Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2018  (Pročitano 54470 puta)

Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #20 poslato: 26. Septembar 2018. u 11:04 »
Ima li nekih novina oko kise,jel je ima na vidiku,sta kazete strucnjaci?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #21 poslato: 26. Septembar 2018. u 12:31 »
Za sada se ne naziru neke konretnije padavine u narednih nedelju dana. Početkom sledeće nedelje će se formirati ciklon u Đenovskom zalivu ali izgleda da neće ići ka nama na istok.
Ovo nije definitivno, ali je trenutno takav trend.


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Jesen 2018
« Odgovor #22 poslato: 26. Septembar 2018. u 13:06 »
Možda jug Srbije dobije nešto na kašičicu za vikend od ciklona koji se najavljije u Jonskom moru.

Poslato sa jugoistoka.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #23 poslato: 26. Septembar 2018. u 15:52 »
Posle toga moguce leto u sred jeseni 2 deo  :) A ovo za subotu tek u petak gledam do tad moze nestane, sto bi me bas iznenadilo  :)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #24 poslato: 26. Septembar 2018. u 16:05 »
To samo EC vidi letnje temperature pocetkom oktobra , GFS i ne bas.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Jesen 2018
« Odgovor #25 poslato: 26. Septembar 2018. u 16:08 »
Tako je Bart. Super zanimljiva je izgledala ta dekada, potencijalno dobra visinska dolina, ciklogeneza Sredozemlja, putanja ciklone prema nama, spuštanje hladnoće... Mali broj ensembla je davao opciju guranja ciklone po zapadnom Sredozemlju (što sam se bojao najviše) i putanji ciklona oko Španije. I dobije se najgora opcija, ciklone koje nabijaju temperature prema nama iz Afrike dok se šetkaju tamo daleko po Sredozemlju. Ensembli na T850hPa su se podigli, GFS i ECMWF, a GEM još ne zna gdje bi i šta bi sa visinskim ciklonama pa je dosta hladniji po ensima od prve dvojke. Nisam. Stigao pogledati ensebmle ICON-a, ali teško da je tu nesto bolje sa ovakvim trendom. Ipak uzet ćemo u obzir nepouzdanost prognoza, mozda se nesto izmijeni.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #26 poslato: 30. Septembar 2018. u 13:47 »
Zanimljiva sinergija u prebacivanju polja visokog pritiska preko kontinenta, u ovim dalekim satima, EPS-a i GEFS-a, GEPS nema takav smjer. Puno toga je isparilo zanimljivog za ovu dekadu, pa i ovo oko 8. što se davalo je sve bezazlenije, bar po trendu.





Kraj dekade, preslikano, rijetko viđeno:





EDIT: Ispravak, ovo sa početka dekade nije isparilo, to je ostalo.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #27 poslato: 30. Septembar 2018. u 13:53 »
Ako, samo nek rolja ac sto se mene tice, al jos neki stepen gore da bude oko 25C i uzivanje, mada ne bi blo lose da naleti neki dan sa dobrom kisom... Volim toplu jesen   ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #28 poslato: 04. Oktobar 2018. u 23:27 »

Kakvo čudovište u Atlantiku po EC.  :/



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #29 poslato: 05. Oktobar 2018. u 15:28 »
 Čisto kao zanimljvost. Po EC i GFS ensima teško je uopšte i naći neku opciju ti. preturbaciju koja daje bilo kakve padavine narednih 15-ak dana.

Dakle, AC u nedogled.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Jesen 2018
« Odgovor #30 poslato: 05. Oktobar 2018. u 15:59 »
Tek iza 18. neki članovi ensa oba modela daju ciklone po Sredozemlju i Jadranu i manjak podrške za AC, do tada eto prilike za šetnje, planinarenje, vanjske radove, a i čuvanje ogreva.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #31 poslato: 06. Oktobar 2018. u 13:48 »
Evo malo analize te moguće promjene iza 18.10. Problem je što se odmah formira polje visokog pritiska po većini ensa preko kontinenta, mali broj ciklonica su tu po Jadranu i Sredozemlju od 50 perturbacija:

Pao je još malo prosjek temperatura na T850hPa, uz smanjene mm padavina po istim tim ensima, što miriše opet na brzu promjenu i baš kišnu uz opet guranje AC nad kontinetnom na sam kraj termina:



Pošto nema ništa posebno upečatljivog do tada evo malo karata koje pokazuju tu moguću promjenu u dalekim satima.  Na karti su 500hPa prikazan perturbacije i postotak podrške visine preko 5840m:

Vidi se moguće stvaranje grebena do VB i drugačijim protokom JS u tom terminu nakon što bi se završio uticaj uragana koji su uplovili u srednjim geografskim širinama. Kasnije bi to bilo i bolje definisano uz pad geopotencijala iznad ovog, našeg, dijela kontinenta:



Ako bi se se zadržala takva situacija, onda bi krenuo hladni zrak sa sjevera ka jugu rubom zapadnije formirane AC, još je teško reći dokle bi se spusito hladni zrak, postoci su na sljedećoj animaicji mali, ali se vjerovatnoća povećava krajem termina (karta T850hPa vjerovatnoća T<0°C):



Grafikoni klastera 1. i 3. donekle i ok, ali 2. sa kontrolnim lošiji uz izraženi islandski minimum i dizanje temperature preko zapadne Evrope a onda i do nas.




Evo i GEFS ima slično gledište do kraja perioda:



Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 605
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #32 poslato: 06. Oktobar 2018. u 18:03 »
Sto bi rhmz rekao blaga zima,ni jednog hladnog meseca..pa meni ni treba jakna,racunam sad na japanke i sladoled u januaru  :D E da,administratori izbrisite mi i ovaj komentar. Hvala

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #33 poslato: 07. Oktobar 2018. u 04:43 »
Sto se mene tice ovakvo vreme i AC neka potraju sto duze,pa nek onda zima popravi situaciju. :) :)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #34 poslato: 08. Oktobar 2018. u 17:53 »
Kakva konstantnost jutarnjeg Yr.no izlaza. Nesto slicno je bilo u aprilu, pisao sam i o tome. Uglavnom svih 10 dana suncano, temperatura 22 ili 21 pri kraju termina i svih 10 dana 0.0mm padavina.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #35 poslato: 28. Oktobar 2018. u 21:15 »
Gledam EC večerašnji, gledam.... i ne mogu da provalim u kakvu smo tačno ovo zonu sumraka mi upali. ::)

Ne samo mi, već i resto istočne Evrope i evropskog dela Rusije.

Čovek posmatra ovu ekstremnu toplu anomaliju iznad spomenutog područja, i ne može a da se ne otrgne utisku da bi ona bukvalno u nedogled mogla da stoji iznad ovih krajeva.
Oke, sam položaj grebena se šetka kao bojagi malo gore dole levo desno, ali suština je ista- ekstremna toplina se ne pomera.

I evo, iza 7 dana ponovo od ciklona kod Islanda dolina ide ka Pirinejima, grebena azorskog anticiklona nema nigde...

Mislim, ne znam šta da kažem stvarno. Sve to jeste, bilo je  toplih jeseni i ranije, verovatno će rekordi za najtoplije mesece ostati van domašaja ali....
Ja kukam na monotonu jesen 2011/12 i poistovećujem ovu monotoniju sa njom. Ona je makar bila zdravo zimski hladna u drugom delu zbog onog anticiklona.

Ovo do sada što je bilo, i što se crta ubuduće ne zaslužuje uopšte da se nazove jesen, jer se ovo pretvara u svojevrsnu kolektivnu sprdnju ogromnih razmera....



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #36 poslato: 28. Oktobar 2018. u 21:42 »
 ^^ Kimi, odlično si artikulisao utisak koji je dominantan kada se pogledaju karte ovih dana, svaki dan sve isto, pa makar i u najdaljim satima.

Sve to jeste, bilo je  toplih jeseni i ranije, verovatno će rekordi za najtoplije mesece ostati van domašaja ali...

I ovo je tačno, ali zato neće ostati van domašaja rekord za najtopliju godinu ikad u Beogradu - a verovatno i na mnogo drugih stanica. Ove godine smo imali normalan (čak ne ni hladan, već samo "normalan", tj. prosečan!) februar, mart i jul. Sve van toga bilo je toplo, veoma toplo, ekstremno toplo... Takvo vreme se nastavlja i na početku novembra.  ::)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #37 poslato: 28. Oktobar 2018. u 21:46 »
Jel ovo krece septembar ili novembar u Loznici  :hitna:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #38 poslato: 30. Oktobar 2018. u 21:10 »
Napokon nešto pozitivno da se događa, makar u dalekim satima.

EC, lep razvoj anticiklona na Arktiku:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #39 poslato: 02. Novembar 2018. u 12:43 »
Pad temperature da ali i to prilicno nedefinisano za dalje sate, kise i dalje nema na vidiku... Da se i primetiti i dobar izliv hladnoce u Sibir... Sve u svemu za nas nista zanimljivo... Eh kad bi nastao neki dobar visinac... empathy



11.11. 01h
« Poslednja izmena: 02. Novembar 2018. u 13:00 Bart »