Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2018.  (Pročitano 61951 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #80 poslato: 11. Jun 2018. u 22:50 »
^^ Vec dva izlaza ponavlja isto, jeste da je + 80i sat ali treba uzeti mozda i za ozbiljno  :grin:
Iskustvo kaze da tu gde sad crta padavinske bombe tesko da ce i opstati do tad, tako da jos to moze da šeta a i da ispari kao u najvecem broju slučajeva.. Jedina olaksavajuca okolnost je da kosava ovaj put ne bi bila prisutna i da bi imali Jz i Z strujanja  :)
Ako bih morao da tipujem sada, rekao bih Šumadija  ali naredni izlazi ce pokazati dal ima logike  :D Ono sto upada u oči skoro svake sezone je da sever Srbije najbolje prolazi u početku sezone, sredisnji deo zemlje na sredini i jug na kraju  :)
Eto ako se ostvari ovo sto sam prethodnog dana napisao- dobar sam osecaj imao za Sumadiju  :grin:
Jos uvek ne bih bio siguran dal ce ovaj kraj biti u žiži desavanja( na teritoriji Bg-a) ali svakako uz ova strujanja i ovakve situacije Mladenovc i Grocka su u prednosti) Sve zavisi najvise od toga gde ce se formirati to u Šumadiji koje Gfs vidi vec dva izlaza,jer ako se forimira zapadnije mozda i glavni grad bude u centru desavanja..
Ja bih bio zadovoljan i pola da se ostvari od toga, bez neke veće oluje i grada jer to ni ne prizeljkujem ali kisa je svakako potrebna  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #81 poslato: 12. Jun 2018. u 01:05 »
Evo karata:




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.500
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #82 poslato: 12. Jun 2018. u 08:19 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.447
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #83 poslato: 12. Jun 2018. u 09:04 »
Ništa se ni jutros nije bitnije promenilo na kartama za sutra, odavno nisam video toliku konstantnost, pogotovo kod GFS-a. On jedini forsira i večerašnje nestabilnosti, a gledajući sinoptičku situaciju, nema razloga da ih ne bude.
Za Beograd sam i dalje skeptičan za sutra, ali moram da naglasim da je to više neki lični predosećaj/intuicija nego realno stanje na kartama. Gledajući realno stanje, verovatnoća da Beograd zahvati ozbiljno nevreme je oko 50%, a šanse da bude obilnije kiše ili pljuskova (preko 10mm u cugu) su i 80%. Ipak, prognoze su jedno, a ostvarenje drugo.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 69.5mm
Miljakovac - 100.6mm
prosek - 70.2mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #84 poslato: 12. Jun 2018. u 09:40 »
Skoro pa preslikan izlaz u odnosu na 18Z, jedino je jos dodatno pomerio malo zapadnije od proslog tako da bi po ovome i glavni grad bio na udaru.. Parametri nisu za potcenjivanje i moguce je da sutra ovaj deo koji Gfs forsira završi u Estofex-ov Level 3( jer koliko sam zapazio cesto se podudaraju)
Po sadasnjim izlazima deluje da  bilo ovako, samo se nadam da ako dodje do ovoga da prodje sa sto manje štete


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.264
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #85 poslato: 12. Jun 2018. u 11:29 »
Modeli, bilo grube ili finije rezolucije su zaista full optimisticni za sutra. Van desavanja bi mogao ostati jedino krajnji jug i jugoistok.
Gledajuci GFS-ovu "bombicu" nastanak je negde iznad Tare/valjevskih planina. U pocetku, kroz dobar deo Sumadije ona znatnije ide udesno, a onda negde zapadno od Velike Morave kao da udje u neku cistu juznu struju i uspinje se naglo na sever. Za parametre za nevreme je sve receno, ima da prsti na sve strane.

Cini mi se i da su za kasno veceras/nocas sve vece sanse da nesto dodje do Bg-a od razvoja sa jugozapada i Podrinja.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 862
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #86 poslato: 12. Jun 2018. u 11:47 »
znaci kad dodje do mene onda bezi na sever, kao i svaka kisa ove godine....  :rofl: ja za sutra nisam neki optimista, ove godine ni sa jedne strane ne dolazi kisa, pre mislim da ako upste padne to bude cetvrtak ili petek

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.622
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #87 poslato: 12. Jun 2018. u 12:00 »
A tu su i parametri za tornado. Naume spremi se :)


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.948
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #88 poslato: 12. Jun 2018. u 12:10 »
Koliko je samo ovo ozbiljna situacija... Kakvi parametri i koliko energije. Svašta može da donese sutrašnje poslepodne, a kako je krenulo skoro pa će se i poklopiti prostor koji je bio zahvaćen čuvenog juna 2016. godine...




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.500
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #89 poslato: 12. Jun 2018. u 12:12 »
Sve je receno... Ja bih rekao da prolazi taj tornado kroz Miljakovacku pustinju au sta ce peska podici... Beogradjani sutra je vas dan ili ce biti  :O li ce biti  :rofl:
Moja procena sutra nastaje istocno od Uzica, Arandjelovac, pa moza centrom izmedju Smedereva i Bg-a i onda ka severu... A ima cini mi se i druga ali o tom potom...
Nesto ovako, risbo me inspirisao na ovakve strucne analize  :D A za potencijalnu drugu mrzelo me da razmisljam  :)
Sta mislite? Jos malo sam trebao da ga iskrivim istocno ali nema veze tu je negde...
Edit:Aham sad vidim da i Kimi joj prognozirao putanju  :)

A nas dole ako se kisa seti neki dan, seti se a ako ne nikom nista  :cry: Salim se ima i za nas nade  :)
« Poslednja izmena: 12. Jun 2018. u 12:35 Bart »

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.814
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #90 poslato: 12. Jun 2018. u 12:50 »
Mi ovde na jugoistoku samo možemo da se nadamo da nas nešto pukom srećom zakači od izolovanih razvoja kojih će nadam se biti na kosovu u slopu ovog glavnog sistema koji će proći znatno severnije odavde a i ako zakači, profitiraće centar, u mom kraju biće dobro ako kiša pokupi prašinu.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.772
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #91 poslato: 12. Jun 2018. u 13:27 »
@ Dikile

A valjda nisam toliki baksuz opet...  :)


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #92 poslato: 12. Jun 2018. u 13:33 »
Što se sutrašnjeg dana tiče sve je već jasno, s obzirom da su modeli već par dana oko toga u potpunosti usaglašeni. Parametri su se tako dobro poklopili za jake nepogode, nešto drugačije od svega što smo imali cele ove konvektivne sezone! Tu su velika vlaga te povišen PW parametar, smicanje vetra u nižim i srednjim slojevima, posledična zavojitost, enormni CAPE, Li, K indeks, uzlazna kretanja ispred kratke doline i frontalna kretanja, konvergencija mase u centru ciklona iznad nas, odsustvo košave i feniranja...  Gde udari tu će biti gadno bez i najmanje sumnje.  :sos:

Miloš, Joca i ja smo gledajući karte upecali ovaj detalj, uska oblast konvergencije na zapadu Srbije. Upravo tu se i vidi formiranje padavinske "bombe".

« Poslednja izmena: 12. Jun 2018. u 13:57 Miki »

Van mreže bojan_ferrari

  • *
  • Poruke: 53
  • Starost: 35
  • Lokacija: Pančevo
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #93 poslato: 12. Jun 2018. u 14:50 »
Sutra će biti baš gadno.Samo da ne bude kao preprošle godine kada je padao grad kao teniske loptice i bilijarske kugle... :O

Sve je receno... Ja bih rekao da prolazi taj tornado kroz Miljakovacku pustinju au sta ce peska podici... Beogradjani sutra je vas dan ili ce biti  :O li ce biti  :rofl:
Moja procena sutra nastaje istocno od Uzica, Arandjelovac, pa moza centrom izmedju Smedereva i Bg-a i onda ka severu... A ima cini mi se i druga ali o tom potom...
Nesto ovako, risbo me inspirisao na ovakve strucne analize  :D A za potencijalnu drugu mrzelo me da razmisljam  :)
Sta mislite? Jos malo sam trebao da ga iskrivim istocno ali nema veze tu je negde...
Edit:Aham sad vidim da i Kimi joj prognozirao putanju  :)

A nas dole ako se kisa seti neki dan, seti se a ako ne nikom nista  :cry: Salim se ima i za nas nade  :)
Kroz Miljakovačku pustinju i Deliblatsku Peščaru  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.447
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #94 poslato: 12. Jun 2018. u 14:55 »
 ^^ Taj rad!  :tu: :D

Inače, čitajući neke komentare stičem utisak da se povremeno priča o jednoj jedinoj superćeliji odnosno razvoju koji bi zahvatio manje područje i kretao se u jugozapadnoj struji. Nema o tome govora, ovo će biti vrlo organizovana konvekcija na širem području. Verovatno će krenuti od 3-4 izolovane superćelije, koje će se postepeno u kasnim popodnevnim i večernjim satima utapati u konvektivnu masu koja će proći velikim delom Srbije. Krajnji produkt bi bio vrlo izražen squall line ili čak MCS u večernjim satima.
Ozbiljni parametri su u igri, sve se poklopilo. Opet kažem da će biti i područja koje će nevreme zaobići, moramo uzeti u obzir da su situacije u kojim nevreme zahvati više od 50% teritorije naše zemlje ekstremno retke. Čak i one najnestabilnije situacije koje pamtimo su imale područja koja je sve zaobišlo u širokom luku. I neko će opet reći (najverovatnije mi u Beogradu), kako to da je sve zaobišlo, a sve se poklopilo. U ovoj situaciji čista statistika. Nema više ni trunke sumnje da će velika oblast biti zahvaćena jakim nevremenima.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 69.5mm
Miljakovac - 100.6mm
prosek - 70.2mm

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 145
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #95 poslato: 12. Jun 2018. u 16:04 »

Ovako bih obelizio sutrasnji dan, nego sacekacu jutro da vidimo sta kaze Estofex. Ozbiljni parametri  a jos ozbiljnije je to sto je u pitanju  siroko podrucije Srbije.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 145
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #96 poslato: 12. Jun 2018. u 18:57 »
Novi izlaz GFS-a spustio ovu padavinsku bombu za koji km Juznije.Mislim da ce kaciti jug Sumadije.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.447
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #97 poslato: 12. Jun 2018. u 20:47 »
Moralo je žestoko da se zakomplikuje u "zaustavnom vremenu" kao i uvek do sada. Moraju EC i GFS da ratuju, to je čudo jedno. U prethodnim danima su bili neverovatno složni za BKR, da bi sada otišli svaki u svoju krajnost.
GFS daje ~60mm, EC ~5mm, jedan od njih će se ozbiljno obrukati ovoga puta. Većina drugih modela su na zlatnoj sredini od oko 20-ak mm za Beograd do četvrtka ujutru:




izvor - kachelmannwetter


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 69.5mm
Miljakovac - 100.6mm
prosek - 70.2mm

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.367
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #98 poslato: 12. Jun 2018. u 22:48 »
Sto se tice Sapca, i gfs i EC ne daju ni 5 mm za Sabac.... Kod mene je jasna situacija ... :D :D
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.264
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2018.
« Odgovor #99 poslato: 12. Jun 2018. u 23:47 »
ESTOFEX iskreno prillično blag. Koliko je danas bio optimističan, tako je za sutra pesimističan.

Ne staviti Šumadiju u level 2 je stvarno blamaža.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*