Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)  (Pročitano 17439 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« poslato: 28. Maj 2007. u 00:47 »
selo se nalazi na 75 km.od beograda,opstina Lazarevac.Verovatno niko nikad za njega nije cuo,ali ja tamo leti boravim cesto,bez TV-a,vode,telefona.A opet je super.Tisina,danju vrelina,nocu povetarac obavezno.Jos kad od Valjeva stigne oluja...Vec sam rekao za 1995. godinu i verovatno pojavu pijavice.Jos je interesantno i Milicevo brdo,jer je tamo grmljavina uvek najjaca,a do sada je 4 osobe ubio grom.Bas tamo(naravno u razmaku od po 10-20 godina,ne odjednom).Tu su i 4 izvora kisele vode,recica Onjeg sa virovima i nas Vis,najvisa tacka sela(380 mnv),idealno mesto za posmatranje udaljenih oluja.E,sad
pogled ka arandjelovcu

pogled ka lazarevcu

opasni curan

napustena vodenica na onjegu

onjeg(ume bas ponekad da nabuja)

jedna od mnogih napustenih kuca

opet onjeg

vajat i vuruna izgradjeni posle 1922.

kuca u cijem odzaku zivi sova

odavde se snabdevamo vodom


e sad,jos jedan interesantan podatak-cuveni "lazarevacki potres" iz 1922. imao je epicentar na oko 5 km.zapadno od nas.Njegova jacina je bila 6.1 po rihteru.i mionica je blizu(15-20 km vazdusnom linijom,tako da je i tada bilo veselo).
U selu se cesto javlja i grad,dejstvuje se iz kalanjevaca,dudovice itd(cuje se kad ispaljuju rakete),al to slabo pomaze.
« Poslednja izmena: 20. Avgust 2007. u 20:46 pavlovic »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #1 poslato: 28. Maj 2007. u 01:00 »
bas je lepa Sumadija... samo cu to reci... inace moja baba je iz Topole, tako da je to relativno blizu, a interesuje me na prvoj fotki da li je ono u daljini planina Vencac ili Bukulja (pogled prema Arandjelovcu).

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #2 poslato: 28. Maj 2007. u 18:22 »
to je bukulja.imam ja jos jedno selo kod arandjelovca-gornja tresnjevica mozda si cuo,tu ti je satornja odmah pored

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #3 poslato: 28. Maj 2007. u 19:21 »
Znam za oba ta sela, to je relativno blizu Topole.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #4 poslato: 28. Maj 2007. u 19:22 »
jeste.tamo idem samo na po dan dva,tako da slika nemam,ali je isto lepo.s jedne strane rudnik,s druge bukulja,mala bukulja i vencac,a ostalo brda.tamo nisam doziveo neko ludo nevereme,malo sam bio.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #5 poslato: 28. Maj 2007. u 21:17 »
sto se tice oluja u tom kraju, ja sam u Topoli doziveo dosta dobrih oluja, kao klinac tamo sam provodio letnje raspuste, sada tamo idem medjutim znatno redje, i nikad ne ostajem duze od par dana, ali dobro i u skorije vreme tamo su mi se desavale lepe oluje, recimo secam se oluje od 2.6.2003 godine, jake grmljavine i jakog grada, imam video snimak te oluje. A recimo tog dana u Beogradu uopste nije bila oluja

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca
« Odgovor #6 poslato: 28. Maj 2007. u 23:46 »
meni je u secanju ostala ta u krusevici 1995.,i jos jedna 1999.,kada je celu noc snazno grmelo,a ujutru su nabujali seoski potoci.to nevreme je zahvatilo celu srbiju,secam se da je u velikom gradistu grom ubio devojku.mnogo jako nevreme sam doziveo u drugom selu,kod Medvedje(40 km od Leskovca ka pristini),kada je oko 2 ujutru snazno krenulo da grmi,a grad je udarao o prozore.Kod nas nije bilo stete,ali u drugom zaseoku je bilo par polupanih soferki.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(8.7.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #7 poslato: 08. Jul 2007. u 19:14 »
Juce(7.7.2007. skoknuo sam do sela na neko slavlje.Vidljivost je bila extra,pa sam uslikao planine koje se nalaze u vidokrugu.

Pogled na jasniju Bukulju.Ispred su brda Sutica,Orlovica i najblizi Vagan.


Pogled na najvisu planinu Sumadije Rudnik i karakteristicnu Ostrvicu




Pogled na Kosmaj


Skroz u daljini Avala


Valjevske planine-Suvobor,Maljen,pa sve dalje Povlen,Medvednik itd...





i za kraj da se pohvalim-konacno su nasuli put :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: kruševica kod lazarevca(8.7.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #8 poslato: 09. Jul 2007. u 01:05 »
super... bas sam tim krajem prolazio pre nedelju dana

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: kruševica kod lazarevca(8.7.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #9 poslato: 09. Jul 2007. u 10:34 »
Super slike ! Nikada nisam bio u tom dijelu Srbije.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #10 poslato: 20. Avgust 2007. u 20:56 »
Sta cu kad je volim:D

Inace do Krusevice se moze doci na nekoliko nacina:

a/Ibarskom do Stepojevca pa onda regionalnim putem do Vreoca,tu se skrene levo za Arandjelovac i prvo selo posle Rudovaca je Krusevica.
b/Ibarskom do Lazarevca,onda putem broj 4 za Arandjelovac preko Bistrice i cim sjasete sa svih brda i dodjete na veliku raskrsnicu-stigli ste u downtown Krusevice.
c/slabo koriscena varijanta preko Barajeva,Vencana i Darosave.Tu se izlazi na put broj 4.Skrene se desno i opet kad vidite veliku raskrsnicu sa mostom-to je centar Krusevice.

Hajmo sada...

Pogled na Debelo brdo i Kiselu vodu na Onjegu.Onjeg je granica opstine Lazarevac i Ljig



Onjeg...Dva puta sam pio vodu iz njega i preziveo :D





high-ways of Krusevica

prvi putni pravac Rasina kafana-Putnik-Vis,sveze asfaltirana,savladjuje visinsku razliku od 200m za 2.5 km.



Drugi putni pravac Vis-Kisela voda-Kalanjevci,u ocajnom stanju....



ko zeli da skuplja poskoke i sarke i nosi ih u Torlak za protivotrov ove dve stene su idealno mesto.Mada ima u sumi iznad Onjega jos dosta stena zaraslih u korov i sumu.Kod nekog kladenca su vidjali spletove sarki u parenju.Ja sam kod Kisele vode video jednom poskoka,a malo ispod na Rasinim plocama i sarku.Tu je jednom pas nase komsinice bio izujedan pa je posle i umro.Ove slike su napravljene za Uskrs,inace u sred leta ni u ludilu ne bih se motao oko ovih stena...





Sablasne sase...


Planiram kad zavrsim s ispitima da skoknem do Krusevice i poslikam jos interesantnih stvari,pozajmicu digitalac,tako da zaokruzim pricu o selu...
« Poslednja izmena: 20. Avgust 2007. u 23:25 pavlovic »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #11 poslato: 21. Avgust 2007. u 18:28 »
Heh,ovo sam nasao na ovom sajtu http://www.fao.org/agris/search/display.do;jsessionid=DDD238AA95CE2578B75EA9C2030D1ABB?f=./1999/v2507/YU1999900091.xml;YU1999900091...
Ispitivanja izvora kisele vode u Krusevici.Imamo izgleda dobrog potencijala...

The described investigations of the locality Krusevica (near Lazarevac, Serbia, Yugoslavia) indicate the presence of important sources of carbonate-acid mineral water, which has a good potential for commercial exploitation. The locality can be developed as a spa, with a medical resort. The three test wells at the locality have positive piezometric pressure, and the water is of hydrocarbonate-calcium-sodium type, with excellent balneological characteristics.


Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #12 poslato: 22. Avgust 2007. u 23:11 »
Zanimljivo!

Van mreže jelica

  • Poruke: 3
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #13 poslato: 20. Mart 2010. u 00:03 »
Rodjena sam u Arandjelovcu a odrasla u krusevici.Nasavsi sve ovo na jednom mestu bila sam beskrajno srecna hvala Vam na tome.Nigde nije dovoljno lepo kao kod "spomenika" ili u onjegu ili je to mozda neko tiho cose zaklonjeno od gradske buke...svejedno DOM JE TAMO GDE JE SRCE.Hvala jos jednom,sutra cu studioznije da procesljam ovaj sajt ko zna sta jos nadjem.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #14 poslato: 20. Mart 2010. u 00:12 »
Dobrodošli Jelice!
Hvala na lepim komentarima :)

Nažalost, najlepši delovi sela sada lagano zarastaju u korov.

Još reportaža o Kruševici možete pogledati ovde:

http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1340.0.html

http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,891.0.html  
« Poslednja izmena: 20. Mart 2010. u 00:22 pavlovic »

Van mreže jelica

  • Poruke: 3
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #15 poslato: 21. Mart 2010. u 23:37 »
Sve sam videla i sve je super,kao da sam bila gore.Komentari su ful,sve cu da skupim u 1 album i pokazem poznanicima svu lepotu koja nazalost zarasta.Mi smo sigurno komsije na visu i zato smo istom jacinom vezani za svaki detalj,jos jednom hvala i svako dobro.

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #16 poslato: 21. Septembar 2010. u 13:18 »
Pavlovicu pa ovo je kraj koji ja posećujem svake godine i svaki detalj ovih slika poznajem kao svoj džep.Moj otac je iz Progoreoca to je susedni zaseok, a po slici čini mi se da pijemo vodu sa istog izvora koji zovu Studenac jer je voda i usred leta ledena.Vis iznad Krusevice posećujem i pamtim još otkada sam bio dete .Cele godine sam živeo za čuveni vašar na Visu.Sada je to dosta urbanizovano i osvetljeno .Takodje mislim da iz one rupe u steni na Onjegu izvire najbolja kisela voda na svetu.Ja sam inače od Aćimovića.
Pozdrav Željko

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #17 poslato: 21. Septembar 2010. u 17:25 »
 ^^

Pozdrav Željko!

Meni je deda iz Kruševice pa sam tamo par puta godišnje. Ja sam od Pavlovića, kuća nam je s one strane Visa ka Onjegu, kad se krene ka kiseloj. Ne uzimamo vodu sa Studenca, malo nam je podalje. Kiselu s Onjega rado pijem za razliku od one kod škole, a navadio sam i neke drugare na nju :) Vašar se opet održava posle par godina pauze, al nisam bio ni ove ni prošle godine. Pitao sam babu, zna za Aćimoviće, mom dedi je učitelj bio Boža Aćimović iz Progoreoca (Progorovaca što bi moja baba rekla).

Pozdrav!

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #18 poslato: 24. Septembar 2010. u 15:33 »
Većina moje familije i sada živi u Kruševici,samo deo se iselio u Progorevce (kako tvoja baba pravilno kaže).Ne znam da li si bio u prilici da čitaš knjigu Kruševica u prošlosti i sadašnjosti.U toj knjizi je dat rodoslov nekih 8 kolena za sve familije koje žive na tom terenu.Pominju se 2 familije Pavlovića u Kruševici, sa jednom smo mi Aćimovići čak u srodstvu.Od one druge pretpostavljam da je to tvoja kaže da je ostala u Kruševici samo jedna kuća na brdu.Iz te familije je neki čuveni brigadni đeneral mislim da je Pavle Pavlović.Da te ne smaram poslaću ti podatke ako te zanima.
pozdrav

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: kruševica kod lazarevca(20.8.2007. dodano jos par slika)
« Odgovor #19 poslato: 29. Septembar 2010. u 02:22 »
 ^^

Pozdrav!

Imam knjigu o Kruševici, ima propusta ali je u suštini OK. Nije loša ni knjiga Etnografska građa o Šumadincima. Izašla je pre nekih 50-ak godina i u njoj su ukratko opisane familije u Kruševici i samo selo.
Jeste, Pavle je iz naše familije.