Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2009 - I dekada  (Pročitano 87673 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #100 poslato: 04. Februar 2009. u 13:07 »
Ah, to je tek počelo. Ima još 'dečijih bolesti', ali prebrodiće se.
Tek kada budu tu i sinoptičke stanice, e to će biti prava stvar!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #101 poslato: 04. Februar 2009. u 13:14 »
U Paracinu slaba kisa vetar se skoro skroz smirio 9*C
U Nisu i Leskovcu cak 17*C

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #102 poslato: 04. Februar 2009. u 13:15 »
Postoje li izgledi da tako i bude ,obzirom da negde rece, da bas i nema potrebe, jer se podaci poklapaju umnogome sa okolnim sinoptickim(Aerodrom,Karadjodjev park,Bataja.....)???

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #103 poslato: 04. Februar 2009. u 13:22 »
U Knjaževcu oblačno
temperatura u blagom porastu
Takt=4.9°C

Da li su dnevni rekordi na jugu Srbije ugroženi :o

temperature u 13h

LESKOVAC 16.7
NIS 16.6
DIMITROVGRAD 16.4
VRANJE 15.2
KURSUMLIJA 13.7
KRUSEVAC 12.6
SURCIN  12.0
KRAGUJEVAC 11.6
VALJEVO 11.3
BEOGRAD 11.2
KRALJEVO 11.2
VRSAC 10.6
S.PALANKA 10.0
KIKINDA 9.7
ZRENJANIN 9.5
ZLATIBOR  9.4
CUPRIJA 9.4
NOVI SAD  9.3
B.KARLOVAC 9.3
S.MITROVICA 8.7
V.GRADISTE 8.3
PALIC  8.2
SOMBOR 7.1
LOZNICA 6.9
SJENICA 6.4
NEGOTIN  6.0
ZAJECAR 4.9
KNJAZEVAC 4.6
POZEGA  4.3
KOPAONIK  1.2
CRNI VRH  0.6

Možda me zakači malo ovaj oblak iz centralne Srbije :-\


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #104 poslato: 04. Februar 2009. u 13:32 »
Što bi rekao Radovan III, namrčilo se ko da će g***a da padaju... :) Ovo nije kiša, nego pljusak. Baš su krupne kapi...
Jeste, sad jedva da pada... Ali, u jednom trenutku je bilo pljusnulo dobro. Znam da nema konvekcije, ali mogu i ovakvi oblaci da izazovu "pljuščić". ;)
Ja sam lokalne pljuskove najavljivao jos prosle nedelje ;)
U Zrenjaninu pretezno oblacno i vetrovito.
Takt:10.3C

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #105 poslato: 04. Februar 2009. u 13:36 »
Kod mene sad umerena kisa, bas pada..

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #106 poslato: 04. Februar 2009. u 14:22 »
U Beogradu se trenutno razvedrava, ima i sunčanih intervala... Na Vračaru u 14h = 12 C... Duva umeren S vetar brzinom 5-10 m/s... P nizak (983 mb)... Toplo, ali nezdravo vreme... ::)
Tako je to, zimi kada je toplo-uglavnom je nezdravo... ::) Mada može da bude i toplo i zdravo, ali to je znatno ređi slučaj... :(
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #107 poslato: 04. Februar 2009. u 14:36 »
Počinje ipak slaba kiša i kod mene
ali mislim da neće biti dugog veka
Takt=4.6°C

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #108 poslato: 04. Februar 2009. u 14:42 »
U Zrenjaninu slaba kisa,temperatura 10.4C i za sada je to T-max.
Visibabe u punom cvatu  ;)
Bojim se da ce uskoro krenuti bar da nice i ostalo rano cvece(iz iskustva godinama)
« Poslednja izmena: 04. Februar 2009. u 15:27 jocozr »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #109 poslato: 04. Februar 2009. u 14:52 »
Počinje ipak slaba kiša i kod mene
ali mislim da neće biti dugog veka
izgleda da sam se prevario
Na Sat snimku se oblaci gomilaju sad na istoku
Opet imamo spajanje toplog i vlažnog sa zapada sa hladnim vazduhom iznad Timočke krajine, koje se završava kondenzacijom i padavinama
Takt=4.4°C
Slaba kiša

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #110 poslato: 04. Februar 2009. u 15:17 »
U Zrenjaninu (centar) T-max definitivno 10.4C
Takt:9.9C
Nebo:Pretezno oblacno,uz slabu kisu.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #111 poslato: 04. Februar 2009. u 15:26 »
Čestitke na jubilarnom 2000-om postu.
Pridružujem se čestitkama za Jocin jubilarni 2000-ti post... :o  :P :first:

Na Vračaru u 01h = 3.8 C (Synop)... Temperatura poslednjih sati pomalo raste, a SE vetar kao da je jači... Pada već neko vreme i slabija kiša...
Hvala na cestitkama kolege ;)


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #112 poslato: 04. Februar 2009. u 15:27 »
U Beogradu promenljivo oblačno, nije isključena mogućnost ponovne kiše i ovde... U 15h = 13 C... S vetar od 4-8 m/s... P i dalje 983 mb...


« Poslednja izmena: 04. Februar 2009. u 22:37 pavlovic »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #113 poslato: 04. Februar 2009. u 15:34 »
Postoje li izgledi da tako i bude ,obzirom da negde rece, da bas i nema potrebe, jer se podaci poklapaju umnogome sa okolnim sinoptickim(Aerodrom,Karadjodjev park,Bataja.....)???

Da, to se ustvari već dešava. Postavljanje stanica će biti gotovo tokom ove godine, a njihovo puštanje u rad (i formalno) umnogome zavisi od rezultata poređenja merenja (naravno, ukoliko se neko ne odluči naprečac da pusti sve kako jeste, što me ne bi čudilo).
Što se 'nemanja potrebe' tiče, mislim da si to čuo od nekog ko se ne razume u meteorologiju. Na teritoriji grada Beograda postoji 4-5 profesionalnih meteo stanice u državnoj službi (Vračar, Košutnjak, Surčin, Batajnica i Zeleno Brdo, ako to čudo uopšte radi). Stanica ima još u Zemun-Polju (ako još radi ona u Institutu za kukuruz), Vinči, da ne pominjem stanice nižeg ranga a u okviru RHMZ (kao Miljakovac), zatim ima AMS na Trošarini (Meteos), Braće Jugovića (W2U), a po fotkama koje sam nedavno video i na ovom forumu, ima i dosta privatnih stanica (Rade ima nešto na Karaburmi, ako se ne varam, pa i ja sam nešto tu kao merio ali mani ga, amaterko isto tako, Palmark se ne javlja odavno sa podacima - pretpostavljam da ima puno posla, i drugi...).
Stanica nikad dosta. To je pametnom meteorologu jasno (opet sam grub, c-c-c-c-c...). Zato se i postavljaju ove padavinske stanice, kojih ima još osim onih koje sam naveo. Postoje brojni saradnici koji mere padavine, pa beleže dnevne sume padavina i te podatke šalju u RHMZ. Da ih ne pominjem, ali zaista ih ima u priličnom broju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #114 poslato: 04. Februar 2009. u 15:41 »
 ^^
Naravno,ja mislim da treba imati sto vise padavinskih stanica.Narocito u Beogradu,Novom sadu,Kragujevcu,Nisu. . .
Evo par puta se desilo da bude razlike i po 7-8mm(kad su pljuskovi i nevreme) izmedju mene i GMS Zrenjanin  :o
Tako da se u potpunosti slazem sa Ptprinc-om.
Slicno misljenje imam i kad je temperatura u pitanju

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #115 poslato: 04. Februar 2009. u 15:56 »
Pošto kiša ne pada već neko vreme (bar od jedan - pola dva), evo današnjih 'gradskih' količina padavina:
Barajevo 1.0
Vračar 0.7
Bežanijska Kosa 0.4
Borča 1.0
Dušanovac 0.8
Kumodraž 1.2
Makiš 0.4
Petlovo Brdo 0.8
Pionir 0.8
Košutnjak 0.6
Ripanj 1.4
Sremčica 0.6
Umka 1.2
Vinča 1.2
Zemun Polje 1.2

Ostali gradovi (do 14h):
Banatski Karlovac 0.6
Kuršumlija 0.9
Pančevo 1.0
Smederevska Palanka 0.4

Inače, mreža za merenje temperature treba da bude ređa od padavinske, tako da se tu ne slažem sa Jocom. Postoje propisi koji to regulišu, a ima i razloga zašto postoje.
Dalje, nisu sva meteorološka merenja ista. Postoje različite namene tih merenja. Aerodromima je veoma važno da prate vidljivost, bazu oblaka i vetar, dok je ostalo sekundarno. Sinoptiči su potrebni simultani podaci o temperaturi, vetru, padavinama, pritisku i svemu što ulazi u SYNOP. Padavinska mreža služi da pokrije samo količinu i intenzitet padavina, jer je užasno promenljiva veličina u prostoru i vremenu, naročito leti (kao što znamo). Klimatologija traži srednjake i sume sa karakterističnih lokacija. Agrometeorolozima treba i isparavanje, vlažnost i temperatura tla, a zbog njihovih modela imetoda (da, da, koristim oba temina) treba da imaju i ostala merenja koja služe za ulaz u njihove modele. Za svaku namenu, gustina mreže je različita, jer su takve potrebe. Naravno, merenja iste veličine su standardizovana i tako i uporediva.

Morao sam malo u off... sorry.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #116 poslato: 04. Februar 2009. u 16:04 »
Inače, mreža za merenje temperature treba da bude ređa od padavinske, tako da se tu ne slažem sa Jocom.
Nisam ja tako mislio.Mislio sam da mreza temperaturnih stanica bude malo gusca i u ostalim gradovima,koji slabije stoje sa tim.
Naravno da mreza padavinskih stanica treba biti gusca itekako ;)
Dakle temperaturna redja od padavinske.Pa naravno ;)
Takt:9.0C
Oblacno

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #117 poslato: 04. Februar 2009. u 16:15 »
U principu da. Samo, Beograd je sav brdovit, a poreba za podacima je ionako velika, tako da je zato tako kako je. Zato je Zrenjanin ravan kao tanjir, pa i Sombor, Subotica i drugi gradovi po Vojvodini, a ima još gradova koji su tako ravni, bar većim delom. Niš, na primer. Loznica takođe. Negotin, ista priča. Pa staro ime Ćuprije je Ravno, pitajte zašto. :D
Mnogi gradovi u Srbiji nemaju tako 'uzbudljivu' konfiguraciju, ali ih ima po svetu, naravno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #118 poslato: 04. Februar 2009. u 17:18 »
Konačno stala košava... Temperatura je bila dogurala do 13C, a sada je opet u padu...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Februar 2009 - I dekada
« Odgovor #119 poslato: 04. Februar 2009. u 17:20 »
Jeste, to je AMS, ali samo za padavine. Nema potrebe da se postavlja nešto više od toga, jer ostali meteorološki elementi uglavnom odgovaraju aerodromu Surčin.
Naravno da postoje propisi u pogledu postavljanja meteorološpkih stanica. Ali, pitanja u vezi postavljanja meteoroloških stanica bi mogle da pripadnu nekoj drugoj temi. Ostanimo ovde pri proučavanju i komentarisanju klime Beograda.

Na ovo sam mislio kada sam ono ranije pitao... :D
I da ne budem totalni digresant/digresor (kako god da se zove onaj koji skrece sa teme :) ) , da kazem da se smirila kosava i da je sad pravo prolecno vreme u februaru....dnevna bila oko 13 c...