Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Septembar 2014  (Pročitano 39888 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #20 poslato: 27. Avgust 2014. u 21:50 »
Modeli će još šarati do kraja avgusta , videćemo , ali svakako da nas početkom septembra očekuje svežije vreme , dakle od leta ništa , više rano jesenje temperature...po meni nije bilo neko leto ovo nestabilan i sparan jul sa čestim pljuskovima i temperaturama u granicama proseka i avgust sa 10-ak tropskih dana mislim da je leto bilo blaže nego prethodnih godina!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #21 poslato: 27. Avgust 2014. u 22:07 »
@ ljubostinja

Preostar si prema Aci sa tom reci "lupeta", mislim da nema mesta ovde takvim recima, a i pritom nisi ga uopste dobro razumeo.. ;)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #22 poslato: 28. Avgust 2014. u 14:11 »
И даље пат позиција, модели никако да се ускладе.

GFS и даље црта висински циклон у Јадрану и обилне падавине, нарочито у западном и југозападном делу земље.

EC са друге стране и даље држи циклон у Тиренском мору и даље ка југу и наравно Србија поприлично суво изгледа, али просек јасно црта циклон у Јадрану и мислим да ће се вечерашњи главни излаз приклонити свом просеку. Обилнија киша свакако није потребна, али ми се ту не питамо апсолутно ништа.

GFS енси све влажнији и влажнији, такав тренд ће се сигурно наставити и у 06 z излазу.



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #23 poslato: 28. Avgust 2014. u 21:16 »
Koja komedija sa ovim GFS-om..
 
Prosek,tj. srednjak 06Z GFS-a je za istocne delove Bosne tamo davao malo manje od 100 litara,a evo sada u 12Z izlazu isti taj prosek mozda nudi 10-ak do 15.

Mislim stvarno,kao da gadja loto a ne prognozu...

EC u skladu sa prosekom se poistocnio,i paradoksalno tek sad ucrtava jace padavine kod nas.

UKMO mu je skoro pa identican.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #24 poslato: 28. Avgust 2014. u 21:18 »
Odavno globalni modeli nisu bili ovako zbunjeni, ne znam šta je razlog ovolikom lutanju GFS i EC modela, pogotovo ako se uzme u obzir da promjena ulazi u 72h.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #25 poslato: 29. Avgust 2014. u 12:50 »
GFs vratio obilne padavine,sto je i ocekivano jer se videlo da je juce u 12z izlazu glavni gadno zabrazdio.

EC vrlo slican ,kao i UKMO,dakle modeli su konacno usaglaseni.


Ali kakva sinopticka situacija...bruka !Koliko li bi snega zimi palo iz ovog...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #26 poslato: 29. Avgust 2014. u 13:10 »
Koliko bi kise palo po tim kartama posto sam duduk za njih.Valjda nece biti kao od Tamare ne bi valjalo.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #27 poslato: 29. Avgust 2014. u 14:26 »
za sada to nije tako ekstremno kao kod Tamare tj daleko je od takvog scenarija, ali ipak je to jak ciklon i dosta nesigni modeli, pomeranje centra će još uvek biti, a nadam se što daljer :pop: od naših krajeva!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #28 poslato: 29. Avgust 2014. u 17:50 »
Početkom naredne sedmice promena vremena je izvesna uz pad temperature i kišu. Kao što reče Kimi , modeli se usaglasiše ali naravno i dalje će se menjati položaj pa i same padavine po našim krajevima:

GFS



ECMWF



GEM

« Poslednja izmena: 29. Avgust 2014. u 18:06 Miki96 »

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #29 poslato: 29. Avgust 2014. u 19:16 »

GEM



GEM nije bas bitan dovoljno je videti samo GFS kako izgleda i to iz izlaza u izlaz ne odustaje od velike kolicine kise .

Koliko vidim za sada u ponedeljak moze da bude nevremena CAPE 900 .

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #30 poslato: 29. Avgust 2014. u 21:15 »
 ^^ Aco , nikada se ne treba oslanjati samo na jedan numerički model za prognozu jer to može biti nepouzdano , ako koristiš više modela veće su šanse da možeš bolje predvideti šta će se zapravo desiti u atmosferi na određenom području.  :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #31 poslato: 29. Avgust 2014. u 23:11 »
Videcemo sta ce biti, kosava zna da pomrsi konce samo tako, kada je ona u igri nezahvalno je pricati o kolicini padavina jos od sada.

Kod mene ostaje suvo sve do utorka uvece. U ponedeljak i utorak ce biti vetrovito u kosavskom podrucju, duvace umerena do jaka kosava i tu su najmanje sanse za kisu.

Oblinije padavine kako sada stoje stvari u ovom delu zemlje moguce u noci izmedju utorka i srede i u sredu tokom dana, ali to nije nista sigurno iz razloga sto se i tada daje jak istocni vetar na visini.


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #32 poslato: 29. Avgust 2014. u 23:40 »
Sad pogledah na weather 2 umbrella prognozu za Beograd i gradove na zapadu zemlje koju kisu crtaju nije norlmalno  bice opet zlo ako se ovo ostvari, nadam se da nece.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #33 poslato: 30. Avgust 2014. u 00:50 »
Kao sto rece Sale,od ponedeljka pa do u nedogled izgleda po modelima kosavska situacija,jer anticiklon na istoku Evrope uopste nema nameru da popusti :o

Posebno burno bice iznad nas,na visinama.Npr. Crni Vrh ce imati vrlo jak vetar skoro citavu nedelje.

Zbog toga ja kazem eh sto nije zima,jer bi ovo bilo opasno uvlacenje hladnoce u kosavskom podrucju sa istoka uz sneg.

Naravno,u ovakvoj postavci istocni kosavski krajevi su kandidati za najmanje padavina,bas zbog vetra koji ce tu biti najjaci.

Ovde kod mene vetar ima znatno manji uticaj na padavine,pa ako ne bude nedto posebno jak u prizemlju bice obilnih padavina i pored jakih vetrova na visini.

Zapadnije i juznije od mene,u vankosavskim krajevima bi tek bilo "veselo" sto se padavina tice.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #34 poslato: 30. Avgust 2014. u 01:31 »
Sumnjam da ce to tako biti podeljeno danima, da zapad i jugozapad zemlje ima konstantno jace padavine a istocnije da bude skoro pa suvo ili sa vrlo malo padavina. Mislim da mora i ovamo kod nas nesto krupnije da se izruci bar u jednom talasu. Ovaj AC sto se siri sa severoistoka Evrope je zaista odvaljen ko od stene, i zbog toga ce ciklon biti zarobljen izgleda duze vreme i ni makac dalje.

Kada bi AC popustio onda bi ciklon imao slobodu da prodre istocnije od nas, e onda bi padavine bile ravnomerno rasporedjene suvda, ovako kosavsko podrucje ce imati vrlo malo padavina, a na zapadu zemlje potop.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #35 poslato: 30. Avgust 2014. u 13:24 »
^^ Aco , nikada se ne treba oslanjati samo na jedan numerički model za prognozu jer to može biti nepouzdano , ako koristiš više modela veće su šanse da možeš bolje predvideti šta će se zapravo desiti u atmosferi na određenom području.  :)

 ^^ Znam nego GFS izgleda da ne odustaje od velikih padavina pa sam mislio da su ostali manje bitni ali svakako treba pratiti i druge modele .

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #36 poslato: 30. Avgust 2014. u 18:46 »
Oduzise se i padavine u nedogled,visinski ciklon je stalno ti negde u Jadranu.

Sreca pa GFS ne daje neke ljubicaste "padavinske bombe" za kratko vreme,nego je kazem sve to razvuceno.

Za ponedeljak i utorak se ublazi kosava po njemu,tj. znacajnija ostaje samo za istok zemlje.Sever i krajnji zapad bi imali nasuprot tome zapadne/severozapadne vetrove.

Sam uticaj novog ciklona krece vec sutra,uz predftontalne orografske razvoje na jugozapadu i zapadu zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #37 poslato: 30. Avgust 2014. u 21:26 »
Dosta se tu padavina crta , valjda neće u ovakvom obliku da izađe ali vrlo moguće. Jugozapadni i centralni krajevi u centru pažnje.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #38 poslato: 30. Avgust 2014. u 22:33 »
U bre, pa ovo kako se približava tako je sve izvesnije i gore. Mislim da ako ne bi bila neka jaka košava u Bg-u, da bi mogao i Beograd da profitira sa padavinama, što nije nimalo ohrabrujuće.
Večerašnji EC ne daje nešto puno padavina Bg-u i centralnoj Srbiji, ali zato za jugozapad daje i tekako.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2014
« Odgovor #39 poslato: 31. Avgust 2014. u 19:53 »
Accuweather izdao upozorenje za poplave od sledeće nedelje.  :( Naši krajevi nisu trenutno u centru pažnje ali zapadnije ima šansi za veće količine padavina.