Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Atina - Nova godina 2014  (Pročitano 30409 puta)

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Atina - Nova godina 2014
« poslato: 22. Januar 2014. u 13:38 »
Novogodišnje praznike proveo sam sa devojkom u Atini. Nemam puno slobodnog vremena, pa nisam mogao napišem standardno detaljan putopis, ali potrudiću se da makar kroz slike predstavim grad.

Atina je udaljena oko 1100 km od Beograda, ~12h opuštene vožnje, obzirom da je uglavnom autoput sem na par deonica - od Grdeličke klisure do Makedonske granice (između Vladičinog Hana i Preševa na 2 deonice je završen autoput), na 2 deonice u Makedoniji i u Grčkoj - klanac Tempi i na par mesta kod Larise i Lamie.



Atina je odlična za posetu van sezone - prvo ima manje turista nego leti, drugo klima je odlična. :)



Atina je dosta velika, centar je udaljen 10-ak km od mora i malo je komplikovanija za snalaženje ako ste prvog dana bez mape, a zaboravili ste da ubacite GPS mapu Grčke na telefon i nije vam palo na pamet da probate da nađete free wi-fi i da keširate Google maps (naš slučaj :)).



Metro sistem je veoma dobar, 3 linije, od kojih su dve relativno nove, izgrađene 2000. godine zbog Olimpijade. Ako ostajete 4 dana ili duže isplatiće vam se nedeljna karta za gradski prevoz.



Najpoznatiji landmark Atine je Akropolj. Ulaznica važi 4 dana, za jedan dan nema šanse da vidite ceo kompleks, tako da svakako treba podelite posetu na bar 3 dana.

Partenon









Dionisov hram



Panorama sa Akropolja je odlična








Pirej



Pirej je najveća Grčka luka i jedna od najprometnijih na Mediteranu. Ovaj deo grada baš i nije bezbedan, naročito deo oko luke, ako vas ocene kao turiste (ako nosite mapu i torbu za fotoaparat, onda sigurno), verovatno će vam prilaziti razni čudni likovi, naročito imigranti, kojih ima mnogo i oko trga Omonija. Neke ulice oko Omonije čak i Atinjani izbegavaju.









Nekoliko dana u Atini biće vam dovoljno da shvatite zašto je Grčka u krizi :), brzina i ekspeditivnost su više izuzetak nego pravilo.







Deo mediteranske atmosfere su i grafiti kojih ima na skoro svakoj zgradi



A ovi su na Panatanaikosovom stadionu



Prve plaže počinju u Paleo Faliru



Pogled prema Pireju i ostrvu Salamina







Glifada je najbolje letovalište u Atinskoj regiji, ali obzirom da je tog dana bila kiša, nismo se dugo zadržali.





Flisvous marina



Paleo Faliro



Tokom zime ima puno mandarina, narandži i limunova. Ove sorte koje rastu na ulici nisu jestive - nisu otrovne, ali imaju neki bezveze ukus.



… ali mogu da posluže umesto jelki. :)





Plaka



Bulevar Elefterioua Venizelosa



Zgrada Parlamenta



Trg Sintagma





Ostaci Hadrianove biblioteke na Monastirakiju



Olimpijski grad



Doček Nove godine obično se organizuje na trgu Sintagma, međutim 30. decembra bila je pucnjava na rezidenciju Nemačke ambasade, tako da je organizovan doček otkazan, ali nama to nije bio problem da se super provedemo i uživamo u ovom gradu koji je budan 24h. :)
« Poslednja izmena: 27. Januar 2014. u 23:42 Stefano »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #1 poslato: 22. Januar 2014. u 19:02 »
Heeej, pre par dana sam pomislio da si se baš ulenjio  ;) jer nikako da postaviš reportažu.

Navikli smo na tvoje detaljne reportaže  :super: koje su uvek interesantne -ni ova nije izuzetak.

P.S. Ubaci "BusPlus" slikicu (znaš o čemu se radi  ;) )

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #2 poslato: 25. Januar 2014. u 21:43 »
Jako lepe slike iz glavnog grada Grcke.
Kao i obicno reportaza uradjena na visokom nivou.  :super:

Van mreže Naoko

  • Poruke: 3
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #3 poslato: 15. Avgust 2014. u 11:18 »
Stefano, slike su ti zaista lepe!
Jeste da je avgust mesec, ali kako sam se vec vratila s mora ne mogu a da ne razmilsljam o sledecem putovanju koje ce biti tek za docek. Naisla sam na tvoj putopis pa bih zamolila za par saveta. Nisi napisao koliko ste ostali, a vidim da ste lep deo Atine ipak obisli?
Ja planiram da idem sa drugaricom preko agencije, 6 dana, (3-4 nocenja, u zavisnosti od agencije) i za atinu imamo 4 nepuna dana za obilazak. Ne planiramo da obilazimo sve istorijske lokalitete jer smo vec dobar deo toga i videle na ekskurziji jos u srednjoj skoli. Sada bismo vise htele da setamo po gradu, istrazujemo zanimljive ulice, da odemo do brda Likavitos, opet posetimo Akropolj, Plaku, National garden itd. Smatram da za ovo imamo vremena ako se dobro organizujemo. Znam da za Akropolj treba dosta vremena ali bismo zaobisle muzej jer kao sto rekoh, to smo vec videle.
Rekao si da ste se super proveli za docek pa me zanima ako mozes da mi kazes gde ste bili. Uglavnom su svi komentari da grci ne pridaju mnogo znacaja Novoj godini (za razliku od nas koji je slavimo 3 dana) pa zato ne znamo sta da ocekujemo od samog provoda. Mi bismo htele da budemo neko vreme na trgu, mozda cak i do 00h, a da posle odemo do nekog kluba/bara. Ako sam se dobro informisala centar nocnog zivota je u Gizi, ali opet ne znam ni sta da ocekujem od toga. Nije da trazimo sad neki ludi nocni provod, ali bismo ipak htele da to bude normalni klub bez grckog melosa itd :D Znam da je glupo i pomisliti da tako veliki grad kao Atina nema dobra mesta za provod, ali opet, navikla sam na nocni zivot u Beogradu, pa prosto moram da proverim ukoliko ste bili i do Gize :)
Da li ste stekli utisak da je Atina siguran grad ili da je u toku noci ipak bolje koristiti taxi za bilo koju destinaciju, bez obzira sto je novogodisnja noc pa se racuna i da ima vise ljudi na ulicama.
Za sve ostalo cemo se snaci, ovo mi je nesto najbitnije jer ne bih volela da odemo a da onda uvece i ne mrdnem iz hotela.

Hvala puno na informacijama!
pozz

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #4 poslato: 17. Avgust 2014. u 01:42 »
Dobrodošla na forum, drago mi je da ti se sviđa report :)

Mi smo bili 4 dana, nije baš da je dovoljno, ali nije ni malo, nismo morali da "trčimo" i videli smo manje više sve što smo planirali.

Što se tiče Nove godine, u pravu si, drugačije je nego kod nas. Grci uglavnom novogodišnju noć provode sa porodicom, a tek iza ponoći izlaze. Mi smo kulirali po gradu totalno bez cilja i na kraju smo završili u nekom lokalu na Plaki i super se proveli. Ako te zanima clubbing, baci pogled ovde. Gazi i Pssiri su clubbing zone, ali mi nismo išli tamo, tako da nemam info iz prve ruke.

Ako možeš da biraš hotel, gledaj da ne bude na Omoniji, to je deo grada koji se odmah po smrkavanju pretvara u leglo narkomana i raznih čudnih likova. Policije doduše ima dosta, ali ima neverovatnih scena, tipa lik se bode u venu, panduri 3m od njega i ne reaguju.

Ako imaš još neko pitanje, samo pucaj :)

Van mreže Naoko

  • Poruke: 3
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #5 poslato: 17. Avgust 2014. u 12:09 »
Hvala na brzom odgovoru!  :sun

Sa situacijom na Omoniji sam upoznata, iako sam do juce mogla da tvrdim suprotno jer smo mi u srednjoj skoli bili smesteni bas u samom centru trga. Mozda je tada bilo drugacije. Posto sve agencije imaju manje vise iste ture, biracemo onu sa hotelom blize Sintagmi. Mislim da je tu najbolje biti jer je i blizu Akropolj, Plaka, Likavitos itd. Mada ne sumnjam i da im je metro jako dobro organizovan. Najgore je sto kada gledam mapu kako bih se nekako orijentisala, imam utisak da je sve jako blizu jedno drugog i da pesaka moze brzo da se stigne do svih bitnijih lokacija.
Kakvo vam je vreme bilo tada? Toplije nego kod nas sigurno :)
Nisi mi rekao u vezi sigurnosti grada, kakav si utisak stekao? Jel je ok uvece, ima ljudi na ulicama i to? Sem Omonije, nju zaobilazimo svakako.
Kakvo je stanje 1. i 2. januara, u toku dana mislim? Jel radi nesto po gradu, jel zivo po ulicama ili manje vise se kunta kuci:)

poozdrav

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #6 poslato: 17. Avgust 2014. u 15:23 »
Pa šta znam, ja sam stekao utisak da je relativno bezbedan, ali mogućnost da te neko opelješi je sigurno veća nego u BG-u. Ako si bila u Barseloni i Napulju, e otprilike taj fazon.

Što se tiče udaljenosti mi smo planirali da vidimo dosta toga na različitim delovima grada, za to treba vremena i to je zapravo glavni problem kada ideš zimi, jer je kratak dan, smrkava se oko 17-17.30h. Tebi recimo od Sintagme do Glifade treba oko sat vremena, na Glifadi popiješ piće, malo prošetaš, to je još sat-dva, posle nazad i već si izgubila skoro ceo dan. Ako te ne zanima mnogo obala, većinu ostalih stvari ćeš lako obići i peške.

Vreme je tamo super oko Nove godine. Kada smo mi bili temperature su se kretale između 15 i 19 C, samo jednog dana je bila kiša i tada je bilo oko 10 C. Sunce je pod nešto višim uglom nego u BG-u, tako da ćeš imati subjektivni osećaj kao ovde u martu. Noći su prijatne, mi smo i uveče šetali u laganim jaknama. Ukratko ako ne voliš zimu sigurno će ti se svideti :)

Prvog i drugog januara skoro ništa nije radilo - Grci vole odmore, pa to ti je :)

Van mreže Naoko

  • Poruke: 3
Odg: Atina - Nova godina 2014
« Odgovor #7 poslato: 25. Avgust 2014. u 19:46 »
Da, odavno mi je poznata njihova zelja za radom :D
Ne planiramo do Glifade jer je to vec daleko, vec bismo se vise koncetrisale na centar. Siri obilazak za neki drugi put ostavljamo.
A drago mi je da cujem i da je temperatura takva, jer ce biti lepa promena posle sigurnog minusa u Srbiji u to doba godine.

Konacna odluka ce jos morati da saceka, a i naravno agencije se tek polako pripremaju za first minute ponude. Ukoliko mi bude treba jos neka informaicija, nadam se da cu moci jos malo da smaram :D
thanks anyway :))