Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1371723 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10420 poslato: 06. Januar 2022. u 00:26 »
E ovo vec lici na nesto, mogli bi i lepi minusi da padnu uz snezni pokrivac. Šteta što nema malo više hladnoće, da i nizije uđu u ledene dane.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10421 poslato: 06. Januar 2022. u 00:48 »
Ovo što se crtkara je maksimum maksimuma s obzirom na sinoptičku situaciju, pogotovo za čisto severozapadne prodore. Okomiti, brzi taman dovoljno da niži slojevi ne stižu da budu "produvani" toplim sektorom, pogotovo mislim na centralnoevropski deo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10422 poslato: 06. Januar 2022. u 13:01 »
Zakasnio juče da slikam ali nebo je bilo vrlo neobično. Koji je razlog crvenih oblaka postoje razne varijante i trenutni uslovi, a juče čitao i da je posejan novi soj corone, eh...

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 734
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10423 poslato: 06. Januar 2022. u 15:17 »
Isto je i ovde bilo takvo nebo, ja sam slikao dok su jos bili žuto-narandžasti oblaci, a kasnije kada su bili crvenih nijansi, kada je sunce već skoro zašlo nisam bio u mogućnosti da slika, ali je drug slikao jednu na brzinu.
Mislim da se na prvoj slici vide čak i vrste mammatus oblaka, ako neko od iskusnijih kolega može da potvrdi.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10424 poslato: 06. Januar 2022. u 18:52 »
neki snegic je izvestan kod mene ali dole u gradu je sve pod pitanjem ovih dana

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10425 poslato: 07. Januar 2022. u 20:01 »
Ja očekujem sutra formiranje pokrivača u gradu lagano. Šteta što će se već prekosutra otopiti.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10426 poslato: 07. Januar 2022. u 22:31 »
Imam jedno pitanje.Da li ovi cikloni na istoku Kanade stalno divljaju kao ove zime ili je to ove godine jako izrazeno?Cini mi se da je predvidjano da ce ove zime istok Kanade i Amerike biti pod uticajem AC,a ne pod uticajem stalnih ciklona.Mozda u tom grmu lezi zec :grin:
Mada sa druge strane Atlanski okean je miran uz obale Evrope.Zna li neko da objasni da li nam to kvari zimu,nama na Balkanu i generalno u celoj Evropi?
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10427 poslato: 07. Januar 2022. u 22:52 »
Zato uzmite i gledajte snimke iz crnomorskog dela Turske ovih dana.. Ono je sneeeeg.. :worthy:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10428 poslato: 07. Januar 2022. u 22:53 »
Pisali smo više puta o tome, bilo je baš dobrih diskusija potkrepljenim podacima i kartama, gde se naravno najviše isticao kolega Srks.

Odgovor kojim nikad nečeš pogrešiti je prosto normalno, umerenoširinsko strujanje zapadnog kvadranta, a kako Evropa zapadnije od sebe ima Atlantski okean, kao vodenu površinu još dodatno zagrejanu tokom Golfske struje, a prema tom istom okeanu je otvorena (što bi se reklo, gola kao pištolj) konačni rezulat je više nego jasan.

Naravno, to nije opravdanje da ovde ne bude ničega ozbiljnog zimskog, ali kao što smo kažem već pisali, kada okean uhvati potpunu dominaciju i gospodarenje nad sinoptičkom sklopkom okolo Evrope, faktički kroji i određuje sve....e onda tu imamo jako veliki problem. Zbog čega su tu nestali "obuzdavajući" faktori u vidu Skandi i Ruskog AC, to je dobro pitanje.

Ti sami cikloni na istoku Kanade generalno nisu ništa neobično, lakše ćeš to sagledati na čitavoj cirkulaciji severne hemisfere. Ali i to jeste neko zapažanje, da je jačina tih ciklona (neki ga nazivaju i dodatnim zimskim "minimumom" kod Njufanlenda) a pogotovo minimuma oko Islanda sve izraženija, kao i sama ciklogeneza, što se povezuje sa većim kontrastom T mora zbog topljenja leda na Grenlandu i u Hadsonovom zalivu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10429 poslato: 07. Januar 2022. u 23:23 »
Da li to znaci da Evropa ostaje bez prave zime generalno?Da ce snezne i jake zime da postanu retkost na celom kontinentu?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10430 poslato: 07. Januar 2022. u 23:52 »
Zar već u zadnjih 10-ak godina i nisu? :)

Tako ja kući, gledao neke dokumentarce o II svetskom ratu, pa se prisetim sinoptičkih karata koje sam gledao tada u drugoj polovini rata....koja je to zimulja bila na zapadnom delu Evrope, pa oni kad bi sada proživeli to ne bi znali šta ih je snašlo...
U redu, jeste i to ekstrem u drugu stranu, ali njihova dešavanja u zadnje vreme u odnosu na to su...ma nemam reči, ne znaš je li smešno ili žalosno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10431 poslato: 07. Januar 2022. u 23:59 »
Ali za ovaj deo kakva zima, samo neka susnezica i kisa na od 0 do 4C  :facepalm: Prosto nista zimsko sem ona 2 dana sa umerenim mrazem... Zima da covek pozeli sto pre da prodje... I da bude toplo i lepo kao pocetkom godine...


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10432 poslato: 08. Januar 2022. u 00:03 »
Kimi pa zar ipak topljenje leda na Grenlandu i ti cikloni oko Nju Faulenda nisu ipak glavni problem za izdizanje AC iznad Britanije i iznad Skandinavije?
Zar vode oko Grenlanda nece stvarati ciklone pod uticajem hladjenja koje im dolaze iz ciklona iz Hadsonovog zaliva ili iz Nju Faunlenda?Deluje mi ovako laicki kad bi cikloni divljali na zapadu Kanade da mi imali bolju sanse za izdizanje i zadrzavanje AC gore...AC iznad kao da nema dovoljno jacine da opstane pod stalnim naletima ciklona...
Hvala Kimiju i Risbu koji mi je objasnio u privatnoj poruci.
« Poslednja izmena: 08. Januar 2022. u 00:21 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10433 poslato: 08. Januar 2022. u 00:23 »
sve ce to biti toliko bezveze sutra da bolje i da ne pada očekujem koji cm kod mene i mozda 1 cm gradu mozda za statistiku nema tu padavina

Valjda ce biti jednom neka normalna zima sledece godine.
ovo da padne na 1 ili 2 ili 3 dana..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10434 poslato: 08. Januar 2022. u 11:24 »
Kimi pa zar ipak topljenje leda na Grenlandu i ti cikloni oko Nju Faulenda nisu ipak glavni problem za izdizanje AC iznad Britanije i iznad Skandinavije?
Zar vode oko Grenlanda nece stvarati ciklone pod uticajem hladjenja koje im dolaze iz ciklona iz Hadsonovog zaliva ili iz Nju Faunlenda?Deluje mi ovako laicki kad bi cikloni divljali na zapadu Kanade da mi imali bolju sanse za izdizanje i zadrzavanje AC gore...AC iznad kao da nema dovoljno jacine da opstane pod stalnim naletima ciklona...
Hvala Kimiju i Risbu koji mi je objasnio u privatnoj poruci.
Pa jesu, ali nisu presudni. Ovde je glavni problem nemogućstva da se taj AC koji se uspinje uz obale Evrope dalje ka Britaniji i bliže arktičkom krugu održi jer je polarni vorteks dovoljno jak da ne dozvoljava totalni meridionalni transport na severu Atlantika, vidiš na karti sinoptike da se nešto non stop "protinje" gore skroz na severu na istok.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10435 poslato: 08. Januar 2022. u 13:05 »
 ^^
AO index je trenutno blago pozitivan,ali bice neutralan narednih 10 dana,a NAO index je blago pozitivan i bice takav do neutralan,narednih 10 dana.
Malopre sam to procitao na aer.com sajtu.I narednih10 dana ce biti negativan pritisak na i oko Grenlanda.Indexi ne obećavaju i zonalni vetrovi se ne smiriju i dalje.Cepanje polarnog vorteksa ne treba ni ocekivati.Jedinu priliku za pravu zimu mozemo dobiti smirivanjem zonalnih vetrova(to za sada nije u najavi)koliko vidim i daljim slabljenjem polarnog vorteksa.Do daljneg samo mozemo cekati.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10436 poslato: 08. Januar 2022. u 15:39 »
Pa jesu, ali nisu presudni. Ovde je glavni problem nemogućstva da se taj AC koji se uspinje uz obale Evrope dalje ka Britaniji i bliže arktičkom krugu održi jer je polarni vorteks dovoljno jak da ne dozvoljava totalni meridionalni transport na severu Atlantika, vidiš na karti sinoptike da se nešto non stop "protinje" gore skroz na severu na istok.
Like!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10437 poslato: 08. Januar 2022. u 16:14 »
Iz ove ture bice 6 ili 7 cm ,nazalost ispala gradu ali predosecao sam.To prizemlju je delovalo nebudeljivo a padavine preslabe.
Sada onu ponedeljak opet granično sve,
Opet cemo čekati do zadnjeg momenta  a kritično je sve .
No uz malo srece moglo bi još toliko mozda i više no rano je.
sve je granično.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10438 poslato: 08. Januar 2022. u 17:25 »
GFS je promasio temperaturu za cela 2C,GEM isto tako,ECMWF ZA 2,5C je promasio.UKMO je omasio isto za stepen-dva,ne znam tacno.
ICON  je pogodio za danas sve.
Nazalost sutra kod mene 1,5C po ICON 12Z izlazu,druge ni ne gledam trenutno jer svako lupa nesto svoje.

Beogradjani,Kragujevcani,Kraljevcani itd,ce ekstra proci narednih dana koliko vidim sa snegom.
« Poslednja izmena: 08. Januar 2022. u 17:36 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10439 poslato: 09. Januar 2022. u 12:02 »
Centralna  I zapadna Srbija ce rasturiti  od vojvodine nesto snega bi mogo dobiti kako sada stvari stoje samo Srem i Juzni Banat ostalo to ce biti par cm a prema severu ništa
Mogo bih dobiti još 5 do 8 cm
Zavisno od modela pa da dočekam sa bar 10 cm ...Bilo lepo ako bi moglo da se pomeri 10 km na sever za grad .
Videcemo..Mozda na kraju bude i ništa ,jako pogranično.
Nece ovde biti topljenja ostace 5 cm ,više od sleganja .