Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62848 puta)

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #120 poslato: 10. Avgust 2017. u 19:03 »
ne vredi, nema ovde vajde, za ratarske kulture je vec odavno kasno, mislio sam sa ce onih 50-ak mm sto je davano da znaci vocu i vinogradima ali nista osta tu 10 do 15 mm, to ne znaci nista, kod mene u sljivama ima pukotina kao saka, to ce samo da iscuri u dubine ako uopste padne toliko kise.... ovo samo mogu da pokrpe duge kise jesenje, ako priroda ne resi da nas i toga lisi, mozda negde u novembru bude bolje  :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #121 poslato: 10. Avgust 2017. u 19:19 »
UKMO je sve ono sto je do skoro GFS nudio.

A spomenuti "gospodin" GFS na kartama meteociel-a otkriva ipak itekako razlog smanjenja padavina... ha, pa po njemu visinski ciklon (gledano na 500mb) odmah ide iz severnog Jadrana na  kopno. Pa nije ni cudo...

ARPEGE i GEM povoljniji, dakle bice da se ipak GFS malo preigrao.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #122 poslato: 10. Avgust 2017. u 19:54 »
Upravo tako Kimi, pisao si o tome i kada je GFS imao jedan od boljih izlaza po nas, a i ja sam pominjao pre par dana tu povoljniju putanju ciklona po nas. Naime, nama bi mnogo vise odgovaralo kada bi se centar ciklona "spustao" od severa do juga Jadrana pre nego sto bi usao nad kopno. Modeli su u poslednjih par izlaza po malo menjali kretnju i polozaj ciklona te su stoga i padavine pomerane u skladu sa polozajem ciklona. To nam pokazuje da modeli jos nisu "sigurni" u konacan razvoj situacije, videcemo.

Evo toga o cemu Kimi prica. Prvo cu  postaviti sinopticku situaciju za subotu popodne.

UKMO:



GFS:


Kao sto vidimo, vec u subotu popodne je dolina nesto istocnije po GFS-u nego po UKMO-u, ali ni to ne bi bio toliki problem kada bi se centar ciklona spustao uz Jadran kasnije umesto sto bi odmah zasao u kopno kako GFS daje trenutno.

Evo situacije u noci na nedelju gde je vrlo jasna razlika:

UKMO:



GFS:



Dakle, UKMO pozicionira ovu dolinu jugozapadnije, spusta je skroz do juznog Jadrana te samim tim ista kasnije i ulazi na kopno a ozbiljnije padavine nam ne "pobegnu" istocno.
Nema jos puno vremena za neke vece korekcije u prognozama modela, nije sigurno ni da cemo do subote znati tacan polozaj i kretnju ove doline. U svakom slucaju zanimljivo za pracenje, jos kad bismo iz ovoga "izvukli" jednu lepu kisu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #123 poslato: 10. Avgust 2017. u 20:10 »
Mile, hvala sto si to lepo objasnio.

Izlazi EC..

Ih ne moze se videti 60-ti sat po EC, ali u 72h je vidljivo jugozapadniji od GFS-a, dosta slicnije UKMO-u.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #124 poslato: 10. Avgust 2017. u 20:17 »
Edit: Evo ec-a...
Bolji nego jutros...
Preko 100mm tamo kod naseg starog prijatelja crpckogceljaka, ili bar u blizini... Druga da kazem padavinska bomba kod Knjazevca, Zajecara...
« Poslednja izmena: 10. Avgust 2017. u 20:36 Bart »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #125 poslato: 10. Avgust 2017. u 20:21 »
Неки резиме да направимо.

GFS не зна се дал је главни излаз катастрофа или негови енси што се тичу падавина.

ИCOM предњачи са падавинама и по њему би их било прегршт, прати га UKMO.

EC нити смрди нити мирише, али прихватљив.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #126 poslato: 10. Avgust 2017. u 20:39 »
Sad sam i ja gledao ovu kartu sto je Bart postavio. Jugozapadnije je dolina i padavine su pomerene zapadnije pa bi prema ovome veca povrsina nase zemlje imala obilnije padavine. Jos neke manje korekcije pa bih se i ja mogao nadati nekoj "normalnijoj" kisi, ovako je to 10-ak mm maskimum kod mene za sada. Ako i toliko bude. Ove sezone nisam optimista sto se padavina u mom kraju tice.  :)

Evo sinopticke situacije po EC-u za noc na nedelju:



Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #127 poslato: 10. Avgust 2017. u 20:39 »
Улива наду овај EC, конкретније падавине надомак Бг-а, самим тим и добре шансе за обилније падавине у Бг-у и околини. А ту су и UKMO и ICOM.

Чекам следећи излаз GFS-a да се предомисли.  :rools: :fight:
Ипак се он до сада показао као најпоузданији модел када су конвективне падавине у питању.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #128 poslato: 10. Avgust 2017. u 21:39 »
GFS je jedini model koji je značajno smanjio količinu padavina u poslednjem izlazu. E sad, da li je nešto poslednji izlaz zabagovao, ili je GFS počeo da njuši nešto što drugi modeli nisu još uvek uhvatili, ostaje pitanje.
Činjenica je da je većina modela još povećala količinu padavina, pa čak i EC i WRF-NMM koji su vratili 10-ak mm za Beograd. GFS je trenutno najsuvlji od svih modela i jedini koji daje jednocifrenu količinu padavina.
ICON, GEM i ARPEGE i dalje crtaju bajke:







A evo i brojki za Beograd:

ARPEGE 118mm
ICON 52mm
GEM 33mm
ECMWF 18mm (subota 10mm)
WRF-NMM 9mm
GFS 8mm


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #129 poslato: 10. Avgust 2017. u 23:21 »
U poslednjim danima se uglavnom pisalo o tome koliku količinu padavina numerički modeli "daju" za vikend i u skladu sa "brojkama" koje su varirale menjalo se i raspoloženje kod nekih članova (nisam sve poruke pročitao, možda sam preskočio nešto bitno). Vikend je dosta blizu, neki globalni modeli se i dalje dosta razlikuju -evo količine padavina koju za Beograd-centar daju modeli (12z) koje sam pogledao:

subota + nedelja

GFS 0.25  6.5 + 1.3mm
ECMWF  9.2 + 7.8mm
GDPS/GEM  18.7 + 8.8mm
ICON Nest (HD) 36.2 + 26.1mm
ICON (lower res)  28.7 + 23.2mm
UKMO Global (lower res)  7.1 + 64.7mm
ACCESS G  22.5 + 29.3mm

Edit: Upravo videh da je Miloš već ispisao količine padavina za većinu modela. OK, ajd' da ne brišem svoj komentar -neće da škodi da ostane, a čim ne škodi ...  ;)




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #130 poslato: 10. Avgust 2017. u 23:47 »
 ^^ Što bi škodilo?  :) Čiji je ACCESS model, nikad čuo?

GFS u poslednjem izlazu nekih 30mm za Beograd (oko 25mm u subotu). Sve je ponovo pomerio malo zapadnije (kompletan ciklon) i odmah je tu i više energije i značajno više padavina. Kako god da ispadne na kraju, GFS je razočarao ovoga puta. Jednostavno prevelike oscilacije u kratkom vremenskom intervalu, iz izlaza u izlaz je lutao bukvalno od par mm do potopa od preko 100mm. EC je bio prilično konstatntniji i konkretno za Beograd je varirao od 10 do 20mm ukupno, uz prilično konstantnih 10-ak mm u subotu u poslednjih 5-6 izlaza.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #131 poslato: 11. Avgust 2017. u 00:19 »
 ^^
Australijski model, "oslanja" se na UKMO (neću da kažem da uzima bočne granične uslove jer ne bi bilo tačno). Minimalno sam ga pratio, nemam mišljenje o njemu...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #132 poslato: 11. Avgust 2017. u 07:25 »
A evo i brojki za Beograd:

ARPEGE 118mm
ICON 52mm
GEM 33mm
ECMWF 18mm (subota 10mm)
WRF-NMM 9mm
GFS 8mm

A evo kako jutros stoje stvari:

ARPEGE 90mm
HIRLAM 30mm
GEM 21mm (sve u subotu)
GFS 15mm (pola u subotu i pola u nedelju)
ICON 9mm

Ažuriraću kasnije poruku sa novim EC i WRF podacima. Ovo je jedna od onih situacija kada se čovek zapita da li uopšte i treba gledati padavinske karte kod modela. Sve je tu moguće, a na kraju će biti što biti mora. U hladnijem delu godine, kada konvekcija ne bude imala značajnog udela, i prognoza padavina će biti pouzdanija.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #133 poslato: 11. Avgust 2017. u 07:48 »
Sve to i dalje varira i za koje mesto se gleda.
Gledajuci za moj kraj od jos dostupnih stvari, GFS ima uzlaznu putanju, dok je GEM olabavio prilicno. UKMO sjajan i dalje, dobar je i ARPEGE.
Aladini takodje odlicni, WRF na meteoadriatic slab ali realno crta neke nebuloze, po njemu strujanje npr.  vec kasno popodne baca na  zapadno sto veze s vezom nema.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #134 poslato: 11. Avgust 2017. u 08:21 »
BKR  :scared:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #135 poslato: 11. Avgust 2017. u 08:23 »
Moze GFS jos da napreduje, EC slicniji UKMO-u. Hajde, okacice Bart kartu:


A ne, ipak je malo istocniji EC opet.. cudno jer je jugozapadniji od GFS-a i daje hladan front kasnije... wtf. ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #136 poslato: 11. Avgust 2017. u 08:42 »
Bacih pogled na poslednji EC sad, sveo je padavine na nekih 1mm u vr' glave. A taman sam ga pohvalio kako je najmanje oscilacije imao od svih modela.
Ja ne znam kako je teoretski moguće da ovakva situacija prođe bez gotovo ikakvih padavina u Srbiji.
Ne znam, ovaj ciklon mi je bio poslednja nada da će pasti nešto kiše. Ako i ovo prođe sa 1mm kako kaže EC neću više ni da gledam modele. Prognoza vremena gubi smisao. Toliko modela, a svaki svoju priču.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #137 poslato: 11. Avgust 2017. u 09:18 »
Ova rupa u cape-u na Kosovu verovatno posledica jz vetra, ne znam sta drugo  ali  mislim da i to je razlog sto smo mi na granici ali mislim da moze da se pokrene i kod nas nesto dobro...
Gledam ec i cini mi se oko ponoci i kasnije u subotu na nedelju kao da je vecina padavina...Nisam detaljno pre pratio karte samo ukupne padavina ali sad mi se cini kao da kasnije stizu padavine... Nt smrdi nit mirise to bi reko za ovaj ciklon aj videcemo...



Level 1 krajnji severozapad
« Poslednja izmena: 11. Avgust 2017. u 09:40 Bart »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #138 poslato: 11. Avgust 2017. u 09:40 »
Evo i modeli bolje rezolucije WRF-ovi su sveli padavine na 1-5mm. Nije mi jasno šta se dešava i gde je zapelo, ali sada 24h pred promenu, može se reći da su šanse za neke obilnije padavine od ovog ciklona svedene na minimum. Naravno, iznenađenja se dešavaju, ali ove ispale su stvarno psihičko mučenje.
Od sutra sam na odmoru i obećavam da u narednih 10 dana neću pogledati nijedan model. :) Možda eventualno meteogram za Bar zbog vetra i to je to.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #139 poslato: 11. Avgust 2017. u 09:58 »
Da dodamo i ovo ...
RHMZ Srbije
Citat
Meteorološko upozorenje
 
UPOZORENJE NA VREMENSKE NEPOGODE I OBILNE PADAVINE (za 12.08.2017.)
U subotu u većini mesta od 20 do 40 mm kiše, a uveče i u toku noći na jugu i istoku Srbije, uz pojavu kratkotrajnih vremenskih nepogoda sa gradom i jakim vetrom, očekuje se lokalno i veća količina padavina od 40 mm.

Na području Beograda u subotu posle podne i uveče pojava obilnih plјuskova sa količinom padavina oko 20 mm/3 h.