Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 697003 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4380 poslato: 16. Decembar 2021. u 07:26 »
Razumemo se @ Miloshe!  :tu:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4381 poslato: 16. Decembar 2021. u 13:52 »
Knjige braco skauti... Knjige... a ne zvona i praporci!

Ozbiljan sam skroz  :tu:

ps;

Moze i neki Demian-haiku  :D  8)
Odličan predlog, Sofro. Baš sam sad napravio presek pročitanih knjiga u ovoj godini. Nisam baš u full-u zadovoljan rezultatom jer mi je cilj bio da pročitam najmanje jednu knjigu mesečno. Na kraju 2021. sam završio sa samo 7 pročitanih knjiga, što je manje od 60% od cilja koji sam postavio. Za 2022 godinu moram postaviti ili realnije ciljeve ili prosto povećati broj sati koji odvajam za čitanje knjiga, imajući u vidu da se usavršavam i na druge načine.

Pošto voliš da čitaš, mislim da će ti biti zanimljiv moj izbor:

1. Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World
2. Radical Focus: Achieving Your Most Important Goals with Objectives and Key Results
3. Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ
4. Strategic Thinking: The 9-Step Approach to Strategic Planning
5. The Definitive Book of Body Language: The Hidden Meaning Behind People's Gestures and Expressions
6. We Need to Talk: How to Have Conversations That Matter
7. Who: The A Method for Hiring

Inače 99% knjiga nabavljam na Amazonu i čitam na Kindle-u jer je gotovo identično iskustvo kao da čitaš na papiru, a knjige koje ostave baš vrhunski utisak na mene obavezno posle naručim i u štampanom izadanju (kad god mogu gledam da bude tvrdim koricama). Posle svake knjige pišem mini recenziju u jednom Google docs fajlu koja se sastoji od mog viđenja šta je bio cilj knjige i koje su glavne stvari koje sam naučio - tako da mogu uvek da se vratim na najbitnije stvari, bez da ponovo čitam od početka.

Imaš li neku preporuku da ubacim na listu za 2022? ;) (verujem da iz liste za 2021. imaš neku sliku šta bi me moglo zanimati)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4382 poslato: 16. Decembar 2021. u 16:34 »
Odličan predlog, Sofro. Baš sam sad napravio presek pročitanih knjiga u ovoj godini. Nisam baš u full-u zadovoljan rezultatom jer mi je cilj bio da pročitam najmanje jednu knjigu mesečno. Na kraju 2021. sam završio sa samo 7 pročitanih knjiga, što je manje od 60% od cilja koji sam postavio. Za 2022 godinu moram postaviti ili realnije ciljeve ili prosto povećati broj sati koji odvajam za čitanje knjiga, imajući u vidu da se usavršavam i na druge načine.

Pošto voliš da čitaš, mislim da će ti biti zanimljiv moj izbor:

1. Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World
2. Radical Focus: Achieving Your Most Important Goals with Objectives and Key Results
3. Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ
4. Strategic Thinking: The 9-Step Approach to Strategic Planning
5. The Definitive Book of Body Language: The Hidden Meaning Behind People's Gestures and Expressions
6. We Need to Talk: How to Have Conversations That Matter
7. Who: The A Method for Hiring

Inače 99% knjiga nabavljam na Amazonu i čitam na Kindle-u jer je gotovo identično iskustvo kao da čitaš na papiru, a knjige koje ostave baš vrhunski utisak na mene obavezno posle naručim i u štampanom izadanju (kad god mogu gledam da bude tvrdim koricama). Posle svake knjige pišem mini recenziju u jednom Google docs fajlu koja se sastoji od mog viđenja šta je bio cilj knjige i koje su glavne stvari koje sam naučio - tako da mogu uvek da se vratim na najbitnije stvari, bez da ponovo čitam od početka.

Imaš li neku preporuku da ubacim na listu za 2022? ;) (verujem da iz liste za 2021. imaš neku sliku šta bi me moglo zanimati)

Ovo je sve, hajd' tako da kazemo, strucna/uze strucna literatura, tj. ne spada u klasicnu knjizevnost. Ovu vrstu literature ne mogu da ti preporucim. Doduse mogu, ali ako te nesto zanima iz oblasti Harmonije, Istorije muzike... recimo Musorgski mi se nesto mota po glavi pa mozes to... ili tehnike sviranja necega ako se muziciranjem bavis... Milos me potakao je pomenu Maslow-a i njegovu hijerarhiju potreba, a u pitanju je jedan od najinteresantnijih psihologa za citanje... Dosta su davno napisane knjige, sredinom proslog veka, ali uvek aktuelne...

recimo: https://www.amazon.com/Knowledge-Values-Abraham-Harold-Maslow/dp/0060341408

ali ja cu ti preporuciti Tomasa Mana i " Budenbrokove", pa ponovno citanje Dikensa i "Olivera Twista", Krlezu, Selimovica i kada je danasnje vreme i dekadencija u pitanju onda svakako Gijoma Apolinera i "11000 Buzdovana" , "Alkoholi & kaligrami", sve od Sarla Bodlera, Dostojevski obavezno... i tako dalje... Iskreno, ja bih morao da udjem u knjizaru, nijednu nisam uspeo da procitam na monitoru. Pustim na stampac i onda ok, ali da drzim ono i da citam, meni je to "kao citanje". Prosto ne mogu da se udubim.

Na kraju malo je i nezahvalno preporucivati bilo sta jer smo svi razlicitih senzibiliteta, sklonosti i kao i za bilo sta drugo... "Neko voli popa, neko popadiju, a neko popovu cerku!" i to je sva filozofija... Bitno je citati, makar i na kindle ili bilo kako... ali citati. Ja sam prosto frapiran koliko su internet i mreze osiromasile komunikaciju. Nema one finese u govoru, nema upotrebe drugih reci, nema kondicionala... sve se svodi na "da" ili "ne"... pa eto, recimo recnik Srpskohrvatskog knjizevnog i narodnog jezika" koji je stigao do knjige br. 20 tj. pri kraju je slova "P":
https://www.sanu.ac.rs/recnik-srpskohrvatskog-knjizevnog-i-narodnog-jezika-knj20/

Prosto... citajte ljudi ;) makar i Lunov Magnus Strip ili Zlatnu Seriju  :tu:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 134
Odg: Chat
« Odgovor #4383 poslato: 16. Decembar 2021. u 17:21 »
Ja već godinama sve čitam na tabletu. Jedina caka je da obrneš boje da podloga bude crna a slova bela. Mnogo manje sija u oči a možeš lepo da čitaš i po mraku. Otprilike 20tak knjiga godišnje pročitam. Skoro sam otkrio da je sjano čitati klasike ponovo jer ih posle xy godine od obaveznog čitanje u srednjoj školi skroz drugačije shvatiš. Jedini izuzetk od ovog pravila su Tolkinova dela koja čitam jednom godišnje (neparne godine na eng a parnih godina na srp).  :D Upravo sam stigao do razgovora sa Gildorom  :D
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4384 poslato: 16. Decembar 2021. u 19:10 »
Sofro, hvala ti na preporukama. O Maslovljevoj teoriji potreba sam malo učio i na faksu, ali si mi dao zanimljivu ideju.

Jedina caka je da obrneš boje da podloga bude crna a slova bela. Mnogo manje sija u oči a možeš lepo da čitaš i po mraku.
Tako je. Ja ne mogu da zamislim rad uveče bez dark moda. Meni je dark mode podešen na svim uređajima da se automatski uključujuje po zalasku sunca, i plus da mi u 21h ton boja promeni ka toplijim (night light/eye comfort mode). Obe stvari mnogo znače kada gledaš u ekran uveče, nebitno da li je telefon/tablet ili laptop/monitor.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4385 poslato: 16. Decembar 2021. u 19:56 »
Sofro, hvala ti na preporukama. O Maslovljevoj teoriji potreba sam malo učio i na faksu, ali si mi dao zanimljivu ideju.
Tako je. Ja ne mogu da zamislim rad uveče bez dark moda. Meni je dark mode podešen na svim uređajima da se automatski uključujuje po zalasku sunca, i plus da mi u 21h ton boja promeni ka toplijim (night light/eye comfort mode). Obe stvari mnogo znače kada gledaš u ekran uveče, nebitno da li je telefon/tablet ili laptop/monitor.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

ma nije do osvetljenja... prosto dok ne zasusti papir, dok je ne osetis u ruci, osetis taj miris stamparske boje i taj miris papire ako je knjiga dugo stajala... Meni ne ide, a nije da nisam probao... mnogo puta...  :)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Chat
« Odgovor #4386 poslato: 16. Decembar 2021. u 21:20 »
 ^^ i kada se lizne prstic za okretanje strane  :D
Lepo zborite o knjigama . Dobio sam malo zelje za citanjem  :tu:
Evo Stefano jednog zanimljivog stiva  :grin:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Chat
« Odgovor #4387 poslato: 19. Decembar 2021. u 08:39 »
 ^^ Dotakoste se opet još jedne zanimljive teme, drago mi je što vidim da se na forumu piše o knjigama.
Za početak, moram da se složim sa Sofrom da nema tog ekrana, tableta, dark mod-a koji može da zameni knjigu u ruci. To je ipak neki poseban osećaj i mislim da štampane knjige nikada neće izaći iz mode, odnosno da ih neće elektronski oblik u potpunosti zameniti.

Ako izuzmemo stručnu literaturu koje sam se načitao na gomilu, uglavnom spremajući ispite, nešto što svakodnevno čitam još su i knjige u enciklopedijskom formatu sa puno ilustracija vezane za moje hobije i interesovanja, pre svega mikologija i gljive.
Kad je beleristika u pitanju, recimo da je period od završenog fakulteta pa do pre nekih pola godine period kad sam relativno puno čitao, otprilike jednu knjigu mesečno. Sada su mi se u prethodnih pola godine potpuno promenile životne navike, što zbog roditeljstva, što zbog drugačijeg radnog vremena. I sada kad mi je postalo potpuno nezamislivo da nađem vremena da odgledam neki film, a kamoli seriju, žalim što svaka odgledana serija u skorijoj prošlosti nije zapravo bila barem jedna pročitana knjiga.
Od beleristike preferiram domaće autore, ali daleko od toga da smatram domaće autore kvalitetnijim od stranih, tu su dva razloga. Prvo, koliko god obožavao Murakamija i pročitao skoro sve njegove knjige, sigurno je da će mi biti lakše da se dok čitam poistovetim sa nekim piscem iz ovih krajeva sličnog mentaliteta, nego sa nekim Japancem koji živi u daleko uređenijoj i normalnijoj državi među normalnijim ljudima. Drugo, koliko god da je dobar prevodilac, deo smisla, suštine se izgubi u prevodu, pogotovo ako se prevodi npr. sa arapskog na engleski, pa sa engleskog na srpski.
Evo nešto od knjiga domaćih autora koje sam uspeo da pročitam u prethodnih godinu dana (uglavnom početkom ove godine i krajem prošle).

Vladimir Vujović - Spaljivanje Džošua Drveta
Nije da se hvalim da mi je rođeni brat pisac. Ok, hvalim se.  :D Knjiga jako zanimljiv spoj postapokaliptične naučne fantastike i flešbekova generacije odrasle nakon bombardovanja '99. Meni je lično bilo zanimljivo kako su neki likovi događaji iz našeg realnog života pretočeni u neki drugi naizgled izmišljeni grad, a zapravo mnogo je više paralela sa stvarnim svetom nego što deluje na prvi pogled.

Enes Halilović - Ljudi bez grobova
Jako zanimljiva i topla ljudska priča, o porodici, o prijateljstvu, o stalnom traganju za prošlošću bez koje ne možeš da se okreneš budućnosti. Jedna od onih knjiga koja se čita u jednom dahu.

Srđan Valjarević - Komo
Još jedna zanimljiva knjiga koja je tipičan primer kako se ni iz čega može napraviti vrhunska knjiga. Za razliku od prethodne dve, gotovo da ni nema radnju. Naizgled više podseća na dnevnik koji je neko vodio na ekskurziji, putovanju. A zapravo mnogo zanimljivih događaja, konverzacija, misli.

Damir Karakaš - Sjećanje šume
Po stilu jako zanimljiv hrvatski autor, možda previše specifičan da bi se dopao širim narodnim masama. Knjiga koncipirana na kratkim pričama iz detinjstva koje je proveo na selu u nekoj nedođiji u planinama.

Saša Ilić - Pas i kontrabas
Dobitnik NIN-ove nagrade za pretprošlu godinu. Možda od svih navedenih meni najmanje legao, možda previše mračno za moj ukus, ali svakako kvalitetna knjiga.

Sledeće u planu mi je Lana Bastašić - Uhvati Zeca.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4388 poslato: 20. Decembar 2021. u 14:23 »
Zanimljivi su ti ovi predlozi za knjige, međutim ja sam u nekom fazonu da ako mi knjiga neće pomoći da naučim neku novu veštinu ili da neki problem rešim proaktivno (i pre nego što nastane), jednostavno me ne motiviše da je pročitam.

Pri tome, ja ne čitam udžbenike, niti spremam ispite, već kada me nešto konkretno zanima, onda istražim koje su najbolje knjige u toj oblasti i na osnovu recenzija izaberem jednu ili više knjiga. Obzirom na kratkoročne i dugoročne planove mogu lako da procenim koje ću životne i poslovne izazove imati u narednoj godini, pa shodno tome uvek imam plan u kojim oblastima ću se usavršavati, i to oblasti dalje prioritetizujem i krenem u egzekuciju.

Zbog toga beletristika uglavnom otpada, osim ako nisu biografije meni zanimljivih ljudi. One mi mogu biti zanimljive za čitanje u formi opuštene literature.

Sad baš pokušavam da se setim kada sam poslednji put pročitao neku pravu beletristiku, i sećam se da mi je jedna bivša cupi kupila neki roman Čarsla Bukovskog, ima tome jedno 14-15 godina sigurno, i mislim da je to poslednji "baš" pravi roman koji sam pročitao (ne računajući biografije i par nekih kraćih knjiga tipa Čujte Srbi od Arčibalda Rajsa, što nije beletristika, a nije ni biografija, ali mi je tema bila zanimljiva).

I sada kad mi je postalo potpuno nezamislivo da nađem vremena da odgledam neki film, a kamoli seriju
Drugarski savet: "kupi" slobodno vreme, razmisli o angažovanju bejbisiterke i kućne pomoćnice. Ko god me je od drugara poslušao oko toga, posle max. pola godine iste te savete je delio dalje. ;) Naročito mi bude drago kada mi neko od drugara roditelja kaže "brate, konačno sam organizovao život tako da imam vremena za sve". Slobodno vreme za aktivnosti koje ispunjavaju osobu (nebitno da li je to gledanje filmova/serija, noćni izlasci, putovanja, bleja sa drugarima, vožnja motora...) jednostavno nema cenu. To su neki moji pogledi na tu temu, da ne idem sada suviše duboko oko toga.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4389 poslato: 20. Decembar 2021. u 15:11 »
Zanimljivi su ti ovi predlozi za knjige, međutim ja sam u nekom fazonu da ako mi knjiga neće pomoći da naučim neku novu veštinu ili da neki problem rešim proaktivno (i pre nego što nastane), jednostavno me ne motiviše da je pročitam.

U tom slucaju si uskratio sebe za ogromna iskustva opisana/zapisana/napisana u knjizevnosti i umesto sirine dobijas samo jednu, dobro kanalisanu oblast, ali meni bas to nema nikakvu draz... Misao treba da ide u "sirinu" i "dubinu" ;) Slazem se sa Milosem inace... Ja sam sa pocetkom ove kineske epidemija proslavio 10 god negledanja TV i retkog gledanja filmova i to vreme potrosio na decu, muziku, setnju, poljoprivredu... sve sto mi je palo na pamet... i cinilo se interesantno u tom trenutku. Ali naravno, pre svega deci... ne znam ipak jesi li se ostvario na taj nacin, i na kraju nije ni vazno ali to je najlepsi zemljotres i najludji tektonski poremecaj koji se coveku dogodi... sada su vec "konji" ali apsolutno mislim da nijedan trenutak nisam propustio  :blush:

Zaboravih na nesto sto je, po meni, aktuelno i danas ali i mozda tek danas razumljivo, a bilo je napisano osamdesetih godina. To je Borislav Pekic i trilogija "Besnilo", "Atlantida" i "1999" ali mislim da se moze stati samo na "Besnilu" i naravno, isti autor i "Godine koje su pojeli skakavci!"
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 134
Odg: Chat
« Odgovor #4390 poslato: 20. Decembar 2021. u 17:12 »
U tom slucaju si uskratio sebe za ogromna iskustva opisana/zapisana/napisana u knjizevnosti i umesto sirine dobijas samo jednu, dobro kanalisanu oblast, ali meni bas to nema nikakvu draz... Misao treba da ide u "sirinu" i "dubinu"
Zaboravih na nesto sto je, po meni, aktuelno i danas ali i mozda tek danas razumljivo, a bilo je napisano osamdesetih godina. To je Borislav Pekic i trilogija "Besnilo", "Atlantida" i "1999" ali mislim da se moze stati samo na "Besnilu" i naravno, isti autor i "Godine koje su pojeli skakavci!"
Sa ove dve stvari se potpuno slažem. Da je dovoljno ljudi pročitalo "Kako upokojiti vampira" i shvatilo ga (posebno opis kako su sluđivali Jevreje sa dokumentima) mnogo stvari se ne bi nikada desile. A i "Atlantida" NE MOŽE da se preskoči :-)
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4391 poslato: 20. Decembar 2021. u 19:09 »
Sa ove dve stvari se potpuno slažem. Da je dovoljno ljudi pročitalo "Kako upokojiti vampira" i shvatilo ga (posebno opis kako su sluđivali Jevreje sa dokumentima) mnogo stvari se ne bi nikada desile. A i "Atlantida" NE MOŽE da se preskoči :-)

Menjam preporuku u "sabrana dela  Borislava Pekića" ... Nije mi jasno da sam ispustio "Kako upokojiti vampira"... I odmah sam je uzeo u šake... Pekić je ipak ogroman zalogaj koji traži upravo i širinu i dubinu... Zato sam zastao kod "Atlantide"... Da bi 1999 lepo "legla" na svoje mesto...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Chat
« Odgovor #4392 poslato: 21. Decembar 2021. u 09:21 »
Borislav Pekić, definitivno jedan od naših najboljih pisaca. Kakva su samo remek dela "Besnilo", "Vreme čuda", "Atlantida"... Nažalost nisam pročitao "Kako upokojiti vampira", ali nadam se da će se i ona naći na listi pročitanih. Inače, Pekić je i mom bratu jedan od najvećih uzora pri pisanju (od domaćih autora svakako najveći), a Pekić je rodom iz istih krajeva u Crnoj Gori odakle su i moji preci sa očeve strane. Eto, kakva slučajnost.  :)

Drugarski savet: "kupi" slobodno vreme, razmisli o angažovanju bejbisiterke i kućne pomoćnice. Ko god me je od drugara poslušao oko toga, posle max. pola godine iste te savete je delio dalje. ;) Naročito mi bude drago kada mi neko od drugara roditelja kaže "brate, konačno sam organizovao život tako da imam vremena za sve". Slobodno vreme za aktivnosti koje ispunjavaju osobu (nebitno da li je to gledanje filmova/serija, noćni izlasci, putovanja, bleja sa drugarima, vožnja motora...) jednostavno nema cenu. To su neki moji pogledi na tu temu, da ne idem sada suviše duboko oko toga.

Pa ne znam koliko si razumeo moju poruku. Ja se ni najmanje nisam žalio da svoju novonastalu situaciju, samo sam rekao da su mi se životne navike iz korena promenile i da nešto što mi se ranije podrazumevalo za "ubijanje vremena" sada jednostavno više ne postoji i za to nema vremena. I slobodno vreme je širok pojam, da ne kažem filozofski. Ako je slobodno vreme sve ono vreme provedeno u toku dana tokom kog se osećamo srećno i ispunjeno i onako da nam ništa ne fali, onda je za mene najslobodnije vreme svaki minut proveden sa ćerkicom i to je vreme koje ne bih menjao ni za jedan film ili seriju, pa čak ni knjigu, pa čak i kad je i fizički i psihički zahtevno. Videćeš i sam kad se jednom ostvariš kao roditelj, sve ono što ti se ranije činilo bitnim odjednom postaje nebitno, sporedno. Od ovoga dvoje što si pomenuo, bebisiterku svakako ne bismo angažovali, ali varijanta sa kućnom pomoćnicom bi mogla doći u obzir, barem vikendom, pogotovo što bismo tako imali još više vremena da provodimo sa detetom. Nije da nismo razmišljali o tome.
Nekako mi se u poslednje vreme čini da sam sve svoje lične životne ambicije ispunio i da mi je sada jedina želja da budem dobar otac, da moje dete ima sve što mu je potrebno i da bude srećno. Valjda je tako i lakše otići sa ovog sveta kad znaš da i kad odeš na njemu ostaje neko (nadam se da će biti množina) u koga si uložio celog sebe, neko ko ti je važniji u ovom životu nego što si sam sebi. Ako postoji ikakav smisao našeg postojanja na ovom svetu, onda verujem da je u tome, a ne u nekim malim prolaznim ličnim zadovoljstvima.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Chat
« Odgovor #4393 poslato: 21. Decembar 2021. u 09:26 »
Bravo Miloše!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Chat
« Odgovor #4394 poslato: 21. Decembar 2021. u 10:07 »
  ^^ Браво х10!   :tu: То је сврха живота .

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #4395 poslato: 21. Decembar 2021. u 10:36 »
Svaka čast na iskrenosti, Miloše. Ja u svom okruženju imam i ljude koji su roditelji i razmišljaju kao ti (svestan sam da se u našem društvu to posmatra ko daleko normalniji i uobičajeniji pristup roditeljstvu ), a i druge koji su takođe roditelji, ali koji razmišljaju o temi roditeljstva na način na koji i ja razmišaljam (takođe sam svestan da naše društvo na takve roditelje gleda kao na "sebične i nezreolle" roditelje), a to je da dete dodaje novu vrednost životu, a ja kao osoba dobijam još jednu ulogu u životu, ali ću i dalje svoja druga zadovoljstva i ciljeve koji nemaju veze sa roditeljstvom ispunjavati jer iz mog ugla jeduno tako mogu biti najbolja verzija sebe, pa će samim tim i moja roditeljska uloga biti najbolja moguća. Kupovinu slobodnog vremena posmatrao sam isključivo iz svog ugla i iz ugla jednog dela svog okruženja, drugara i drugarica koji su roditelji i razmišalju na ovaj način na koji i ja razmišljam.

Ali kao što rekoh, to su osetljive stvari, i neću da idem dalje na tu temu. Neka svako svoj život organizuje kako želi. Svi imamo svoje ciljeve i svoj način života za koji smatramo da je najbolji za nas. U mom okruženju i roditelji koji razmišljaju na taj uobičajen način su srećni i njihova deca su srećna, ali takođe i ovi drugi koji su i roditelji, ali i dalje izlaze, i dalje treniraju, putuju sa decom, ali i sami, kupuju slobodno vreme i bejbisiterke su im na raspolaganju od 1. dana, itd, itd... takođe vidim da su srećni, i vidim da su im deca takođe srećna. Tako da zaustaviću se na tome jer ne želim da bilo ko stekne osećaj da mu pametujem, a naročito ne bi voleo da ti koga pozmajem 12+ godina to pomisliš.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 21. Decembar 2021. u 11:02 Stefano »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Chat
« Odgovor #4396 poslato: 21. Decembar 2021. u 11:44 »
^^ Razumemo se sve, a suština i jeste u ovome što si napisao da svako ima svoje ciljeve, prioritete, poglede na život.  :tu: I zato i jeste prilično osetljiva tema, slažem se. Svako zna šta je najbolje za njega. Samo znam da iz moje perspektive mi deluje potpuno nezamislivo da supruga i ja odemo negde na putovanje, u šetnju, isl. pa makar i na pola dana, a da ostavimo dete bejbisiterki u tom periodu. A znam da ima ljudi koji to rade, iako svi novopečeni rodtelji u mom bližem okruženju imaju taj kako kažeš uobičajen ili tradicionalan pristup roditeljstvu.
Nemam stvarno mnogo iskustva u okruženju sa tim drugačijim pristupom, ali verujem da i u toj varijanti može biti na kraju pozitivan ishod ako se nađe neki balans i ako se ne ode previše u tu drugu krajnost. Nažalost, imam u široj porodici jedan ne tako pozitivan primer, ali opet ne znači da se to može primeniti na uopšteno.
Sve je ovo kompleksna i višedimenzionalna tema, jer do cele ove priče dolazimo pod pretpostavkom da su svi egzistencijalni problemi rešeni i lako je onda naći način kako organizovati svoj život. Ali moramo uzeti u obzir da veliki procenat stanovništva jednostavno nema tu mogućnost ili privilegiju da bira.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Chat
« Odgovor #4397 poslato: 06. Januar 2022. u 18:59 »
hoce ikada proci ova korona

jeste da je slabije ali smara
ovaj nov soj probija svasta 2 dana sam imao alergiju u nosu i bio kod komsija a sada  svi imaju koronu nisam povezao . :oboze:
imao sam koronu  +3 doze jeste da je ličilo na alergiju skoro neprimetnoi nepovezio  ali sam preneo dalje.

izgleda da ce svi zaraziti ali je blaze valjda je više kraj.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.149
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Chat
« Odgovor #4398 poslato: 06. Januar 2022. u 19:59 »
hoce ikada proci ova korona

jeste da je slabije ali smara
ovaj nov soj probija svasta 2 dana sam imao alergiju u nosu i bio kod komsija a sada  svi imaju koronu nisam povezao . :oboze:
imao sam koronu  +3 doze jeste da je ličilo na alergiju skoro neprimetnoi nepovezio  ali sam preneo dalje.

izgleda da ce svi zaraziti ali je blaze valjda je više kraj.


Vodi se dosta polemike jel kraj ali  s obzirom da se ovaj soj eksplozivno siri reklo bi se da je kraj,ja pre korone nisam ni razmisljao o vakcinama protiv gripa,primio sam tri doze protiv korone a i dalje kad god je neki talas zakacim simptome slicne kovidu samo bez temperature,mislim da ce i kod vecine tako biti obicna prehlada i cao kakvi antibiotici,bice sezonski kao grip

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #4399 poslato: 06. Januar 2022. u 22:38 »
Vakcina prosto ne sprecava prenos :( otprilike nista ne sprecava prenos i to je ono sto je cudno u svemu (meni barem)).

https://www.nature.com/articles/s41591-021-01548-7

Citat
Peak viral load, therefore, now appears similar in infected vaccinated and unvaccinated individuals, with potential implications for onward transmission risk

*Ovo je za Deltu, ovaj novi je jos zarazniji. Meni su lekari rekli da prenose i jedni i drugi podjednako... Djavo ce ga znati... Prosto, cuvajte se, nije jos sve gotovo, mada deluje kao da gubi snagu... Najiskrenije verujem da je tako...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"