Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2023 - III dekada  (Pročitano 30247 puta)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Jul 2023 - III dekada
« poslato: 21. Jul 2023. u 10:45 »
Ćelije u Sloveniji koje su formirane rano jutros deluje da slabe i koliko mi se čini neće imati nekog velikog uticaja, jer i nakovanj prolazi severnije, ta zona inicijacije polako stvara nove ćelije u Sloveniji i koliko mi se čini ono što tamo bude formirano deluje mi da prolazi preko Zapadne Srbije odnosno južnijom traom u odnosu na mnoge modele, ali ajde da sačekamo rano je još, mada severnije je dosta oblačnosti...

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.100
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #1 poslato: 21. Jul 2023. u 11:19 »
Sunčano i toplo u Sarajevu T 29*C..Ide uskoro aktivacija Dinarida,već se zakumulusalo po satelitu tamo na zapadu i J-Z BiH..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #2 poslato: 21. Jul 2023. u 13:14 »
Glede samih tačaka rose, GFS se zeznuo sa nižim vrednostima. I pored slabog do umerenog jugoistoka, rosište se drži ovde na 20 stepeni.

T 31,3°C.

Mislim da se jasno nazire glavni udar, to je sistem koji se kotrlja severom Italije dolinom reke Po. Kao što je Roki već rekao, popunjava se i Bosna kumulusima, tačno iza crte zavetrinskog fena, pa bi i tu na sličnom mestu kao sinoć nešto izolovano moglo da bukne.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #3 poslato: 21. Jul 2023. u 14:11 »
Ponovo velika grupisana formacija pred Slovenijom kao u sredu, krece se otprilike istom brzinom. Da li bi moglo imati istu putanju kao u sredu?

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #4 poslato: 21. Jul 2023. u 14:17 »
Vrlo verovatno slična putanja, samo sada kod pojedinačnih ćelija je primetno jugozapadno strujanje pre svega zbog te komponente na 900-700 hPa, pa bih sve pomerio i malo severnije u odnosu na sredu

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #5 poslato: 21. Jul 2023. u 14:39 »
Vidim sever Italije je imao krupan grad, a prijavljen je i tornado. Poreed pomenutog sistema zapadno od Tuzle se formira nekoliko CB, jedna ćelija je prilično ojačala, ne bih isključio i formiranje neke izolovane superćelije u tom delu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #6 poslato: 21. Jul 2023. u 14:49 »
 ^^


Očigledno računaju na jako poniranje sistema na južnom kraku.

Kao što si već rekao, ispred toga po Bosni očekivano zakuvalo kako sam i spomenuo u prethodnoj svojoj poruci, lako to može da preraste u izolovanu superćeliju (pogotovo tu standardno negde između Sarajeva i Tuzle pa ka Podrinju).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #7 poslato: 21. Jul 2023. u 14:50 »
Vrlo neprijatan dan sa visokom vlagom i temperaturom, 36c. Verovatno da promena koja sledi popodne i večeras imaju uticaja.
Oluja iz Slovenije ide dosta brzo ka istoku, za max 2 sata ako ovako nastavi eto je na granici. Stiže u naj gori deo dana energija koja je hrani koliko hoćeš.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #8 poslato: 21. Jul 2023. u 15:18 »
A kako vam se cini, jel ce ovo nevreme biti jace ili slabije nego pre par dana.. I dokle sada ide koje delove ce zahvariti. Hvala unapred

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #9 poslato: 21. Jul 2023. u 15:31 »
На крају одлична киша ноћас, укупан биланс 25 литара...

Мојсиње забелешило 30 mm, а Катрга са друге стране Мораве свега 6 литара.

Пратимо дешавања, пре свега тога (главнине) радар и сателит се попуњавају ближе нама, букнуло је пар ћелија у Подрињу..

32 C.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #10 poslato: 21. Jul 2023. u 15:57 »
Kako mi trenutno deluje, za razliku od srede, sada je mnogo više ćelija ispred sistema, što negde otvara mogućnost za izolovanije superćelije ispred sistema u Sloveniji, i opasnost od grada, a sa druge strane umanjuje šansu za onakav bow echo od srede sa udarima vetra preko većeg dela zemlje, e sad nije isključeno da se sve to sastavi i slično prođe kao u sredu ima i za to vremena daleko je još. Treba obratiti pažnju duž zavetrine Dinarida, odnosno priblužno oko granice BiH i Hr, u toj liniji može će činimi se, a već ih i ima, doći do razvoja novih ćelija, neke bi skretale i u levo, a ne aamo u desno, jedna takva je ranije bila u Sloveniji pri dolasku sistema

Van mreže subaja

  • *
  • Poruke: 342
  • Lokacija: Bikovo - 8km jugoistočno od Subotice
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #11 poslato: 21. Jul 2023. u 16:15 »
Ovde je primetan razvoj oblačnosti tako da bi mogli nastati neki razvoji kao i u Mađarskoj dok se ne dovuče sistem iz Slovenije.
Trenutno je 32.8C.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #12 poslato: 21. Jul 2023. u 17:03 »
Polako se zahuktava situacija. Na severu Bosne prava gromada od superćelije, biće jako zanimljivo pratiti njeno kretanje i ponašanje u narednim satima.
Nešto je pokušavalo tu i u Podrinju da se formira, ali je brzo odustalo.
Ovako mi deluje da bi žurka kod nas mogla biti u slično vreme kao prekjuče, za neka 2-3h.

Inače, u Beogradu upeklo samo tako, temperatura je ko od šale izgurala do 35°C.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #13 poslato: 21. Jul 2023. u 17:13 »
Овде је сунце пригушено, надолазе облаци са Јз, видим и да се појављују неки одрази око Ваљева, видећемо пшта носи остатак дана ... 
@Милош осим ако нешто не никне испред тих система, време односно невреме би опет било између 8 и 9

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 605
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #14 poslato: 21. Jul 2023. u 17:40 »
U valjevu prošao malopre veoma jak nalet kiše, pljuska...vrlo krupne kapi su bile u pitanju...
Dal' mi se čini ili je opet severnija putanja ovog iz hrvatske, deluje da će na Vojvodinu najveci deo?

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #15 poslato: 21. Jul 2023. u 17:43 »
Ukupno 3 superćelije, ako izuzmemo ovu na severoistoku u Rumuniji, jedna je na severom kraku oblačnosti kod Pecs u Mađarskoj i potencijalno Sombor i okolina su u opasnosti i druga se kreće posavinom, primetno je pre prekrivanja visoke oblačnosti još kumulusa ispred, pa su mogući i novi razvoji ispred posebno u liniji ka Fruškoj Gori

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #16 poslato: 21. Jul 2023. u 17:52 »
Neverovatno koliko je sve počelo da liči na ono od prekjuče, samo sprat severnije i još prostranije. Ovo teži da preraste u najveći bow echo MCS sistem koji sam video u poslednjim godinama:



Samo da ne bude onakvog vetra, za sve ostalo ćemo lako. :oboze:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 605
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #17 poslato: 21. Jul 2023. u 17:55 »
Samo da se nadovežem na prethodnu objavu, ja sam bio u Petnici na bazenima i tamo je padala samo krupna kiša, a u centru grada je padao grad solidne veličine, eno ima snimak i u nekim tabloidima.. Iskreno, nisam mogao da verujem ni svojim očima..

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #18 poslato: 21. Jul 2023. u 17:56 »
Ovaj jul u Beogradu vec 17 tropskih dana a ima jos 10 dana do kraja meseca , bice sigurno oko 25 tropskih dana do kraja meseca , nadoknadice "normalan jun" sto se tice temperatura.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2023 - III dekada
« Odgovor #19 poslato: 21. Jul 2023. u 18:22 »
Južni ktak se zasad penje na gore, mi južnjaci čekamo još nekih sat vremrna da vidimo hoće li nešto i na ovamo. Svi modeli su skoro suvi za nas.
Temperatura u blagom padu 34c.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting: