Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zemljotres u Kraljevu 3.11.2010  (Pročitano 100612 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #101 poslato: 04. Novembar 2010. u 22:10 »
mediji se više bave time kako se zemljotres osetio u beogradu nego o šteti koje je grad kraljevo sa svojom okolinom pretrpeo
možda malo čak i preteruju u tome da situacija nije ozbiljna naglašavajuči da ima samo dve žrtve

Stvarno? Zaista ne mogu da verujem da je Beograd otišao u nekom drugom pravcu, nije čudo što je u centru pažnje. Radim po ceo dan tako da nemam pristup internetu ili TV. Baš odsečena od sveta.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #102 poslato: 04. Novembar 2010. u 22:28 »
Ovo je navela pogresno, jer ne definisu... da definisu, onda ne bi mogli da kazu da je 3.11 u Beogradu zemljotres bio jacine 4 stepena po rihteru, nego bi rekli da je njegov intenzitet u Beogradu procenjen na 4 stepena po merkaliju...

O 4 stepena po rihteru cemo pricati, kad epicentar bude na Vracaru...

Ne znam da li ste juce gledali Beogradsku hroniku, gostovao je neki pomocnik gradonacelnika, koji na voditeljkino pitanje, do koje jacine zemljotresa mogu da izdrze zgrade u Beogradu pravljene posle 1963 godine, odgovorio u fazonu da nije bas siguran tacno, ali da do nekih 12 stepeni ne bi trebalo da bude problema... i sta je to tek onda???. Covek ocigledno nije upoznat da na 12 stepeni merkalijeve ne bi ostao ni kamen na kamenu u Beogradu... a veoma verovatno bi se stvorilo i neko novo brdo i Dunav i Sava bi promenila svoja recna korita... eto cisto da slikovito objasnim sta bi se desilo kad bi se desio potres snage 12 stepeni...

Druga je stvar sto u Beogradu ne moze da se desi potres jaci od 7 stepeni merkalija... a evo Pavlovic kaze da je cak i tih 7 stepeni upitno, jer je tendencija smanjivanja...

Tako da bi mediji trebali da porade pre svega na tome da se panika u narodu malo smanji, jer sam koliko juce sreo gomilu "pametnica i pametnjakovica" koji slute da nam se blizi mnogo jaci zemljotres, cak i one za koje je to "uvod u 2012-tu"

Veruj mi PtPrince, nemam nikakvog drugog poriva zbog cega sam ovako reagovao, jer mi se proteklih par dana samo lepe stvari desavaju, a i da nije tako, znas da sam osoba koja svoje eventualne privatne ili poslovne probleme, ne projektuje na okolinu, pa samim tim ni na forum...

Pozdrav!

A sada te razumem, kao što rekoh malopre, odsečena sam od sveta dok sam na poslu i kod kuće stižem u mraku, kod kuće samo jednom pogedala TV o oštećenim kućama u Kraljevu. Hm, ima mnogo novinara koji su skloni lošem pravopisu i značenju, a što se tiče gradonačelnika, i on je neupućen a njegova administracija se bavi lošom organizacijom pa onako lupeta. ??? Mada ima dobri novinari koji tačno razlikuju između ove dve skale pa preciznije obaveštavaju. Treba pažljivije da razlikuju između snagu epicentra i intenzitet smanjenja na daljinu.

 Teoretski, o 12 stepenu, bilo Rihterove ili Meraklijeve skale, na Balkanu svakako to neće se dogoditi, moguće je do 7-8 stepena; centralna i južna Srbija ima tendencije jer spadaju u trusno područje. Mene više brine epicentri iz Karpate nego sa Balkana. Baš sam htela da pitam Pavlovića da li negde u svetu nekad bilo potresa 12 stepeni, dosad nisam čula negde sem one kataklizme iz južne Rusije pre 20-tak godina, mislim 1989.?

Po meni, Meraklijeva skala je bolja i jasnija od Rihterove skale, jer po definiciji tačno odgovara po stepenu i potresa, jer ako je 1. stepen Rihterove skale po definiciji ne poklapa sa 1. stepenom Meraklijeve skale, kako se onda to objasni?
« Poslednja izmena: 04. Novembar 2010. u 22:40 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #103 poslato: 04. Novembar 2010. u 22:37 »
...da nece vise biti ovakvih zemljotresa.

E ne daj se zavaravati. Ispod zemlje je stalno i aktivno pomeranje ploče, on vremenom akumulira energiju i kada se napuni dolazi do pražnjenja -zemljotres. Kakva sila je dole ne može se meriti sa desetinom hidrogenskom bombom, jer apsolutno menja lice Zemlje. Dakle, bolje je pomalo i malo i to redovno jer je onda umereniji, nego da nema ili retko pa se napuni kao balon od 7 pa do 12 stepeni i  booooom. Bolje je da čovek ima svest i da u čovekovoj prirodi ima instinkt kao prepoznavanje jedan vid odbrane, nego da to poželi sve dok ne shvati da je prekasno.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #104 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:10 »
Il sam lud il se opet drma...

Definitivno zemljotres nisam jedini javili se tetka i drugar.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #105 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:18 »
Pavlovicu, ja nisam nista konkretno osetio sada, ali pre 15-tak minuta mi se ucinilo da mi se vrti u glavi... pa moguce da je to-to

Citat
A sada te razumem, kao što rekoh malopre, odsečena sam od sveta dok sam na poslu i kod kuće stižem u mraku, kod kuće samo jednom pogedala TV o oštećenim kućama u Kraljevu. Hm, ima mnogo novinara koji su skloni lošem pravopisu i značenju, a što se tiče gradonačelnika, i on je neupućen a njegova administracija se bavi lošom organizacijom pa onako lupeta. Mada ima dobri novinari koji tačno razlikuju između ove dve skale pa preciznije obaveštavaju. Treba pažljivije da razlikuju između snagu epicentra i intenzitet smanjenja na daljinu.
E upravo to :)
Problem je kod vecine ljudi sto se plase zemljotresa. Ali kada shvatis kako nastaju zemljotresi, koji je maksimum na tvom podruciju, kada to malo krenes da proucavas, onda to pocnes i da razumes i posle toga strah nestaje...
Tako su se ljudi plasili i munja i gromova i mislili su da ih to bogovi kaznjavaju... a sada svi znamo kako nastaju te prirodne pojave i vise niko se ne plasi toga...

Tako da treba raditi na edukaciji. Zemljotresi jesu opasna prirodna pojava, ali sto ih vise razumes, sve ces ih se manje plasiti...

Juce sam recimo sastavio jedan "kraci" tekst, u vidu 10 vezanih SMS poruka, gde sam devojci objasnio prirodu zemljotresa, termine, kako nastaju i koliki je maksimalna jacina koja moze da se desi u njenom gradu, jer se ona jako uplasila zbog ovog zemljotresa, jer i u njenom gradu jako treslo...

Drugaru sam takodje juce objasnjavao, da razlika izmedju 7 i 12 stepeni po merkaliju nije mala, kako je on mislio, jer na 7 stepeni po merkaliju vecina objekata nece doziveti veca ostecenja, a na 12 stepeni nece ostati kamen na kamenu...

Sto vise razumemo prirodne pojave, veca je sansa da na njih gledamo objektivno i da predupredimo posledice koje bi mogle da se dese kad ta prirodna pojava nastane.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #106 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:18 »
Evo i seizmograma



Preliminarno

Magnitude   M 4.5
Region   SERBIA
Date time   2010-11-04 21:09:04.6 UTC
Location   43.83 N ; 20.75 E
Depth   2 km
Distances   25 km SW Kragujevac (pop 149,273 ; local time 22:09:04.6 2010-11-04)
12 km NE Kraljevo (pop 58,140 ; local time 22:09:04.6 2010-11-04)

EMSC

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #107 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:27 »
 ^^ ^^ Da da...ponovo se zatreslo ..i to onako fino,dok sam gledao TV...  :-\  ::) ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #108 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:29 »
Il sam lud il se opet drma...

Definitivno zemljotres nisam jedini javili se tetka i drugar.

Pavlovicu, ja nisam nista konkretno osetio sada, ali pre 15-tak minuta mi se ucinilo da mi se vrti u glavi... pa moguce da je to-to


Jeste, ali ga ja nisam osetila ništa, ni prikriven znak. Rekao je jedan stručnjak iz Seizmičkog zavoda da je u jednom danu bilo preko 70 potresa, a danas je drugi dan, možda je prešlo preko 130 potresa, i potrebno je da pređe 300 potresa i onda nastupi potpuno smirivanje. Znači, sasvim očekivano. Samo, ne daj Bože, ono dolazi sa Karpata.

Van mreže Sneško_Belić

  • **
  • Poruke: 816
  • Starost: 55
  • Lokacija: Čačak
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #109 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:32 »
Pavlovicu, sad promeniše na ovakve vrednosti:

Magnitude   mb 4.3
Region   SERBIA
Date time   2010-11-04 21:09:05.4 UTC
Location   43.83 N ; 20.64 E
Depth   2 km
Distances   31 km SW Kragujevac (pop 149,273 ; local time 22:09:05.4 2010-11-04)
10 km NW Kraljevo (pop 58,140 ; local time 22:09:05.4 2010-11-04)
Volim i sneg, ali ipak više volim mooooreeeee :D

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #110 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:38 »

E upravo to :)
Problem je kod vecine ljudi sto se plase zemljotresa. Ali kada shvatis kako nastaju zemljotresi, koji je maksimum na tvom podruciju, kada to malo krenes da proucavas, onda to pocnes i da razumes i posle toga strah nestaje...
Tako su se ljudi plasili i munja i gromova i mislili su da ih to bogovi kaznjavaju... a sada svi znamo kako nastaju te prirodne pojave i vise niko se ne plasi toga...

Tako da treba raditi na edukaciji. Zemljotresi jesu opasna prirodna pojava, ali sto ih vise razumes, sve ces ih se manje plasiti...

Juce sam recimo sastavio jedan "kraci" tekst, u vidu 10 vezanih SMS poruka, gde sam devojci objasnio prirodu zemljotresa, termine, kako nastaju i koliki je maksimalna jacina koja moze da se desi u njenom gradu, jer se ona jako uplasila zbog ovog zemljotresa, jer i u njenom gradu jako treslo...

Drugaru sam takodje juce objasnjavao, da razlika izmedju 7 i 12 stepeni po merkaliju nije mala, kako je on mislio, jer na 7 stepeni po merkaliju vecina objekata nece doziveti veca ostecenja, a na 12 stepeni nece ostati kamen na kamenu...

Sto vise razumemo prirodne pojave, veca je sansa da na njih gledamo objektivno i da predupredimo posledice koje bi mogle da se dese kad ta prirodna pojava nastane.

Lepo je to što radiš. :) Slažem se da je potrebna edukacija, dao si mi ideju kako ću da napravim video klip o ovome, samo još mi treba da sve lepo složim, onoliko koliko opcije ima tu mogućnost. Onaj koji bi smislio prototip zaštite od zemljotresa, taj bi bio heroj sveta, poput gromobran od groma i munje.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #111 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:43 »
Il sam lud il se opet drma...

imas neki spec senzor u glavi?
ja ovaj put budna, sedim na klimavoj stolici, nista...

a bilo je, nije da nije -
/verujem zvanicnim izvestajima/


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #112 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:47 »
Ni ja nisam osjetio ovoga puta, mada mi se učinilo da sam čuo neko brujanje na par sekundi.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #113 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:50 »
Ja nista nisam osetio, opet...  :kafa:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #114 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:50 »
imas neki spec senzor u glavi?
ja ovaj put budna, sedim na klimavoj stolici, nista...

a bilo je, nije da nije -

U istom gradu, jedan oseća dok drugi ne i to udaljeni jedan od drugoga. Zašto? To zavisi od kvaliteta zemljišta, pa jačina zgrada ili kuća, niže ili visoko, onda psiha i kad sve to sabere, tako ispada jedan oseti a drugi ne. Imala sam priliku takvo opažanje kod mrava povezano posle zemljotresa i to bitno od sastava i kvalitet zemljišta, jer po pražnjenju zemljotresa gasovi iz velike dubine  idu do površine zemlje, a mravi su zatvorili rupe pa im postaje veoma nesnošljivo i otvore rupu  kao veliki mravinjak da izluftira da bi gas iz zemlje izašao u isto vreme kiseonik da uđe pod tlo. U istom gradu, posle zemljotresa, zavisno od dubine hipocentra, u jednom delu grada nema mravinjaka dok u drugom delu ima.
« Poslednja izmena: 05. Novembar 2010. u 00:03 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #115 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:52 »
vec stiglo u vesti, ali zaboravljaju samo jednu sitnicu - da sve one kao malo ostecene kuce ovim mogu biti - skroz srusene...

Novi zemljotres - 4,4 stepena
4. novembar 2010. | 22:38 | Izvor: B92
 Beograd -- Novi zemljotres, jačine 4,4 stepeni po Rihteru, pogodio je večeras okolinu Kraljeva, potvrdila je za B92 direktorka Seizmološkog zavoda Slavica Radovanović.

 Posledice zemljotresa u Kraljevu u noći između utorka i srede (FoNet)
Ona je objasnila da je reč o očekivanim smirivanjima tla, koja su najavljena posle zemljotresa koji se desio u noći između utorka i srede.

Prema prvim procenama, epicentar novog zemljotresa je pomeren malo zapadno u odnosu na epicentar glavnog udara, što je očekivano, objasnila je ona. Po svemu sudeći, epicentar je u selu Trgovište, oko 10 km od Kraljeva.

Inače, ovo je 34. zemljotres na liniji Turska-Italija danas, pošto se već nedeljama tlo ne smiruje. Ipak, ovo je najjači zemljotres u četvrtak.

Zemljotres ove snage karakteriše se kao lakši – “nije izgledno da će doći do veće štete, ali ga većina ljudi primeti”.

izvor:b92

Van mreže Sneško_Belić

  • **
  • Poruke: 816
  • Starost: 55
  • Lokacija: Čačak
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #116 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:54 »
evo gde je bio epc, slikovito ::) Nešto mi se približava Čačku :-\



Volim i sneg, ali ipak više volim mooooreeeee :D

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #117 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:55 »
Čitao sam negde da je moj deo grada jedan od najkritičnijih (tu u Prizrenskoj je bilo i štete od mioničkog zemljotresa, a meni se javila pukotina u dnevnoj sobi).
A po rečima direktorke zavoda Novi Beograd najjače oseća zemljotrese iz Rumunije od svih delova grada.

Sedeo sam za kompom i zakrckali su ormari, stolica i vrata od terase su se blago zaljuljali. Tetka sa Miljakovca je zvala da me pita šta je sad i drugar sa Vračara.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #118 poslato: 04. Novembar 2010. u 23:58 »
1998 kad je bio zemljotres u Mionici, ja sam ga osetio kao par neprijatnih cimova u ukupnom trajanju od 5 sekundi... medjutim neki su taj zemljotres osecali 30 sekundi, a neki koji su bili napolju nisu ga ni osetili... tako da ocigledno i u razlicitim delovima grada, u zavisnosti od podloge pretpostavljam, zemljotresi se intenzivnije ili manje intenzivno osecaju...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #119 poslato: 05. Novembar 2010. u 00:01 »
Čitao sam negde da je moj deo grada jedan od najkritičnijih (tu u Prizrenskoj je bilo i štete od mioničkog zemljotresa, a meni se javila pukotina u dnevnoj sobi).
A po rečima direktorke zavoda Novi Beograd najjače oseća zemljotrese iz Rumunije od svih delova grada.

Sedeo sam za kompom i zakrckali su ormari, stolica i vrata od terase su se blago zaljuljali. Tetka sa Miljakovca je zvala da me pita šta je sad i drugar sa Vračara.

Eh, Novi Beograd je pod nakritičnijom zemljištom jer je pod nestabilnom jer je to područje pod nekadašnjim močvarom pa su je posuli peskom i zemljom, još pa tu gradili stanove što je sumanuto. Biće problema, ne zbog zemljotresa, nego i popuštanje kroz peska i slabog sloja. I pored ovog područja i Beograd je pod nestabilnom zemljištom zbog raznih tunela, podzemne vode i reke, klizišta pa "osetljivije" oseća više nego drugi gradovi.