Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347307 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2660 poslato: 11. Maj 2017. u 01:28 »
Biće interesantno uporediti onda tvoje rezultate i profesorke, s tim što se ja ne mogu setiti za egzaktno koje nepogode je analizu izvršila. Da se razumemo, ne želim da odajem utisak kao neko ko je apsolutni pobornik zasejavanja Cb-a srebro jodidom, želim da pokažem da u čitavoj debati oko toga "da li je zasejavanje korisno ili ne" postoji i druga strana priče. Mi smo u priloženom linku blic vesti koju je Paun postavio, videli jednu stranu medalje, apsolutno bez i jednog jedinog argumenta u korist iste, što je neprimereno za jednog doktora nauka, pogotovo fizike.
Još sredinom prošloga veka, naučnici kao što su Beržeron, Schaefer i Vonnegut su postavili praktično temelje modifikacije vremena putem zasejavanja oblaka. Beržeron je postavio koncept rasta ledenih kristala na račun prehlađenih kapljica vode dok su Schaefer i Vonnegut eksperimentalno otkrili da srebro jodid služi kao odlično veštačko jezgro heterogene nukleacije. Kombinujući ova dva saznanja, mnogo sitnih ledenih kristala raste unutar oblaka oko čestica srebro jodida do manjih dimenzija, oduzimajući raspoloživu vodenu paru od prehlađenih kapljica što dovodi do deficita raspoložive pare za rast prirodnih ledenih kristala i potencijalnog grada u oblaku. Ti kristali potom mogu pasti kao pojačan pljusak jer se istope, ili kao krupa,sugradica šta već. Međutim, svi smo mi svesni koliko nepogode mogu biti snažne, pogotovo organizovana oblačnost (višećelije, linije nestabilnosti i superćelije). Reći da par raketa nešto može uraditi u situacijama sa jakim uzlaznim strujama i mezociklonima je vrlo diskutabilno. Koliko samo primera ima da su strelci dejstvovali na oblake ali je šteta koja je naneta ogromna zbog razorne energije prirode. Stoga, vredi prekomentarisati o domenu korisnog dejstva odnosno graničnim uslovima zasejavanja oblaka. Možda postoje baš određene situacije kada je to izvodljivo, u drugim kada nije, u zavisnosti od sinoptičke situacije?
Niko ne osporava da treba izvšiti dobru analizu, tako nešto sam već napisao u prethodnoj poruci, ali me opasno nervira kada neko ko se vidno ne razume u nešto - bavi istim (aludiram na fizičara).
U nauci, sam to i znaš naravno, ne bi smelo da postoji prostora za pristrasnost i donošenje paušalnih zaključaka, koja nisu zasnovana na činjenicama i realnim stanjem.  :tu:
« Poslednja izmena: 11. Maj 2017. u 02:21 Miki »

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2661 poslato: 11. Maj 2017. u 06:38 »
@ Miki

Upravo tako  :tu:

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2662 poslato: 11. Maj 2017. u 12:16 »
Koliko jedna raketa nosi srebro-jodida u oblak? Gledao sam na NG ili tako nekom kanalu da se sve vise koriste avioni za takve stvari( od starijih vojnih mlaznjaka, preko sportski aviona do transportnih i izvidjackih). I cesto umesto srebro-jodida koriste suvi led (cvrsti ugljen-dioksid)
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2663 poslato: 11. Maj 2017. u 12:56 »
Da, cini mi se da je ruska "tehnologija" da se oblaci odozgo "zaprašuju" agensima iz aviona..
Svima nam je poznata priča da za paradu pobede nikada ne pada kiša navodno

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2664 poslato: 11. Maj 2017. u 13:33 »
Da, cini mi se da je ruska "tehnologija" da se oblaci odozgo "zaprašuju" agensima iz aviona..
Svima nam je poznata priča da za paradu pobede nikada ne pada kiša navodno

Zasejavanje iz aviona se prakticno svuda radi jer je najpreciznije.

Kanadska pokrajina Alberta, koja je po povrsini tri puta veca od bivse SFRJ ima program zasejavanja oblaka srebrojodidom iz aviona. Potrebni su jako dobri i ludo hrabri piloti posto se zasipa u up draftu i u samom oblaku:

http://www.cbc.ca/news/canada/calgary/alberta-hail-fighting-pilot-jody-fischer-1.3707635

Avioni zapravo ispaljuju rakete koje su na posebnim nosacima zakaceni na krila.



Inace u Wyomingu je radjeno veliko sestogodisnje istrazivanje:

http://www.ral.ucar.edu/projects/wyoming/

http://cen.acs.org/articles/94/i22/Does-cloud-seeding-really-work.html

Kao sto je Miki rekao, nemamo dva ista oblaka pa da jedan zasejejemo a drugi ne i uporedimo rezultate. Sve je to jako kompleksno, no interesantno je da ove programe zastite u Kanadi i Usa finansiraju osiguravajuce kuce jer su naravno sve dobro izracunali:

Citat
Afterward, radar data revealed a storm nearly 27% less severe than what had been projected, says Terry Krauss, a meteorologist with the Alberta Severe Weather Management Society, a nonprofit agency funded by insurance firms. “Our data show that the seeding may have avoided up to C$100 million in damage to homes and cars,” he says. On a severe storm day, he adds, even a 1% reduction in hail intensity will more than pay for the annual C$4 million cost of Alberta’s hail suppression program.

Neko je u komentarima na taj tekst objasnio/uputio sta treba raditi: http://www.blic.rs/forum/mit-koji-ivi-samo-u-srbiji-troimo-milione-na-njih-,1,3174593,242343330,czytaj.html

Da li je covek stvarno zaposlen u NSSL ne znam ali cini mi se da zna o cemu prica...



🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2665 poslato: 11. Maj 2017. u 14:31 »
Treba biti bas lud/hrabar pa leteti kroz cumulonimbus ...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2666 poslato: 11. Maj 2017. u 15:33 »
Koliko jedna raketa nosi srebro-jodida u oblak?
Rakete se pune sa 400 grama reagensa, od toga prosečni udeo srebro jodida je nekih 8-15%. U prevodu, 32-60 grama čistog srebro jodida se oslobađa u atmosferu.



Kao sto je Miki rekao, nemamo dva ista oblaka pa da jedan zasejejemo a drugi ne i uporedimo rezultate. Sve je to jako kompleksno, no interesantno je da ove programe zastite u Kanadi i Usa finansiraju osiguravajuce kuce jer su naravno sve dobro izracunali:

Neko je u komentarima na taj tekst objasnio/uputio sta treba raditi: http://www.blic.rs/forum/mit-koji-ivi-samo-u-srbiji-troimo-milione-na-njih-,1,3174593,242343330,czytaj.html

Da li je covek stvarno zaposlen u NSSL ne znam ali cini mi se da zna o cemu prica...

I to je najveća problematika, kako dokazati da je zasejavanje uzrok stagniranja rasta leda u oblaku a ne recimo slabljenje nepogode prirodnim procesom na primer? Isto pitanje se postavlja i kod zasejavanja radi namernog povećanja padavina. Inače taj Srbenda iz NSSLa :D je rekao da mora nabavimo nove "dual-pol" radare kako bismo mogli da prepoznamo tačne zone unutar oblaka pogodne za dejstvo, kako on nazva ZDR collumn.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2667 poslato: 11. Maj 2017. u 21:48 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2668 poslato: 12. Maj 2017. u 08:49 »
Hehe ja ovo tek sad vidim pa neka procitaju ljudi koji nisu videli... Poy  ;)

http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Snezni_pokrivac_u_aprilu_2017.pdf

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2669 poslato: 13. Maj 2017. u 18:38 »
Izdvojim ceo dan da pratim ovo,  da ne učim... i evo kako mi se vrati  :ranting:

A sutra kad sam se baš zareko da ću da radim od jutra, i kad se izgubi ovo smicanje u atmosferi, ima da pršti na sve strane  :grin: :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2670 poslato: 13. Maj 2017. u 19:38 »
Losmi bila je jedna olujica u Bg kada ti si otisao na jedan dan negde to se secam pa mozda je to dobitna kombinacija za Bg...  ;) Salim se naravno ali ko zna  :D

Sutra idem na neku svadbu, će bude apokalipsa u Beogradu. :D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2671 poslato: 13. Maj 2017. u 19:41 »
 ^^ Hahaha Beogradjani pripremite fotoaparate za sutra, ne moze da vas promasi  :grin:  :)


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2672 poslato: 14. Maj 2017. u 09:59 »
Why the World needs meteorologists   :)

https://www.youtube.com/watch?v=OCCZK-axFic


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2673 poslato: 14. Maj 2017. u 19:03 »
Sjajan video, zaista!

A sto se tice danasnjih nestabilnosti - lepo Bart juce rece kolegama iz Beograda, i po slikama vidim da su ga mnogi i poslusali. :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2674 poslato: 14. Maj 2017. u 19:39 »
Poslusali me lemi i naucili nesto jos od mene da ne gledaju samo modele vec i jos nesto  ;) Zaista zanmljiv dan kod njih steta sto je bilo grada ali nista se tu ne moze... Grocka je za mene fenomen i kad Bg pogodi opet i tamo je zanimljivo  :D :tu:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2675 poslato: 15. Maj 2017. u 10:32 »
 ^^ @Bart Bitno da nije bilo stete od sugradice i sitnog grada.
Pa pri ovim SZ strujanjima se obicno sve raspadne iznad Beograda pa sam i navikao da nas kisa preskace.Juce je bilo obrnuto,Bg je proizvodio "munje i gromove" kao na traci pa je i ovde kacilo :) Ali kada su JZ strujanja kvota je 1,10  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2676 poslato: 15. Maj 2017. u 11:39 »
Grocka je srpska Oklahoma  :grin: 

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2677 poslato: 15. Maj 2017. u 13:23 »
Pre bih rekao Valjevo, Loznica,Sever Sumadije  :) Moze i Juzni Banat u tu kategoriju  :grin:
Cesto i najcesce je CAPE index najjaci u navedenim oblastima..

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2678 poslato: 21. Maj 2017. u 13:52 »
Na forumu se često spominje kako se u Srbiji često loše detektuju udari munja. Miloš je okačio karte pre jedno mesec i po dana kako izgleda aktivnost po pitanju munja u Evropi. Analiza je, verovatno, urađena uz pomoć blitzortung podataka.
Kako izgleda raspored detektora u Evropi i kvalitet detektovanja munja:



Dakle, iz priloženog se vidi da se u Srbiji naglo smanjuje verovatnoća da se munje detektuju, pa zbog toga i na sajtu blitzortung bude i znatno manje udara nego što je to u realnosti. Centralna Evropa je, zato, najbolje pokrivena, i tu je najveća verovtnoća da gotovo svaki udar bude detektovan.

Međutim, ako se analiza uradi na osnovu satelitskih merenja, bez premca, težište se premešta na Apeninsko i Balkansko poluostrvo (Severe Weather Europe):



Kao što se vidi najveći broj dana sa pojavom grmljavine imaju sever Italije, centralna Italija, Crna Gora, Hercegovina, Zapad Slovenije, Karpati, planine u Bugarskoj.
To su upravo oni regioni u kojima se tokom leta  javlja konvektivna oblačnost potpomognuta orografijom (Karpati, Apenini, Crna Gora, planine u Bugarskoj), ali i konvektivna oblačnost nastala na hladnom frontu (sever Italije, zapad Slovenije, primorje Crne Gore itd...).

Što se Srbije tiče, to su predeli jugozapadne Srbije, područje oko Kopaonika, jedan region oko Fruške Gore.

Zanimljiv je i broj udara munja po kilometru kvadratnom. Pored, standardno, aktivne severne Italije, primorja Crne Gore, ističe se i region oko Tuzle. Godišnje, u proseku, i do 500 udara munja po km2, koji potiču ne samo od jednoćelijskih Cb-a u uslovima bez smicanja, već, većinom i od superćelijskih oluja. Dakle, to je jedna oblast u kojoj oblaci neko vreme stacioniraju tj. evoluiraju u superćelije.

Još jedna karta koja pokazuje verovatnoću da oluje produkuju tornado (Weather Underground):



Naravno, tu je sever Italije, a, takođe, i Srbija, Mađarska, Poljska, Ukrajina. Sever Italije je, inače, aleja tornada u Evropi. Zahvaljujući velikoj gustini naseljenosti, kroz istoriju je dosta njih dokumentovano.





Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2679 poslato: 21. Maj 2017. u 14:08 »
Odlična analiza Zec! :nnc: :laie:


Da li mogu da na mojoj Fejsbuk stranici „Meteo Beograd“ objavim tvoju analizu (napisao bih izvor i autora, naravno)?