Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363439 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1200 poslato: 26. Maj 2015. u 17:49 »
Evo kako je u Valjevu bilo pre tačno godinu dana:






I u Beogradu prošle godine na današnji dan bilo nevrijeme sa gradom. Ove sezone za sada ništa ni približno tome:







padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1201 poslato: 28. Maj 2015. u 22:39 »



Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1202 poslato: 29. Maj 2015. u 17:53 »
E ovo je hit :) ali nazalost i realno stanje :(

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1203 poslato: 29. Maj 2015. u 18:14 »
Nije realno stanje. Zima je ove godine bila sušnija i toplija od normale, ali je proljeće i sa padavinama i temperaturama ispalo u tačno u okviru normale na kraju. Onako, školski primjer proljeća u umjerenim širinama. A to što su se ljudi razmazili prethodnih godina i što bi voljeli da ljeto traje od marta do oktobra, a ostala godišnja doba od novembra do februara, to je već drugi problem.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1204 poslato: 29. Maj 2015. u 20:04 »
Slazem se sa Milosem , danasnje kupanje maturanata u fontani  na samo +20 stepeni  :lmao:  kao da je 35 stepeni to dokazuje!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1205 poslato: 30. Maj 2015. u 01:27 »
I dok im se mi divimo uz, ja bih rekao, veliko strahopoštovanje, Cb-ovi iz neke totalno druge perspektive izgledaju podjednako fascinantno kao sa zemlje:




Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1206 poslato: 31. Maj 2015. u 01:00 »
Ja mislim da bi trebalo vratiti praksu imenovanja ciklona, jer je stvarno lakše tako ih pratiti. Samo bih odredio da se odabere jedno 30 imena ( tj više, pa zavisi koliko bude ciklona u godini ) i da se numerišu i ponavljaju, pa kada bude neki 'za pamćenje' da se to ime izbaci. Mislim da je tako u USA.

Npr, mi bi trebali da izbacimo ime Tamara, jer će ostati upamćen ( nažalost po lošem, mada nzm kako bi neki ciklon mogao da ostane upečatljiv osim ako ne donese neke velike nepogode, snegove.. )

I naravno, ne treba svaki ciklon koji ima malo uticaja na naše krajeve imenovati, nego samo 'one malo ozbiljnije'.

Mislim da je to okej, prvenstveno je to zbog boljeg praćenja, jer sad kad neko spomene ime ( ciklona ) Tamara, odmah svi u glavi imamo sinoptičku situaciju od maja prošle godine, i ne treba dalje objašnjavati..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1207 poslato: 01. Jun 2015. u 22:48 »
"Evropski model je kralj globalnih modela - smatra meteorolog Greg Nordstrom."
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/563786/Superkompjuteri-predvidjaju-uragane

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1208 poslato: 07. Jun 2015. u 00:12 »
ESTOFEX se vratio nakon duže pauze sa novim web sajtom:

http://www.stormforecast.eu/

Na mreži Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1209 poslato: 07. Jun 2015. u 03:29 »
Ja mislim da bi trebalo vratiti praksu imenovanja ciklona, jer je stvarno lakše tako ih pratiti. Samo bih odredio da se odabere jedno 30 imena ( tj više, pa zavisi koliko bude ciklona u godini ) i da se numerišu i ponavljaju, pa kada bude neki 'za pamćenje' da se to ime izbaci. Mislim da je tako u USA.

Npr, mi bi trebali da izbacimo ime Tamara, jer će ostati upamćen ( nažalost po lošem, mada nzm kako bi neki ciklon mogao da ostane upečatljiv osim ako ne donese neke velike nepogode, snegove.. )

I naravno, ne treba svaki ciklon koji ima malo uticaja na naše krajeve imenovati, nego samo 'one malo ozbiljnije'.

Mislim da je to okej, prvenstveno je to zbog boljeg praćenja, jer sad kad neko spomene ime ( ciklona ) Tamara, odmah svi u glavi imamo sinoptičku situaciju od maja prošle godine, i ne treba dalje objašnjavati..


Некако ми је ово промакао овај пост од Жике и мене занима зашто се престало са праксом именовања циклона, мислим да је знатно лакше за праћење и вођење евиденције, а и знатно је занимљиво. Форум је у то време када су именовани циклони баш био добио на популарности, иако је ту било сензационалистичких информација од жуте штампа и којекаквих портала, али у суштини људима је давана најтачнија прогноза и то је заиста супер ствар. Па ако би неко био рад да одговори на моје и Жикино питање.  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1210 poslato: 07. Jun 2015. u 11:18 »
U potpunosti se slazem sa onim sto su napisali Zika i Medo.
Meni je takodje bilo zanimljivo pratiti ciklone po njihovom imenu, lakse su se pamtili dogadjaji koje je donosio imenovani ciklon.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1211 poslato: 07. Jun 2015. u 15:10 »
Glupo je da ja kao admin kažem "nemam pojma", ali stvarno nemam pojma. :) Nešto nisam bio ni aktivan oko toga, pa nisam ni obratio pažnju.


Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1212 poslato: 07. Jun 2015. u 22:56 »
Pretpostavljam da Dejo i Dikile nemaju vremena(posao)da prate svaku promenu vremena,pa su zato prestali.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1213 poslato: 07. Jun 2015. u 23:49 »
Obaveze, pripravnost, ažurnost... Nikome od nas nije forum primarna stvar u životu, i svi smo tu manje-više tokom slobodnog vremena. Opisivanje ciklona ipak zahtjeva vrstu obaveze, oduzme i malo vremena dok se sve to izanalizira i opiše. A nikad se nismo zvanično ni dogovorili ko će da opisuje ciklone i kad. Dikile i Dejo su to sami preuzeli u svoje ruke i odlično radili. Kad su jednom preskočili neki od ciklona, pa sledeći i sledeći, a da niko od članova nije priskočio pomoć, tu se izgubila volja i tu je stalo. Dakle, nije bilo nekog dogovora da se prestane sa tom praksom, već je jednostavno pao entuzijazam i stalo je.

Tako da, ako bismo nastavili sa opisivanjem ciklona, bilo bi dobro kada bismo imali što više članova koji bi bili u pripravnosti (makar 5-6) i neku temu u kojoj bismo se dogovarali oko nekih detalja (tipa datum uticaja ciklona i sl.). I npr. neko se javi u toj temi i napiše "Od sutra smo pod uticajem tog i tog ciklona, ja ću da ga opišem" ili pak "od danas do 10. juna smo pod uticajem ciklona Uroš, ja nemam sad vremena da opišem, pa bi bilo dobro da neko uskoči do kraja dana". I tako, nadam se da shvatate na kakav koncept mislim. Naravno, kad je uređivanje u pitanju, svi članovi su dobrodošli, nevezano za "iskustvo" na forumu. Samo neka se jave ovdje i bilo gdje drugo da su voljni da pomognu. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Na mreži Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1214 poslato: 08. Jun 2015. u 01:48 »
 ^^

Тако нешто сам и претпоставио, наравно да форум није никоме примарна ствар и наравно ништа се не може замерити модерацији, напротив. Е сад пошто би верујем сви чланови волели да се та пракса са именовањем обнови, могли би код следећег циклона, којег ћемо по свој прилици још дуго чекати обновити ту праксу расподелом дужности, јер верујем да у сваком тренутку у помоћ може прискочити 5-6 чланова, јер опис циклона није уопште неки баук и такође се опис не мора правити код сваког циклона већ само код оних који би у некој већој мери утицали на време у нашој земљи. Мислим да је предлог на месту и да ће искрено заживети...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1215 poslato: 14. Jun 2015. u 15:43 »
^^ Šabac nemoj tog direktora da ubacuješ u kadar slike molim te, dovoljno mi što ga gledam na svakoj stranici RHMZ-a. :D

Ja sam sklonio direktora pomoću AdBlock dodatka, savjetujem i ostalima koji imate sličan problem da to uradite. Vjerujem da ćete se snaći bez da vam objašnjavam. :D



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.367
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1216 poslato: 14. Jun 2015. u 15:49 »
 ^^  Ma ja te radarske slike slikam preko MWSnap najobicniji program tako da mi nije problem da ga izostavim , nego reko  ako vam se NE svidja trenutna radarska vi gledajte u direktora ... :D :D  :lmao:
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1217 poslato: 14. Jun 2015. u 15:55 »
Haha evo i ja sam ga blokirao uz pomoć Adblock-a, dobra ideja.
Kad već neće milom mora silom.  :lmao:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1218 poslato: 14. Jun 2015. u 15:58 »
Imam ovaj Adblock dodatak za blokiranje reklama, ali nisam znao da ima opcija da moze slika na nekom sajtu da se blokira. Hvala Milose puno, snasao sam se i kod mene to sada izgleda ovako:  :super:


Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1219 poslato: 14. Jun 2015. u 16:44 »
I ja skinoh :).Koristim adblock vec duze vreme zbog reklame.