Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2012/2013  (Pročitano 125989 puta)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #80 poslato: 01. Decembar 2012. u 09:43 »

VELIKI POZDRAV SVIM FORUMASIMA.
Pratim Vas redovno ali retko se javljam da komentarisem nesto posto sam cist amater. Narocito pratim forum u zimskom periodu jel sam veliki snegoljubac.  Jedna mala konstatacija mada su forumasi to vec i videli da je EC ukinuo padavine za naredni vikend a tako je bajkovito izgledao sinoc  :cry: :cry: :cry:. Ovde sam naucio da takvim dugorocnim prognozama ne treba verovati bas mnogo ali nadajmo se da ce se bar nesto vratiti da nece ostati kako je u jutrosnjem izlazu. A evo dole prognoze za Beograd za sledeci vikend accuwether-a. Znam da verovatno nece tako biti ali bar lepo izgleda za nas snegoljupce.
Pozdrav svima.



 :pop:
Sat
12/8/2012   0°   -3°   4 mm   10.4 CM   Cloudy   6°   0°
Sun
12/9/2012   -1°   -2°   30 mm   40.3 CM   Snow of varying rates   6°   0°
Mon
12/10/2012   1°   1°   12 mm   6.3 CM   Wet snow   6°   -1°
Tue
12/11/2012   1°   -4°   1 mm   0.4 CM   Periods of snow and rain   5°   -1°

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #81 poslato: 03. Decembar 2012. u 17:52 »
Како ствари тренутно изгледају зима ће се по свим приликама задржати у нашем крајевима и у наредном периоду, није у питању само један излаз који даје тако хладно време.  :D

Такође има потенцијала за још један прави зимски циклон  :D, било би штета да се овако нешто не искористи.



Ево и дугорочног ГФС метеограма.



Ако сам нешто погрешио, нека ме исправе искуснији.
« Poslednja izmena: 03. Decembar 2012. u 18:05 Медо 95 »

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #82 poslato: 04. Decembar 2012. u 13:26 »
Ko ne voli zimu, nek se dobro ušuška, pošto će u narednih desetak dana biti mraza u celoj zemlji. Iako neće biti velikih snežnih padavina, temperatura će se ujutru spuštati do pet stepeni ispod nule.

- U narednih desetak dana očekuju se snežne padavine manjeg intenziteta, ali biće veoma hladno. Ujutru se očekuje mraz s temperaturama od minus dva do minus pet stepeni. Preko dana temperatura će se kretati između dva i pet-šest stepeni u celoj Srbiji - kaže Časlav Stanojević, meteorolog iz Hidrometeorološkog zavoda Srbije. On ističe da se slično vreme očekuje i u Beogradu.

- U Beogradu će se formirati snežni pokrivač, ali većih padavina neće biti - uverava Stanojević.


Otkud gospodin Časlav zna da neće biti većih snežnih padavina,pitam ja vas??? Onda mi i da ne gledamo modele,jer čovek zna unapred šta će biti.. :-\

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #83 poslato: 04. Decembar 2012. u 13:29 »
Ako je od -2 do -5 veoma hladno, onda ne znam sta je -15, -25.... A zanima me kakav pokrivac moze da se formira na temperaturi izmedju 2 i 5-6 C...

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #84 poslato: 04. Decembar 2012. u 13:33 »
Ma on je vidovit sta vam je  :oboze:

Van mreže RakasSO

  • *
  • Poruke: 60
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sombor
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #85 poslato: 04. Decembar 2012. u 13:38 »
ako se nastavi ovakav trend vremena rhmz ce ispasti smesan sa njihovim procenama o "blagoj" zimi   ???

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #86 poslato: 04. Decembar 2012. u 18:28 »
Otkud gospodin Časlav zna da neće biti većih snežnih padavina,pitam ja vas??? Onda mi i da ne gledamo modele,jer čovek zna unapred šta će biti.. :-\
Uvek govorim, novinari su čudo. Imajte to uvek na umu kada čitate neki članak. Hiljadu puta sam se uverio u to. To što mi gledamo su free prognoze ... mislim da je Profi jednom to lepo objasnio.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #87 poslato: 04. Decembar 2012. u 18:52 »
Caslav Stanojevic je u meteorolog koji je radio u RHMZ (nisam siguran, ali verovatno ceo radni vek), ali je sad u penziji. Ne znam kako moze da prica ispred RHMZ, kada vise ne radi, ali nije ni bitno to ovde toliko. Uglavnom, on je jedan od najboljih nasih strucnjaka iz sinoptike i prognoze vremena. Treba ga slusati.
 Uostalom svi imaju pravo i da pogrese, zar ne.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #88 poslato: 06. Decembar 2012. u 17:36 »
Jedan od mogucih scanarija za sredinu decembra, ukoliko padne sneg za vikend postoji mogucnost da vec posle nedelju dana dodje do intenizvnog topljenja probijanjem toplote iz severne Afrike. S druge strane zapad kontinenta bi imao i dalje zimske uslove, ali ima do tada jos puno...




Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #89 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:16 »
 ^^ Baš tako.posle 6 dana snežne bajke,južina sve sigurnija i izraženija. I danas se crta

 Ovo me sve podseća na onu godinu kada nas je zavejalo za Sv.Nikolu trajalo par dana i posle je toliko ojužilo da se i ne sećam da je uopšte posle toga i bio neki pokrivač veći od 10cm...Neće valjati ukoliko se opet isto ponovi

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #90 poslato: 07. Decembar 2012. u 18:20 »
 ^^ Ако мислиш на зиму 2009/2010, ја је се сећам као врло снежне, зима је наилазила у таласима а између њих су били топли периоди. Сећам је се врло добро јер сам тада радио као возач за једну фирму ту по центру, и знам да ми је снега било преко главе, чак је добар снег пао и тамо око 10ог марта када смо сви већ ишчекивали пролеће.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #91 poslato: 12. Decembar 2012. u 16:30 »
Prognoza za trecu dekadu decembra, ima jos dosta do tada ali znaju oni da "ubodu" i na duzi period.




Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #92 poslato: 12. Decembar 2012. u 17:22 »
Pojasni malo sta pokazuje  grafik za one sto neznaju. :D

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #93 poslato: 12. Decembar 2012. u 19:07 »

 Е сада, рекло би се по моделима, да након благог отопљења за викенд, када прелазимо у блаже плусеве (до +5), тренутни излази и гфс и ец виде блаже захлађење пред и око Св.Николе. И један и други модел виде ''враћање'' темп. на око 0 или мало испод, а по висини и минус. Виде и стварање циклона у јонском односно егејском мору, плићих, који би нарочито утицали на јужну и централну Србију, било би то мало кише, а потом и влажног снега. С тим што један модел то види мало раније од другог. Све у свему, ово јесте право зимско време и можемо бити задовољни...У нашем поднебљу је сасвим нормално да се зими
смењују ледени дани и хладни дани с блажим плусевима, не може бити стално минус, али је за сада немамо ни екстремне топлотне таласе с великим отопљењима...

Наравно, ми снегољупци бисмо волели овакво време до 1.марта, минуси и много снега, али то на нашем поднебљу није могуће.
У сваком случају зима је одлично почела и дани пред нама су и даље зимски и примерени...Ова италијанска карта говори о сличној могућности овој  коју смо ових дана имали, дакле снежни сценарио, уживање за нас снегољупце. Спушта се хладан ваздух по висини на наше поднебље, ствара се јак циклон у тиренском мору који мрдањем на исток доноси нову снежну бајку у наше крајеве. То би био други снежно ледени талас у децембру...А то нисмо одавно имали...Дани пред нама ће показати...
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #94 poslato: 12. Decembar 2012. u 20:58 »
^^ Baš tako.posle 6 dana snežne bajke,južina sve sigurnija i izraženija. I danas se crta
 Ovo me sve podseća na onu godinu kada nas je zavejalo za Sv.Nikolu trajalo par dana i posle je toliko ojužilo da se i ne sećam da je uopšte posle toga i bio neki pokrivač veći od 10cm...Neće valjati ukoliko se opet isto ponovi

Zima 2009/2010 oko 20 decembra je bilo jako hladno... mislim da je u Krusevcu izmereno ispod minus 20.
A 31 decembra kod mene u Prokuplju je bilo neverovatnih plus 18. Mislim da je tog dana na mnogim stanicama oboren rekord.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #95 poslato: 13. Decembar 2012. u 17:19 »
na sajtu rhmz-a postavljena je prognoza SEECOFA za ovu zimu. naravno, za srbiju se ocekuje blaga zima. ima nekih elemenata objasnjenja, ali sve je to mrsavo. upao mi je u oci podatak da ce broj dana sa jakim mrazem biti oko 3 u toku zime. znaci vec smo ispucali te dane :rofl:

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #96 poslato: 14. Decembar 2012. u 15:30 »
Spremite se za plus: Meteorolozi najavljuju naglo otopljenje na celom Balkanu   :deda:
Nakon izuzetno niskih temperatura, uz snežne padavine, meteorolozi u regionu najavljuju povoljniju vremensku situaciju i očekuju se znatno topliji dani - "debelom minusu" za sada je kraj. Najizraženija razlika u temperaturi zabležena je u Hrvatskoj u Otočcu, gde je juče izmereno minus 20 stepeni, a danas će prema prognozama, biti čak 23 stepena više.
U nedelju će u Srbiji biti oblačno vreme mestimično s kišom, na višim planinama sa snegom. Na istoku je moguća i ledena kiša. Jugoistočni vetar će oslabiti.
U ponedeljak se očekuje umereno oblačno i uglavnom suvo vreme, a u
toku noći kiša.
U utorak i sredu biće oblačno, malo hladnije, mestimično s kišom i snegom.
U četvrtak i petak ujutro će biti slabog do umerenog mraza, a tokom dana umereno oblačno i suvo.
U iduću subotu se očekuje toplije vreme s kišom.
Blic

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #97 poslato: 15. Decembar 2012. u 16:54 »
http://ready.arl.noaa.gov/readyout/22981444_metgram.gif

Neću ništa da komentarišem jer je period dug 2 nedelje
ali kad bi se samo ovo ostvarilo što nacrta gfs bio bi to najlepši prednovogodišnji poklon što nam priroda može podariti...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #98 poslato: 15. Decembar 2012. u 19:40 »
RHMZ prognoza za sledecih mesec dana. Malopre su je komentarisali na RTS-u pa su me podsetili da pogledam.
Prica u vezi RHMZ-a je ispricana hiljadu puta ali ne mogu da se nacudim prognozi u kojoj zvanicni zavod ne vidi nijedan ledeni dan od sredine decembra do sredine januara. Veoma cudno za ovo doba godine, posebno kada se vec sada moze prognozirati pad temperature ispod nule za nekih 4-5 dana.


Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #99 poslato: 15. Decembar 2012. u 20:07 »
U toj prognozi nikad nisu ni stavili ledene dane,tako da me uopste ne cudi