Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: снажно невреме са градом на Преображење 1961.  (Pročitano 23809 puta)

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Многопоштовани истраживачи метеоролошке прошлости,
мој покојни отац ми је цео живот причао да је крајем августа 1961.године, када се враћао из војске назад у Врдник на Фрушкој гори, затекао пустош на воћкама. Тврдио је да је већина воћки остала без лишћа и да је све изгледало као позна јесен. Говорио је да су мештани сведочили о до тада невиђеном граду у Врднику који се сручио на Преображење 19.08.1961. Пошто се ово догодило на велики и за народ на селу важан празник, до дана данашњег мештани причају о овоме, поготово када управо на овај празник донесу грођже у цркву. Можда је ово било и 1960. или 1962. јер оца више не могу да питам, тада је војска ваљда била 2 године, али је сигурно у питању Преображење, 19.08. Дакле, можете ли ми помоћи да потврдим ово народно метеоролошко предање у мом крају?
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Nažalost na netu nema dostupnih novinskih arhiva za taj period.
Godišnjak daje dnevne podatke samo za Beograd, pogledao sam to, hladan front je prošao 19.8.1960. i doneo Beogradu grmljavinu sa gradom. Najbliže stanica Vrdniku za koju postoje podaci je Iriški Venac, avgusta 1960. zabeležio jedan dan sa gradom, ali nema tačnog datuma.
Avgust 1961. je bio sušan Iriški Venac zabeležio 11 mm i nijedan dan sa gradom.
I avgust 1962. je bio sušan Petrovaradin 12 mm, S. Karlovci 10mm, Iriški Venac 17mm, bez pojave grada.