Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.  (Pročitano 24903 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« poslato: 15. Jun 2011. u 11:50 »
10 godina je bilo juče od ovog događaja, ja juče nisam stigao da napišem, ali i nemam puno informacija.

Naime kiša je počela u ranu zoru 14.juna (inače poslednji dan nastave u mojoj osnovnoj školi, završni razred) i padala je nemilice ceo dan.
Ne sećam se tačno šta sam gledao, mislim da je radarski snimak, oblačnost se stalno obnavljala iznad Sombora i donosila jaku kišu severnom delu Bačke sve do Szegedina.



Na Paliću je za 24h palo 103mm/m2, ja sam kod mene merio u kofi više od 11cm vode.

Mogu da dodam samo sinoptičku situaciju iznad Evrope, ali ona ne govori puno, jedino što se možda nazire plitka ciklonica 15.juna



Tog juna palo je 242mm kiše na Paliću.

Nažalost nikakvih tekstova o ovom događaju, ni slika nemam (mada pre 10 godina nisam ni zamišljao fotoaparat ;D)... Ne sećam se ni nekih velikih poplava, samo da je bilo puno vode na ulicama... Ako neko može insajderski da povuče neke podatke bilo bi super  :super:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« Odgovor #1 poslato: 15. Jun 2011. u 13:12 »
Imaš sreće, Dejo. Baš sam, sređujući neke podatke o padavinama, naleteo baš na ovaj događaj.
Evo pregleda količine padavina za 15. juni 2001. godine (što se odnosi na prethodna 24 časa, odnosno obuhvata ceo ovaj događaj):

Subotica 107.3
Tavankut 98.3
Bajmok 97.9
Kelebija 94.4
Palić 94.3
Sanad 74.0
Aleksa Šantić 66.5
Senta 65.6
Bačka Topola 62.6
Čantavir 53.4
Horgoš 53.2

Preko grane, Segedin je imao 63.3

Zanimljivo je da nijedna od pomenutih stanica nije zabeležila pojavu grada. Dakle, čista provala oblaka.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« Odgovor #2 poslato: 15. Jun 2011. u 13:17 »
Wau kolika količina podataka :)

Ja se ovog događaja sećam jer je bio poslednji dan u osnovnoj školi, pa kao nebo je "plakalo" ceo dan...

Nije bilo grada, ni jakog vetra, samo ceo dan konstantna jaka kiša...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« Odgovor #3 poslato: 15. Jun 2011. u 13:20 »
Wau kolika količina podataka :)

Šta ćeš, nakupilo se... ;)  Ovo je samo izbor za tvoj kraj, ono što je zanimljivo.

U pravu si i za vetar. Nigde nije bilo pojave jakog vetra.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« Odgovor #4 poslato: 15. Jun 2011. u 13:26 »
Mislim da nije bilo grmljavine, ali davno sam imao 15 godina ;D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Obilna kiša u Subotici 14. jun 2001.
« Odgovor #5 poslato: 15. Jun 2011. u 13:27 »
 ^^

Podaci kažu da jeste, tu i tamo (Sanad, Ada, Kikinda), ali ne i u Subotici ili na Paliću.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...