Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.  (Pročitano 4546 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« poslato: 25. April 2015. u 21:49 »
Posle 48h sati nespavanja i 2500 pređenih kilometara nisam baš rečit  -)

Počeću sa videima, pa kad se naspavam eto reportaže. Svi videi su dostupni u HD.

Dosta lovaca je jurilo ovu nepogodu. Od zvučnijih imena tu je bio Skywarn tim. Iako i ostali imaju izlepljene logoe po kolima, nisu mi poznati.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ifqwqf-F5TM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ifqwqf-F5TM</a>

Sistem je rotirao, ovde se to lepo videlo.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=uorrAtqCb5U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=uorrAtqCb5U</a>

Nikada nisam video ovakvu formaciju. Kažu da su ove rupe (plave na snimku) znak da će biti olujnog vetra. Od umora više nisam ni razmišljao, pa sam okretao aparat i po vertikali  :doh:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GgmI12zSB6g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GgmI12zSB6g</a>

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #1 poslato: 25. April 2015. u 22:28 »
Ipak ne mogu tako da ostavljam nedovršeno...

Petak 2h izjutra, poslednji pogled na modele i polazak za Kanzas. Dvoumio sam se da li da idem do Vičite ili Saline. Odlučio sam se za Salinu i nisam pogrešio. Niska tačka rose me je odvratila od Vičite.

Uslovi su bili povoljni za superćelije, međutim njihov broj je bio upitan zbog prisutne stratusne oblačnosti tokom prvog dela dana. Onda se razvedrilo, T su otišle do 27c.

Uslovi su bili pogodni ponajpre za krupan grad, onda i za olujni vetar i tornada.

Šta sam pratio: superćeliju, kasnije MCS. Ovo je bio najjači razvoj u Kanzasu juče.

Trajanje praćenja: od 16.15h do 19.15h

Oblak je buknuo naglo, nekih 100 km zapadno od Saline. Jurim ka njemu i on ka meni





Prvi susret u 16.15h, kod Rasela. Superćelija je već dala dva kratkotrajna tornada, drugi koji je prijavljen neposredno pre nego što sam joj se približio je bio u padavinskoj zavesi, teško vidljiv.

Pokušavala je da proizvede još koji tornado, al uzalud. Umesto toga dala je grad do 6.5 cm u prečniku, severno od Rasela,  baš u ovim trenucima kad sam je slikao i udare vetra od 122 kmh (80 mph).



Radar. Nažalost, najbliži radar je na oko 150 km daleko, pa se ne vidi šta se događalo ispod 3000 metara.





Idem dalje na istok i stižem do jezera Vilson. Tu su bili još neki čejseri, lepo smo se ispričali, čekajući fanel ili tornado, ali ništa. Tu kod Lukasa je opet dala pojavu vrlo krupnog grada.





Dosta čejsera na ovom brdu u delirijumu hoće li biti nečeg... Prijavljen je fanel, ali opet u zavesi, mi odavde nismo imali šanse da ga vidimo.







Vertikalac, crvena linija je visina -20c izoterme, 60 dbz skoro do 9 km visine.



Idem dalje na jug, ka Elsvortu, u međuvremenu na južnom kraju SC bukće novi oblak, daje krupan grad u Vilsonu. Šta se ovde dešavalo ne znam, svi oblaci su išli ka toj SC kao da ih je gutala. Tu već polako počinje da se organizuje MCS.

Kod Elsvorta počinje jak vetar, oblaci prašine škripe po kolima, skrećem na istok, nisam se okretao jedno 10-ak minuta, a onda se ukazalo ovo. Jezik mi se kotrljao po zemlji...





Ponovo skrećem na jug, sada sam već na bezbednoj daljini... Formacije neverovatno  lepe



Još tri panorame:

Prvi susret sa SC



Na brdu kod jezera. Ovde je oblak pozeleneo, tada je davao krupan grad u Lukasu



Dok sam bežao na istok



Sav taj dug put nije ništa u poređenju sa onim što doživim kad vidim ovako nešto. Do sledećeg lova (koji ko zna kad će biti, moram da radim), pozdrav!

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #3 poslato: 25. April 2015. u 23:20 »
Fenomenalno, jako kvalitetni snimci i fotografije, postao si pravi stormčejser!  :first: Jer stormčejser juri oluju, ne čeka da mu dođe oluja i pokuca na vrata. :)

Od fotografija, moj lični favorit je prva po redu od panorama.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #4 poslato: 26. April 2015. u 00:03 »
Čoveče kakva reportaža... kakve fotografije... kakva oluja i formacije!
Mogu slobodno reći jedna od najboljih reportaža nestabilnosti na forumu. 
Duboki naklon za trud! :first:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #5 poslato: 26. April 2015. u 01:22 »
Eh, valjda ću doživeti ovako nešto bar jednom u životu  :first:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #6 poslato: 26. April 2015. u 20:47 »
Hvala društvo!

Eh, valjda ću doživeti ovako nešto bar jednom u životu  :first:

Nikad se ne zna, Žiko. Ni meni do pre tri godine nije bilo ni na kraj pameti da ću juriti oluje po ravnicama SAD  -)

Evo još jedne fotke i animacije radara, sa prijavljenim pojavama. Brzine vetra su u mph, a veličina zrna grada u inčima




Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: U poseti Doroti - Nepogoda u Kanzasu 24.4.2015.
« Odgovor #7 poslato: 26. April 2015. u 22:29 »
Bravo, bravo!
Odlicna reportaza!