Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 148848 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2016
« Odgovor #440 poslato: 09. Januar 2016. u 00:52 »
Pre nekoliko godina je posle obilnog snega i ledenih dana u decembru usledilo par dana sa jakim nestabilnosti na. Sećam se da je kod mene bila jaka oluja sa gradom, i to u dva navrata, a najjača nevremena su bila na zapadu Srbije, mislim da je tamo protutnjao konvektivni sistem kakav se vidja za vreme najnestabilnijih dana.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #441 poslato: 09. Januar 2016. u 00:58 »
Da, nezaboravni decembar 2009. Prvo skoro pola metra snijega: http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1703.0
A onda i nestabilnosti u dva navrata: http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1727.0
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1735.0
Dakle, ne bi bilo prvi put da u istom mjesecu imamo i obilan snijeg i nestabilnosti.
Izvinjavam se zbog offtopica, ali prilično je povezano sa predstojećim periodom.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.149
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Januar 2016
« Odgovor #442 poslato: 09. Januar 2016. u 08:56 »
Niko ne spominje ni udare vetra koji ce ici i do 120km/h u ponedeljak  :oboze: :oboze: :oboze:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Januar 2016
« Odgovor #443 poslato: 09. Januar 2016. u 11:09 »
U ponedjeljak prilično vjetrovito i toplo s temperaturama u većini predjela iznad +15°C, Slavonija i Vojvodina moguće do +19°C :O



I noć sa ponedjeljka na utorak bi mogla biti dosta topla :/





Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2016
« Odgovor #444 poslato: 09. Januar 2016. u 16:43 »
Nisam nezadovoljan današnjim ens-ima. Veliki su rasapi među izlazima, ali više run-ova ima koji idu ispod nule. Ali i padavina neće nedostajati. Trend je takav da od 14-tog vjerovatno dolazi do zahlađenja.



Ali prije tog mogućeg zahlađenja, treba preživjeti i ovo u sred Januara...





Ja sam relativno siguran da će u ponedjeljak moj grad mjeriti i preko 15 C zbog fenskog efekta SW vjetra.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #445 poslato: 09. Januar 2016. u 16:58 »
Sve je tu prilično jasno za narednih nedjelju dana. Od sutra do srijede veoa toplo sa povremenim padavinama, u igri su i nestabilnosti, koje su za nijansu ublažene na GFS-ovim kartama.
Od 13. kreće zahlađenje, posebno na visini, ali se ubrzo aktivira novi ciklon oko 15. januara koji će sa sobom povući nešto toplijeg vazduha sa juga, ali samo na kratko. Novi pad temperature je sasvim izvjestan, ali ne i intenzitet i trajanje tog zahlađenja. Aktuelni izlazi GFS-a i EC-a daju još veću ledaru nego oko Nove godine, ali to je već previše daleko za ovu temu.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Januar 2016
« Odgovor #446 poslato: 10. Januar 2016. u 11:30 »
Mislim da je vreme da se prebacimo u ovoj temi. EC 144 sat, jutrošnji izlaz...skoro pa je siguran blok nad Atlantikom...jedino što me brine u celoj ovoj situaciji je da nema ciklona koji bi nama doneo nešto padavina..

Послато са Lenovo A2010-a уз помоћ Тапатока


Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2016
« Odgovor #447 poslato: 10. Januar 2016. u 11:52 »

Kakva bi ovo ledara bila !
U mrazištima bi temperatura pala i ispod -30 C

Izlazi ledeni, ali fali nam ciklona kao šlag na tortu.

A i nema mi logike da ovoliko hladnoće se razlije čak i do Afrike, a da ni jedna ciklona se ne stvori.  Ali biće vjerovatno.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #448 poslato: 10. Januar 2016. u 12:23 »
Nadam se da cemo sa snegom docekati ove ledene dane, ne bi valjalo da ga ne bude bar 5cm pre svega za psenicu...
Za sada je sve to slabo kod mene... 16. je cini mi se granicina 2m temperatura videcemo sledecih dana ali sada izgleda slabo... Nadam se promeni na bolje... :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #449 poslato: 10. Januar 2016. u 12:40 »
I ja se nadam..Tolika kolicina hladnog vazduha koja dopire do severa Afrike  a da ne proradi Sredozemlje  :O Samo ciklonska aktivnost fali da imamo "pravu"zimu .. Ledara bez snega bila bi  :ranting:

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2016
« Odgovor #450 poslato: 10. Januar 2016. u 15:09 »
Bilo kako bilo kod nas, ali s obzirom na jadransku toplinu, činjenica je ta da bi talijanska istočna strana vjerovatno imali snijeg do koljena ako ostane ovakvo stanje na izlazima.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #451 poslato: 10. Januar 2016. u 16:09 »
GFS još i daje neku nadu da makar malo snijega padne u subotu prije nailaska ove ledare, dok EC gotovo u svakom izlazu crta suvo zahlađenje nakon kiše. Još uvijek ima tu prostora da uleti neki ciklon nakon 17. januara, ali za sada modeli ne idu u tom pravcu. Najviše zimi mrzim suvu ledaru. Kad već nema snijega, bolje da je ovakvo vrijeme kao trenutno, nego -10°C bez snijega ni na zemlji. Najgore je od svega što bi uz ovakvu situaciju i Grčka i Turska bile zatrpane, a kod nas ništa.

Možda nije za ovu temu, ali moramo da se pomirimo sa time da naš geografski položaj nije naročito pogodan za sniježne padavine. Jednostavno, arktički prodori ledenog vazduha ujedno donose i suv vazduh sa kontinenta, dok u situacijama sa obilnijim padavinama skoro uvijek cikloni povuku previše toplog vazduha sa juga. Jedino što nama u teoriji odgovara za obilan snijeg je takav položaj ciklona da do visina od 850mb imamo hladnu advekciju sa kontinenta, a na visinama preko 850mb advekciju toplijeg i vlažnijeg vazduha iz Mediterana. Dok se takva situacija poklopi, prođe brzi voz. U Turskoj i Grčkoj je za obilan snijeg dovoljan samo prodor ledenog vazduha sa sjevera. On uvijek pokupi dovoljno vlage u dodiru sa Crnim i Egejskim morem i zatrpavanje je neizbježno. Tako npr. Istanbul ima za cijelih 5°C više srednje zimske temperature od Beograda, ali zato praktično svake zime barem jednom padne pola metra snijega, dok se u Beogradu to dogodi jednom u 30 godina, ako se poklopi hiljadu faktora.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #452 poslato: 10. Januar 2016. u 16:23 »
A šta tek da kažu Prag, Bratislava i BUdimpešta ? Još gore, poslednjih godina i Skoplje.

Super smo mi generalno gledano, posebno južniji deo zemlje. ;)

Ali pre toga baš me zanima hoće li biti konvekcije narednih dana i grmljavina :) Nekako su  dosta smanjene šanse u poslednjim izlazima sada...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #453 poslato: 10. Januar 2016. u 16:37 »
Milsim da ste prerano poceli da komentarisete to sto nema ciklona tj. ima ga ali nam ne odgovara.
Jos uvek je rano za to. Zahladjenje nastaje negde u petak-subotu a ko garantuje da ciklon nece nastati vec dan-dva kasnije a to je iz ovog ugla predaleko.
Ja se ne mogu setiti (ako ih je i bilo) suvog zahladjenja tj. suvomrazice od kada sam ja na forumu od 2009. godine.
Ni pre toga se to nije cesto desavalo.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #454 poslato: 10. Januar 2016. u 16:42 »
 ^^ Na takvom smo geografskom polozaju,i sve je umereno kod nas... Suvo zahladjenje i ledaru generalno niko ne voli a i ne bi nikako valjalo za psenicu... Uvek nesto fali,a dok prorade cikloni hladan vazduh ce otici  :confused: Ima jos vremena da se situacija promeni ali za sad ne valja nikako...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #455 poslato: 10. Januar 2016. u 16:53 »
Pa i ovo zahladjenje oko Nove godine je delovalo prvo kao suvo, pa su modeli odjednom poceli da uvode ciklonsku aktivnost i potom smo vrlo brzo dobili sneg, negde je on vise pao negde manje, ali u svakom slucaju bilo ga je.  Trenutno je situacija takva da su cikloni postavljeni nepovoljno po nas, tj. preistocno, ali hladnoce svakako ne bi falilo.
Daleko je to jos, zahladjenje izvesno, a da li ce biti sneznog ciklona kada hladnoca prodre u Sredozemlje ostaje da vidimo.

I ja se ne secam ledere sa vrlo niskim temperaturama bez sneznog pokrivaca, uvek ga je bilo bar malo. 

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2016
« Odgovor #456 poslato: 10. Januar 2016. u 17:42 »
Možda u Beogradu nije čest slučaj da imamo snegove preko pola metra, ali uopšte nije redak slučaj da imamo snegove od 20-40 cm, ako izuzmemo poslednjih par zima koje su bile vrlo loše što se tiče nekog većeg pokrivača u nizijama. Nije naš položaj ni tako loš za obilnije snežne padavine.  E sad, nekih zima kockice nam se malo više slože, nekih malo manje. Do pre neki dan smo imali i do pola metra snega u pojedinim nižim predelima, malo li je.

Što se tiče predstojećeg zahlađenja, mislim da je još rano govoriti o ciklonima.  GFS i EC se još nisu dogovorili o pozicioniranju i kretanju anticiklona. Evo baš gledam GFS 12z, on gura taj AC previše ka nama, dok EC drži svoju priču sa dosta stabilnijim AC-om čiji se centar vrti oko Britanije. Ova EC-ova varijanta nudi em stalni priliv hladnoće na naše područje, em veće šanse da se formira neki ciklon nekoliko dana nakon zahlađenja.

Dakle, po EC-u mnogo stabilniji i čvršći blok, koji ne dozvoljava ciklonima sa Atlantika da ga "pregaze" ili poguraju ka nama.

« Poslednja izmena: 10. Januar 2016. u 18:26 Srks »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #457 poslato: 10. Januar 2016. u 17:47 »
^^ Na takvom smo geografskom polozaju,i sve je umereno kod nas... Suvo zahladjenje i ledaru generalno niko ne voli a i ne bi nikako valjalo za psenicu... Uvek nesto fali,a dok prorade cikloni hladan vazduh ce otici  :confused: Ima jos vremena da se situacija promeni ali za sad ne valja nikako...
Slazem se, podseti me kada smo poslednji put imali suvo zahladjenje da je nastradala psenica?
Kazes za sada ne valja, a sta mislis da je situacija takva da molimo da se stvori bilo kakav blok i da zime i snega nije do sada bilo?
Osnova za sneg je zahladjenje, bez njega najpovoljniji ciklon ne znaci nista.

Stize nam zahladjenje, uzivajte...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #458 poslato: 10. Januar 2016. u 17:53 »
Jedino GFS ima takav razvoj situacije da vrlo brzo na nas nasadi AC sa zapada, ostali modeli svi identicni EC-u, evo i vecerasnji UKMO je vrlo, vrlo dobar, potencijalan dosta da dobijemo snezni ciklon vec za vikend:



Kod GFS-a nema uzdizanja anticiklona severnije iznad Islanda, vec ga ovo cudoviste sa zapada potiskuje vrlo brzo ka nama, zato to sve losije izgleda kod njega:



GEM kao i uvek rastura:



A ovo sto crta za dalje je ludnica prosto: :rofl:



« Poslednja izmena: 10. Januar 2016. u 18:09 sale pn »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #459 poslato: 10. Januar 2016. u 18:02 »
 ^^ Iskreno unazas dosta godina nije bilo vece suvomrazice,ne bih je voleo ni sad ... Naravno da je za sneg potrebno zahladjenje,i ja sam uvek optimista ;) Uz toliki minus Sredozemlje ce sigurno nesto da ponudi,e sad u kolikoj meri  ce uticati na nas prostor,videcemo :)
Gfs je usamljen u svojoj prognozi i realno je da ce se prikloniti EC-u,GEM-u,UKMO...