Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363779 puta)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2700 poslato: 03. Jun 2017. u 14:44 »
Naletoh na ovu temu slucajno, bas je ova RIA pogodila da ce od 2012. biti hladnije, :laught:. Mi imali ko zna koliko rekordno toplih meseca zaredom. Ove godine nema tog drasticnog pada posle El Ninja to jest postoji, ali se temperatura nije spustila globalno na prosecne vrednosti.

Baš je leto te 2012. bilo vanserijsi toplo. U Nišu je 4 meseca zaredom prosečna Tmax bila za 4.4 ili više stepeni iznad višegodišnjeg proseka, a od jula te godine do danas  nije više izmerena nijednom temperatura iznad 40C.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 494
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2701 poslato: 04. Jun 2017. u 02:19 »
Ma to kod nas, mada je i pretproslo bilo ekstremno. Ali ja pricam na globalnom nivou, vise da promase nisu mogli i da su se trudili. Mi vec par godina postavljamo rekorde za najtopliju izmerenu do sada. Ide kao na traci, iako bi ove godine mozda to stalo. Eto mozda bude 2. najtoplija ikada (iza prosle).

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2702 poslato: 04. Jun 2017. u 13:38 »
Ovo ja zovem trening  :D

Spectacular dust devil in Cologne, Germany yesterday, June 3! Video: Jürgen Selinger
https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2019839414905816/

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2703 poslato: 05. Jun 2017. u 10:25 »
White House budget aims to ‘slow’ gains in weather prediction, shocking forecasters

https://www.washingtonpost.com/news/capital-weather-gang/wp/2017/05/24/white-house-budget-aims-to-slow-gains-in-weather-forecasting-shocking-weather-community/?utm_term=.90b58404ba69

... The main U.S. weather forecasting model, which has fallen behind the European model in its accuracy, has been called a “national embarrassment.”
In an inexplicable budget proposal that has floored the weather community, the Trump administration aims to reduce investments in programs that would improve this model and many others aspects of the nation’s weather forecasting...


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2704 poslato: 05. Jun 2017. u 12:20 »
Iam jedno pitanje...
Kada smicanja nema nigde a ovako kao ova karta pokazuje kruzic(nije bas krug ali razume se) ovakav jel to znaci da se tu predvidja neka jaca oluja? Ne znam tipa supercelija ili nesto za tornado mislim da to znaci ovo thick color lines... Ajde ovu zadnju recenicu sam mozda lupnuo  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2705 poslato: 05. Jun 2017. u 19:33 »
Jok, to što zaokruženo plavom, žutom ili (nedajbože) narandžastom i crvenom linijom su oblasti sa šansama za tornado. Ima tu neka skala, ali čini mi se da je plava boja šansa do 10%. Prošle godine kada je bio tornado u Pančevu, bila je narandžasta, sačuvao sam tu kartu.



Crnim linijama su vrednosti smicanja u širokom sloju (prizemlje-500mb), a bojama smicanje u plitkom sloju (prizemlje-850mb).


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2706 poslato: 05. Jun 2017. u 19:40 »
 ^^ Hvala Losmi sad mi je jasno... :tu:  I meteoroloski gledano vau kakva karta od 20. juna prosle godine :D

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2707 poslato: 05. Jun 2017. u 20:41 »
To plavo je, čini mi se, 0,1. Kada je parametar 1 pa naviše, postoji šansa za pojavu jakog tornada.

Evo ga izraz za STP:

STP = (mlCAPE/1500 J kg-1) * ((2000-mlLCL)/1000 m) * (ESRH/150 m2 s-2) * (EBWD/20 m s-1) * ((200+mlCIN)/150 J kg-1). Postoji više izraza, koji koji koriste i sbCAPE ili muCAPE.

Evo kako je to izgledalo po reanalizi finorezolucijskog WRF-ARW modela.

MlCAPE je iznosio do 5 kJ u oblastima sa superćelijama. Model je davao Tdew od oko 24°C, Banatski Karlovac je merio neverovatnih 25°C neposredno pred superćelije. Beograd je po sondaži imao mlCAPE preko 2 kJ, što se poklapa sa
modelom.

Rezolucija 3 km:





SRH 0-3 km:



Dosta nizak LCL:



SCP ~ 100! Rezolucija 9 km.



Ekstreman CAPE-SHEAR:



Superćelija sa Kosova nije uspela da se izbori sa prevelikom inhibicijom u realnom stanju. Severnije nije bilo tih problema:






Za kraj, STP prelazi neverovatne vrednosti od 10! Mogućnost EF 5 tornada!



Šta se dešavalo u Banatu toga dana, ne znamo. Pančevački tornado nije mogao da se ispravno klasifikuje jer je najjačim delom prešao preko njiva.

U svakom slučaju, neverovatna situacija za pamćenje u Evropi.




Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2708 poslato: 05. Jun 2017. u 21:06 »
 ^^ Hvala sto si objavio ove karte :tu:, bila je to situacija za pamcenje za ove prostore kao sto kazes.   

Evo i par karata GFS-a sa szupercelle:






Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2709 poslato: 05. Jun 2017. u 21:07 »
Obzirom na gromade leda koje su tada padale, tornado ostade zanemaren u potpunosti. Zato sad na najmanju naznaku nevremena, Pancevci automobile ukopavaju  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2710 poslato: 05. Jun 2017. u 21:16 »
Hvala zec na objasnjenju i kartama i tebi imenjace sto si dodao a i tebi Naume sto si nam dao izvestaj sa terena skoro godinu dana posle, to nevreme je delovalo kao neka trauma na vlasnike automobila  :grin:
Neverovatan meteorolski dogadjaj znam da sam ceo dan gledao karte, radar itd iako sam bio skoro siguran da ovde nece biti nista...

Meni ovaj video pored tornada ostao urezan u secanju...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw</a>

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2711 poslato: 05. Jun 2017. u 21:29 »
10tak eur po udubljenju, pa ti vidi traume


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2712 poslato: 05. Jun 2017. u 21:33 »
 ^^ A tek sofersajbne i stakla sto se i vidi na ovom videu... Jesu traume...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2713 poslato: 05. Jun 2017. u 23:15 »
20. juna prošle godine sam u jednoj poruci napisao "pričaće se još dugo o ovome". Stvarno je tada vezalo nekoliko neverovatnih dana zaključno sa tim već čuvenim 20. junom. Sada sam pročitao sa velikim užitkom sve te poruke koje smo pisali na forumu od 17. do 21. juna.
Doživesmo jednom u životu, ali iskren da budem, ne priželjkujem nikad više u životu oluju nalik onoj, koliko god ih voleo.
Ostadoše slike, snimci, radari, izveštaji. Bilo jednom, ko zna kad će opet.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.916
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2714 poslato: 05. Jun 2017. u 23:23 »
hehehe i ja sam sada procitao sve poruke i prognoze koje su predhodile i bile za vrem oluje i nakon oluje. Ne ponovilo se nikad  :cry:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2715 poslato: 06. Jun 2017. u 22:12 »
Science says: Weather forecasts improve, under the radar

http://www.sacbee.com/news/nation-world/article154216884.html

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2716 poslato: 07. Jun 2017. u 03:50 »

Druga slika je po meni najbolji primer bow echo-a, i u pitanju je radarska slika juznije supercelije:



Sigurno je negde bilo barem funnel cloud-a.


Mile, bow echo je kompleks više oluja u formi linije sa karakterističnim lukom u pravcu njegovog kretanja i on može biti sačinjen i od po koje superćelije, ali na ovom radarskom snimku imamo jednu superćeliju koja stoji sama za sebe i nikako ne može biti primer za bow echo.

Nisam razumeo da li si pretpostavku o funnelima izneo na osnovu "potkovica" koje si uočio na radarskim snimcima, ali ni one nisu znak da će se nešto spustiti ili se već spustilo. Masa superćelija u USA koje imaju razvijen hook, pa i i wall cloud, ne bude čak ni pod upozorenjem za tornado jer je rotacija u nižim slojevima slaba. Za to je najbolje i najsigurnije gledati produkte brzina koji nažalost u Srbiji nisu javno dostupni, ali naši dopler radari ih mogu meriti i verovatno ih i mere.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2717 poslato: 07. Jun 2017. u 05:32 »
Ja sam u potpunosti pogresio termin, naravno, da sam mislio na karakteristican oblik udice, potkovice (ili kako vec kome lici  :D), tako da si dobro pretpostavio. Umor je ucinio svoje, a bogami i brzina u kojoj sam sve pisao u zelji da konacno odem na spavanje. Inace, hvala ti svakako sto si mi skrenuo paznju na moju gresku jer ne bi bilo u redu da ostane onako napisano u aktuelnim.

Tako da "hook echo" je ono na sta sam mislio, a izleteo se pa napisao nesto sasvim drugo.  :blush:  :) Bice to ispravljeno danas u toku dana, nadam se.  :D

I da, naravno da to nije garancija da ce doci do icega, tj. da ce doci do nastanka funnela ili upravo tornada, ali je svakako najava za moguci razvoj istog, pa barem i u pocetnom stadijumu. I kada supercelija ima takav odraz na radaru sigurno da treba obratiti paznju na nju. Siguran sam da se u SAD-u cesto i preskacu ovakve suercelije jer su svakako zanimljivije one sa vise rotacije u sebi, u onim potencijalnijim danima, ali to, takodje ne znaci da se iz ovakve supercelije ne moze spustiti funnel barem, koji svakako nece biti niti priblizno zanimljiv za pracenje po Americi, ali kod nas je vec druga prica. A gledano sa moje tacke gledista, delovalo je da ima dovoljno rotacije u oblacima, posebno u tom delu koji se vidi na slici, a koji se, kasnije dodatno "spustio" jos nize, nije garancija, znam, ali mi je delovalo da je vrlo moguce da dodje do razvoja barem funnela. Svi oni koji prate oluje po SAD-u su vec, verujem utrenirani i znaju sta da traze kada naidju na superceliju, znaju koji deo oblaka da gledaju, ako zele da vide da li ima naznaka za tornado.  :) Upravo taj hook se moze prepoznati u oblaku i bez koriscenja radara ukoliko se nadjes na pravom mestu u pravo vreme, ali sta ja tebi to pisem, znas to i sam. Kad smo kod toga, uvek sa posebnim interesovanjem ispratim tvoje reportaze koje su sjajne.  :tu: Dakle, nije hook garancija da ce biti tornada, ali garncija za povecanu mogucnost za isti svakako jeste.  :) Pozdrav, i hvala ti jos jednom na ukazanoj gresci, nisam video da li si i ti moderator u aktuelnim, pa da ispravis tu gresku, posto je to sada van moje moci.  U svakom slucaju, neko ce vec ispraviti, umesto bow echo svakako sam mislio na hook echo. :grin:

EDIT: Ispravljena je greska. Hvala Srdjanu sto je ispravio, i hvala Pavlovicu sto je ukazao na gresku.   :tu:
« Poslednja izmena: 07. Jun 2017. u 06:16 Mile94 »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2718 poslato: 08. Jun 2017. u 02:24 »
 ^^

Opušteno svima nam se desi da omanemo.

Nisam sinoć hteo ništa da ispravljam jer nisam bio siguran šta si tačno mislio.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2719 poslato: 08. Jun 2017. u 23:10 »
20. juna prošle godine sam u jednoj poruci napisao "pričaće se još dugo o ovome". Stvarno je tada vezalo nekoliko neverovatnih dana zaključno sa tim već čuvenim 20. junom. Sada sam pročitao sa velikim užitkom sve te poruke koje smo pisali na forumu od 17. do 21. juna.
Doživesmo jednom u životu, ali iskren da budem, ne priželjkujem nikad više u životu oluju nalik onoj, koliko god ih voleo.
Ostadoše slike, snimci, radari, izveštaji. Bilo jednom, ko zna kad će opet.

Na žalost, imao sam priliku da svojevremeno, kao klinac, doživim oluju kakva se jednom (ili ni jednom) u životu dešava. Hteo sam upravo negde ovde da i postavim pitanje, tačnije molbu, ukoliko neko ima bilo kakvih materijala o tome, da mi ih dostavi. Inače, najveći problem je što je to bilo jako davno i što nije postojala tehnologija slična današnjoj.
Ta oluja je, koliko sam video na hrvatskim forumima već nezvanično proglašena za oluju veka, možda čak i za celu teritoriju tadašnje SFRJ. Dakle, radi se o trombi (veoma glup naziv za takvu razornu silu) u Petrinji (Hrvatska). Oštetila je oko 500 kuća, od toga preko 100 je bilo sa ogromnim stepenom oštećenja i sa preko 50 povređenih ljudi. Verujte mi na reč, imao sam prilike kod mojih drugara da uđem u pojedine kuće uništene tog dana, i teško je opisati i dočarati te slike. Živo se sećam veš mašine koja je završila u dvorištu, iako je kupatilo u kojem se nalazila bilo u bukvalno središnjem delu kuće. Šteta u gradu je bila ogromna. Park u gradu je zasađen još u doba Napoleona i možete zamisliti kakvo korenje je imalo to drveće... pokidalo je i počupalo više njih kao slamčice.
Iako sam tad bio veoma, veoma mali klinac, živo se sećam njenog nastanka, kretanja "u skokovima" (3 puta je samo nakratko dotakla zemlju) i celog tog događaja do nestanka te pijavice. Neverovatno koliko nam se svaki detalj toga svega urezao u pamćenje (nas 5 klinaca smo je zajedno potpuno hipnotisano posmatrali), taj huk, vazduh... Kako god, do dana današnjeg ne izađem iz kuće a da ne pogledam u nebo i ne prekrstim se. Kad takvo nešto doživiš i kad shvatiš koliko si malen prema tolikoj razornoj moći, naučiš da poštuješ to. Zato me nikad niko neće čuti da prizivam bilo kakvo nevreme  :grin:
U mojoj blizini je prošla i ta ćelija prošle godine iz koje je nastao taj "pančevački tornado", promatrao sam te oblake, rotacije... ruku na srce, nije to bilo ni približno ondašnjem. Ali je svakako izgledalo opasno.
Još da dodam (pa da ne smaram više) da je ovo nevreme u Petrinji stiglo u predfrontalnoj nestabilnosti. Našao sam analizu dvojice meteorologa na temu ovog nevremena u Petrinji, lako se da pretpostaviti da je zbog manjka tehnologije dosta stvari napisano po pretpostavci, a ne stvarnim merenjima (tu bih odmah izdvojio brzinu vetra unutar tornada, ali i neke stvari koje su pisali koje su jednostavno bile drugačije), pa ukoliko nekog zanima postaviću link ovde:

http://hrcak.srce.hr/70022

Izvinjavam se još jednom na podužem postu, ali većina vas ovde voli meteorologiju i svakako shvatate i moje zanimanje za ovakav događaj.
Dakle ako neko ima bilo kakvih materijala (možda baš članovi iz Hrvatske), neka me kontaktira jer bih voleo da ih pročitam.