Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372546 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5700 poslato: 27. Septembar 2018. u 21:17 »
Na koju foru dosao toliko suv vazduh?  Jel zbog si strujanja?

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5701 poslato: 27. Septembar 2018. u 21:20 »
Vjerovanto posljedica spuštanja stratosferskog suhog i hladnog zraka koji smo imali u zadnjim terminima. To najboplje pokazuje potencijalna vrtložnost (PV), koja prati stanje na nivou tropopauze. Nemam se sada vremena detaljno o tome raspisivati, ali jedan fin pregled kako je nastao medicane je praćenje PV:

http://rammb.cira.colostate.edu/wmovl/vrl/tutorials/satmanu-eumetsat/SatManu/Basic/Parameters/PV.htm
Školski primjer reklo bi se kako je izgledalo u bliskoj prošlosti nad nama:

Praćenje pada/porasta pritiska i vlažnosti zraka vertikalno po slojevima atmosfere, u trenutku kada smo imali iznad nas tzv. PV streaming (pogledajte na prvoj slici koliko se suhog zraka obrušilo po cijelom stupcu atmosfere):

Sondaža to i prati:

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASKEWT&YEAR=2018&MONTH=09&FROM=2600&TO=2712&STNM=13275

PV:

Ovaj luk koji se formira od Rusije do Mediterana se zove PV streaming, animaciju završavam sa stvaranjem medicanea.
Napisao sam i na komšijskom forumu da bih se pozabavio ovim, ali ne da mi posao i obaveze... Eto ukratko, nadam se da je bar malo jasno, ako budem imao vremena i onoliko znanja koliko sam prikupio možda detaljnije napišem, ali i ako kolege imaju šta dodati tim bolje!

Da Bart, naravno da je hladni zrak došao iz viših geografksih širina i sa jako malo vlage, ali to je sve skupa povezano sa gore napisanim.
« Poslednja izmena: 27. Septembar 2018. u 21:41 Pulsar_ »

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5702 poslato: 30. Septembar 2018. u 10:38 »
Za one koji vole prizore vremenskih ekstrema:

https://www.wetteronline.de/fotostrecken/2018-08-30-wk?galleryIndex=12

Divan kalendar za sledecu godinu  :tu:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5703 poslato: 30. Septembar 2018. u 21:19 »
Zanimljiva ova godina , jul u Beogradu 6 tropskih dana a septembar 7 tropskih dana:

Jul 2018:




Septembar 2018:




Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5704 poslato: 01. Oktobar 2018. u 12:52 »
Ovde uglavnom tropska noc nije zabelezena  :confused: bejasmo blizu par puta, ali nista... leto bez noci preko 20 C, pa jos najtoplije IKADA... a nismo ni 35 nijednom dostigli ovde bar  :hm:  :confused: tako da, meni ovo leto bas i ne bi nesto posebno toplo, no hajde...


Videcemo hoce li se trend nastaviti pa da zima iskezi zube i pokaze se u pravom ruhu... nije bas da bi se odusevio dubokim minusima, ali najava ipak ima, pa i naznaka...

https://spaceweatherarchive.com/2018/09/27/the-chill-of-solar-minimum/

Interesantno stivo, narocito ono u referencama.

Met office najavljuje deep-freeze u V. Britaniji od bozica, sto bi znacilo da kod nas mozda bude samo freeze ali nikako deep, ali videcemo. Zasad uzivanje u suncu, tj gusteranje  :D
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5705 poslato: 01. Oktobar 2018. u 14:15 »
Sofronije jel to ovo https://www.kurir.rs/planeta/3129565/stizu-nam-hladnoce-kakve-svet-ne-pamti-satelit-nasa-izmerio-sokantne-podatke-smrzavacemo-se

Citat
Kako se jedanaestogodišnji ciklus sunčanih promena približava kraju, termosfera je blizu toga da bude rekordno hladna. Mlinčak kaže da bi se to moglo dogoditi za nekoliko meseci.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5706 poslato: 01. Oktobar 2018. u 14:32 »
Kazem vam ja ide zima :) Posle 15-og idu clanci stize najhladnija zima u prethodnih 100 godina... :)

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5707 poslato: 01. Oktobar 2018. u 15:18 »
Sofronije jel to ovo https://www.kurir.rs/planeta/3129565/stizu-nam-hladnoce-kakve-svet-ne-pamti-satelit-nasa-izmerio-sokantne-podatke-smrzavacemo-se


Jaooooo, kakav naslov....auuuuuu :rofl: :laught:

ma nisam video u domacim novinama, retko ih i citam, nego mi izbacila pretraga dok sam listao britanske prognoze trazeci kakva ce zima kod njih biti i sta njihovi prognosticari kazu...

Text sa spaceweather-a je od 27 septembra koliko vidim, a po naslovu iz kurira rekao bih da udaranje u talambase krece u roku od odmah... bice drva skupa kao djavo   :huh:

edit: ma da... krenuli svi udarnicki... sad citam i smejem se  :thumbup:
« Poslednja izmena: 01. Oktobar 2018. u 15:30 Sofronije »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5708 poslato: 01. Oktobar 2018. u 15:41 »
 Dok Informer ne objavi ne verujem u pročitano!  :thumbup:

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5709 poslato: 01. Oktobar 2018. u 15:58 »
Dok Informer ne objavi ne verujem u pročitano!  :thumbup:

Informer:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nbtdfl_m4Tw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nbtdfl_m4Tw</a>

 :tu: :worthy: :whistling:  :pleasantry: :worthy:

edit:

naravno, sve zacinjeno nekom masnom zaverom, migovima, lazanskim, klimatskim oruzjem koje mi sami imamo, dosoljeno haarpom, antenama itd  :laie:
« Poslednja izmena: 01. Oktobar 2018. u 16:14 Sofronije »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5710 poslato: 01. Oktobar 2018. u 17:06 »
Ja volim kad Lazanski analizira jer je realan kao npr. Siriju jer on je uvek tamo gde su borbe najzesce, udaljen 60km vazdusnom linijom, izvestava dok krstari bespucima interneta... Salu na stranu ja cekam sezonsku prognozu onog naseg modela, proslu zimu pogodio u dlaku sto se kaze :D

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5711 poslato: 01. Oktobar 2018. u 19:04 »
Ja vidim po  dijagramu termosferskog klimatskog indeksa,da su najtoplija leta bila 2007,a bogami i ovih zadnjih godina kad je dijagram bio u izrazitom padu.I ta zima 2007 je bila valjda najtoplija sa jednim snegom,a nisu ni ove zadnje hladne i opet je dijagram pokazivao izraziti pad indeksa  :grin:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5712 poslato: 01. Oktobar 2018. u 21:24 »
Ja vidim po  dijagramu termosferskog klimatskog indeksa,da su najtoplija leta bila 2007,a bogami i ovih zadnjih godina kad je dijagram bio u izrazitom padu.I ta zima 2007 je bila valjda najtoplija sa jednim snegom,a nisu ni ove zadnje hladne i opet je dijagram pokazivao izraziti pad indeksa  :grin:

Ako ce Britanija biti u "deep freeze" modu od kraja decembra do kraja januara kako tamo najavljuju tesko da cemo mi 'ladnocu ovde osetiti, ali hajd'... :connie:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Dane84

  • *
  • Poruke: 182
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vršac
  • Zima u dusi,Sibir u srcu.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5713 poslato: 01. Oktobar 2018. u 21:36 »
Kakav deep freeze  za Britaniju ehhe,ako izvucu 2 nedelje nekog nazovi snega tokom cele zime,al smem da se kladim da cemo mi imati dobru zimu,u inat svima a pogotovo gospodi iz RHMZ-a zivi bili pa videli. ;) Deep freeze haha pa arogantnim Britancima se guzice smrzavaju ina +5C a kamoli na -2C al sta bi oni bez senzacije ;)
Zima u dusi,Sibir u srcu.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5714 poslato: 01. Oktobar 2018. u 21:43 »
Mislim da je i lakše dati dugoročnu prognozu za VB jer je više pod uticajem nekih parametara, kao što su npr. NAO i ENSO index, nego za nas. Ovaj dio Balkana iako geografski mali, pravi velike razlike prilikom raznih zimskih prodora čak i kada ih bude.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5715 poslato: 01. Oktobar 2018. u 21:49 »
Pulsar Bosanski Petrovac je na nadmorskoj visini 664 m uvek imas vise sanse za sneg cak i u blazim zimama nego mi nize :)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5716 poslato: 02. Oktobar 2018. u 11:33 »
@Profi.....
Ubode ti pravo u centar.Samo znam sta bi ti sada glavesina odgovorio.Hoces da setas po stanu u kratkim rukavima.E pa ne moze.Nego oblaci dzemper i jaknu pa ce ti biti toplo.Salu na stranu.Bas je zazimelo.Ja vec nedelju dana palim ujutru vatricu.Bude mi oko 23 s a ujutru 20 s.Da nisam lozio temp. bi bila sigurno ispod 20.Mogu da zamislim kako je u soliterima u snanovima.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5717 poslato: 02. Oktobar 2018. u 19:01 »
Dobro, Profi, pa dokle samo kritika i saplitanje dok ova zemlja krupnim koracima gazi napred i gazi sve pred sobom,  dok nam svi zavide, dok nam dzi-di-pi, bi-di-pi i bi-pi, bi-b-bi rastu k'o kvasac za krofne, dok kandzama ekonomskog tigra kidamo okolo sve na froncle...tebi je ZIMA  :O

Ceo svet nam se divi i klanja, a ti? ZIMA ti je  :D

Pomisli samo kako je NJEMU i bice ti toplije  :worthy:

🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5718 poslato: 02. Oktobar 2018. u 19:03 »
Zato kupis smederevac i drva i zavrsis posao :)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5719 poslato: 05. Oktobar 2018. u 12:51 »
Anticiklonsko ludilo pocinje: