Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatske promene, globalno otopljavanje  (Pročitano 280865 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #20 poslato: 05. Januar 2007. u 15:01 »
Ako se to stvarno otopi arktik ja ne znam kuda će otići klima na ovoj planeti ali će se desiti ozbiljne promene to je sigurno.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Globalano otopljavanje
« Odgovor #21 poslato: 05. Januar 2007. u 15:06 »
Citat: "Joe"
Ako se to stvarno otopi arktik ja ne znam kuda će otići klima na ovoj planeti ali će se desiti ozbiljne promene to je sigurno.


Svi smo mi zabrinuti globalnim zatopljenjem,ali evo danas gledan na Htv1 neki stručnjak valjda,govori kako če se globalno zatopljenje nastaviti još godina,a da če za dva-tri desetlječa počet globalno zahlađenje,a uz to je spomenuo koliko sam ja shvatio da bi se Zemlja mogla ohladit za 9°c! :shock:  :shock:  :shock:  :roll:  :roll:  :roll:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #22 poslato: 05. Januar 2007. u 15:13 »
Citat: "Jopa"
Citat: "Joe"
Ako se to stvarno otopi arktik ja ne znam kuda će otići klima na ovoj planeti ali će se desiti ozbiljne promene to je sigurno.


Svi smo mi zabrinuti globalnim zatopljenjem,ali evo danas gledan na Htv1 neki stručnjak valjda,govori kako če se globalno zatopljenje nastaviti još godina,a da če za dva-tri desetlječa počet globalno zahlađenje,a uz to je spomenuo koliko sam ja shvatio da bi se Zemlja mogla ohladit za 9°c! :shock:  :shock:  :shock:  :roll:  :roll:  :roll:


To je ona priča zbog manjeg saliniteta vode. Morske struje će se poremetiti zbog promene saliniteta mora što bi moglo da dovede do globalnog zahlađenja pogotovo u Evropi ako prestane topla golfska struja.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Globalano otopljavanje
« Odgovor #23 poslato: 05. Januar 2007. u 15:15 »
Točno,ali opet ja u ovo sve zajedno nisam siguran,ali jedno je sigurno...nastavi li se ovako može doč do neopisivih posljedica.
Je li neko možda čuo da bi se ozon za 3 godine potpuno mogao oporaviti! :shock:  :roll:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #24 poslato: 05. Januar 2007. u 15:16 »
Član cumulonimbus je napisao detaljnu teoriju o ovome na prvoj stranici ove teme.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Globalano otopljavanje
« Odgovor #25 poslato: 06. Januar 2007. u 09:49 »
Jučer na vijestima slušam da veliki industrijski proizvođači plačaju milijune da se zataška globalno zatopljenje.Sram ih bilo!!! :evil: Njima je važnija industrija nego Svijet! :evil:  :evil:  :evil:

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Globalano otopljavanje
« Odgovor #26 poslato: 19. Januar 2007. u 01:11 »
Očekuju se velike klimatske promene
18. januar 2007. | 17:44 | Izvor: FoNet

Beograd -- Globalno otopljavanje u 21. veku u Evropi će najviše pogoditi Sredozemlje i alpska područja, pokazuju istraživanja.

To su rezultati istraživanja 16 instituta u Evropi. Posledice će biti suše, šumski požari, premeštanje tradicionalne vegetacije na sever, kao i gubitak obradivih površina. Od 14 do 38 odsto populacije Sredozemlja imaće problema sa nestašicom vode.

Zimi će padati sneg na visinama od 1.500 i 1.700 metara, a ne kao do sada - od 1.300 metara, ističe se u rezultatima uticaja globalnog otopljavanja na okolinu i stanovništvo u Evropi do 2080. godine.

U poslednjih 100 godina prosečna temperatura na Zemlji porasla je od 0,4 do 0,8 stepeni Celzijusa zbog sagorevanja fosilnih goriva i porasta gasova koji stvaraju efekat staklene bašte.

Da se radi o znatnom povećanju temperature, govori podatak prema kojem je prosečna temperatura na Zemlji u ledeno doba bila niža od današnje prosečne temperature za četiri stepena, upozoravaju svetski mediji.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Globalano otopljavanje
« Odgovor #27 poslato: 19. Januar 2007. u 01:14 »
O, zašto baš nas da najjače pogodi do globalno otopljavanje.
Ja bi najviše volio kad bi se vratilo ledeno doba.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #28 poslato: 19. Januar 2007. u 01:42 »
Evo još jedan zanimljiv članak koji je objavio RTS.

Evropski skijaški centri zatečeni prolećem usred januara


    
Petak, Januar 19, 2007 00:14  -- Evropski skijaški centri su zatečeni prolećem usred januara. Na švajcarskim, francuskim i austrijskim Alpima se skijaši, umesto aktivnog odmora na skijaškim terenima - izležavaju i sunčaju. U većini evropskih država temperature su za do sedam stepeni Celzujusa više od uobičajenih za ovo doba godine. I u hladnim delovima Rusije već triput od početka godine su zabeležene rekordno visoke temperature za januar - iznad nule.

Za takvu situaciju stručnjaci krive - globalno otopljavanje. Evropska komisija je ponovo istakla da zemlje Evropske unije, a i ostatak Evrope, treba da smanje emisiju gasova koji izazivaju efekat 'staklene bašte' za bar 20 odsto u periodu do 2020. godine kako bi se ublažile klimatske promene i sprečile katastrofalne razmere. Globalno zagrevanje bi moglo da u narednih 10 godina dovede do smanjenja broja skijaških centara u celoj Evropi, a naročito u nižim oblastima, saoštila je nedavno Organizacija za privrednu saradnju i razvoj [OECD].


'Od evropskih zemalja, koje smo proučavali, najrizičnija situacija je u Nemačkoj', piše u izveštaju OECD, s napomenom da za njom slede Austrija, Italija, Francuska i Švajcarska, prenele su agencije. U Nemačkoj je temperatu za sedam stepeni Celzijusa višia od uobičajene za zimsko doba, a banke u Švajcarskoj su počele da odbijaju kreditiranje građana za kupovinu zimske opreme za oblasti koje se nalaze na nadmorskoj visini manjoj od 1.500 metara. Prema rečima jednog klimatologa, skijaški centri u Alpima doživljavaju najtoplije vreme u poslednjih 1.300 godina.

Neki naučnici smatraju da je reč o prirodnom fenomenu, dok drugi sumnjaju da je ova situacija tesno povezana sa emisijom gasova izazivačima efekta 'staklene bašte', koji se oslobađaju pri spaljivanju fosilnih goriva. OECD je uradio prvu sistematičnu studiju ove vrste, sprovedenu širom oblasti oko Alpa, pri čemu je obuhvaćeno 666 centara.


U oko 90 odsto od 666 centara ima dovoljno snežnog pokrivača za jedan određen period svake godine, što je iznosi 100 dana i više 'raja' za skijaše. Međutim, situacija iz godine i godinu se menja. Porast temperature za samo jedan stepen doveo bi da se u periodu između 2020. i 2025. godine broj skijaških centara sa dovoljno snega smanji na 500.

Porast temerature za dva stepena bi do 2050. godine smanjio broj tih centara na 400, dok bi porast od četiri stepena, što se očekuje krajem veka, sveo broj skijaških centara na samo 200.


Alpski turizam je glavni 'prikljupač' prihoda u privredi zemalja oko Alpa, podvlači se u izveštaju OECD-a uz naglasak da ima oko 160 miliona 'skijaških dana' godišnje u Francuskoj, Austriji, Švajcarskoj i Nemačkoj i da to koristi oko 60 do 80 miliona turista. Zime bez snega postaju sve češće, a turističke organizacije pred turistima ne može da da 'opravda' veštački snežni pokrivač na skijaškim terenima. Pravljenje veštačkog snega je opasno po životnu sredinu, a i pokazalo se beznadežnim pri određenim temperaturama. Ne pomažu ni zaštitini pokrivači, ističu stručnjaci. 'Plastični pokrivač može da zaštiti glečere, ali ih neće u potpunosti sačuvati ukoliko se nastavi globalno zagrevanje planete', naglašeno je u izveštaju OECD-a.

Van mreže mia77

  • *
  • Poruke: 76
  • Lokacija: Ruma-Novi Sad
Globalano otopljavanje
« Odgovor #29 poslato: 21. Januar 2007. u 11:39 »
Imala sam na fakultetu predmet Globalni procesi i klimatske promene...i pisala sam neki seminarski rad na tu temu, a na osnovu modela koji sam puštala i dobijala izlaze sa prognozom do 2100.god...onako, nije loše, svašta se može zanimljivo pročitati, ali prilično je opširno pa ne mogu izvlačiti iz konteksta neke zaključke...ako nekog posebno interesuje da pročita, mogu poslati rad na mail... :wink:
..jesen je moje godisnje doba...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #30 poslato: 21. Januar 2007. u 11:52 »
Mene zanima. Čućemo se na privatne poruke. Uzimam ja iz biblioteke stalno neke diplomske radove kod mene na fakultetu. Poslednji je bio o košavi.  :wink:

Van mreže mia77

  • *
  • Poruke: 76
  • Lokacija: Ruma-Novi Sad
Globalano otopljavanje
« Odgovor #31 poslato: 21. Januar 2007. u 13:41 »
OK Joe...tu sam  :wink: pošalji mi na PP mail adresu ili već tako nešto i šeljem ti rad..
..jesen je moje godisnje doba...


Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Globalano otopljavanje
« Odgovor #32 poslato: 04. Februar 2007. u 12:02 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Globalano otopljavanje
« Odgovor #33 poslato: 04. Februar 2007. u 12:09 »
Wow. Super podaci!!  :shock: Mislim da će se ovde naći datumi iz 2007. to je sigurno.  :lol:

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Globalano otopljavanje
« Odgovor #34 poslato: 04. Februar 2007. u 12:16 »
Citat: "Joe"
Wow. Super podaci!!  :shock: Mislim da će se ovde naći datumi iz 2007. to je sigurno.  :lol:

Već su ubacili januar 2007, samo još fale februar, mart, april....Kataklizma se bliži  :shock:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Globalano otopljavanje
« Odgovor #35 poslato: 04. Februar 2007. u 12:19 »
Evo podataka i za Bar, s tim što nije uračunata 2005. godina koja je treća po redu najtoplijih godina od kad se vrše mjerenja u Baru.
http://195.66.163.23/klimatologija/dekadni/Bar-najtoplije_najhladnije.pdf


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Neptun_011

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
    • http://proton37.buzznet.com/user
Da li se klima menja?
« Odgovor #36 poslato: 31. Jul 2007. u 17:05 »
Ovih dana smo svedoci da se prica po novinama i na TV o tzv. "promeni klime". No, da li je to bas tako. Kod nas se jos uvek mesaju pojmovi "vreme", "klima", "menjanje", "promena" i sl. Ono sto se svaki minut menja, je vreme, tj. njegovi parametri: temepratura, padavine, vlaznost, vetar, evaporacija i dr. To je ono sto svakodnevno i ivdimo i osecamo. Sa promenom klime je vec malo slozenije. Promena klime zahteva posmatranje u duzem vremenskom intervalu (barem 50 godina i vise) i sveobuhvatniju analizu dosadasnjih merenja.
U sustini covek na promenu klime na planeti Zemlji i ne moze presudno da utice. Klima na Zemlji zavisi od vise faktora: 1. Kosmickih (Sunceve pege, kolebanje ultravioletnog zracenja Sunca, prolaz Suncevog sistema kroz kosmicke magline i sl.) 2. Astronomskih uzroka (promena parametara Zemljine putanje; perihel, afel, apsidna linija, prmena ugla roatcije Zemlje prema ravni ekliptike i sl.) 3. Geografski faktora (izdizanja planinskih venaca, promena sastava vazduha, promena toka i karakteristika morskih struja i sl.) Od ovih 3 najvaznijih elemenata covek ne mzoe nikako da utice na 1 i 2! Na treci elemenat koji uslovaljava promenu klime, tj. geografski, moze i to na neke pojedine njegove parametre, kao sto je promena sastava vazduha. I samo uticaj n ataj parametar koji uslovljava promenu klime je u poslednjih vek i po, veoma vidljiv! Temepratura se globalno povecala, za 1,5'C sto je direktno uslovilo prmenu na karakter tipova klime u klimatskim pojasevima tj. postaje sve toplije u visim geografskim sirinama na severnoj zemljinoj polulopti. To posredno dovodi do smanjenja ledenog pokrivaca na polovima i na visokim planinama. No, to i ne mora da dovede do globalnog otopljavanja jer smanjenje ledenog pokrivaca na polovima oslobodice veliku kolicinu ledene vode koja ce se "spustiti" u juznije i severnije od polova, sto moze da izazove drasticne promene klime u zapadnoj Evropi (velika Britanija, Irska, Belgija, Danska)! Posto se London nalazi skoro na istoj geografskoj sirini kao i Labrador u Kanadi, vidljivo je sta ce se desiti ukoliko stvarno dodje do klimatskih promena u skorije vreme (narednih vek, dva) Engleska ce se pretvoriti u Labrador i za nju nastupa zahladjenje a ne povecanje temperature! uz to povecanje temperature izaziva povecano isparavanje, sto povecava oblacnost i povecanje padavina. Tako da "promena" klime o kojoj se toliko prica ovih dana i nije tako izvesna i gotova stvar!
« Poslednja izmena: 02. Avgust 2007. u 06:08 Brandzi »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Da li seklima menja?
« Odgovor #37 poslato: 31. Jul 2007. u 20:25 »
Jedno je sigurno. Poslednjih nekoliko godina su u nasim krajevima toplije i susnije od, recimo, godina sredinom prethodnog vijeka. Ima puno dokaza za to, kao ovi grafici:
http://195.66.163.23/klimatologija.php?tip=dekadni (Bar- najtoplije_najhladnije)
http://www.hidmet.sr.gov.yu/latin/meteorologija/klimatologija_srbije.php

E sada je pitanje da li covjek zaista utice na promjenu klime ili su to neki periodi kroz koje zemlja prolazi jos od nastanka.
Dakle, moje misljenje je da su to sve procesi koji nemaju veze sa covjekom i da se jednog dana cak moze vratiti i ledeno doba.

Uglavnom, vrlo zanimljiva tema. O ovome se puno prica u zadnje vrijeme.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Da li seklima menja?
« Odgovor #38 poslato: 01. Avgust 2007. u 17:31 »
Mislim da moj stav znaju neki. Meni deluje sve to kao normalan proces. Imamo tople (2000-ta,2003-a, 2007-a) imamo hladne godine (1997-a)... cak iako se klima menja, moje misljenje je da nece se toliko promeniti da bi se recimo otopio veci deo leda na polovima, i na visokim planinama.

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Odg: Da li se klima menja?
« Odgovor #39 poslato: 09. Avgust 2007. u 09:51 »
Da li se klima mijenja,ne znam,ali znam da stručnjci za heliocentričnu prognozu ističu da je ova godina(tačnije,period od septembra 2006 do septembra ove godine) bila vrhunac aktivnosti Sunca u periodu od 10 godina.
Ti ciklusi su nekad 11,nekad 9 godina,ali prosjek je 10 godina.
Poenta je da se očekuje sasvim prosječna jesen,i(daj Bože!),HLADNA zima,sa više padavina od prosjeka.Možda nisam odrastao,ali VOLIM SNIJEG,a brate,i zdravije je kad zimi upekne minus...
Usput,ruski i kanadski naučnici bilježe otapanje ledenih kapa na Grenlandu i Sjevernom polu,nedavno je jedan Englez postao prvi čovjek koji je plivao(!!?) na Sjevernom polu.Prema mišljenju sve većeg broja okeanologa,ledena i što je još bitnije,SLATKA voda se probija na jug,SKREĆE TOK GOLFSKE STRUJE,a mislim da posljedice niko ne može predvidjeti.
Možda Sahara procvjeta,a Skandinavija postane hladnija nego ikada...