Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)  (Pročitano 26310 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« poslato: 07. Mart 2015. u 15:00 »
Ove zime se nisam nagledao puno snijega u Beogradu, ali zato sam se juče na putu od Bara do Beograda nagledao snijega za cijelu zimu.
Ipak, nije isti osjećaj kad šetam i uživam po snijegu, kao dok gledam kroz prozor voza. Kako god, mnogo fotki sam napravio usput i nadam se da ćete imati živaca da pogledate ovu opširnu reportažu od 50-ak slika. Trudio sam se da reportaža ne bude monotona i da bude što više različitih motiva.

U četvrtak 5.3. 2015. je jak ciklon zahvatio naše područje i donio obilne padavine. U nižim predjelima je to bila uglavnom kiša, dok je u gotovo svim predjelima iznad 500mnv. pao obilan snijeg. Starog februarskog snijega nije bilo ostalo skoro ništa (samo simboličnih 4cm u Kolašinu), tako da je sav snijeg što ćete vidjeti na slikama pao u četvrtak i u toku noći između četvrtka i petka.

Iz Bara su me ispratile bijele planine. Rumija:



Sutorman:





Jaka bura sa olujnim udarima se poigravala sa morem:





Kad se izađe iz tunela Sozina snijega je bilo u tragovima pored pruge i to je najniža nadmorska visina na kojoj je bilo snijega usput (oko 100mnv).
Pogled na Paštrovačku goru:



Prokletije i Skadarsko jezero:



Od Podgorice je neko vrijeme bilo skoro potpuno vedro i planine su izgledale prelijepo pod snijegom.
Ovo je Brotnjik, jedan od vrhova Moračkih planina (oko 1500mnv.)



Veliki most na Maloj rijeci:





Blizu željezničke stanice Bratonožići na oko 400mnv. kreću prvi tragovi snijega:



Mećava nosi snijeg sa vrhova:



Odatle pa nadalje naglo kreće povećanje sniježnog pokrivača. Djelovalo je da sa svakim metrom ima više snijega.
Ulazimo u sniježnu zonu, kao da je neko nacrtao liniju sniježne granice:





Pored pruge je već bilo snijega u izobilju:





Kod željezničke stanice Lutovo (~650mnv.) već blizu pola metra snijega:





Negdje duboko dolje ni traga ni glasa od snijega:





Nakon prolaska kroz tunel Trebešica kreće drugačija klima, iz izmijenjene mediteranske prelazimo u planinsku klimu. Kamenjare i žbunje zamjenjuju prostrane bukove šume. Obično kad zimi putujem ovom relacijom navikao sam da me snijeg sačeka iza pomenutog tunela, ali ovoga puta je poranio.

Sa druge strane tunela je sve bilo doslovno zatrpano:





Sunce je polako gubilo bitku sa oblacima i do kraja puta ga više nije bilo:



Rijeka Tara kod Mateševa:







Željeznička stanica u Kolašinu je najviša tačka na pruzi Bar-Beograd i nalazi se na 1030mnv. U Kolašinu je toga jutra izmjereno 80cm snijega, a temperatura je iznosila -2°C. Ovo je bio jedan od najvećih, ako ne i najveći snijeg koji sam vidio uživo. Bilo mi je došlo da iskočim iz voza. :)









Pogled na Kolašin:





Dalje prema Mojkovcu slični prizori:



Mojkovac je gradić na oko 800mnv. Generalno dobija manje snijega od Kolašina, ali ovoga puta nije bila velika razlika. Klimatološka stanica nažalost nije ažurirala podatke.







U Bijelom Polju na 600mnv. je u 13h izmjereno 34cm snijega (u 7h je bilo čak 40cm), ali zbog temperature od +3°C to je već bila sasvim drugačija slika. Na slici možda izgleda idilično, ali snijeg se topio sa drveća, bljuzgavica na sve strane:



Nastavljamo da se spuštamo, i na granici kod manastira Kumanica (540mnv.) nije bilo više od 15-ak cm snijega. Ipak je bilo lijepih sniježnih prizora i tu:



U Prijepolju na oko 450mnv. već jako malo snijega, kroz grad nije bilo više od 4-5cm:



Potpećko jezero:



Željeznička stanica Priboj je najniža tačka na tom dijelu pruge na svega 390mnv i to je bio jedini komad tog dijela pruge gdje nije bilo mjerljive visine snijega. Što pokazuje jednu jako interesantnu činjenicu da je praktično od početka puta sniježna granica bila na oko 400mnv bez nekih većih variranja. Počinjao je umjeren snijeg, koji nas je pratio u narednih sat-dva:



Ne prođe se ni kilometar odatle, čim krenemo da se penjemo prema Zlatiboru, odmah drugačija slika. Odavde kreće drugi dio zimske bajke:



Selo Štrpci:



Šumoviti obronci Zlatibora:







Željeznička stanica Branešci na Zlatiboru je locirana na oko 750mnv i to je najviša tačka na srbijanskom dijelu pruge Bar-Beograd. Meteorološka stanica Zlatibor se nalazi u Partizanskim vodama na 1030mnv, tako da ipak postoji značajna razlika. Na Zlatiboru je toga dana izmjereno 69cm snijega u 13h i 19h, samo za nijansu manje nego u Kolašinu. Ipak, u Branešcima je odokativno bilo oko pola metra, ne više:









Spuštamo se prema Užicu (450mnv) i odjednom znatno manje snijega. Ipak u gradu je bilo 4-5cm snijega:



Kompaktan sniježni pokrivač se držao sve do Požege, a u Požegi samo u tragovima. Kako se Požega nalazi na samo 310mnv, to opet potvrđuje priču o sniježnoj granici.

Odatle nema više slika, ali nije bio i kraj sniježne priče. Javljaju nam da je pala mreža kod Kosjerića i tu presjedamo na autobus do Valjeva. Između Valjeva i Kosjerića preko Divčibara ponovo prava sniježna bajka. Snijega je bilo preko pola metra, možda i blizu metar, ali nisam bio u prilici da slikam, jer je već pala noć, a autobus se nije zadržavao nigdje.

Kako se spustismo do Valjeva, tako ni traga ni glasa od snijega ponovo. I tako sve do Beograda, u kom je snijeg ove zime bio ekstremna pojava.

Nadam se da vas nisam udavio sa opširnom reportažom i nadmorskim visinama. Nadmorske visine sam namjerno naglašavao da vidite koliko se dobro usput poklapalo sniježno stanje sa nadmorskom visinom, gotovo bez greške:
0-300mnv - bez snijega
300-500mnv - snijeg u tragovima ili malo snijega (do 10cm)
500-700mnv - 30-ak cm u prosjeku
>700mnv - >pola metra
« Poslednja izmena: 05. Mart 2020. u 23:53 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #1 poslato: 07. Mart 2015. u 15:32 »
Fenomenalno , slike su odlicne Milose :)

Meni su najbolje slike Kolasina :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #2 poslato: 07. Mart 2015. u 15:47 »
Прелепо Милоше, уживање је путовати барском пругом, мада још нисам имао прилике зими да путујем, свака част...  :super:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #3 poslato: 07. Mart 2015. u 16:12 »
Prelepe slike,ko voli prirodu sigurno je uživao u ovoj reportaži! + Detaljno opisano,nmv,slika   :super:
Prvi put gledam prugu u zimskom ambijentu,i sve mi je nekako strano :D Interesantne mi i ove linije tj snežne granice :D Kao da je geometar odmeravao- dovde sneg,par metara ispod- kamen hehehe :)
Sve pohvale na reportaži!

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #4 poslato: 07. Mart 2015. u 16:34 »
Лепо си се потрудио,и око сликања и око објашњења.Свака похвала!!!

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #5 poslato: 07. Mart 2015. u 16:39 »
Fantasticna reportaza, prelepe slike!
Verujem da je bilo jako zanimljivo pratiti promenu visine sneznog pokrivaca sa nadmorskom visinom, i videti toliki sneg na odredjenim lokacijama. Samo jednom sam to doziveo na putu Zvornik - Sekovici u Republici Srpskoj, ali ni priblizno nije bilo snega kao na ovoj relaciji.
Jos jednom sjajno!   :) :super:

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #6 poslato: 07. Mart 2015. u 16:42 »
Tek kad čovek prođe i doživi ovako nešto a meni je bilo dovoljno i samo čitajući i gledajući ove fotografije, tek tada svhatim kakva je to ljepota prirodna i Bogom dana koja krasi ove naše prostore. Miloše, puno hvala na ovoj predivnoj reportaži i putopisu. Putovao sam ovom prugom jako davno i to leti ali ovo je zaista nešto posve drugačije, ovaj zimski ambijent me ostavio bez daha.   :selam:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #7 poslato: 07. Mart 2015. u 16:50 »
Одлична репортажа Милоше! Све си лепо објаснио и дочарао сликама :super:. Баш ти завидим што си био у прилици да видиш толики снег :). Одавно се не нагледах тако обилног снега. Најзанимљивије су ми оне слике где као да је неко повукао црту и означио одакле почиње снежни покривач, значи буквално сваких пар метара су били од великог значаја за формирање снежног покривача. И за то такође имам велику жељу да доживим уживо, да станем на тако неки стрм терен и буквално гледам два "одвојена света" - доњи без снега, и горњи бели свет :D.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #8 poslato: 07. Mart 2015. u 17:11 »
Fenomenalno Miloše, svaka čast :super:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #9 poslato: 07. Mart 2015. u 17:42 »
Fenomenalne slike Miloše!  :first:  Izabrao si izuzetno interesantan trenutak (u meteorološkom smislu) za putovanje od Bara do Beograda.  :)  Još jednom se pokazalo koliko nadmorska visina u ovakvim situacijama može da bude značajna za sneg, ova tvoja reportaža na najbolji način to prikazuje. 

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #10 poslato: 07. Mart 2015. u 17:55 »
Fenomenalne slike Milose,verujem da si uzivao,i ako je put naporan. :first:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #11 poslato: 07. Mart 2015. u 20:45 »
Hvala svima, drago mi je što vidim da se trud isplatio! :super:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #12 poslato: 07. Mart 2015. u 21:09 »
Bravo kolega !Uživao sam u slikama :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #13 poslato: 07. Mart 2015. u 22:16 »
Da se i ja pridružim pohvalama.
Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #14 poslato: 07. Mart 2015. u 23:01 »
Odlicna reportaza Milose, sve pohvale.
Posebno sam uzivao gledajuci one predele gde je sneg ogroman, eh da mi je sad na tom snegu samo jedan dan...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #15 poslato: 07. Mart 2015. u 23:31 »
kao što si i najavljivao, bio sam siguran da ćemo dobiti snežnu reportažu od tebe :) svakako je jedinstvena zbog puta

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #16 poslato: 08. Mart 2015. u 09:43 »
Moji favoriti su  1, 8, 10, 12 ... kao i sve one sa preko pola metra snega! :D One bljuzge mi nisu interesantne. ;)
U svakom slučaju, jedna od tvojih najboljih reportaža. :super:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #17 poslato: 08. Mart 2015. u 11:34 »
Sve pohvale :super:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #18 poslato: 08. Mart 2015. u 14:34 »
I ja sam uzivao. Sve slike su lepe, a najlepse su one naravno gde ima najvise snega. Surova planinska klima.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Martovska sniježna bajka na pruzi Bar-Beograd (6.3.2015.)
« Odgovor #19 poslato: 08. Mart 2015. u 17:14 »
Pridružujem se pohvalama svih članova , super reportaža i jos bolje slike!  :first:
Poslednji put sam išao prugom Beograd-Bar 2008. godine pa se dobro sećam svih lepota i čari surove crnogorske klime i reljefa i planinskih lepota. Uzgred bio je avgust mesec no bilo je prelepo.  ;)