Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Munje na Jadranu 21.08.2006  (Pročitano 3881 puta)

Van mreže IvanZD

  • *
  • Poruke: 139
  • Starost: 45
  • Lokacija: Zadar, HR
    • http://www.inet.hr/~ivtoman
Munje na Jadranu 21.08.2006
« poslato: 21. Avgust 2006. u 15:50 »
Evo malo grmljavinskih fotki od noćas, ove tri su moje, a ima ih još par na crometeo portalu što su drugi snimili:







Van mreže IvanZD

  • *
  • Poruke: 139
  • Starost: 45
  • Lokacija: Zadar, HR
    • http://www.inet.hr/~ivtoman
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #1 poslato: 28. Avgust 2006. u 12:52 »
Hi!

Da ne otvaram novi post, jučer je bilo prekrasno nebo uz Cb arc:



Panorama, 9 vertikalnih:




Ostale na Crometeo forumu!  :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #2 poslato: 02. Septembar 2006. u 04:45 »
Ivane jel mozes da napises za fotke munja koja si stavio podesavanja (duzina ekspozicije, otvor blende i ISO).
Znam da ne mogu sa mojim A620 da pravim ovakve fotke, al bar da pokusam.

Van mreže IvanZD

  • *
  • Poruke: 139
  • Starost: 45
  • Lokacija: Zadar, HR
    • http://www.inet.hr/~ivtoman
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #3 poslato: 03. Septembar 2006. u 21:57 »
E da nažalost ja to snimam na bulb, kad sam u gradu na oko 2 minute (ISO 100), preko toga već je presvijetlo.. ako odem izvan grada mogu praktički koliko me volja držat otvoreno! Dakle stavi najviše što možeš, nadam se da je to bar 30 sekundi, ako je 15 to je stvarno malo  :(  ISO radi šuma stavi na minimum...

E otvor blende ti je stvar koja ti zavisi od udaljenosti munje; recimo pogledaš li prvu gornju fotku, ona je malo izgorila u centru munje, zato jer je bila preblizu (iznenadila me pa sam previše otvorio blendu - na f/8 ). Da sam imao tu f/10 ili f/11 bila bi savršena. Međutim, za munje koje su dalje (10 i više kilometara) trebaš otvoriti više blendu da u ono kratko vrijeme koliko traje munjin bljesak, uđe što više svjetla. Ako ti je prezatvorena, munja će ostati pretanka i slabašna. Pa tako ja za daleke koristim oko f/4 do f/6,3, kako se približavaju idem lagano na f/8, a onda kad dođu jako blizu i na f/11.

Uvijek imam ugašenu redukciju šuma jer inače gubim dragocjeno vrijeme dok fotoaparat "puca u prazno". Lako poslije na PC-u smanjiš šum, naravno ako koristiš najmanji ISO pri snimanju... nisam siguran da li na tom fotoaparatu možeš isključiti redukciju šuma (ja na starom Powershot S1 nisam mogao) pa ti onda recimo nakon 15 sekundi snimanja, još 15 sekundi radi redukciju šuma.. a munja skoro uvijek bljesne baš u toj fazi  :lol:

Probaj nakon što se riješimo ove anticiklone, igraj se pa javi rezultat  :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #4 poslato: 04. Septembar 2006. u 01:15 »
Nazalost imam ogranicenje od 15s i ne mogu da iskljucim redukciju shuma :(

Ja sam pokusao neko sevanje u oblacima da snimim sa 15s i F2.8 ali jednostavno aparat ih nije registrovao iako je sevnulo bas u toku tih 15s. Nije mi jasno zasto, i kako je to uopste moguce kada sam maksimalno otvorio blendu mada je stvarno bilo slabo sevanje. Kada sam hteo da pokusam sa zatvorenom blendom na F8.0 vise nije sevalo :(

Evo mojih prvih fotki munja, tj.sevanja, sevalo je u oblacima pa fotke nisu atraktivne kao tvoje.


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #5 poslato: 04. Septembar 2006. u 01:26 »
mozda veci iso?  :-k
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže IvanZD

  • *
  • Poruke: 139
  • Starost: 45
  • Lokacija: Zadar, HR
    • http://www.inet.hr/~ivtoman
Munje na Jadranu 21.08.2006
« Odgovor #6 poslato: 04. Septembar 2006. u 17:56 »
Pa slike su ti normalne za munje koje su unutar oblaka; ako se nisu vidile izvan nego samo se osvjetljavala utroba oblaka to je normanlo.. evo vidi za primjer ovu:

http://www.atlas-oblaka.net/atlas/atlas.php?RollID=cumulonimbus&FrameID=cumulonimbus_07_080706

Tu je ekspozicija bila isto oko 2 minute ili nešto manje (morao bi potražiti file na disku), ali se sjećam da je sijevalo praktički svakih 5-6 sekunda u tom oblaku, znači da bi u 2 minute moralo biti 20-tak obasjavanja.. i onda tako ispadne svjetliji jedan dio, baš kao i na tvojoj slici, ali se nigdje naravno ne vidi sama munja kad je nije ni bilo van oblaka...

Da je sijevnulo 2-3 puta u tom oblaku kao u tvojem slučaju (u 15 sekundi), i sam bi oblak bio puno tamniji!

Veći ISO bi pomogao, naravno, da se dobije jače svjetlo od munje, ali to neminovno unosi previše šuma. A, nažalost teško je s tim fotoaparatom, ja sam imao Powershot S1 pa sam se mučio i mučio, ali nijednu pravu munju praktički nisam uspio slikat s njim. Otkad sam nabavio 350D svaki grmljavinski oblak po noći mi donese bar 1-2 lijepe munje...