Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2020 - III dekada  (Pročitano 14700 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #40 poslato: 27. Avgust 2020. u 11:10 »
Raspirio se vetar sa severa, uz prijatnu temperaturru i vazduh se baš isušio u Beogradu, tačka rose je pala ispod 10°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #41 poslato: 27. Avgust 2020. u 17:45 »
U šumi se lakše diše, jeste 29 u hladu ali skroz drugačiji osećaj 29c. u gradu i šumi.



Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #42 poslato: 29. Avgust 2020. u 16:01 »
 Prethodna noć je još bila i skroz OK, u zoru se fino ohladilo u ovom nižem delu grada kada sam otvarao da se luftira. Međudim, predstojeća noć svakako neće biti takva.

Evo danas onog osećaja tropikane, duva vruć južni/jugoistočni vetar. AMS je uhvatila zaokruženih 35°C (34,7°C).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.100
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #43 poslato: 29. Avgust 2020. u 16:20 »
Sunčano i toplo u Sarajevu T 33*C..

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #44 poslato: 30. Avgust 2020. u 13:05 »
U Pančevu  (centar) je juče u 16h izmerena najviša temperatura ove godine od 36.1°C
Videćemo da li će današnji dan oboriti rekord.
Inače, juče i danas duva na momente pojačan JI vetar.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #45 poslato: 30. Avgust 2020. u 13:07 »
Za sada još ne raste ništa specijalno u Beogradu temperatura 34 stepena je , u Somboru 36 stepeni , ali svakako će ovo biti najtopliji dan ovog avgusta u većem delu Srbije.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #46 poslato: 30. Avgust 2020. u 15:09 »
Mislio sam da će subjektivno biti dosta neprijatnije, ali ipak je sam kraj avgusta. Jeste vruće, ali izuzev baš na Suncu, ovako se da izdržati, vlaga je prilično niska a vetrić je konstantno prisutan.

Očekivano najtoplije je na krajnjem severozapadu zemlje, Sombor išao po AMS do 36,8°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #47 poslato: 30. Avgust 2020. u 15:24 »
Kimi je lepo sve to napisao, velika vrucina ali sa relativno malom vlaznoscu vazduha daleko je lakse.

Blizu 37C je, najtopliji dan u ovoj godini ali i u prethodnih par ako me secanje dobro sluzi.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.100
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #48 poslato: 30. Avgust 2020. u 16:15 »
Sunčano i toplo u Sarajevu T 34*C..Pomalo puše lagani vjetrić a i pojavljuje se po koji oblak sa J-Z..

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #49 poslato: 30. Avgust 2020. u 18:09 »
Tako je, iako je skoro 37°C podnosljivo je nekako zbog vetra i zbog male vlaznosti vazduha.Prolazi polako i ovaj najtopliji dan u ovoj godini na seveeu naše zemlje.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #50 poslato: 30. Avgust 2020. u 18:11 »
Ljudi, prati li ko?
Jel oboran tmax za 2020 u Beogradu?
Kada je bio tmax?

@Bart

Jel tmax za Niš iz maja meseca oboren danas?

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #51 poslato: 30. Avgust 2020. u 18:11 »
Tmax. 36.6°C danas, samo pola stepena više nego juče.
Možda mi se čini, a možda je i do male vlažnosti ali deluje da sunce nema više onoliku snagu kao prethodnih dana/nedelja, a i jutra su osetno prijatnija ...


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #52 poslato: 30. Avgust 2020. u 21:17 »
@Bart

Jel tmax za Niš iz maja meseca oboren danas?
Izgleda da jeste na ogimetu 36.0C,pratio sam ams i nisam video vecu od 35.0C... Topliji samo Sombor sa 36.7C i Beograd i Kikinda sa 36.2C... Leskovac 34.5C ocekivao sam da je vise...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #53 poslato: 30. Avgust 2020. u 22:39 »
Da Leskovac je zvanično 34,5c. U gradu je bilo 1,2c. normalno malo i toplije. Sreća vlažnos se kretala 25-30% pa je bilo koliko toliko podnošljivo. Noći su prijatno sveže a i jutra, jutros u 7h. bilo 18c.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #54 poslato: 31. Avgust 2020. u 13:45 »
Front je već stigao do Novog Sada , udari severnog vetra oko 10 m/s , ali svežiji vazduh još nije pristigao osim u Somboru i Subotici gde je 23-24 stepena.

Vračar za sada oko 33-34 stepeni po AMS.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.149
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #55 poslato: 31. Avgust 2020. u 14:57 »
Vetar naglo pojacao udari oko 9m/s i krenuo je pad temperature konacno,juce smo imali najtopliji dan od pocetka godine 35.8C dok tropskih noci nije bilo a malo ih je bilo i tokom godine oko 5 dana do sada.

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #56 poslato: 31. Avgust 2020. u 15:53 »
Evo pojačanog vetra i u gradu, malo je prijatnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #57 poslato: 31. Avgust 2020. u 16:04 »
U Beogradu je sunčano i veoma toplo, danas će maks. temp. biti 35C (prethodna dva dana bilo je 35.3C i 36.2C) a pad temperature uz severni vetar se očekuje dok ovo pišem.

GFS je za ove veoma tople dane na području Beograda bio bolji/precizniji od IFS/ECMWFa - razlika je naročito uočljiva za danas kada je IFS "držao" 31C.
Naravno - nisu modeli svemogući, naročito ne globalni pa iako se često piše o "lupetanjima" numeričkih modela vredi pogledati i prognoze koje rade profesionalci kojima su dostupni svi postojeći modeli i od kojih se očekuje da daju i "lični pečat" pa se ipak povremeno dešavaju velike greške - npr. za dosta aerodroma (na Balkanu) su TAF prognoze bile dosta nepouzdane tokom nestabilnog perioda (moj prijatelj iz DWDa je pratio prognoze za neke aerodrome u zemljama na Balkanu i to je poredio sa "njihovim" auto-TAFom za iste lokacije) a u pitanju su prognoze za kratak vremenski period (24h) koje rade ljudi koji dobro poznaju lokalne vremenske (ne)prilike. Verovatno niko od ljudi koji se time bave ne bi voleo da pročita kako su oni "lupetali" (a neke prognoze su bile izrazito loše) pa zato mislim da nije sasvim prikladno ni da se relativno često piše kako "modeli lupetaju" (ili nešto još "gore") iako razumem "pesničku/umetničku slobodu"  ;) ljudi koji to pišu. Nekada prognostičari nisu imali ni 35-40% onoga što je sada dostupno ali prognoze "danas za danas" uglavnom nisu bile manje kvalitetne (ali prognoze za naredna 3-4 dana su svakako bile dosta manje pouzdane nego u današnje vreme).
Zadovoljstvo je (bar meni) videti odličnu "ručnu prognozu" u situacijama kada se modeli dosta razlikuju ili još bolje - kada skoro svi modeli "daju" slično (i budu "u krivu" što bi rekli neki na zapadu Balkana) a prognostičar ili mali tim prognostičara predvidi nešto bitno drugačije i bude/budu u pravu, jer ako se striktno "držimo" modela nećemo moći da pokažemo sopstvenu sposobnost za "korekciju na pravu stranu".

Napominjem da ovo što pišem svakako nije upereno protiv bilo kog člana ovog foruma - ima pojedinaca koji neke stvari doživljavaju lično, lako se uvrede i slično  :huh: a znajući da je na forumu dozvoljeno i "kukanje" ;) kada npr. nema kiše (i u situacijama kada kiša uopšte nije neophodna što se tiče poljoprivrede i slično) pa čak i kada neko mesto ima npr. za decimalu nižu/višu temp. od nekog drugog (pa nije "šampion") ili 1-2cm manju zvaničnu visinu snega u odnosu na nečiju procenu, smatram da i moj post može da "prođe"  :) jer nikoga ne "napada".

P.S. Dok sam završio nepotrebno dugačak komentar, temp. je sa ~35C opala na 32.5C.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #58 poslato: 31. Avgust 2020. u 16:38 »
Sondaža iznad Niša je eksplozivna, što se tiče termičkih parametara:



EC je dobro skinuo dosta nestabilnu atmosferu južno od Beograda. U Beogradu bi se atmosfera značajno destabilizovala krajem večeri, pa bi MUCAPE bio oko 1000 J/kg. Baš u tom trenutku će i značajno ojačati duboko smicanje (20-40 m/s) i zavojitost.
Vetar koji je probio je poboljšao vlagu u prizemlju, smanjio SBCIN.

Videćemo šta će biti. Može biti vrlo jakih oluja, a može i da ne bude apsolutno ničega. Prognoza je dosta teška.

« Poslednja izmena: 31. Avgust 2020. u 16:52 zec »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Avgust 2020 - III dekada
« Odgovor #59 poslato: 31. Avgust 2020. u 20:49 »
Prije svega, pozdrav svima! Zanimljiv osvrt Profi! Umjetnost i znanje je prognozirati u ovim situacijama.
Kod mene se zavrsava kisni avgust. Dok pisem, vec dva talasa ozbiljne grmljavine su prošli uz jake i kratke pljuskove sa malo grada. Vidljivost na nivou umjerenog do jakog  snijega (i ljeti spominjem zimske reference, jace od mene). Prema mojim, nepotvrdjenim, informacijama 218mm u ovih mjesec dana.
Inace, zbog same simopticke situacije, putanja oblaka je isla iz Alzira do Madjarske. Prijatelj na Jadranu mi kaze da je na autu bilo otiska saharskog pijeska, sto ovdje nije rijetka pojava, ali rjedje je ljeti.