Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: грмљавина пред априлски снег...  (Pročitano 25613 puta)

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
грмљавина пред априлски снег...
« poslato: 08. Februar 2009. u 21:13 »
 Па,ево како се ја сећам...
 Прво, сигурно се не ради о 1997. Не говорим о том снегу. Можда и није 23.04, можда је 22.04 или 24.04, али сигурно је трећа декада априла. Ради се о последњим годинама, можда баш последњој години СФРЈ, 1989 или 1990. То знам јер ми је брат живео у Бјеловару и пар дана пред овај занимљив догађај је са неким комшијама Хрватима био у завичају, а причам о Фрушкој гори. Ја сам тада био 5-6. разред основне школе. Дан пред априлски снег треће декаде, био је сличан данашњем. Сунчан,пријатан само топлији. Мислим да је ишло до 20 јер смо седели у дворишту. Предвече се са запада наоблачило,пљусак,грмљавина. То наравно није ништа чудно било јер је у питању крај априла. Али,изненађење наступа ујутро када сам се подигао да идем у школу. Прави правцати снег, јак,густ,крупан. Јако влажан, мислим да је било око +2. Падао је до средине поподнева,али се тек понегде забелео. Тада сам био мали,али могу да замислим какав је то нагли продор арктичког ваздуха био. За пар сати се све догодило те ноћи. Баш бих и ја волео да неко нађе тачне податке о овом догађају. ПОЗДРАВ!
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #1 poslato: 08. Februar 2009. u 21:58 »
Ok... znam da je i 1997e bilo snega u trecoj dekadi aprila 23.4... hvala u svakom slucaju

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #2 poslato: 08. Februar 2009. u 23:06 »
Radi se o 24. aprilu 1988. godine. Ja se, zbog važnih porodičnih događaja, sećam oba ova dana (23. i 24. aprila). Tmax je 23. aprila bila 23.8 C, sećam se da je bio lep dan. Tog dana je registrovana na Vračaru grmljavina (toga se ne sećam). Sutradan, 24. aprila, kako Sneg reče, bilo je susnežice i snega. ;) :)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #3 poslato: 09. Februar 2009. u 09:46 »
Radi se o 24. aprilu 1988. godine. Ja se, zbog važnih porodičnih događaja, sećam oba ova dana (23. i 24. aprila). Tmax je 23. aprila bila 23.8 C, sećam se da je bio lep dan. Tog dana je registrovana na Vračaru grmljavina (toga se ne sećam). Sutradan, 24. aprila, kako Sneg reče, bilo je susnežice i snega. ;) :)
Ja se sećam tog dana jako dobro, amaterko. Tada sam počinjao da radim na Vračaru, pa sam ja taj junak koji je beležio grmljavinu. To je bilo već na kraju dana, u početku večeri.
Inače, grmljavine pred aprilski sneg nisu ništa neuobičajeno. Gledajući unazad neke godine, ni 1988 ni 1997 nisu usamljeni slučajevi.
A 1996. godine sam imao neprijatno iskustvo sa aprilskim snegom. Nije bilo grmljavine, ali je sneg pao posle toplog jutra od čak iznad 10 stepeni. Na posao (Vračar) sam otišao u majci sa kratkim rukavima, pa sam posle posdne molio da dođu od kuće da me odvezu, jer biti na +1 i snegu tako odeven nije nimalo prijatno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #4 poslato: 09. Februar 2009. u 09:59 »
A jel se seca neko 16.februara 1991. i prave snezne oluje na jugu Srbije ,kada je za jednu noc napadalo oko pola metra snega a mnogi putevi ostali zavejani zbog smetova?

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #5 poslato: 10. Februar 2009. u 00:55 »
Ja se sećam tog dana jako dobro, amaterko. Tada sam počinjao da radim na Vračaru, pa sam ja taj junak koji je beležio grmljavinu. To je bilo već na kraju dana, u početku večeri.

Bravo, junače... ;) Izdržao si "vatreno krštenje"... :P Čestitam na podvigu, iako je prošlo punih 20 godina... :) Ali, nema veze, nikad nije kasno za čestitanja... :lmao:



A jel se seca neko 16.februara 1991. i prave snezne oluje na jugu Srbije ,kada je za jednu noc napadalo oko pola metra snega a mnogi putevi ostali zavejani zbog smetova?

U Beogradu je 17.02.1991. izmereno 2 cm snega. Ovde na severu je očigledno bila mrka kapa... :cry:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #6 poslato: 10. Februar 2009. u 04:03 »
A jel se seca neko 16.februara 1991. i prave snezne oluje na jugu Srbije ,kada je za jednu noc napadalo oko pola metra snega a mnogi putevi ostali zavejani zbog smetova?

hah, ja se sećam da me je brat vukao kroz centar grada u snegu od pola metra tj. dobro se sećam da su mi sanke utonule u sav taj sneg i vrlo je mogće da je u pitanju 1991. godina.. ako nije tad onda je možda jedino 1992.

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: грмљавина пред априлски снег...
« Odgovor #7 poslato: 10. Februar 2009. u 14:45 »
Videcemo sta ce reci Bocetovi podaci za taj dan,kod mene je isto bilo mnogoooooooooooo snega
Ne verujem da je 1992. jer tad maltene da i nije bilo snega u februaru.
Odoh malo off ali nadam se da se Sneg nece ljutiti,povukla me tema :)