Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2018  (Pročitano 57468 puta)

Van mreže Che

  • *
  • Poruke: 62
  • Starost: 35
  • Lokacija: Živinice, BiH
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #60 poslato: 14. Novembar 2018. u 13:54 »
Krenulo je razbacivanje centimetrima.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #61 poslato: 14. Novembar 2018. u 15:29 »
Ja sam iznenađen ovakvim izlazima koji su i više nego bajka! Da li je ovaj GFS lud stvarno? Juče nacrta 20+C, a danas toliko u minusu, sa snegom do besvesti! :oboze: Pa čovek pomisli da je sredina januara a ne novembar. Ovo je bag, jel u suprotnom je baš van svih prognoza i bilo kakvih stručnih analiza. Kolege gledam i GEM  lud je sa ciklonima i minusom, JMA ide i UKMO ka tom scenariju, samo EC ima neku svoju priču! Ja sam juče napisao iz nervoze, ali sam danas prijatno iznenađen da bi krajem novembra u B. Karlovcu, imao 50cm snega, što se nije desilo nikada! :oboze: Moramo da čekamo jel je ovo po meni dosta neusaglašeno, čak i za ponedeljak. :grin:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.447
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #62 poslato: 14. Novembar 2018. u 16:35 »
Jedino što za sada možemo reći je da je sledeće sedmice sve izvesnija prava ciklonska aktivnost posle dužeg vremena. Anticiklon se konačno izmešta do Skandinavije i stvara bloking situaciju koja bi ciklone usmerila do centralnog Sredozemlja. Naravno da će još tu modeli lutati sa izlazima, ali lepo je videti da se konačno nešto dešava na kartama.
Iskren da budem, s obzirom na dosadašnji razvoj situacije ove jeseni, potpuno jednako bih se radovao i kiši i snegu. Samo neka nešto padne više, aman, osuši se sve, presušiše sve reke i jezera, ovo više nije normalno...
Pratimo situaciju.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 69.5mm
Miljakovac - 100.6mm
prosek - 70.2mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #63 poslato: 14. Novembar 2018. u 16:42 »
Klasika za zimske situacije  :D Gfs 06Z i 18Z su standardno bajkoviti i uglavnom daleko od istine... Tako da ne treba uzimati te izlaze "zdravo za gotovo". To je bar iz iskustva unazad nekoliko godina.
Ono sto je izvesno je da je u neku ruku bilo i ocekivano da iz ovog poznog leta ulećemo u winter mood bez ikakvog prelaznog perioda.
Ono sto treba biti prioritet su padavine bilo kakvog tipa jer je sušno svuda. A za sneg ima vremena ...

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #64 poslato: 14. Novembar 2018. u 17:51 »
Klasika za zimske situacije  :D Gfs 06Z i 18Z su standardno bajkoviti i uglavnom daleko od istine...


Imas pravo Risbo, ali demantuje te GFS 12, sanse za sneg drzi idalje i to u period 19-24.11,
 , nista nije cudno :pleasantry:  da padne sneg krajem Novembra pogotovo u krajevima kao sto je moj mislim iznad 600 mnv...


Dajte malo optimizma, dosta smo izgubili nadu i optimizam, ali ove karte naspram onih od pre nedelju dana su veliki plus, tad smo kukali sto nema hladnoce, snega, kise sad se zalimo i ne verujemo u nesto sto je realno za ovaj period godine  :grin:  zato samo napred

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #65 poslato: 14. Novembar 2018. u 22:08 »
Ima jedna dobra stvar,a to je da je Ec 12z bag izlaz,u 144h prosek mu je i za 6-7c hladniji od glavnog za moj kraj,mozda jos ima nade da vidimo koju pahuljicu oko 20tog novembra :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #66 poslato: 14. Novembar 2018. u 23:48 »
Šta daje novi izlaz GFS-a za iduću sedmicu? Daje temperature preko 20°C uz CAPE. :laugh:
Ovo za vikend ništa specijalno, temperature oko 10°C, a neki spominjali sneg.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #67 poslato: 14. Novembar 2018. u 23:56 »
Tako je zec,sad je sve jasno,nastavljamo po starom,jos jedan mesec znatno ispod proseka,  a videcemo u trecoj dekadi mozemo li bar nesto padavina da upisemo,cisto da ne ostane 0mm

Mi smo neverovatni talenti da od potencijalno sjajne situacije dobijemo isto ono sto smo imali iz totalno nepotencijalne situacije(zonalke) :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #68 poslato: 15. Novembar 2018. u 00:15 »
Нисам хтео да коментаришем данас ове GFS маштарије, јер сам претпоставио да од њих нема ништа, али то већ постаје класика од већ поменутог модела, само таква навлакуша...  :)

Ништа посебно нећемо добити од овог продора, једноцифрени максималца и јутарњи мразеви пар дана и то је то, касније се вероватно враћамо на стари мод.

Жали Боже ових 1040 на Исланду и делу Скандивије, јер са врло лепим и простаним блоком ми добијамо најгору опцију, опет кажем вероватно, јер је простора за промене све мање.

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #69 poslato: 15. Novembar 2018. u 04:04 »
Рекох вам ја да ће права зима да крене тек негде иза 15тог децембра али нико неће да слуша :confused:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.948
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #70 poslato: 15. Novembar 2018. u 07:38 »
Nisam pisao već duže vreme, ali naravno redovno pratim forum i situaciju oko ove promene vremena. Poučen iskustvu iz ranijih godina znao sam da je teško očekivati odmah neku ideanu situaciju i sneg. Međutim, kraj novembra može doneti nešto što se zove kiša i to me i više raduje. Neverovatno koliko je suša  potrajala, i ako izuzmemo lokalne nepogode koje su pritom najčešće zahvatale izrazito mala područja, mi organizovane siteme nismo imali cele godine, a o jeseni i da ne komentarišem. Da ne iskačem iz teme, takva situacija bi konačno mogla da se promeni od sledeće nedelje, upad hladnog vazduha će konačno pokrenuti kako mi sada deluje duži period ciklonske aktivnosti u sredozemlju, e sad da ne bude sve tako lako, postavka i pravac kretanja eventualnih ciklona nisu baš idealni pa otuda i premišljanja, ali ja se nadam da je ovo samo uvod u vlažan period i da će sve to potrajati. Kiša je potrebna za sve. Pratimo....

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #71 poslato: 15. Novembar 2018. u 09:54 »
Sanse za neko zadrzavanje Hladnog vazduha su minimane pogotovo izvan severa i zapada Srbije GEM  crta tu situaciju .

GFC  ne moze da se oduči ali  je jutros veoma bizak  EC

Ako tako ostane 5 dana u toplom sektoru ne gine .Za sada je lepo da to ne blo +20 bar sto se tice severa i da ima sanse za neku kisu.

Sto se tice situacije posle 26 videcemo..moguce da ce zahladiti no to je daleko...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.264
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #72 poslato: 15. Novembar 2018. u 10:05 »
Najviše je šteta što su se padavine za ponedeljak skoro pa ukinule po većini modela, jer tada smo imali dovoljno hladnoće za pahulje do nizija.

Nakon toga realno je ide otopljenje, ali zbog formiranja novog ciklona u zapadnom Sredozemlju ima prostora makar za konkretniju kišu što je itekako dobro.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.500
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #73 poslato: 15. Novembar 2018. u 13:22 »
Pa ima jos nade za neku kisu u ponedeljak sto se kaze da otvori sezonu... Bicemo pametniji veceras a trebalo bi sutra da znamo kom opanci...



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.264
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #74 poslato: 15. Novembar 2018. u 17:49 »
GFS prevalio put od najboljeg do najgoreg modela. Em najbrže ode hladnoća, em padavine i kad krenu sve je već gotovo, uveliko pozitiva po visini.

ICON, UKMO i GEM duže zadržavaju hladnoću nad nama, pa nailaskom padavina itekako ima uslova za sneg. GEM je zimski skroz do kraja ali nije to realno...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #75 poslato: 15. Novembar 2018. u 17:53 »
Nema sumnje da ulazimo posle ovog prolaznog zahlađenja, u topliji period sa sasvim malo kiše i izobilje košave! Kiša pretežno južnije od Save i Dunava, na severu uglavnom suvo kao i u košavskim predelima.

Danas se u Banatskom Karlovcu, navršava 4 meseca i 9 dana bez kapi kiše u mome selu na primer, ili samo dve kiše na užem područiju varoši! Po prvi put sam u životu video da zrno pšenice ni posle 19 dana kako sam posejao, nije pustilo klicu u zemlji :oboze:. Ovaj događaj govori o najvećoj suši po meni, i svi misle da ovako nije bilo u južnom banatu nikada! Zašto svi kažu nikada? Pa zato jel ne klija zrno pšenice u zemlji, a kamoli da izađe list neki van zemlje, to se nije desilo kažu stari koji imaju i 90 godina života! :confused:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #76 poslato: 15. Novembar 2018. u 18:16 »
Шарају модели само тако, ево ICON црта снег у ноћи између недеље и понедељка на 0 C у јужним и централним крајевима првенствено, и то нису занемарљиве падавине за мој крај негде око 12-13 mm, UKMO доста сличан, само нешто мање падавина, видећемо шта ће рећи EC.

GFS и његова лутања не бих коментарисао, колико се само пута примимо на његове цртарије и после се нешто чудимо, како је то и то испарило.  :grin:

Тај модел у зимској сезони треба само из разоноде гледати.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.981
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #77 poslato: 15. Novembar 2018. u 20:21 »
Nema sumnje da ulazimo posle ovog prolaznog zahlađenja, u topliji period sa sasvim malo kiše i izobilje košave! Kiša pretežno južnije od Save i Dunava, na severu uglavnom suvo kao i u košavskim predelima.

Danas se u Banatskom Karlovcu, navršava 4 meseca i 9 dana bez kapi kiše u mome selu na primer, ili samo dve kiše na užem područiju varoši! Po prvi put sam u životu video da zrno pšenice ni posle 19 dana kako sam posejao, nije pustilo klicu u zemlji :oboze:. Ovaj događaj govori o najvećoj suši po meni, i svi misle da ovako nije bilo u južnom banatu nikada! Zašto svi kažu nikada? Pa zato jel ne klija zrno pšenice u zemlji, a kamoli da izađe list neki van zemlje, to se nije desilo kažu stari koji imaju i 90 godina života! :confused:
Ista situacija i ovde! Ko je posejao sredinom oktobra, tamo se vidi da je posejano, ali nije ravnomerno niklo. Kod ostalih, apsolutno nista!

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.819
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Novembar 2018
« Odgovor #78 poslato: 15. Novembar 2018. u 21:14 »
Kratko i jasno, ako hoćeš pogoditi prognozu samo napiši kotra od onoga što nacrta GFS i promašiti ne možeš.

Poslato sa jugoistoka.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Novembar 2018
« Odgovor #79 poslato: 16. Novembar 2018. u 07:22 »
Polako ljudi, sve to ide u dobrom pravcu. Primetan je trend poistočnjavanja kod poslednjih izlaza svih numeričkih modela, a samo geografski male promene u rasporedu baričkih sistema mogu imati velikog uticaja za prognozu, tj. vreme koje će biti. Nije mnogo daleko ni scenario koji “zastupa” operativni GEM već nekoliko izlaza zaredom, iako se tako, na prvu loptu, sada ne čini. Kao potvrdu, dovoljno je baciti pogled na “kupus” od ensembala (GFS i GEM) za naredni period, počev već od 20.11.


Kao sto je Milosh vec pisao 8 novembra ovo moze biti najsusnija jesen u Beogradu ikad ima jos 15 dana fore da se to promeni ali slaba vajda, mora 10mm kise da padne barem da bi bila druga najsusnija ako to ne bude ostace na 31.4mm kise Beograd i bice najsusnija ikada.

^^ U bg ce mozda i da padne 10 mm i juzno od save i dunava a i to nije nista na tu zemlju mozda pomogne da psenica ponegde nikne ali kod nas veliko nista se neocekuje po EC. Nista posle tih par kisica EC  nam crta povratak na staro nece biti toplo mozda uleti koji dan sa 15-16 stepeni ali nista od kise. Bojim se da ce kosavsko podrucje u juznom Banatu proci katastrofalnije jos.
Kod vas je bio bar onaj jedan pljusak u okotobru ali samo u BG..kada vam palo skoro pola te sume ali slabe valjde kada su tamo zgrade.

Ako nastupi jos mraz i zima bez makar jedne kise nastupice elemntarna katastrofa koju ne pamtim i niko ne pamti  ..Seme koje nije niklo moze da unisti i mraz -5 ..

Posebno sam se iznenadio čitajući komentare u vezi padavina (uglavnom u “Meteo chat”-u). U ovakvoj postavci mi ne znamo tačan razvoj situacije za ponedeljak (pre svega približnu količinu i naročito vrstu padavina), mada i dalje zadržavam stav za zimski scenario i prvi sneg širom zemlje (u pitanju je prvi sneg i ne "zahteva" se pola metra). Očekujem manji snežni pokrivač u predelima južno od Save i Dunava, a u Vojvodini uglavnom dovoljno za “statistički centimetar”, negde i više. Zato ne možemo govoriti o tačnoj količini do kraja meseca (15 dana!), ali ja sam maltene ubeđen da će i u Beogradu i u Novom Sadu pasti najmanje 10mm (verovatno i više) koliko za 10 dana ― ali to je zasnovano na temeljnoj analizi gotovo svog raspoloživog prognostičkog materijala za duži period!

Sada polako izlazi operativni ECMWF 00Z, ali neću biti u mogućnosti da budem na forumu i komentarišem sa vama.