Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nenormalan položaj duge  (Pročitano 37397 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #20 poslato: 07. Septembar 2010. u 10:01 »
evo jedan mali doprinos da sve što liči na dugu ne mora i biti ;)
snimljeno danas u Knjaževcu

Kolega, sjajan primer haloa sa dva lažna Sunca! I sveži primer, što je takođe jako važno (znači da se brzo prihvata informacija, je li).

pozdrav i čujemo se iz Grčke :)

Putuj, igumane, za manastir ne brini.

Eto željenog odgovora! Čula sam za taj halo efekat, ali nisam bila u prilici da saznam nešto više o tome. Pretpostavljam da je taj optički fenomen ređi. Je li u maju mesecu na prostorima SRJ u uslovima bombardovanja bilo je toplije ali na nebu bilo formirano kristalići leda pre nego što su se pojavili oblaci, pa je došlo do halo efekta?

Ne. Halo pojava se javlja maltene uvek kada se Sunce presijava na ovakvim oblacima (roda Cirrus, Cirrostratus ili oba). Kristalići leda je jedini vid postojanja vode na tim visinama (ako izuzmemo tragove kondenzacije, gde trag aviona nastaje tako što se ispust iz aviona nađe u vazduhu prvobitno u tečnoj fazi, koja traje maltene delić sekunde, a onda se kristališe - ali odoh u drugu temu, sorry). Na tim visinama vazdušni pritisak je recimo 200-350 mb, a temperature između -35 i -60 stepeni. Ove granice se poštuju svuda oko planete, i to cele i svake godine.

Kraće rečeno, baš ništa neobično. Neobični mogu biti položaji delova tog luka (kruga u punoj verziji).

Češće se može videti ova ista pojava oko Meseca, jer Mesec sija znatno slabije, pa je lakše gledati u pravcu ovakve pojave. Međutim, halo oko Meseca može da bude i malo drugačijih boja (malo siromašnijih boja, tačnije rečeno), jer Mesec ne emituje istu svetlost kao Sunce, već Sunčevu svetlost reflektovanu sa svoje površine (samim tim uskraćenu za neke delove spektra). Ipak, halo oko Meseca ne treba mešati sa sličnom pojavom, koja je jako česta, a to je venac (korona) oko Meseca (ili ređe Sunca). Ali o toj pojavi nekom drugom prilikom. Ili smo već i o tome pričali, ne sećam se... nema veze, pričaćemo opet.

Ako ti je bilo slatko, mogao si još malo da produžiš.... :)

Ha, pa hvala ti na komplimentu, cTrL_AlT_DeleTTe. Dužine mojih beseda zavise od nekoliko faktora: mog raspoloženja (i pozitivnog i negativnog, nažalost), znanja koje posedujem iz te oblasti, jačine emotivne reakcije na post (mislim da je to ključni momenat za svaki moj post - ne javljam se gde me to ne dotiče), ali i mog raspoloživog vremena (ne javljam se kada ga nemam - kako logična stvar) i najzad od mere za koju mislim da je potrebna. Mislim da svaki post treba da ima neku svoju snagu, pa neka je čak i od nekoliko (pažljivo odabranih) reči.
Ali imaću na umu to što si mi rekla: kada je slatko pisati, piši! Preporuka za sve, pa čak i za našeg 'Nemca' Neleta, koji nadasve voli da piše dugačko (pa se izvinjava zbog dužine posta). Pozdrav i za tebe, Ashborne (kako zgodna engleska transkripcija imena mesta u Nemačkoj u kojem se nalazi - 'rođen iz pepela').
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #21 poslato: 08. Septembar 2010. u 20:22 »
E da znaš, nismo se dugo sunovraćali u dugačke postove. Postaše mi neobični, pa sam ih se nekako počeo klanjati, kao da je to neka zla kob. Ali da znaš da mi nedostaju. Često se dogodi tako, da sedim i pre svakog posta, zamišljam sunce kako počinje na zapadu da jenjava (jednostavno, ovo je kao kada ti se kao detetu nešto osladi i zapamtiš taj ukus svim čulima čitavog života i rado ga se sećaš). Jer meni je taj oblik i boja, ostao urezan od prvih postova načinjenih, pa sve do sada. Otud, moglo bi se reći da sam svo ovo vreme bio života sredine dana :)

Koristim priliku dok sam ovde da pišem, bar onoliko koliko mi internet dozvoljava. Vremena imam više nego kod kuće, pa londram po gradu, istražujući okolinu. Iznajmljivanje bicikla je u tu svrhu dalo najviše. Obišao sam i neka druga mesta, a naročito sam tražio ono u kojem priroda nije ofarbana. I nađoh ga naravno, ili bolje rečeno, pronašao je on mene.

Ali prince, znaš kako je u tim pisanjima. Počne se nekada dok i nisi za kompjuterom. jednostavno, pokrenuta delićem sveta, naraste ideja o nečemu, može to biti neka sasvim jednostavna stvar. A onda, preraste u nešto što bi dalo opisati, stane to nekada i u poneki redak, ali kasnije svatiš da nije namenjano ni jednom postu. Zatim, pažljivo ubacuješ deo po deo na mesta gde to nije namenjeno, pa osluškuješ da li će neko to primetiti.

Priznajem da će mi biti žao kada se vratim kući. Nedostajaće mi sve ovo. Znam to već. Ne toliko grad, koliko konstantno kretanje. Pitaju me prijatelji dok sam ovde, gde sa sve bio. Ali ja to ne znam. Nikada ne tražim ništa po planovima, kartama i brošurama. Jednostavno pogledam predeo pred sobom, sa vrha zgrade sa koje se vidi jako daleko, a zatim onako letački pokažem sebi u određenom pravcu. Nekada me tamo povuku neke neobične kuće, nekada visoke zgrade, nekada šuma, a nekada jednostavno idem niz vetar.
Kao Lao Ce... "pravi putnik ne zna gde ide" :)

Zato ne volim ni da pravim fotke. Slabe sam vajde u tome. Volim da doživim, dakako da prepričam, ali ne i da fotkam.

Elem, nastojao sam da postavim svoju fotku neobične duge (koju svi zajedno već objasnište), ali nisam uspeo. Pokušavaću još svakako.

Nakon što sam došao, načeli smo i sami prevod Eschborn-a, moji sadašnji prijatelji iz Engleske i Nemačke i ja. Podsetio si me na to. I nakon što smo našli nekoliko, dosetih se jednog jevrejskog za koje nisu znali... "met" (kontra od "emet"). Kvadratno pismo, za geometriju reči...

Odoh, vidimo se posle!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #22 poslato: 11. Septembar 2010. u 18:05 »
Meni je i ova bila "čudna" jer do tada nisam bio u prilici da gledam dugu koja je na 90 stepeni u odnosu na tlo! Tačnije ja sam bio ispod nje!  ::)



Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #23 poslato: 11. Septembar 2010. u 19:40 »
E takvu sam videla ali obrnuto, samo što je iznad nje bilo Sunce, a "duga" je bila veoma oštra i jasna.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #24 poslato: 11. Septembar 2010. u 19:52 »
da sam videla uzivo ono sa prethodnih fotografija /by boce, zaraza/ - ne bih ni znala da je to nesto neobicno...
ali ovaj poslednji prizor /photo by ljubisa/ - bas je upecatljiv... za nas laike, narafski ;)

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #25 poslato: 12. Septembar 2010. u 01:07 »
Laici ili ne, pa ne znam zasto se ljudi toliko tripuju....
Ova planeta je dovoljno lepa i dovoljno sposobna da nam pruzi gledanje najneverovatnijih i najlepsih stvari.
Zasto od toga ljudi prave razne zavere i u tome nalaze podlosti neke druge strane....to mi nikada nece biti jasno.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #26 poslato: 12. Septembar 2010. u 16:56 »
Laici ili ne, pa ne znam zasto se ljudi toliko tripuju....
Ova planeta je dovoljno lepa i dovoljno sposobna da nam pruzi gledanje najneverovatnijih i najlepsih stvari.
Zasto od toga ljudi prave razne zavere i u tome nalaze podlosti neke druge strane....to mi nikada nece biti jasno.
Verovatno zato što je lakše reći "ma to je zavera!", nego shvatiti prirodnan način na koji nastaje naka pojava!  :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #27 poslato: 13. Septembar 2010. u 09:44 »
Ljubiša, okačio si zaista lep snimak donjeg kraja halo prstena.

Mislim da je nešto najlepše videti prilično redak prizor, a to je čitav krug haloa. Još kada bi se tu nalazili i tangentni lukovi, ma ludilo!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #28 poslato: 13. Septembar 2010. u 23:00 »
E sad ću vam dati ovaj zadatak, da vam lepo zagolica maštu pa ajd kažite da ovaj video snimak originalan i da spada u prirodni fenomen! I šta vam je to, po vama, hologram?

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=h4_9m_6LHko" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=h4_9m_6LHko</a>

« Poslednja izmena: 13. Septembar 2010. u 23:47 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #29 poslato: 14. Septembar 2010. u 01:29 »
Ako nije prirodni fenomen vrlo verovatno je montaza koju su napravili verski zaludjenici.... :)
Oces ja da ti napravim tako nesto....samo mi posalji snimak grada koji hoces i dobices 'autentican' snimak :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #30 poslato: 14. Septembar 2010. u 09:41 »
Uz svo dužno poštovanje, cTrL_AlT_DeleTTe, već smo viđali ovakve stvari na netu. Liči na vešto iskorišćenu halo pojavu, malo obrađenu i dorađenu.

I šta vam je to, po vama, hologram?

Pre će biti halogram.

Ima more tih snimaka čuda na nebu, a izbor se kreće od krstova koji sijaju (kao ovaj), oči na nebu (imamo i temu sa takvim postovima, počev od očiju na nebu - vidi http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1148.0.html), Isusov lik, pa čak i Božija imena (počev od Alaha, čije ime ispisuju oblaci roda Cirrus, pa sve do montaža sa sve latiničnim slovima). Da ne pominjem UFO, vanzemaljce i slične stvari, YouTube ih je prepun!

Da se vratimo na početni problem. Tražeći po starim temama ove linkove, naiđoh i na jednu moju temu o dugama viđenim naopako. Evo i te teme, da se podsetimo (ili da pogledamo i to). Uživajte na http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1170.0.html
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #31 poslato: 15. Septembar 2010. u 11:45 »
Ljubiša, okačio si zaista lep snimak donjeg kraja halo prstena.

Mislim da je nešto najlepše videti prilično redak prizor, a to je čitav krug haloa. Još kada bi se tu nalazili i tangentni lukovi, ma ludilo!
Zaista je bilo i prelepo i čudno, pošto se neviđa "duga" iznad glave svaki dan!  :D
Nego jel' postoji pravilo gde mora da se nalazi Sunce u odnosu na halo?


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #32 poslato: 16. Septembar 2010. u 15:35 »
Nego jel' postoji pravilo gde mora da se nalazi Sunce u odnosu na halo?

Da. Halo se nalazi na uglovnim širinama 22° od Sunca (primarni halo) i 46° od Sunca (sekundarni halo, dosta ređa pojava).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #33 poslato: 19. Septembar 2010. u 19:06 »
Evo konačno i snimaka neobične duge (za mene u to vremebar), snimljene sa autoputa BG-NS. Žaomi je zboglošeg kvaliteta,telefon je u pitanju naravno. Bilo je znatno lepše uživo...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #34 poslato: 22. Septembar 2010. u 13:40 »
Školski primer lažnog Sunca (sundog), čvora na halo pojavama.

Odlično, Nele.

Doduše, imam i ja nekoliko svojih fotki lažnog Sunca... tu su mi negde... ma, nema veze. Sada znamo o čemu se radi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #35 poslato: 23. Decembar 2010. u 15:50 »
Slike "lažnog sunca" ili kako već, od pre par dana. Čisto da poboljšamo arhivu!  :)




Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #36 poslato: 23. Decembar 2010. u 16:04 »
Odlično, Ljubiša. Snimci su sjajni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Iznad Kine sijala tri sunca (VIDEO)
« Odgovor #37 poslato: 10. Januar 2011. u 23:29 »
Citat
Astronomski fenomen 'Tri sunca' iznenadio je stanovnike severnoistočne Kine. Na tom području uz sunce su se mogla videti dva 'mala sunca', koja su se pojavila simetrično uz sunčevu svetlost kakvu vidimo svakodnevno.

U nebeskom fenomenu ponajviše su uživali stanovnici grada C h a n g c h u n a, u kojem je ova neobična pojava bila najvidljivija.

Iznenađenim Kinezima su su pored sunca, kakvog mogu da vide kada su dani vedri, sijala i dva mala mala sunca oko kojih su se presijavale dugine boje.

Reč je o prilično retkoj pojavi koju astronomi nazivaju 'tri sunca', a koja se može dogoditi tokom zimskih meseci usled refleksije Sunca u atmosferi. Do refleksije dolazi kada se sunčeva svetlost odbija i lomi na kristalima leda.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=B1qWQBgzPwY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=B1qWQBgzPwY</a>

izvor: smedia.rs

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #38 poslato: 10. Januar 2011. u 23:31 »
omg! :D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #39 poslato: 11. Januar 2011. u 02:22 »
čitao sam o ovoj pojavi ranije.. prvi put vidim kako to izgleda :)