Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Subotica - Aprilski sneg 2017.  (Pročitano 2262 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Subotica - Aprilski sneg 2017.
« poslato: 19. April 2017. u 16:43 »
Ciklon koji se tokom jučerašnjeg dana formirao u srednjem Jadranu, tokom noći kretao se ka severoistoku donoseći obilne padavine - posebno Vojvodini. Pred jutro zbog prodora hladnijeg vazduha na zapadnoj strani ciklona kiša je prešla u sneg, pa se snežni pokrivač formirao uglavnom u Bačkoj i na planinama višim od 500 metara.

Sinoptička situacija po prognozi modela UKMO



Vrsta padavina pred jutro po modelu WRF Idokep





Kiša je zaista počela da pada sinoć oko 21h i budio sam se par puta tokom noći i čulo se lupanje po krovu i niz slivnike. Međutim kad sam se probudio u 5:30 sve tiho, pogledam na telefon i vidim samo 16mm padavina. Nije bilo po prognozi da tako rano prestanu padavine, radar je u ovoj situaciji bio neupotrebljiv sa sva tri izvora i onda odem do prozora, povučem zavesu i  :O Sve je bilo prekriveno snegom koji je i dalje padao umerenim intenzitetom.

Obukao sam se i izašao napolje da napravim video snimke i fotografije. Sneg je padao umerenim intenzitetom krupnih pahulja, temperatura je bila 0.7°C.

Prvi video je napravljen sa snimcima oko 5.45.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=WZfqIbEYX-o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=WZfqIbEYX-o</a>

Fotografije:





















Visina snega 7cm.



Nakon snimanja smo sve slabije voćke otresli od snega kako se ne bi sve izlomilo. Nadam se da naredna jutra neće doneti neki mraz koji bi napravio štetu.

Drugi video snimak je kompilacija usporenih snimaka nastalih oko 6:45

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=fY5sUB9K658" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=fY5sUB9K658</a>

Kasnije tokom jutra je bilo još snežnih padavina, oko 9:30 slika sa vebkamere na Gradskoj kući



Ukupna količina padavina od prvog talasa padavina 33mm.

Pre 5 godina je u jutarnjim satima pao simboličan sneg na 1. april, ali ovo je skoro tri nedelje kasnije i to sa visinom koja je premašila najveću tokom cele zime.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #1 poslato: 19. April 2017. u 19:29 »
Ako je neko zaslužio ovu snežnu epizodu, onda ste to vi Subotičani! :D   I naravno Vrbas! :grin:

Lepa reportaža, sjajne slike - a posebno sve dobija na težini kada se uzme u obzir da je 2. polovina aprila!  :thumbup:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #2 poslato: 19. April 2017. u 19:40 »
Po meni, jedna od najlepših reportaža ovog foruma  :nnc: sviđa mi se kontrast boja, šteta što ovakva pojava ne služi ničemu dobrom  :cry:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #3 poslato: 19. April 2017. u 19:41 »
stvarno prelepo ovo izgleda mogu samo da zamislim kakav je intezitet snega bio u pocetku.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #4 poslato: 19. April 2017. u 19:43 »
Sjajna reportaza uvek ce kada vide naslov ljude zanimati kakav je to sneg pao u aprilu...  :)
« Poslednja izmena: 19. April 2017. u 19:58 Bart »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #5 poslato: 19. April 2017. u 21:01 »
Ja stvarno volim tvoje zimske reportaze Dejo, steta sto tamo na severu nemas cesce prilike da ih pravis  :)

Ali evo, sansa u Aprilu za tako nesto, i reportaza je super! Sve fotografije su fenomenalne, kao i video snimci, posebno usporeni snimci!  :tu:
Naravno, tu je i ona druga strana ove price, a to je moguca steta prouzrokovana ovakvim vremenom, ali to na stranu, reportaza je sjajna! Bravo Dejo!  :tu:

Jos da docekamo jednu Ciklonovu zimsku reportazu...  :grin:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #6 poslato: 19. April 2017. u 22:28 »
Bravo za reportažu Dejo i hvala na izdvojenom trudu i vremenu da ovekovečiš ovakav događaj! :tu: Nekome će zasmetati ovo što ću reći, ali obično mi je na neki način krivo kada deo Srbije (niži predeli) dobije sneg/snežni pokrivač, a Beograd ne, ali u ovom slučaju mi je baš drago zbog vas, Subotičana! ;) Zaslužili ste! 8)

Takođe, svaka čast na kreativnosti, u tvojoj meteo-reportaži si iskoristio sve vrste izvora (prognostička karta sa prognoziranom sinoptičkom situacijom, vrstom padavina; fotografije, video snimci...). Posebno mi se dopadaju slike olistale vegetacije prekrivene debljim slojem snega i video snimak. Odličan je izbor muzike. :laie: I za kraj bih pohvalio naziv teme - kratko i jasno. Kada neko bude ciljno tražio tvoju reportažu neće je "promašiti", a slučajni posetilac će se lako zaintrigirati. ;)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #7 poslato: 19. April 2017. u 22:50 »
Dejo uvek na visini zadatka :)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #8 poslato: 20. April 2017. u 04:24 »
nisam ljubitelj ovakvih ekstrema, ali i tako nešto jednostavno mora da se dogodi

inače, vrlo kvalitetno ispraćeno Dejo ;)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #9 poslato: 20. April 2017. u 14:35 »
Sjajna reportaza Dejo!  :) Odlicno ispraceno i opisano. Slike i snimci su prelepi!  :first: Sve sve ali 7 cm snega u drugoj polovini aprila i to na lokaciji gde ni zimi nekad ne zna posteno da napada... :grin: samo da je sto manje posledica.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #10 poslato: 20. April 2017. u 15:13 »
Hvala svima na lepim komentarima. Ovo je samo uvod u sledeću sezonu 2017/2018  :strong:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #11 poslato: 20. April 2017. u 15:24 »
Bez reči sam Dejo, alal vera majstore !  :laie: :nnc: :comeon: :worthy:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #12 poslato: 20. April 2017. u 15:48 »
Dejo majstore. Reportaža ti je vrhunska, jako dobro opisano i ispraćeno.

Inače ono što si objasnio kako je u 5:30 sve utihnulo, što je bilo krajnje čudno se desilo i kod mene. Mene je klinac probudio u 4:30, čujem napolju kako pada jaka kiša. Oko 5h sve je utihnulo. To me je i nateralo da pogledam kroz prozor jer je bilo rano da prestanu padavine. A ono, mogu slobodno da kažem jak sneg pahulja veličine teniskih loptica.  :O

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #13 poslato: 20. April 2017. u 16:32 »
Bravo Dejo, svaka cast :first:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #14 poslato: 20. April 2017. u 19:46 »
Прелепо Дејо, дефинитивно једна од најлепших репортажа, у једном даху сам је прочитао.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #15 poslato: 22. April 2017. u 00:57 »
Гледам ову репортажу већ четврти-пети пут и не могу да се начудим чуду, какав снег је добила Суботица крајем априла. :worthy:
Мада је и заслужно пао овај снег, јесте у најгоре могуће време, али кад већ неће кад му је време, онда мора у априлу. :D

Иначе Дејо све похвале за репортажу. Све је одлично испраћено, устао си са првим петловима да би направио репортажу. :grin: Браво! :tu:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.763
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Subotica - Aprilski sneg 2017.
« Odgovor #16 poslato: 22. April 2017. u 07:18 »
Eto dobila i Subotica prvi sneg ove zime tj. proleca, nazalost. Stvarno cele prosle zime sever Srbije nije dobio sneg da zastiti poljoprivredne kulture od mraza a sad ga je dobila kad je najmanje trebao pasti. Odlicno napravljena prica.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting: