i mnogi drugi načini da rešite problem, Verovatno najbolji je da ponesete barometar u prizemlje i da pokucate na vrata nastojnika zgrade. Kada vam nastojnik otvori vrata, vi treba samo da kažete: Gospodine nastojniče, ovo je divan barometar! Ako mi kažete kolika je visina zgrade, pokloniću vam ga!"
U tom trenutku nisam mogao da izdržim i pitao sam studenta da li zaista ne zna uobičajeni odgovor na ovaj problem.
Priznao mi je da ga zna, ali mi je rekao da je sit asistenata i predavača na fakultetu koji pokušavaju da mu nametnu svoj način mišljenja.

Student se zvao Nils Bor. Doktorirao je 1911. godine, u 26-toj godini života i kao post-doktorant nastavio učenje fizike kod Raderforda, posle čijih predavanja je postavio svoj model atoma, 1913. godine. Dobitnik je Nobelove nagrade za fiziku 1922. godine. Jedan je od osnivača moderne atomske fizike.
Više informacija o Nilsu Boru možete naći na http://en.wikipedia.org/wiki/Niels_Bohr , dok na srpskoj stranici http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BB%D1%81_%D0%91%D0%BE%D1%80 imate znatno manje informacija.

Zbog ove priče, ali i kasnijih saznanja o životu Nilsa Bora, iskreno se divim tom čoveku i njegovoj želji da ne robuje stereotipima i predrasudama, što ga je vodilo kvalitativnom skoku u nauci. Trudim se da se bar malo povodim takvim težnjama, ali... nije lako.

Ovaj post je u čast rođenja velikog naučnika, čiji bi 123. rođendan bio juče. Rođen je 7. oktobra 1885. godine. Umro je 18. novembra 1962. godine, ali samo materijalno. Fizički, kao otac kvantne fizike, modela atoma i mnogo toga iz oblasti fizike, spada u definitivne besmrtnike.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Chat
« Odgovor #975 poslato: 08. Oktobar 2008. u 19:44 »

Ovo je odlično! Iako znam priču, postoje slične za još dosta velikana. Već sam govorio o tome koliko je važno na samo trenutak se odaljiti od svega što poznajemo, kako bismo dobili originalne misli. Šta dalje sa njima, stvar je nagađanja, ali je jedno sigurno, a to je da se sistematikom i učenjem, vežemo za iste te stvari veoma jako, te nas one jedine vode i postaju večne, što naravno, nije slučaj. Otud se vidi ono što je takođe ljudima teško objasniti: sa većinom, možemo razgovarati strogo informativno. Ljudi su prepuni vesti, informacija o tome koji auto koliko ide brzo itd. I nikada od njih nećete čuti baš njihovo mišljenje. Umesto toga, čujete ono što je naučio. Na ovaj ili onaj način. Ali ako ga naterate da govori iz sebe, oseti se da je čovek prazan. Kako užasavajuć osećaj! koji se vidi u najvećem broju primera. Otud se od onih koji razmišljaju drugačije, može čuti o njihovoj usamljenosti. Uobičajen mediokritet bi pomislio: kako može biti sam u gomili ljudi?
Ništa nije konačno, pa ni teorije, a ponajmanje originalnost.

Međutim, moram naglasiti da je Bor imao prednost razumevanja profesora... kod nas mu to ne bi pošlo za umom. Ili, kako reče još Arčibald Rajs, naš čovek ovde, ne samo što zapretava stranca, već podmuklo, većina naše "inteligencije", ruši sve oko sebe kako bi opstao u smislu umnog moćnika. Rajs naglašava na kraju "zato vam je i politika bedna".

Zaključak: niko ne voli studente koji vole da razmišljaju. Oni se kod nas vode kao "svadljivi, oni što uvek sve znaju". Matematika bi trebala da nam razvija logiku. Umesto toga, koristi se kao večna i transcedentna. Srećom, Vaseljena je uredila da sve to ne ostane isto ni jednog jedinog trenutka. Jedini je problem još uvek, što većina prirodom smatra samo svoju neposrednu okolinu, cveće i drveće, a Vaseljenu kao nešto potpuno neprirodno. Lično mi je žao zbog ovoga, a dok se taj uvid ne promeni, stanje stvari ostaje isto.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Chat
« Odgovor #976 poslato: 08. Oktobar 2008. u 20:01 »
Divno kolega  :first:

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Chat
« Odgovor #977 poslato: 08. Oktobar 2008. u 20:14 »
Pre neki dan sam ucio prvi i drugi Borov postulat  :lmao: :lmao:

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #978 poslato: 09. Oktobar 2008. u 00:25 »


Zaključak: niko ne voli studente koji vole da razmišljaju. Oni se kod nas vode kao "svadljivi, oni što uvek sve znaju". Matematika bi trebala da nam razvija logiku. Umesto toga, koristi se kao večna i transcedentna. Srećom, Vaseljena je uredila da sve to ne ostane isto ni jednog jedinog trenutka. Jedini je problem još uvek, što većina prirodom smatra samo svoju neposrednu okolinu, cveće i drveće, a Vaseljenu kao nešto potpuno neprirodno. Lično mi je žao zbog ovoga, a dok se taj uvid ne promeni, stanje stvari ostaje isto.
E, Nele, bojim se da je situacija još tragičnija od ove koju si opisao... :( Meni se čini da većina ljudi čak ni to "cveće i drveće" (he,he, dobar si sa ovim  :lmao:) nije u stanju da okarakteriše kao Prirodu... Znači, čak i to što je mnogo vidljivo oni ne vide, a kamoli nešto da se zapitaju o nečemu što je "nevidljivo" i neopipljivo... Ako im kažeš da je sve Priroda, gledaju te belo i malo fali da ti navuku ludačku košulju... :lmao: Tako da, što se ove teme tiče, ja očekujem njen nastavak u-narednom životu ili civilizaciji. Ova civilizacija je dostigla vrhunac... Prosto je krenula pogrešnim pravcem, a onda je to za nju-put bez povratka... Ali, Priroda će smisliti nešto bolje, savršenije od ovoga u čemu smo mi sada...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #979 poslato: 09. Oktobar 2008. u 01:01 »
Zaključak: niko ne voli studente koji vole da razmišljaju. Oni se kod nas vode kao "svadljivi, oni što uvek sve znaju".

zakljucak mi se nimalo ne svidja, posebno sto je to postalo uvrezeno misljenje medju danasnjim studentima... i veoma je opasno siriti takve stereotipe! narocito u javnosti...!!!

u principu, svaki profesor ima nonsalantni stav: naucite ovo sto ja znam i sto imam da vam kazem, pa posle pricajte sta hocete, na drugom mestu i na drugom nivou... ili: mozete da mislite sta god vam drago, ali morate da znate osnovne stvari, itd. itd.

ova anegdota je super, ali poenta je ipak na strani genija, tj. tog studenta i potonjeg naucnika...

znam neke druge pricice koje osporavaju autoritet profesora, ali o tome mozda neki drugi put...