Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347460 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4160 poslato: 20. Februar 2018. u 23:43 »
Vec vidim Nis zatrpan au Nsu se radujemo ako zabeli da ne bude suva ledara :thumbup:,i dalje gajim nadu da mozda se desi cudo pa predjemo tu magicnu granicu 20 cm posle 5 godina  ali tesko,jako tesko
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4161 poslato: 20. Februar 2018. u 23:51 »
06Z, 12Z ili 18Z, koji odabrati?  :grin: Možda je ipak 12Z bio najbajkovitiji, ali nemam ništa protiv ni ova druga dva.  :smartass:







I ICON daje u 18Z izlazu obilan sneg, za razliku od 12Z.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.763
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4162 poslato: 20. Februar 2018. u 23:52 »
Bogami i jugoistok je sad na putu hladnog vazduha a crtaju i vise snega. Jutarnji i podnevni izlaz velika promena na hladno.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4163 poslato: 21. Februar 2018. u 00:24 »
Dejco i do sada smo uvek bili na putu hladnoce doduse visa je bila temperatura na visini nego na severu ali i po tom pitanju je bilo dobro i kod nas...ono sto je dobro ovo je ruska hladnoca lako ce se odraziti dole a ne kao oni prodori sa severozapada na t850hPa -10 a dole plus, tako nesto......  :bang: Hladnoca je sigurana u narednim danima da vidimo raspored padavina tj snega...
« Poslednja izmena: 21. Februar 2018. u 00:39 Bart »

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4164 poslato: 21. Februar 2018. u 00:30 »
Sad Biljana Vranes na rts rece hladno od nedelje do srede, vec cetvrtak plus 10c. Ja sam uvek Bilji verovao :)
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4165 poslato: 21. Februar 2018. u 00:32 »
Moguce mada ne bih joj toliko verovao, secam se kad rece za ono veliko nevreme 20. juna 2016 u Beogradu da to bili sporopokretni oblaci a ono ode do Moskve do sutra do podneva...
Kimi je ovo spomenuo
 :zima


 :beach:

« Poslednja izmena: 21. Februar 2018. u 00:43 Bart »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4166 poslato: 21. Februar 2018. u 00:40 »
 ^^ ^^
Ma sta bre zna ona sta ce biti za devet dana, jezik je zaboleo.
Ima zima da traje do 1. aprila!

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4167 poslato: 21. Februar 2018. u 05:58 »
Divan 00Z izlaz GFS-a, uživajte gledajući ga  :tu:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4168 poslato: 21. Februar 2018. u 06:33 »
Čuo sam i ja šta je Bilja rekla. Opušteno reče krajem naredne nedelje 20 stepeni viša temperatura. Vrlo hrabra prognoza rekao bih. Niko je ništa nije ni pitao. Mogla je da zavrsi recenici sa ledenim danima ali ne...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4169 poslato: 21. Februar 2018. u 07:45 »
Po Ecu 00z lepo ona pogodi maksimalac od 10 stepeni u cetvrtak samo predznak ne znam jel joj dobar :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4170 poslato: 21. Februar 2018. u 08:17 »
Ne znamo još ni gde će u nedelju biti hladno jezgro, a kamoli u četvrtak. Pokušati da prognozira maksimalnu temperaturu u četvrtak može samo neko ko se i ne razume baš najbolje u meteorologiju. Do srede je izgledno zadržavanje hladne vazdušne mase, ali u četvrtak i petak može biti i +10°C i -10°C.

EC vratio lepe padavine u 00Z izlazu, ponovo tu ima 15-ak mm u obliku snega od nedelje do utorka. GFS ima standardnih 25mm, koje ponavlja već četvrti izlaz za redom. ICON je odličan po pitanju padavina takođe, GEM nešto lošiji, ali i on ima 10-ak mm. Da li se to konačno slažu kockice ili će biti još pomeranja i nerviranja?


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4171 poslato: 21. Februar 2018. u 08:47 »
Meteogram EC-a za Beograd izgleda mnogo bolje od one karte što okačih u prognozama. 19mm u kontinuitetu na temperaturama između -4°C i 9°C. To nikako ne može biti 15cm snega, već 25+ uz svo sleganje. :)



Kad bi sad mogao da prespavam do subote i da se probudim, a ono da se ništa nije promenilo na kartama. Daleko je i dalje, celih 5 dana nas dele od početka dešavanja


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4172 poslato: 21. Februar 2018. u 08:50 »
 ^^

Uh Miloše sad il nikad. Zima se mora osvetiti za onako topao januar.

Samo da ne bude ona dobro poznata: "Dobro ovo u ponedeljak se izjalovilo, ali tu je ciklon 1. marta".  :grin:

Ja moram da okacim trenutni GFS 00z, to je jace od mene


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4173 poslato: 21. Februar 2018. u 08:54 »
Modeli generalno na kartama dubine snega daju mnogo manje cifre od stvarnih evo primera za jutros u Backoj su davali od 4 do 6cm aa palo je duplo vise a padavine su pogodili vecinom

Ec za Ns oko 15mm znaci 25 do 30cm,Gfs 30tak mm znaci blizu pola metra :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4174 poslato: 21. Februar 2018. u 08:55 »
Meni jaci utisak ovaj munus posle u zadnjim izlazu ec-a  ne da bi nas zima osinula repom nego bi nas opalila...
I u Nisu slicna kolicina kao u Bg-u ali najvise padavina u utorak tako da eto jos je sve otvoreno...
Dobro bi bilo prvo da bude minus pa onda sneg, ovde zagrejana zemlja...

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4175 poslato: 21. Februar 2018. u 10:10 »
I meni ostavlja utisak ovaj debeli mraz, ali otom potom
ima sta da ocekujemo



Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4176 poslato: 21. Februar 2018. u 10:49 »
Svjetski meteo portali i stručnjaci se bave ovim zimskim udarom nad Evropom, i ni sami ne znaju koliko će trajati, uz povećanu mogućnost produženja. Sa nekarakterističnim dešavanjima, cirkulacijama, ma puno puno toga se dešava...  A onda se puca sa prognozama +10. Stvarno mi nije jasan pristup nauci o kojoj je riječ, pa onda svemu ostalom... uopšte je nebitno hoće li se ostvariti dugotrajniji hladni talas ili +10 najava!


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4177 poslato: 21. Februar 2018. u 11:57 »
Čeka nas svakako nešto neubičajeno i za januar, a kamoli za kraj februara. Velika hladnoca zahvatice 2/3 Evrope. Samo Spanija i Portugalija ce biti postedjeni.  Mrazevi na severu Evrope ce ici i do -30. O ovome ce se sigurno dugo govoriti.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4178 poslato: 21. Februar 2018. u 13:26 »
Zaista je pred nama neuobičajena hladnoća za ovo doba godine. Zato su sada sve oči uprte u padavinske karte, jer nije svejedno hoće li ta hladnoća proći sa ili bez padavina. Na osnovu trenutnih izlaza modela, veće su šanse da bude snežnog pokrivača u Beogradu, nego da ne bude, ali daleko je od sigurnog.
Znam da nema smisla komentarisanje svakog izlaza modela, ali nakon četiri odlična izlaza, GFS 06Z je desetkovao padavine sa 25mm na 10mm ukupno. Biće tu naravno i boljih i lošijih izlaza, ali kako se menjaju tendencije, tako će se menjati i raspoloženje.
Ako ovi ne izbaksuziraju, niko neće:

Citat
РАНА НАЈАВА ЛЕДЕНИХ ДАНА И НОВИХ СНЕЖНИХ ПАДАВИНА ЗА ПОДРУЧЈЕ СРБИЈЕ (од 25.02. до 01.03.2018.): Од недеље до краја периода на подручју Србије ледени дани. У јутарњим сатима умерен, локално и јак мраз, у већини места од -10 до -5 °C, а дневна температура од -6 до -2 °C, у Београду од -8 до -4 °C.
У недељу и почетком наредне седмице нове снежне падавине уз формирање/повећање висине снежног покривача. Очекивана висина снега од 5 до 10 cm на северу, од 10 до 20 cm у осталим крајевима, а на планинама локално и више. На подручју Београда од 5 до 10 cm снега.

5 do 10cm snega na tolikom minusu bi bi bilo 2-5mm padavina, a toliko (još uvek) nisu davali ni najpesimističniji izlazi modela. Očigledno da su i oni skeptični po pitanju padavina na tolikoj hladnoći, pa prognozu nisu bazirali na osnovu padavinskih karata modela.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4179 poslato: 21. Februar 2018. u 13:49 »
 ^^
Miloše, ti si mlad čovek i verovatno imaš mnogo "kraći staž" u praćenju prognoza RHMZa nego ja -sa godinama dolazi iskustvo ;) pa očekujem da će RHMZ za Beograd za ponedeljak i utorak (mislim da dnevnu prognozu nemaju za period duži od 5-6 dana) da stavi "legendarnu" ikonicu "moguć sneg"  :) Dakle ako tokom ta dva dana padne veliki sneg ili ako nekim čudom sneg sasvim izostane -njihova ikonica "pokriva" oba slučaja.
Da ovde nije postavljeno upozorenje koje je izdao RHMZ ne bih to ni video, ali pohvalno je da su se ovaj put precizno izrazili o očekivanoj visini snega.
Mnogo puta, dok sam još pratio prognoze "Referentne ustanove sa punom odgovornošću za izradu i prezentovanje prognoze vremena i ..." , stavljali su "moguć sneg" i u situacijama kada su šanse za sneg relativno male ali i kada je bilo maltene sigurno da će pasti značajna količina snega -iskustvo je iskustvo i "čuvena" ikonica je "sigurica" ;)

Iako ovo nije tema "sport" iskoristio bih priliku da fudbalerima Zvezde poželim sreću koju će "zaslužiti" samo ako budu igrali maksimalno borbeno na -12C (do kraja utakmice verovatno i niže) večeras u Moskvi. Imaju dobrog i poštenog čoveka, velikog borca, za trenera (ostale ne želim da komentarišem), nadam se da je uspeo da prenese deo toga na njih a valjda su dovoljno pametni da znaju da u Evropi nema utakmica kakve se viđaju u Srbiji (mislim na "briljantne" pobede naša dva najpopularnija kluba u utakmicama sa "neobičnim" preokretima, isključenjima, penalima... ovo se odnosi na oba "večita rivala").