Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 115442 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #180 poslato: 24. Decembar 2014. u 11:26 »
^^ Da, konstatacija je bila na ciklonov post i prethodni gfs koji je pokazivao da bi sever bio suv za prve padavine sad u petak... Svejedno ce to biti najverovatnije kisa vecem delu zemlje, a drugi ce biti prava zimska novogodisnja idila...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #181 poslato: 24. Decembar 2014. u 12:06 »
EC se priklonio GFS-u ovoga puta kad su u pitanju petak i vikend. Šteta, navijao sam za EC, da me makar isprati snijeg iz Beograda, a ovako ću propustiti sve ono zanimljivijie što slijedi od nedjelje. Mada, ako stvari ostanu ovakve, nije isključeno da vidim snijeg i tamo gdje jako rijetko pada. Nikad se ne zna. :)
Kako god, prava zima nam stiže od petka, ali biće tu i jedan brzopotezni prodor toplog vazduha u nedjelju koji je sve izvjesniji.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #182 poslato: 24. Decembar 2014. u 15:14 »
Auh koliko preturanja u modelima od sinoc i koliko to vec sada slabije izgleda za moj kraj sto se snega tice u petak i subotu.
Ali moram priznati da sam ovo i ocekivao.
A sto se tice ponedeljka i utorka ,takodje nista posebno ne ocekujem.
E R C I


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #184 poslato: 24. Decembar 2014. u 16:33 »
Tacno sam znao de biti ovako.https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10885011_764125570331852_174081086889202153_n.jpg?oh=f0737254998f95f4bac92b1c41f0ec7b&oe=5506F034&__gda__=1426168751_69562e4e325b050febc99bb39828663c

Auu daleko smo mi još od licitiranja sa visinom snežnog pokrivača, ne kažem da ne može biti ovako, ali još će se to dosta menjati. Pogledaj dva izlaza ranije koliko je snega crtano. Ovo čak nije ni trenutni GFS izlaz već izlaz GFS paralel.
« Poslednja izmena: 24. Decembar 2014. u 16:53 Joe »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #185 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:12 »
Izlazi novi GFS. Auuu ljudi crta zatpravanje Vojvodine. Ciklon mnogo brže ulazi u jadran i ne povlači topao vazduh u toj meri kao u prethodnom izlazu. Odmah kreće sneg u nedelju ujutru na severu i to kakav. U toku dana se padavine proširuju na celu Srbiju.


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #186 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:20 »
Bogami fino to izgleda , napokon ona prava zima stiže u naše krajeve. :)
Sviđa mi se što će se taj blok nad Atlantikom duže zadržati pa će biti dosta ledenih dana uz super sinoptičku situaciju koja će zadržati odgovarajuću nisku temperaturu i samim tim - sneg , kako valja.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #187 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:21 »
 ^^ heheh, gde je sada Sic..

Naraucenije - dok ne prodje frontic i ciklon sutra i prekosutra nece to jos biti kristalizovano. ( Malo sam i ja pozurio sa kisom, ali boze moj, povuce malo ona stara dobra euforija.. :) )

GFS-stari u novom izlazu je bajkovit za nas gore, ali naravno menjace se to jos. :) Steta sto ovu najidealniju mogucu putanju i dubinu ciklona GFS nije nacrtao prekusutra nego bas sada..

EDIT Kontrolni jos bolji, paralelni ok, medijana ENSa daje sneg od pocetka do kraja. GFS polozio, cekamo EC da potvrdi. Zanimljivo ovaj ciklon ce nastati kao sekundarni ciklon sekundarnog ciklona koji je trenutno u nama mrskom Atlantiku.  ???
« Poslednja izmena: 24. Decembar 2014. u 18:24 freeze »

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #188 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:28 »
Meni je bitno da ne bude kiše ni u petak, ali ni u početku novog ciklona što novi izlaz Gfs i ne crta. Idealno bi bilo da prvi front donese pad temp. i mraz koji bi rashladio podlogu, a drugi ciklonda donese  padavine od večernjih časova pa kroz noć. Uhh to je idealno, potom minus i to jak uz slab sneg. Gfs takodje vidi da će drugi ciklon ponovno jačati na Bugarskim obalama Crnog mora pri nastavku svog puta za Ukrajnu. Dugo bi uslovljavao slabije padavine. Biće korekcije tako da ostaje da vidimo . Da lepo izgleda, lepo izgleda :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #189 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:40 »
Sada je vec gotovo sigurno da od prvog ciklona necemo imati znacajnije padavine, mislim na pokrivac u nizim predelima centralnih i juznih krajeva, mozda se malo zabeli i to je to. Pratimo sada ovu burnu promenu vremena u nedelju koja ima potencijala da donese samo takav snegopad u vecem delu zemlje. A nakon toga kakva ledara u najavi, dnevne temperature bi se kretale izmedju -10 i -5C. :o (februar2012)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #190 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:44 »
Свиђа ми се нови излаз GFS-а са циклоном у Јадрану, зна ту и Бг одлично да прође, некад скоро па и најбоље. А тек температуре које се цртају око нове године, готово исте као у фебруару 2012  :zima.

Мењаће се још ови излази, али све ми говори да ће ово бити добар снег, а и добра ледара..

Едит: Сале, претече ме за мало ???

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #191 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:47 »
"Dok jednom ne smrkne drugom ne svane!"

Nazalost (za mene  :D ) ovaj izlaz je takav, kolichina padavina se dosta umanjio za moj kraj....

Ali ipak suma-sumarum period koji sledi donosi konachno promenu vremena u pozitivnom pravcu, imache sta da se prati.


Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #192 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:47 »
Sada je vec gotovo sigurno da od prvog ciklona necemo imati znacajnije padavine, mislim na pokrivac u nizim predelima centralnih i juznih krajeva, mozda se malo zabeli i to je to. Pratimo sada ovu burnu promenu vremena u nedelju koja ima potencijala da donese samo takav snegopad u vecem delu zemlje. A nakon toga kakva ledara u najavi, dnevne temperature bi se kretale izmedju -10 i -5C. :o (februar2012)

Februar 2012 ovog puta ce se tesko ponoviti,necemo da preterujemo,kod mene je te godine bilo i 60cm snega tako da tesko izvodljivo i pola toga da bude,propade ciklon iako smo sinoc pisali da ce biti obilnih sneznih padavina u petak i subotu gde se izgubi to ?  :-\
« Poslednja izmena: 24. Decembar 2014. u 17:55 Milosh »
E R C I

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #193 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:48 »
 ^^ Erci, mislio sam sto se temperature tice.

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #194 poslato: 24. Decembar 2014. u 17:50 »
^^ Erci, mislio sam sto se temperature tice.

Naglasi kolega :)
E R C I

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #195 poslato: 24. Decembar 2014. u 18:00 »
Mnogo šetaju modeli, velika hladnoća i snijeg su izvjesni, ali mnogo će još položaji ciklona, pa samim tim i topli i hladni sektori i padavine šetati gore - dolje, lijevo - desno. Vjerujem da će večerašnji EC mnogo toga reći.
Ono što je mene razočaralo je što u odnosu na juče nema više nikakvih šansi da petak i subota donesu išta zanimljivo (osim prolaznog snijega eventualno). U subotu uveče krećem za Bar, pa neću vjerovatno ni pahulje vidjeti. Tako da ne znam da li da se kao snjegoljubac radujem ovome što nailazi ili da žalim što će proći mimo mene.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #196 poslato: 24. Decembar 2014. u 18:12 »
Levo,desno, očekujem da će cela Srbija za novu godinu biti bela :)

Sve su manje šanse da prvi ciklon zabeli južne i centralne predele
ali je zato drugi tu da popravi stvari...

Iako je ušlo ovo u period od 48H promene su moguće,
kao što je već spomenuto i najmanja pomeranja ciklona mogu mnogo da utiču na padavine.

Poslednji veći sneg za novu godinu ovde bio je već davne 1996 god.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #197 poslato: 24. Decembar 2014. u 18:16 »
Meteogram za Novi Sad govori više od hiljadu reči.



 Ako se ovo ostvari biće nova godina kakva davno nije bila. Nema više polemike snežne padavine i ledara su sigurni od nedelje. Ostaje još da vidimo koliko će ko snega dobiti. Za Vojvodinu je jako bitno da ciklon ne stigne da povuče više toplog vazduha kako nebi dobar deo padavina otišao u kišu, što je crtao prethodni izlaz GFS-a. Kod prethodnog kada ciklon daje najobilnije padavine temperatura je previsoka, dok je u ovoj i dalje minus i to je glavna razlika. Meni deluje da je ovaj izlaz nacrtao idealnu putanju ciklona da cela Srbija dobije veliki snežni pokrivač.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #198 poslato: 24. Decembar 2014. u 19:31 »
Gotovo oba modela izbrisala otopljenje cak i pojacali hladnocu a EC sad rastura zatrpavanje cele Srbije cak dosata padavina vidi i za ovaj prolazni front padavine bi bile u Vojvodini i centralnim  i to odma sneg zbog naglog pada temparature mogli bi dobiti oko 5 cm snega a i malo vise od petka sve jace su nacrtali modeli padavine za petak i subotu. :D B
ice ovde jos cirkusa.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #199 poslato: 24. Decembar 2014. u 19:40 »
Mislim da je moj prethodni post prikladniji za ovu temu (iako se spominju prognoze nekih meteo-kuća).

Iako ne volim da prognoziram "kada će konačno pasti sneg" mislim da su šanse za sneg u Beogradu (i mnogim drugim predelima Srbije) veće nego što se to najavljuje u nekim "zvaničnim" prognozama.

Vidim da "referentna ustanova sa punom odgovornošću za izradu i prezentovanje prognoze vremena" tj. RHMZ za nedelju najavljuje "У недељу умерено облачно, суво и мало топлије." a potom " у понедељак местимично са кишом, на планинама са снегом"
tj. u aktuelnom operativnom hidrometeorološkom biltenu se uopšte ne spominje mogućnost bilo kakvih padavina u nedelju a za ponedeljak se sneg "daje" samo za planine.  :-\

Sličnu prognozu daje i W2U, konkretno za Beograd: "U nedelju suvo i sunčano, sa veoma hladnim jutrom i mrazom. Tokom noći novo naoblačenje, pa će u ponedeljak biti oblačno i malo toplije sa kišom. Duvaće jak jugoistočni vetar, povremeno i sa olujnim udarima."

Videćemo šta će stvarno biti, kao što sam napisao u drugoj temi -mislim da postoje realne šanse da "sivi" Beograd ipak bude beo u ponedeljak (ako ne i malkice ranije, jer su pahulje moguće pre ponedeljka) a još "lepši" od utorka, uz niske temperature (pa bi sneg pod nogama "škripao") ali situacija je takva da nije nemoguće da se delimično ostvare prethodno spomenute prognoze. Subota će biti dosta hladna ali posle veoma toplih dana u decembru i "red je" da dođu hladniji dani pa konačno i sneg...