Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2021  (Pročitano 38094 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #100 poslato: 16. Decembar 2021. u 09:50 »
Po meni jedina zanimljivost su ti eto pljuskovi snega kojih će biti u subotu i tamo čini se u ponedeljak.

No, naravno, kako se termin približava tako nas dolina sve rubnije kači, hladnoće sve manje pa ono što je izgledalo potentno za pokrivač (ta subota) je sada temperaturno opet granično, uz ovaj vetar mogu samo da sanjaju modeli da će ostati maksimum na nuli.

Generalno, posebno za (od mene) severniji deo zemlje sasvim korektan početak sezone, koliko smo znali da čekamo ponekad na taj sneg ovo je odlično. Mene jedino izluđuje ono što je Bart spomenuo, ne može kršteni mraz da stegne, jer se non stop vontraju neki oblaci, ili kad posle 100 godina se nakani da bude vedra noć krene odma košava. :ranting:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #101 poslato: 16. Decembar 2021. u 11:17 »
Ja sam sneg kod mene do ovog toka zime klimatoloski video, od 10h do 13h, a pokrivač od 0,5cm, sam video od 11 i 30h, do 15 i 30. Evo do dan danas nema ni pahulje, a siva zemlja, blato, voda,magla... koliko hoćeš. Najlošiji početak zime od kad pamtim. Kada je bilo zonalno strujanje dobili smo sneg bar onaj manji, a inverzija i inje nam je obezbeđivalo bar deo zime prave. Ovo sada nema ni mraza, ni snega, zato kiše mnogo. Jug banata moze dobiti sneg ili mali privod zime, samo iz zonalnih stanja sinoptike. Ko bi rekao a? Strašno je i to što RHMZ, pa i Marko kaže od 23, decembra pa do kraja januara, češći upadi hladnog i vlažnog vazduha, donoseći sneg. Da li su sve argumente stručne. Mislim da im je dzaba analiza koju su baš se potrudili da lepo odrade. Ja bi voleo da kolege budu u pravu, a realnost je drugačija od onog što vide sistemi birački.  Najveći problem vidim u maloj količini  hladnog vazduha u centralnoj Evropi.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #102 poslato: 16. Decembar 2021. u 11:57 »
Ni Marko danas ne vidi više hladnu opciju a kamoli ledene dane od 25decembra,al sve je to promenljivo do tada.
Ja sam sneg kod mene do ovog toka zime klimatoloski video, od 10h do 13h, a pokrivač od 0,5cm, sam video od 11 i 30h, do 15 i 30. Evo do dan danas nema ni pahulje, a siva zemlja, blato, voda,magla... koliko hoćeš. Najlošiji početak zime od kad pamtim. Kada je bilo zonalno strujanje dobili smo sneg bar onaj manji, a inverzija i inje nam je obezbeđivalo bar deo zime prave. Ovo sada nema ni mraza, ni snega, zato kiše mnogo. Jug banata moze dobiti sneg ili mali privod zime, samo iz zonalnih stanja sinoptike. Ko bi rekao a? Strašno je i to što RHMZ, pa i Marko kaže od 23, decembra pa do kraja januara, češći upadi hladnog i vlažnog vazduha, donoseći sneg. Da li su sve argumente stručne. Mislim da im je dzaba analiza koju su baš se potrudili da lepo odrade. Ja bi voleo da kolege budu u pravu, a realnost je drugačija od onog što vide sistemi birački.  Najveći problem vidim u maloj količini  hladnog vazduha u centralnoj Evropi.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #103 poslato: 16. Decembar 2021. u 11:59 »
Ni Marko danas ne vidi više hladnu opciju a kamoli ledene dane od 25decembra,al sve je to promenljivo do tada.Genaralno pitanje je momenta dolaska Sibirskog Anticiklona do nas, treba biti strpljiv, čim sam se ja javio nešto se kuva 😉❄️

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #104 poslato: 16. Decembar 2021. u 20:39 »
По мом скромном тотално аматерском мишљењу модели поново лупетају.Као што нема ништа од неког озбиљног захлађења тако нема ништа ни од неког значајнијег отопљења до краја године. Можда само краткотрајно. У већини дана ујутру око нуле током дана неколико степени изнад нуле и то му је то

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #105 poslato: 17. Decembar 2021. u 08:10 »
Da je sreće da je nakon ovih prodora za vikend i početkom sedmice ostao bar suvi led, anticiklon uz mrazeve i prava zima kad već pravi sneg neće, nego ni to.
Od kojekavih raznih crtarija i polarnih udara eto nama ekspresnog, već standardnog prednovogodišnjeg otopljenja i jugovina zbog curenja polarne hladnoće na rubu AC sa severoistoka gde drugde neko kod tatice u Atlantik. :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #106 poslato: 17. Decembar 2021. u 11:14 »
Било је питање тренутка када ће зоналка да проради у оваквим поставкама. И тај блок који је био а и цртао се у наредним данима био је на стакленим ногама под притиском Атлантика, просто би било зачуђујуће да је опстао, један упорнији C са океана сруши то све као кулу од карата и то  мало хладноће које има отера далеко у Русију. Од три варијанте које су биле у игри( стабилан АЦ и уметна хладноћа, упади на граници кише и снега или јужнина, и наравно ова трећа опција је дошла на ред.. А некако је и традиционално као што @Кими каже, да у овим трећим декадама Децембра по правилу буде јужине  :) Све модели могу да промаше али Зоналку кад уцртају то се у 90% случајева  остварује па макар и у 240ом сату  :D
Треба се лагано окренути и чекати Јануар за нешто зимско...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #107 poslato: 17. Decembar 2021. u 12:48 »
Ne svidja mi se ovo otopljenje 23 decembra , bolje je što se otopio sneg ovih dana da ne tugujemo sa naglim otopljenjem.

Van mreže walent

  • *
  • Poruke: 113
  • Lokacija: Selenča, Južnobački o.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #108 poslato: 17. Decembar 2021. u 12:54 »
25. decembar sa prognoziranih -6/-1 na 8/15 °C

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #109 poslato: 17. Decembar 2021. u 13:48 »
Било је питање тренутка када ће зоналка да проради у оваквим поставкама. И тај блок који је био а и цртао се у наредним данима био је на стакленим ногама под притиском Атлантика, просто би било зачуђујуће да је опстао, један упорнији C са океана сруши то све као кулу од карата и то  мало хладноће које има отера далеко у Русију.

Ako je ovo blok na staklenim nogama, a pre toga imamo 1040hPa iznad Britanije, onda nemamo sta da cekamo i da se nadamo jer zimu necemo nikada docekati. A mozda mi je vreme da trazim novi hobi... :(


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #110 poslato: 17. Decembar 2021. u 14:37 »
Ето наше драге зоналке. Није ми жао јел на.тлу снега није ни било. Е сад већ би могли декоративни покривач очекивати ми на југу баната, од неког фронта хладног. Вероватноћа зиме за јануар, бар до 20, је свега 10%, а после се то пење и на 70%. За март  и април сам сигуран за снег и зиму, то је већ годинама постало редовно. Са једне стране суви лед нам не треба, па је ово и најбоља опција тренутно. Док се непокрије тло снегом у целој држави, не треба тражити хладно време.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #111 poslato: 17. Decembar 2021. u 14:54 »
A sta se to dešava šta se promenilo pa imamo ovoliko blage zime u decembru i januaru?


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #112 poslato: 17. Decembar 2021. u 14:57 »
Tako je Radovane nit suvi led niti ova zima od 0 do 4C nam treba.... Inace ovde najniža bila -1.7C... Toliko od zime, za početak neki solidan mraz, videćemo sredinom nedelje za to...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #113 poslato: 17. Decembar 2021. u 15:25 »
Vala kad bolje razmislim suva hladnoća je pojam za ovo hladno blatište napolju. Sve si rekao drugim delom poruke Bart, toga najviše treba...bolje hladno mrazno jutro sa slanom a posle Sunce nek cepa i greje nego li ova bezvezarija.
Dobro naravno da onaj brutalni, suvi led sa velikim minusom na visini i ledenim danima isto izgubi smisao bez snega na tlu, ali pričam o hladnoj AC inverziji.
Nego u prethodnim godinama navijaš kad se to uspostavi da se naruši, da planine bar izdobijaju sneg a mi bilo kakvu vlagu. Sada su planine ovde baš dobile finu porciju, vlage ne fali, blato i bare svuda tako da me kišne padavina vala više uopšte ne zanimaju, neka preskaču što je više moguće...

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #114 poslato: 17. Decembar 2021. u 18:28 »
Ako je ovo blok na staklenim nogama, a pre toga imamo 1040hPa iznad Britanije, onda nemamo sta da cekamo i da se nadamo jer zimu necemo nikada docekati. A mozda mi je vreme da trazim novi hobi... :(



Ključna rečenica kolege Ciklona uz prateću sliku. Ovo se i ja pitam - da li je moguće da mi iz ovakve sinoptičke situacije ne možemo da dobijemo ni nagoveštaj zime? I kako neki ciklončić sa Atlantika uvek nađe način da uruši AC (koji nam se na prvi pogled učini monumentalnim), i da teškom mukom nagomilanu hladnoću na severoistoku kontitnenta usmeri pravac u okean?

Ako će uvek biti tako, onda zaista ne treba da nas čudi ako išta što liči na pravu zimu budemo dobijali na kašičicu.


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #115 poslato: 17. Decembar 2021. u 18:52 »
  ^^ @Циклон Нисам наравно мислио да је тај блок са те слике слаб, напротив , где ћемо јаче од тога, али један и не тако јак циклон са Атлантика то све уруши у 24х. Ако такав постојани блок тих размера капитулира од циклончића са Атлантика онда га и сматрам да је "стаклен"... После овакве ситуације и оваквог распореда система никад нећемо бити начисто када се и следећи пут створи ишта слично.. Некада је Ац ( Сибирац) лако решавао ово а у ових неколико година једва да се и примети, а кад се и појави исто тако брзо се и повуче..
Очигледно да је за озбиљнију зиму на овим просторима потребан ССВ, и праћење ПВ-а у супротном једино "викенд" снегове можемо очекивати ...
Едит: Да нема овог циклона у Атлантику , могла би се очекивати права зима у већем делу Европе, овако све упропасти ...
« Poslednja izmena: 17. Decembar 2021. u 20:26 risbo gr »

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #116 poslato: 17. Decembar 2021. u 20:53 »
Od najhladnijeg decembra u zadnjih 10 godina dodjosmo do +18°C za 8 do 9 dana.Eto moje stručne prognoze.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #117 poslato: 17. Decembar 2021. u 23:47 »
sibir minus 25 sneg do kolena..ja dobio par dana oko nule i malo kise...:) nista od zime a cini mi se da je svaki dan sve toplije po modelima..

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #118 poslato: 19. Decembar 2021. u 20:18 »
Gfs daje laznu nadu , nemam vremena da detaljnije opisujemo mogući sled dogadjaja , cekamo Ec pa da nastave u tom hodu :D

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #119 poslato: 20. Decembar 2021. u 12:49 »
Dva različita scenarija , Gfs tera zimu , Ec proleće. Po Gfs koliko sam video hladnoća od 28 bi okupirala cak i krajnje delove zapadne Nemačke , pa sve do nas . Evo sa druge strane za to područje daje proleće.