Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2012  (Pročitano 61891 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2012
« Odgovor #80 poslato: 07. Septembar 2012. u 16:23 »
:nelupaj:
Znaci mi smo u jesenjem mesecu ali u godisnjem dobu koje se zove leto?!   :rofl:

Ako u decembru bude 20C stepeni hocete li i dalje pisati u ovoj temi jer leto jos nije gotovo???

Možda u decembru bude 20C, ali sigurno ne može biti 30C, a kamoli preko 30C. Kol'ko ja vidim, još nije gotovo sa temperaturama od i preko 30C. Temperature oko 25C i preko više pristaju proleću i Miholjskom letu nego pravom letu (koje karakterišu tropske temperature). Ni 2003-e godine nije 31. avgusta bio kraj sa temperaturama preko 30C, jer su se one povremeno vraćale sve do 4. oktobra. 2008-e je bio brutalan summer killer, ali je ostalih godina bio blaži. Te godine nas je septembar iz tropskog leta prebacio gotovo u zimu, ali su se letnje temperature vratile u oktobru. Niko ne može da me ubedi da se u oktobru 2008-e vratilo pravo leto, jer se jesen osećala u vazduhu bez obzira na suvo i toplo vreme i letnje temperature. Za mene je kraj leta, kraj sa vrućinama i tropskim danima, a temperature oko i malo preko 25C su ostaci leta i Miholjsko leto. Kad se završi Miholjsko leto, onda počinje prelaz u zimu. I prošle godine se serija tropskih dana završila 19. septembra, a (umereno) letnjih 7. oktobra.

Narednih dana smo mnogo bliži scenariu sa temperaturama oko i preko 30C, nego 25C. Sve dok traje niz dana od i prko 30C, još uvek traje žarko leto. Ove i prošle godine se prilično odužilo, ali to nije do nas, mada me ova tema dovodi u nedoumicu. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2316.0
« Poslednja izmena: 07. Septembar 2012. u 16:36 Stefan Valjevo »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Leto 2012
« Odgovor #81 poslato: 07. Septembar 2012. u 16:59 »
Bespotrebna je rasprava o tome do kad je leto. Astronomski je leto valjda do 22.9., klimatoloski se uzimaju tromesecni periodi, da se ne bi "sekli" meseci. Letnji dan je po kriterijumima svaki dan sa tmax>25 C. Pustimo te subjektivne procene, svako ima svoj utisak, nikad se ne bi dogovorili.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #82 poslato: 07. Septembar 2012. u 17:12 »
gencic imas li podatke da li je nekad neke godine vrućina bilo u junu , julu , avgustu i septembru 4 meseca uzastopno?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Leto 2012
« Odgovor #83 poslato: 07. Septembar 2012. u 17:16 »
Do kada je kalandarsko a do kada klimatolosko leto znamo odavno, to je na ovom forumu objasnjeno X puta i nema potrebe pisati o tome niti objasnjavati vise.
Sta je letnji dan a sta jesenji/zimski zna se dobro i o tome je ne diskutujem, ovde se radi o FORUMU i nekom redu kojeg je bilo do nedavno a ne o subjektivnom misljenju nekog pojedinca.
Ova tema je otvorena kao podforum da se tu pisu prognoze, zelje, nagadjanja, itd.. za period duzi od 5 dana u datom godisnjem dobu. Pogledajte temu "zima 2012" i "prolece 2012" i videcete da je presek napravljen tacno pocetkom marta tj. kada se zavrsava zima i pocinje prolece bez obzira na to kakva je tada vremenska situacija bila, da li je zima trajala ili ne.
Mozete da pisete u ovoj temi ali da u njoj sumirate leto do 31. avgusta, nemojte prognozirati ovde sta ce biti 20. i nekog septembra.
Ovo je za sve one koji ce pratiti ovaj forum i za 5 godina a ne za one koji ovuda protrce sezonu ili dve.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2012
« Odgovor #84 poslato: 07. Septembar 2012. u 18:54 »
Do kada je kalandarsko a do kada klimatolosko leto znamo odavno, to je na ovom forumu objasnjeno X puta i nema potrebe pisati o tome niti objasnjavati vise.
Sta je letnji dan a sta jesenji/zimski zna se dobro i o tome je ne diskutujem, ovde se radi o FORUMU i nekom redu kojeg je bilo do nedavno a ne o subjektivnom misljenju nekog pojedinca.
Ova tema je otvorena kao podforum da se tu pisu prognoze, zelje, nagadjanja, itd.. za period duzi od 5 dana u datom godisnjem dobu. Pogledajte temu "zima 2012" i "prolece 2012" i videcete da je presek napravljen tacno pocetkom marta tj. kada se zavrsava zima i pocinje prolece bez obzira na to kakva je tada vremenska situacija bila, da li je zima trajala ili ne.
Mozete da pisete u ovoj temi ali da u njoj sumirate leto do 31. avgusta, nemojte prognozirati ovde sta ce biti 20. i nekog septembra.
Ovo je za sve one koji ce pratiti ovaj forum i za 5 godina a ne za one koji ovuda protrce sezonu ili dve.
Evo pogledaj kad je otvorena tema jesen prošle godine. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2564.0

U pravu si ti kad kažeš da je klimatološka jesen počela, ali je još nema ni na vidiku da počne u pravom svom obliku, tj. sa temeperaturama ispod 20C, hladnim i kišovitim danima ili bar sa temperaturama od 20C do 25C, eventualno koji stepen gore i hladnim jutrima. Do kalendarske je ostalo još nešto više od dve nedelje, ali do tad se može vreme promeniti nekoliko desetina puta i stvarno početi u svom punom obliku. Što se tiče reda, lako je proceniti po martu ove godine jer je tek prošle godine otvoren ovaj podforum, ali šta bi bilo da je ovaj podforum otvoren preprošle godine? Mart ove godine je bio suv i topao, pa je lako bilo preći na priču o proleću. Da je ovaj podforum postojao u martu prošle godine ne verujem da bi' priča o proleću počela 1. marta (s' obzirom na tadašnju vremensku situaciju) ili još ne bi' bile aktuelne prognoze i ne bi' tema "proleće 2011" dobila na popularnosti u prvoj dekadi marta, kao što je to bio slučaj ove godine. Ja tad nisam bio član ovog foruma, ali i bez mene bi' situacija bila slična. Ako stvarno postoje pravila do kad u kojoj temi treba da se piše, ja ću ih se pridržavati, ali mi je malo glupo da pišem o jeseni kad je napolju 32C-33C. Zamisli situaciju od 1946-e kad je 9. septembra bilo 41C i pišemo u temi jesen prognozu od 40C. Ne verujem da će ove godine da se ponovi takva situacija, ali i ne mogu da budem siguran da neće sve dok se najavljuju temperature preko 30C. Možda smo se svi mi navikli poslednjih decenija da septembar karakteriše sveže i kišovito vreme, ali od 2008-e i zadnje dve godine, septembar je pokazao da ume da bude tropski mesec. U redu, jesen ima i letnjih dana, ali ovaj niz tropskih dana se vuče (gotovo bez prekida) od juna, jula i avgusta. E, sad treba da se razgraniči o kom letu i kojoj jeseni se polemiše. Klimatološkim? Kalendarskim? Subjektivnim? Ne znam, možda nisam u pravu.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2012
« Odgovor #85 poslato: 07. Septembar 2012. u 19:21 »
Što se tiče sezone do 31. avgusta, u Valjevu je najtopliji dan bio 24. avgust sa 40.8C. Najhladniji dan je bio 5. jun sa 18.7C. Najkišovitiji dan je bio 24. jul sa 22 mm. T max: 24. avgusta sa 40.8C. T min: 6. juna sa 9.2C.

Ali ne znam kakve veze ima sumiranje podataka u temi prognoze :neznam:?