Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2023  (Pročitano 36346 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #80 poslato: 06. Februar 2023. u 22:44 »
Zasad ni u najdaljim terminima nema nekog nagoveštaja bolje sinoptike kao rezultat toga, verovatno će se morati još da se čeka, samo što uveliko jurišamo prema kasnim zimskim satima. No, kakvi su bili krajevi zime poslednje 2-3 godine ništa novo da se izrodi najbolja situacija baš tada.

Zanimljivo ovo što Miloš reče, zamisli duboko iz pravca kontinentalne Rusije ide vazdušna masa gde uspeva nešto padavina da se održi i taman li dođe tj. udari u Karpate ugasi se, te od naše zavetrine ponovo doživi kratku reinkarnaciju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2023
« Odgovor #81 poslato: 06. Februar 2023. u 23:04 »
Ja koliko znam treba nedelju dana da odreaguje dole a 2,3 nedelje valjda da dodje do nas ako dolazi...Kasno... Osim sto pada mi na pamet problematican mart...

Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Februar 2023
« Odgovor #82 poslato: 07. Februar 2023. u 00:46 »
1) Nema vise prognosticke neizvesnosti, ranije ste mogli od novembra do marta da imate bukvalno sve, od -10 do +20, od suse do pola metra snega. Sad je, onako, sablonski.
2) Ulice su ciste i suve. Ja dosta volim da pesacim, tako da sad nema velike razlike izmedju npr. septembra i januara. Sve je lako i jednostavno! Nekim danima sam cak u prsluku.
3) Dosta energije se ustedi zimi. Doduse, leta su konstantno topla, nema vise tipicnih hladnih frontova, pa tu moraju klime da rade. Ali opet, mislim da se dosta ustedi na blagim zimama.

Setih se jos jedne dobre stvari:
4) Cistiji vazduh - nemamo vise dugotrajni AC sa maglom i jakim mrazem, nego serije ciklona od novembra do januara, mozda i duze. Bilo je nekih kriticnih perioda, ali vazduh je cistiji nego ikad. Sad je glavno izdrzati drugu polovinu oktobra i pocetak novembra. Bice uvek nekih izuzetaka, ali uglavnom tokom decembra i januara imamo talase kise i vetra, a od onih visenedeljnih magli sa inverzijom ni traga ni glasa.

Inace, ni ta korelacija blaga zima-hladno prolece nije nuzna. Evo npr. 2020 je bila bas topla zima, a i april topao, stabilan. 2018. leto u aprilu, a zima bila blaga. Mislim da ce mart uglavnom biti blazi, al bi mogao tamo u trecoj dekadi neki kratkotrajan sneg da naidje, jedan hladniji period...

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Februar 2023
« Odgovor #83 poslato: 07. Februar 2023. u 08:35 »
Не знам да ли има тема Зиме у Србији и сл, да можда ову лепу  дискусију тамо наставимо.
Имам једно питање за метеоролошки искусније чланове. Приметно је много тога што овде форумаши пишу. Дешавају се промене. Лично уочавамо да почетак зиме последњих година (децембар) немају овако ледене продоре на нашем подручју. Често нема уопште мраза (чак ни ноћу) а буде снега, некад и јако обилног, али оног тешког, воденог,који све време пада на 0+. Нема више оних ледених киша у новембру (сећам их се деведесетих), а  ни новембарских снегова у низијама. Зима се скратила и помера касније. А пролећни мразеви готово по правилу се дешавају и то више дана (често више него у децембру).
Да ли се ви са овим слажете? Питам, јер се сећам да сте најчешће говорили против теорије глобалног отопљења. Хвала 
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Februar 2023
« Odgovor #84 poslato: 07. Februar 2023. u 10:53 »
Setih se jos jedne dobre stvari:
4) Cistiji vazduh - nemamo vise dugotrajni AC sa maglom i jakim mrazem, nego serije ciklona od novembra do januara, mozda i duze. Bilo je nekih kriticnih perioda, ali vazduh je cistiji nego ikad. Sad je glavno izdrzati drugu polovinu oktobra i pocetak novembra. Bice uvek nekih izuzetaka, ali uglavnom tokom decembra i januara imamo talase kise i vetra, a od onih visenedeljnih magli sa inverzijom ni traga ni glasa..

izvini, prebaci odgovor dole u chat ili neka moderatori sve ovo premeste dole, ali kako "nikad cistiji vazduh?" otkud ovo?  ja se ne secam smrdljivijeg, prljavijeg vazduha... na fasadama se neko crnilo hvata, na kolima neka lepljiva crno crvena prasina, da ne govorim sta se sve na liscu i plodovima nahvata...
da li to ima neko merenje, istrazivanje ili poredjenje?
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #85 poslato: 07. Februar 2023. u 14:58 »
 ^^  @Снег Реално гледано мислим да Европа трпи највеће промене у метеоролошком смислу, аномалије су током већег дела године константно у позитиви, повремено на краћи период део неког месеца падне мало испод нормале. Од 12 месеци, 9 или 10 су у позитивним аномалијама. Па кад се то пребаци на три "зимска" месеца, колика је шанса да бар један месец заврши у негативној аномалији.  :hm: Зато не треба да нас чуди што су зиме овакве какве су, све и што заличи на зиму углавном дође сплетом срећних околности...
Пад зоналних ветрова се и не одрази у реалном времену дакле џабе га и гледамо, Ла Нина ( која би требала да доноси боље зиме) ако се не варам 3 године заредом  под њеним утицајем ништа није донела, сада ће Ел Нино, чему ту да се надамо ако се зна да је он још неповољнији по Европу  :grin:  Амери бар знају, Ла Нина = неколико поларних удара, али за Европу готово ништа ни то не значи. Како год окренеш НАО и АО у + фази, Канадски Вортекс је увек јачи од Сибирског, у последњих неколико зима не знам дал је било обрнуто, а као резултат константно "храњење" Атлантика и бабље зиме овамо.. Некад је  источни део Европе имао предност над западним делом иако то не могу да документујем :D а данас је чисти рулет , исте су шансе да падне у Британији, Француској, или у овом делу Европе..
Новембар скоро и да не постоји за зиму, Децембар је резервисан за Пиринеје( код нас аутоматски југовина) Јануар како кад заломи, Фебруар увек са мање падавина + дан се продужи, и онда дође Март где се све посложи али висок датум јбг  :grin:
Много питања а мало одговора , зашто је Сибирски АЦ нестао, зашто је Сканди АЦ нестао, зашто су системи троми и када се нешто намести (углавном неповољно) држи по 20 дана, зашто имамо толико хладних киша на +2 а није снег на нули, зашто Атлантик у 90% случајева надјача ретки Сибирски АЦ...  :hm:
Можда је ово више за тему  метеочет али сам се надовезао на претходне постове  :)

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Februar 2023
« Odgovor #86 poslato: 07. Februar 2023. u 15:50 »
Kolika je kisa sada za vikend izgledna?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2023
« Odgovor #87 poslato: 08. Februar 2023. u 21:51 »
Bice nesto kise negde i malo snega cini mi se ali ne lici na neku bitnu kolicinu negde mozda i nista a negde tek nekoliko litara... Bas za sada izgleda kao nebitna kolicina...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2023
« Odgovor #88 poslato: 08. Februar 2023. u 22:29 »
^^ Pre bi to bio neki mokar sneg nego kiša, ali samo u jutarnjim satima i deluje da teško može igde da padne više od 3-4cm. S obzirom da je taj prodor po prirodi topli front odmah po prestanku padavina bi temperatura prešla u dobar plus i sav taj sneg bi se otopio do kraja dana.

Kad već krenuh da pišem, može se reći da bi to bio tipičan februarski sneg, s obzirom da smo poslednji put u februaru 2018. imali sneg sa dvocifrenom visinom koji se nije otopio istog dana. A pre toga davne i čuvene 2012. Neverovatno je "loša" statistika po pitanju snega u trećem zimskom mesecu u nižim predelima u Srbiji u prethodnih 10 godina, pa evo i 11-ta je na dobrom putu da im se pridruži. Neke statistike u dugoročnom periodu su pokazivale da je u prošlosti februar bio i potencijalno najsnežniji mesec u zimi. Ali očigledno da je ta 2012. bila neka anomalija nakon koje se sve poremetilo i pitanje je kad će doći na svoje. Odužih priču, od naredne sedmice lepo i stabilno vreme.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Februar 2023
« Odgovor #89 poslato: 08. Februar 2023. u 22:54 »
Чини ми се да ћемо после дужег периода коначно имати зимски месец са температуром око просека. И то је неки напредак за следећу зиму :D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #90 poslato: 10. Februar 2023. u 19:20 »
Da ispratimo još ovaj sneg u nedelju ujutru u predelima južno od Beograda, pa slobodno možemo da zatvorimo temu februar. O bajkama u 300 i nekom satu neću da trošim reči. Sta god da se crta kalendar gazi..

Kod mene možda padne i najveći sneg ove zime. Nije teško prestići 4cm. Već po prestanku padavina ide porast temperature.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #91 poslato: 10. Februar 2023. u 19:32 »
Čini mi se, svaki put mi sve više i više žao što forum odmah nakon nekog događaja (a stabilizacije i monotonije koja usledi) totalno zamre. Jeste da se nema šta ni posebno napisati, ali opet, zaista je lepo kad onako sve živne.

Elem, dakle u nedelju u prvom delu dana stoji talas padavina, zbog suvog kontinentalnog vazduha svakako u vidu snega, eventualno miksa sa ledenim zrncima zapadnije i severnije. Kako se oblačni sistem bude udaljavao tako će jačati vetar koji će doneti topliji vazduh i nagli porast vlažnosti. Ponegde se daje do 5mm, što opet u kombinaciji sa zaleđenim tlom može dati lep ambijent, u prvom planu standardno od Paraćina dole ka Nišu gde vetar najkasnije probije.

Nakon toga sledi totalna dominacija anticiklona, no pojedini modeli ostavljaju mogućnost za formiranje basena magle i niske oblačnosti (usled spomenutog rasta vlažnosti). No i da ne bude, mi smo svakako tu na rubu tj. rasedu između tople (severnije i zapadnije) i nešto hladnije vazdušne mase ka Crnom Moru pa i ne bi trebalo očekivati neke visoke maksimalce.

EDIT: Dikile me preduhitri. :tu:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #92 poslato: 10. Februar 2023. u 23:29 »
Dnevne tempeature će od ponedeljka polako rasti ali će jutarnje pogotovo na jugu i dalje biti u minusu, od padavina to što padne u nedelju biće vrlo malo padavina i ako zabeli negde biće na +0, jugozapadni krajevi i oko KG imaju najviše šanse.
Gotovo kalendar nemilosrdno odbrojava i po meni 15.2 je klimatološki kraj zime i da se oprostimo za ovu sezonu i uživamo u pticama, prirodi i  proleću :beach:
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2023
« Odgovor #93 poslato: 11. Februar 2023. u 09:53 »
Sta reci ec nacisto smanjio padavine...Nadao sam se za nekoliko cm snega sad msm bice dobro iako sve zabeli...

Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Februar 2023
« Odgovor #94 poslato: 12. Februar 2023. u 20:10 »
izvini, prebaci odgovor dole u chat ili neka moderatori sve ovo premeste dole, ali kako "nikad cistiji vazduh?" otkud ovo?  ja se ne secam smrdljivijeg, prljavijeg vazduha... na fasadama se neko crnilo hvata, na kolima neka lepljiva crno crvena prasina, da ne govorim sta se sve na liscu i plodovima nahvata...
da li to ima neko merenje, istrazivanje ili poredjenje?

Nema veze. Verovatno govoris o Smederevskoj Palanci? Moguce da je tamo gore nego pre. Ja se krecem svakodnevno po Beogradu i nikad manje nisam imao problema sa disanjem. Jos od prve nedelje novembra stalno neki vetrovi i strujanja. Najgore je bilo krajem novembra, katastrofalno oko Nove godine (narocito 1. i 2. zbog PIROTEHNIKE!), i sad je malo losije zbog ovog AC. Ali nije strasno. l leti je mnogo bolje, nema onih uzasnih smradova, neko se napokon setio da cisti reke ili sta vec.

Mediji dosta uticu na dozivljaj stvari. Pogledajte samo sta se pricalo pocetkom februara za ovo zahladjenje. APOKALIPSA U SRBIJI, STIZE ARKTICKI VAZDUH U SRBIJU itd. :laught: Zamisli -5 na Goliji i veje sneg? U februaru? A na kraju nijedan jedini dan ispod nule u Beogradu, ne znam kako sad da proverim, pitam se da li se ikad tako nesto dogodilo??? Cak i zima 19/20 koja je bas bila blaga, imala je par nekih dana ispod nule, onako za statistiku -0.1C :laught: Ovaj put, SVAKI dan u plusu. Ali bitno je da se pisu senzacionalisticki naslovi! Da nam se smeju oni iz Jakutska i Verhojanska :grin:

E sad, zamisli kad u BG nisu centar i drugi delovi grada imali centralno grejanje. Zamisli da se tad svakodnevno izvestavalo o cistoci vazduha. Terase, simsovi, sve je bilo prekriveno crnim pepelom i cadji, automobili koristili najlosije gorivo. Baba zivela pored neke hotelske lozionice, vise puta je zavrsila u bolnici zbog alergijskih reakcija - bukvalno nije mogla da dise. Znaci prema sadasnjim standardima, trebalo je tih decenija evakuisati citav grad. Nije bio za zivot.
Pa evo i ja sve teze podnosim hladnije vreme, razmazio sam se. Secam se februara 2012, bilo je gadno ali zavrsavale su se stvari po gradu. Skoro -10 u sred dana, pola metra snega, ali ides, zavrsavas sta moras. Danas bi proglasili prirodnu katastrofu, i uveli rad od kuce tj. online za sve osim najbitnijih sluzbi. Dostavu hrane ne bi mogao da dobijes, jer bi milion ljudi zvalo istovremeno.

U svakom slucaju, meteorologija je disciplina koja zahteva puno intuicije, a manje statistike i logike... Pre novembra sam jos mislio, ima velikih sansi za "old school" zimu, ali kad je naisla ona promena pocetkom novembra, sa blagim padom temperature, tu sam vec poceo duboko da sumnjam. I onda pocetkom decembra vidis da je opet Mediteran. Evo sledeci vikend moze biti oko 15C, znaci i februar ima sanse da pregazi prosek. Sta je bilo pre 30 godina nije bitno, sta si juce mislio, danas vise ne vazi :thumbup:
Neki kazu istorija je uciteljica zivota, a ja bih rekao da je to meteorologija. Ne moze niko da vas izvoza kao atmosfera :worthy:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2023
« Odgovor #95 poslato: 12. Februar 2023. u 21:00 »
Prateci neke trendove ostavljam prostor za poslednju dekadu gde ocekujem jos jednu zimsku situaciju, eventualno se moze preliti i na mart.
Moze tu biti i nekog lepog iznenadjenja...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #96 poslato: 13. Februar 2023. u 12:32 »
Da se nadovežem na prethodni ciklonov post. Narednih nedelju dana je prilično jasno po pitanju toplijeg vremena, pogotovu posle četvrtka. Početkom treće dekade ima nagoveštaja za uspostavljanjem AC iznad Britanskih ostrva što bi izazvalo ponovo dotok hladnijeg vazduha sa severa Evrope. Ne bi tu u početku bilo uslova za neko osetnije zahlađenje, ali ima tu uslova da se u nastavku svašta izrodi.

Jeste daleko kraj februara ali recimo GFS to ovako vidi. EC vidi početkom treće dekade AC iznad Islanda što isto otvara put hladnoći sa severa. Sve su karte na stolu i po ensemblima vidimo da je tu svašta moguće. Ništa se sada ne može predviđati ali deluje mi da će biti zanimljivo pratiti dešavanja u tom periodu

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2023
« Odgovor #97 poslato: 21. Februar 2023. u 07:41 »
Gledam nešto aktuelne izlaze modela i očekujem da naletim na gomilu poruka ovde, kad ono ništa već duže od nedelju dana. Koliko prekjuče i juče, GFS je davao naznake za ozbiljan snežni ciklon za predstojeći vikend i sada su većina modela to prihvatili, kako u operativnim izlazima, tako i u ensemblima. Posebno je interesantan EC koji u poslednjem izlazu za BG daje preko 30mm padavina u obliku snega. I to ne govorimo o nekoj dalekoj budućnosti, nego o nečemu što se daje već za 4-5 dana.
Uskoro će biti jasnije da li ćemo dobiti i prvi obilan februarski sneg nakon više od 10 godina. Šanse su za sada recimo 60%.

Prateci neke trendove ostavljam prostor za poslednju dekadu gde ocekujem jos jednu zimsku situaciju, eventualno se moze preliti i na mart.
Moze tu biti i nekog lepog iznenadjenja...

Šta ti je iskustvo.  :tu:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #98 poslato: 21. Februar 2023. u 08:16 »
Evo posta koji sam malopre u Meteo chatu napisao

Ovog jutra usaglašeniji su numerićki modeli oko sekundarke u delu južnog Jadrana ili Jonskog mora.
Nijanse su u pitanju ali u ovakvim situacijama mala pomeranja mogu doneti puno razlike.
Trenutna sitaucija je ovakva, ali biće tu još varijacija u narednim danima.

EC je najbolji po pitanju padavina i snega i glavnina je južnije od Novog Sada



GFS je još malo južniji ali i za nijansu siromašniji sa padavinama



ICON i dalje zaustavlja ciklon severnije ka Jadranu i dešavanja su samim tim u severnoj polovini Srbije






Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Februar 2023
« Odgovor #99 poslato: 21. Februar 2023. u 19:32 »
Опа, значи за крај фебруара баш лепо изненађење. Како би то било лепо да се деси. Али видим да су сви опрезни и мало порука има, искуство нас научило да се не радујемо прерано.