Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1371665 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10600 poslato: 11. Februar 2022. u 21:14 »
Zima se polako i sigurno bliži kraju i došlo je vreme da polako počnu da se sumiraju utisci. Svako ko je prethodnih godina pažljivije pratio forum zna da volim da pravim tabelu u kojoj statističkim podacima za Beograd-Vračar aktuelnu zimu poredim sa prethodnima u prethodnih 20 i kusur godina.
Podaci za srednje temperature i padavine se odnose na decembar, januar i februar, dok su za statistiku vezanu za sneg uračunati i novembar i mart (čak i april).
Zahvaljujući januaru koji je po skoro svim parametrima bio u okvirima proseka i onoj jednoj snežnoj epizodi u decembru, ova zima je barem u prva dva meseca po većini stvari bila u okvirima proseka, osim po padavinama gde je prilično prešišala prosek zahvaljujući ekstremno kišnom decembru.
Februar je naravno tu da se, kao i svake godine od 2012. na ovamo, potrudi da što je više moguće digne temperaturni prosek zime, a bez svake sumnje će tako biti i ove zime, sve i da naleti neki neočekivani zimski udar krajem meseca.
Mart će verovatno dodati koji dan sa sp i to bi bilo to.



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10601 poslato: 12. Februar 2022. u 15:32 »
Bravo za podatke i praćenje kolega. :comeon:

Elem, popularni osvrt na (sezonsku) zimsku prognozu sajta Accuweather...koji je ovo fijasko za ovu sezonu. Kakva crna suša u Skandinaviji i potopi u Biskaju:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10602 poslato: 12. Februar 2022. u 19:03 »
 ^^ Све похвале за табелу     :tu:
@Кими  А ова       :grin:

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10603 poslato: 13. Februar 2022. u 14:17 »
 ^^
 Risbo to je prognoza sa sajta mkweather.com,video sam to jos tada u oktobru i pratio i nadao se pocetkom decembra da se to nece ostvariti.Nazalost ostvarilo se to o preranom kraju zime.Tu se nikad ne omane.
A onaj prvi deo zime, o da kazem pravoj zimi se i nije bas ostvario.Trebala je ranije da krene prava zima po njima i da se istutnji,da kazem do kraja januara.Pocelo je traljavo kasnilo je to sve,a prebrzo se prava zima zavrsila.
Tako da su oni cak i delimicno pogodili.
Kad sam video da zima krece traljavo nadao sam se da su omanuli i da ce drugi deo zime biti pravi,medjutim ostvario se najgori scenario.A to je da je prvi deo zime hladniji,ali mnogo manje hladan od njihove prognoze.Zato sam ubedjen da je to najgori scenario koji smo mogli dobiti,zbog tog kasnjenja prave zime i preranog kraja prave zime.Toliko  :)

 Edit:Sad pa javljaju susu najmanje do 20. marta i toplo svuda,pa onda krajem marta i pocetkom aprila dosta hladno.Ima li gore prognoze od toga?Kad sve procveta da ga unisti mraz...
« Poslednja izmena: 13. Februar 2022. u 14:34 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 164
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10604 poslato: 25. Februar 2022. u 22:26 »
Јутрос приземни мраз , сада већ топло уз +8ц
Može li neko da mi objasni kako i zašto se javlja prizemni mraz,ako je temperatura iznad 0oC?

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10605 poslato: 28. Februar 2022. u 02:50 »
Miloše hvala ti za tabelu :tu:
Ako nisam nešto pobrkao, prekosutra počinje Klimatološko Proleće.
Kao i ostale kolege, sad me mnogo više, od "loše zime" brine loše proleće.
Pribojavam se da će biti po jednoj (ne)slanoj šali koju, nedavno, pročitah, a ista glasi:"U proleće nema Deda, ali ima Aprilskog Mraza"  :cry:
Teško da će nas ta nevolja zaobići, pa nam jedino ostaje da se nadamo da neće!

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10606 poslato: 28. Februar 2022. u 03:12 »
Može li neko da mi objasni kako i zašto se javlja prizemni mraz,ako je temperatura iznad 0oC?

Ima Milane mnogo merodavnijih kolega, da ti ovo objasne, ali mislim i da će moje objašnjenje biti tačno.
Zvanične temperature, koje se objavljuju u sredstvima informisanja, su one koje se izmere u hladu meteorološke kućice, na 2 metra visine, iznad travnate površine.
Naravno, meteorolozi mere i temperature na 5cm iznad tla, koje su pri VEDROJ noći, bez VETRA, uglavnom za nekoliko stepeni niže, od prethodno pomenutih temperatura. Bez obzira, da li je temp. na 2m u plusu, ili minusu, u opisanoj vremenskoj situaciji, temp. na 5cm su, redovno, po nekoliko stepeni niže. Detaljnija objašnjenja imaš na linku ispod:
 
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2370.msg0#new


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10607 poslato: 28. Februar 2022. u 07:11 »
Hladan vazduh je teži od toplog i to je još jedan razlog zašto je pri tlu hladnije nego na 2 m. visine. To je naročito izraženo kada su vedre noći, tada su i brda toplija od ravnica, to najbolje možemo videti kada vozimo auto i na auto termometru pratimo temperaturu. Nekada bude na razlici od 200 m.n.v. i do 5c.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 164
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10608 poslato: 28. Februar 2022. u 21:20 »
Ima Milane mnogo merodavnijih kolega, da ti ovo objasne, ali mislim i da će moje objašnjenje biti tačno.
Zvanične temperature, koje se objavljuju u sredstvima informisanja, su one koje se izmere u hladu meteorološke kućice, na 2 metra visine, iznad travnate površine.
Naravno, meteorolozi mere i temperature na 5cm iznad tla, koje su pri VEDROJ noći, bez VETRA, uglavnom za nekoliko stepeni niže, od prethodno pomenutih temperatura. Bez obzira, da li je temp. na 2m u plusu, ili minusu, u opisanoj vremenskoj situaciji, temp. na 5cm su, redovno, po nekoliko stepeni niže. Detaljnija objašnjenja imaš na linku ispod:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2370.msg0#new
Hvala Vam puno,i ovo je sasvim dobro.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10609 poslato: 01. Mart 2022. u 15:36 »
Od svih zimskih meseci jedino nam je ostao jos mart.  :laugh:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10610 poslato: 01. Mart 2022. u 17:03 »
Bogami vraća se zima, i moj mačor od juče ponovo se preselio unutra da spava.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10611 poslato: 03. Mart 2022. u 20:07 »
Sve očekujem da će ec oslabiti ledeni talas ali on ga samo pojača i produži... Šteta što ne ovo nije januar...
Beast from the east


Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10612 poslato: 04. Mart 2022. u 00:22 »
Sada izgleda da ce nedelja biti dan sa najvise padavina...a po yr.no dok god vide sve hladnije i hladnije i to vec zadnja 4 5 izlaza..kod mene porgnoziraju i ledene dane...videcemo...Bas sme zanima sta iskusniji prognozeri misle..mozda se ponovi scenario iz 2018..?

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10613 poslato: 04. Mart 2022. u 14:26 »
Au šta nacrta ovo gfs za Arandjelovac, gde je sad januar.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10614 poslato: 04. Mart 2022. u 16:23 »
Evo ga i yr za Leskovac daje sneg i ledene dane, ima još nedelju dana i ovo postaje i u tako dalekom terminu ostvarivo jer modeli ne odustaju nego još više pojačavaju i produžuju hladan period već nekoliko dana.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10615 poslato: 04. Mart 2022. u 23:50 »
Malo su modeli samnjili padavine, ali izgleda da je hladnoca svaki put duza i jaca...Mart ce izgleda u proseku da bude hladniji od februara..mada rano je reci naravno, ali tako mi se cini

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10616 poslato: 05. Mart 2022. u 00:14 »
Upravo se otvorio novi gfs i padavine smanjio a hladnoću povećao i ponovo zimu produžio do daljnjeg. Centralna Srbija možda dobije u nedelju sneg.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10617 poslato: 10. Mart 2022. u 08:16 »
Ec u novom izlazu pojačao zahladjenje, proleće u maju.


Sent from my DN2103 using Tapatalk
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10618 poslato: 10. Mart 2022. u 23:20 »
Da, vec nekoliko izlaza mirisu jos jedan ledeni udar krajem sledece nedelje...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10619 poslato: 11. Mart 2022. u 07:14 »
Gfs jutros za Leskovac, da je januar znao bih sigurno da od ovoga neće biti ništa ali je mart i sve je moguće.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting: