Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347417 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1181 poslato: 26. April 2015. u 20:07 »
^^ Moguće, moguće...  :neznam:

http://www.teleprompter.rs/hidro-megatrend-oloski-zavod-rhmz-zaposljava-megatrendovce-ne-meteorologe.html
Znam da su političke teme striktno zabranjene na forumu ali bih samo ovaj put napravio izuzetak jer sam se iznervirao. Kao mlad čovek koji tek treba da oseti čari života i kao neko ko želi da studira meteorologiju i da radi, prosto sam šokiran koliko se "politika stranačkih parazita" uvukla u sve pore društva i državnih institucija! Kakva li meni budućnost sleduje kada znam da će sutradan neko sa partijskom knjižicom aktuelne vlasti i privatnim fakultetom (koji nema veze sa strukom) dobiti pre posao nego ja, sa na primer završenim državnim? Kakva li se poruka šalje mladima i svima onima koji bi pošteno da žive?  :nelupaj:

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1182 poslato: 26. April 2015. u 21:08 »
pa, ako ti politika određuje život, onda to više nije političko nego životno pitanje... 

ali da se vratimo na temu: imamo dve opcije ---

1) oportunizam - gledati svoja posla, zaobilaziti sajt zvaničnog meteo zavoda i moliti boga & malobrojne poznanike doušnike da sklone sliku direktora i ne provociraju dalje talasanje ;)

2) aktivizam - javno, glasno i jasno uputiti protest u ime grupe građana zainteresovanih za rad pomenute institucije, sa sve argumentima, pitanjima, primedbama, pa i ličnim potpisima (ako treba)  :!:

meni su obe opcije okej -

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1183 poslato: 07. Maj 2015. u 16:22 »
Šta reći za prethodnu noć.

Konvektivna sezona jeste bila otvorena,ali sve je to bila kamilica.Čekalo se nešto konkretno.Modeli su tu crtali sve i svašta,davali su se jedni od jačih noćnih parametara za razvoje,pa bez problema i 7-ica za supercell.

Odlučih da to sve ispratim od kuće,pošto sam bio u mogućnosti da odem.Dođoh kasno uveče,te odlučih da gotovo svu aktivnost tokom noći propratim.Nisam bio siguran hoće li baš nešto u samom selu biti,ali računam proći će nešto jako blizu zasigurno.

Diskutovali smo kolega gabesz i ja o tome na chatu.Iznenadilo me je koliko je on bio oprezan što se svega tiče,skrećući mi pažnju da aladini i još par modela crtaju vrlo slabe padavine,i to mahom u liniji između Valjeva i Beograda.Ja,naravno,ni da čujem za to.

Računam-vruće,sparno,omorina na kvadrat-i da nemam modele i prognozu ispred sebe rekao bih da dolazi nešto gadno.Svi znaci su bili tu zaista,ali eto...

Šta je pošlo po zlu tačno,pitanje je,mada ja najviše okrivljujem bezveznu oblačnost u ogromnoj meri koja se motala čitavu noć (altostratus,stratocumulus)

Zaključak izvedite sami  :P ;D Ali sam morao ovo da iskuckam.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1184 poslato: 07. Maj 2015. u 18:11 »
Zaista jedna od većih ispala u zadnje vrijeme, istina je da se malo izvukla situacija u kasnim noćnim satima u centralnom pojasu zemlje, ali i to je sve ostalo daleko, daleko ispod očekivanja. Bilo je tu mnogo zabilježene grmljavine, ali ostaje gorak ukus kad nijedna stanica nije zabilježila preko 4mm padavina, sada kada su padavine prijeko potrebne za poljoprivredu.

Nego, da ne bismo kukali samo, to nije svrha ovog foruma, ajmo da potražimo realne razloge zašto je došlo do ovog kiksa i da uporedimo sa nekim situacijama iz bliske prošlosti kad je bilo noćnih oluja u skladu sa očekivanjima. Kao prvo, ne možemo da krivimo slojastu oblačnost u večernjim i noćnim terminima, jer ona omete nestabilnosti samo kada spriječi insolaciju tokom dana kada je sunce najjače. A juče je sunca bilo i više nego što je potrebno.

Kada su u pitanju prognoze, istina je da se crtao jako visok CAPE, nizak Li indeks, visok KI indeks, jako smicanje. Naizgled je sve bilo tu, mada je GFS u poslednjih par izlaza bio škrt sa padavinama. Ipak je djelovalo da ih je dovoljno crtao da bude nešto, jer znamo da modeli nisu baš dobri u procjenama količine konvektivnih padavina.

Pogledajmo prvo jučerašnju sondažu iz Beograda od 12Z.



CAPE je tu, LI je tu, temperatura nakon 700mb jako brzo opada sa visinom i viši slojevi atmosfere su bez dileme nestabilni. Ali pogledajte koliko je samo stabilan sloj do 700mb, u tom sloju između 700 i 750mb imamo čak i izotermiju. Sve do 600mbjako malo vlage u atmosferi. Konvektivna innhibicija (sloj u kome je temperatura djelića viša od temperature atmosfere) je bila veća od CAPE-a. Uz takvu sondažu nije ni čudno što nije bilo nijednog jedinog cumulusa tokom dana. Dakle, da bi bilo nešto u ovakvoj situaciji, moralo je da dođe do nagle advekcije vlage u nižim slojevima atmosfere ili pak do naglog pada temperature u tom sloju. To se moglo desiti jedino ako dođe jako dobro organizovana konvektivna oblačnost, što se dogodilo u Mađarskoj, a kod nas je izostalo jer se nijedan jedini Cb tokom dana nije formirao u Bosni i Hrvatskoj.

Dakle, moralo se čekati da se stvore ulovi za konvekciju kod nas. Do toga je došlo tek u noćnim satima usled priliva vlažnijeg vazduha.



Evo vidimo da temperatura u 2h opada ravnomjerno sa visinom, prati vlažnu adijabatu, tako da je znatno nestabilnija atmosfera bila tokom dana. Ali vidimo da i dalje u nižim slojevima atmosfere manjka vlage, a CAPE se izgubio u odnosu na dnevnu sondažu, tako jednostavno više nije bilo potencijala za formiranje jačih oluja, već samo slabije organizovane konvektivne oblačnosti.

Poređenja radi, da pogledamo sondažu od 30. jula prošle godine, kada je bilo večernjih i noćnih nestabilnosti u gotovo cijeloj zemlji, iako tokom dana nije bilo ni cumulusa. Tada je bio kritičan samo najniži sloj atmosfere, do 850mb, što znači da je minimalna advekcija vlage bila dovoljna da se pokrenu eksplozivni razvoji. Da je ovakva sondaža bila i juče, ne bi bilo greške i znali bismo šta da očekujemo.



Nije toliko lako razumjeti sva ta dešavanja u atmosferi, a nije lako ni modelima, ja ih ne krivim. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1185 poslato: 12. Maj 2015. u 21:45 »
Citat kolege Milosha iz prognoza:

Čekanje i očekivanje nestabilnosti ovog proljeća me jako podsjeća na čekanje i očekivanje snijega prethodne zime. Sve to ima potencijala i izgleda lijepo na kartama nedjelju dana pred promjenu, a onda malo po malo ti potencijali počnu da se gube i na kraju gotovo u potpunosti izgube. Danas to sve lošije izgleda, EC je ponovo suv ko barut do nedjelje.

Veliki X


Kakav DEBILIZAM na kartama,DEBILIZAM  :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1186 poslato: 13. Maj 2015. u 20:05 »
Danas je tuzna godisnjica od kada nas je pogodio snazan ciklon koji je izazvao pravu elementarnu nepogodu, odnosno katastrofalne poplave u nasoj zemlji. Da, da sve je pocelo tog 13. maja prosle godine, prvo sa konvektivnim padavinama, a potom su 14. i 15. maja nastupile obilne nimbostratusne kise i mnoge reke su se 15 izlile iz svojih korita i napravile pustos.

Bilo i neponovilo se nikad vise. :pop:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1189 poslato: 21. Maj 2015. u 10:22 »
"ŠOK S ALPA Stižu oblaci sa severa, čekaju nas vetar, grad i pljuskovi SVAKI DAN do kraja meseca!!!"

E sad' mi je lakše, dakle ako me neko pita za sutrašnje (ponegde i današnje) popodnevne i večernje lokalne pljuskove sa grmljavinom, znaću da su to u stvari "oblaci koji su došli sa Alpa"  :nelupaj: :nelupaj: uz napomenu da su to oblaci "sa severa" (izgleda da ni Alpi više nisu gde su nekada bili u odnosu na Srbiju)  ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1190 poslato: 21. Maj 2015. u 10:32 »
Da pogađam, Blic? Ako nije Blic, onda je Telegraf ili Kurir, četvrte opcije nema.

Ne znam do kada će novinari da izigravaju meteorologe, ovo je prešlo svaku mjeru, treba ih tužiti za podizanje panike među već dovoljno napaćenim narodom.  :sos:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1191 poslato: 21. Maj 2015. u 11:55 »
"ŠOK S ALPA Stižu oblaci sa severa, čekaju nas vetar, grad i pljuskovi SVAKI DAN do kraja meseca!!!"

E sad' mi je lakše, dakle ako me neko pita za sutrašnje (ponegde i današnje) popodnevne i večernje lokalne pljuskove sa grmljavinom, znaću da su to u stvari "oblaci koji su došli sa Alpa
A možeš misliti kako je ovde kod mene na selu,čim su čuli za vest počeli su da se plaše.Ovo je širenje panike.


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1192 poslato: 21. Maj 2015. u 12:56 »
Tako je to kad im se dozvoli ta "sloboda govora,pisanja" ili kako se to već zove, pa oni to zloupotrebljavaju i rade šta hoće. Tuga!


Što je najgore, svi okrivljuju meteorologe za takve naslove, a ne novinare..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1193 poslato: 22. Maj 2015. u 22:21 »
Meteo-kladionica, smije li ko da se kladi? :D



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1194 poslato: 22. Maj 2015. u 22:55 »

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1195 poslato: 22. Maj 2015. u 23:02 »
Meteo-kladionica, smije li ko da se kladi? :D

Opala je kvota dosta za veću temp od 41.8°C, bila je i 20 ja msm  :D Pitali su me mnogi drugari za mišljenje, svima sam rekao da je malo verovatno ali ko zna  :)
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1196 poslato: 24. Maj 2015. u 12:41 »
Obzirom da se cesto pominje (prati) je l' bi moglo neko pojasnjenje za nas koji se ne razumeju? Npr. sta znace boje, na sta obratiti paznju, vrste i sl. Siguran sam da bi amaterima i gostima na forumu olaksalo da razumeju sta se dogadja na nebu, pogotovo u vreme ovih nestabilnosti.
Hvala

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1197 poslato: 24. Maj 2015. u 13:08 »
Različite boje na radarskoj slici određuju različit intezitet padavina.
Ako uzmemo na primer sadašnju radarsku sliku doplerovog radara možemo videti više boja koje predstavljaju različitu radarsku refleksiju.



Pa tako gledano desno vidimo od svetlo plave do zelene pa žute, crvene i na kraju crne.
Svetlo plava do tamno plava boja predstavlja najslabije padavine, svetlo zelena do tamno zelena slabe-umerene padavine, žuta do narandžasta umerene-jake padavine (pljuskove), tamno narandžasta do crvena vrlo jake pljuskove uz moguć grad i crna 100% grad uz obilne pljuskove.
Na ovoj radarskoj slici vidi se vrlo jaka cumulonimbus ćelija (oblak) sa vrlo jakim radarskim odrazom od 60dbZ (crna boja). U pitanju je snažno nevreme koje daje grad, grmljavinu, pojačan vetar i vrlo jake padavine.
« Poslednja izmena: 24. Maj 2015. u 13:18 Miki »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1198 poslato: 24. Maj 2015. u 19:03 »
Posle prozivanja nekih postova sa ovog foruma na stranici Meteoplaneta na facebook-u zelim da porucim tom adminu koji ce videti i ovaj moj post da covek je samo napisao da zeli kisu a ona ovog puta dolazi iz konvektivnih razvoja, znaci jedan obican pljusak sa grmljavinom, nekih 10ak, 15 litara na ovu susu za Nis bi bili vise nego potrebni... Napisao je u konverzaciji sa mnom na ovoj temi tako da zelim da javno to kazem i da admin te stranice prestane sa takvim glupim shvatanjima i njemu su vazni samo lajkovi tako da okrece znacenje postova na ovom forumu, to sam vec nekoliko puta video da radi... Kao dokaz evo i slike..


Meni zaista nije jasno ni zašto admin meteoplanete prati naš forum, kad ima svoju stranicu, a još manje zašto bi pobogu postove sa ovog foruma kačio na fejsbuk... Nemoj se obazirati na to mnogo, tu stranicu ionako niko ne prati.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm