Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?  (Pročitano 22194 puta)

Van mreže xorg

  • Poruke: 3
Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?
« poslato: 13. Februar 2016. u 14:05 »
Zdravo,
može li mi neko reći gde mogu naći tabelu sa vrednostima temperature, vlažnosti, pritiska za Beograd za skoriji prethodni period, mesec dana, nedelju... Treba mi da pokušam da uporedim vrednosti svog krvnog pritiska koji često bude visok, verujem da je neki oblik meteopatije u pitanju, jer su isključeni svi ostali najčešći uzročnici.
Imam tabelu vrednosti krvnog pritiska u zadnjih mesec dana i bilo bi korisno da se vidi ima li neke korelacije sa metereološkim parametrima regije u kojoj živim...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?
« Odgovor #1 poslato: 13. Februar 2016. u 14:41 »
Pozdrav xorg!
Jedino što mi je palo na pamet jeste SYNOP meteorološki  podaci sa stanice na Vračaru.
Tu imate podatke počev od temperature vazduha (maksimalna, minimalna i srednja), temperaturu tačke rose, relativnu vlažnost, vetar (pravac, intezitet i udari), pritisak sveden na nivo mora, uk. količina padavina u mm, nešto u vezi oblačnosti (verovatno pokrivenost), osunčanost u satima u toku dana, vidljivost u kilometrima, visina snežnog pokrivača i slikovit prikaz vremenskog stanja u toku tog dana.

Ovi podaci su uzeti u poslednjih 30 dana a Vi sami možete otići do ovog linka: http://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en , tu u WMO INDEX ukucajte "13274" (to je WMO broj meteorološke stanice na Vračaru) i onda ukucajte datum i opseg tj. broj dana koji Vas interesuje.

Još da dodam, ovde gde piše "Hora" na početnoj stranici linka, to označava sat do kog će biti urađena 24-časovna analiza. Ova tabela koju sam postavio ispod je izrađena svakog dana DO 12UTC (13 časova za lokalno vreme u Srbiji).

« Poslednja izmena: 13. Februar 2016. u 15:31 Miki »

Van mreže xorg

  • Poruke: 3
Odg: Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?
« Odgovor #2 poslato: 13. Februar 2016. u 16:50 »
Miki hvala vam na podatcima, to je baš ono što mi treba!
Uglavnom su mi jasne stavke u tabeli, ali molio bih vas za pojašnjenje meni nepoznatih (Td avg, Hr avg, prec, tot cl okt, low cl okt, sun d-1, vis).
Veliki pozdrav!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?
« Odgovor #3 poslato: 13. Februar 2016. u 22:01 »
Nema na čemu, tu smo da se pomažemo, pogotovo kada je nešto vezano za zdravstvene probleme.  :tu:

Td avg - prosečna vrednost temperature tačke rose.
Vrednost temperature tačke rose nam govori na kojoj će temperaturi vazduh pri konstantnom pritisku i hlađenjem postati zasićen vodenom parom.
U prevodu - temperatura na kojoj bi relativna vlažnost iznosila 100%.

Hr avg - prosečna vrednost relativne vlažnosti vazduha u toku dana.
Relativna vlažnost predstavlja stepen zasićenosti vazduha vodenom parom, izražava se u dobro poznatim procentima %.

Prec - ukupna količina padavina u milimetrima (1mm = 1l/m^2).

Tot cl okt i low cl okt - Pokrivenost neba izražena u osminama a ovo low pretpostavljam pokrivenost neba niskim oblacima (nisam siguran).
0/8 vedro,1/8 2/8 pretežno vedro, 3/8 4/8 5/8 delimično oblačno, 6/8 7/8 pretežno oblačno, 8/8 oblačno.
Što je veći brojilac tj. prvi broj - veća je i pokrivenost neba.

Sun D-1 - sijanje sunca u toku jednog dana u satima (osunčanost).
Manji broj sati ukazuje na povećanu oblačnost ili maglu.

Vis - Vidljivost u kilometrima.
Veća relativna vlažnost vazduha kao posledicu dovodi smanjenu vidljivost, a smanjena vlažnost obratno, veću vidljivost.

Van mreže xorg

  • Poruke: 3
Odg: Tabelarni metereološki podaci za prethodni period - gde naći?
« Odgovor #4 poslato: 14. Februar 2016. u 12:56 »
Veliko Hvala još jednom i svako dobro!