Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76121 puta)

Van mreže Doktor96

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 27
  • Lokacija: Čačak
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #80 poslato: 03. Mart 2015. u 20:34 »
Može li neko da mi kaže koliko snega mogu da očekujem u Čačku?
Hvala unapred :D

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #81 poslato: 03. Mart 2015. u 20:36 »
Kakve oborine se daju za moj kraj :-[
GFS i EC nastavljaju istim ritmom, daju preko 60 mm od ove ciklone
ARW, NMM i ALADIN preko 40 mm
Eh, sad sve ovisi o tome kad će kiša preći u snijeg.

ARW model, sveukupna količina oborina u četvrtak.



Za Jadran crta olujnu buru s orkanskim udarima.



A podno Velebita bura bi mogla imati i orkanski prosjek.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #82 poslato: 03. Mart 2015. u 20:53 »
Uh crnogorski WRF,  kako ga zovemo, malo topliji na 2m za NS, čak crta u cetvrtak posle podne susnezicu. Nas WRF kako tako, ali nista posebno. Ozbiljan sneg tek u cetvrtak uvece do tada kisa i susnezica. Bice ovo povuci potegni. Izrazito granicne situacije. Ono sto se svi modeli slazu za Novi Sad kao i za veci deo Srbije da nas u cetvrtak uvece ocekuje jak sneg. Voleo bih da vidim taj intenzitet da za 6 sati padne preko 20mm padavina u obliku snega.  :o

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #83 poslato: 03. Mart 2015. u 21:25 »
Za Zaječar po WRFu samo kiša i T oko 3C, dok je GFS mnog bliži snegu i ja lično mislim da će sve to lepo da presneži veoma brzo .... mada nikad ne reci nikad.



Očekujem nekih 15-20cm mada sa vremenom i padavinama se nikad ne zna isto kao i sa ženama  :lmao: kad se najmanje nadaš ona te iznenadi


Evo i kakve T pri tlu možemo da očekujemo po GFSu

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #84 poslato: 03. Mart 2015. u 22:21 »
Au ljudi moji, pogledajte za BIH, pa to je strasno, BIH ce biti zatrpana nacisto!! :-[

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #85 poslato: 03. Mart 2015. u 22:42 »
Večeras su modeli u prosjeku za pola stepena topliji i za nijansu manje padavina daju. WRF-NMM je prilično siguran da bi od nižih predjela najviše padavina u obliku snijega bilo na zapadu zemlje, čak i u Mačvi i Sremu. Tako da od gradova koji imaju meteogram, tu je Loznica na ubjedljivo prvom mjestu po pitanju snijega, tu je Novi Sad na drugom mjestu, pa Beograd sa snijegom nakon 19h. Što se tiče ostalih gradova, ne vidi se ništa sem kiše. Opet, ono što su svi komentarisali je to, koliko uopšte modeli mogu da budu precizni za temperaturu na 2m kad su padavine mnogo jake.
Kod prethodne slične situacije u februaru, WRF-NMM je davao niže temperature za vrijeme padavina nego sada, EC i GFS jako slično kao sada. Jedino što je to bila košavska situacija, a vjetar će sada biti sjeveroistočni. Sve je moguće. Samo je sigurno da svi predjeli od 500m i više dobijaju ogroman snijeg, možda i najobilniji snijeg ove sezone.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #86 poslato: 03. Mart 2015. u 23:02 »
Mislim da WRF nece biti u pravu , u februaru je za Novi sad davao skoro sve padavine u obliku kise , pa na kraju u NS vise snega nego kod nas , ocekujem da presnezi veoma brzo nakon sto pocnu padavine .

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #87 poslato: 03. Mart 2015. u 23:09 »
Večeras su modeli u prosjeku za pola stepena topliji i za nijansu manje padavina daju. WRF-NMM je prilično siguran da bi od nižih predjela najviše padavina u obliku snijega bilo na zapadu zemlje, čak i u Mačvi i Sremu.

Super ja sam u Macvi  :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: Samo nadam se da nece biti problema sa snegom...

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #88 poslato: 03. Mart 2015. u 23:42 »
Idemo, jos nesto manje od 24h...  :pop: :popcorn: ;D

„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #89 poslato: 03. Mart 2015. u 23:57 »
necu se kaciti ni za kakve karte, ono sto bih ja mogao reci, je da ce baba marta pokazati svoje lice u pravom svetlu :popcorn:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #90 poslato: 04. Mart 2015. u 00:06 »
EC kaze u cetvrtak popodne u Bg-u 1 a u Kraljevu 4C.GFS iste vrednosti,samo obrnuto ???

A smem da se kladim da je uzrok te topline GFS-a jak severoistocni vetar na severu.

Kao sto Joe rece,ipak oba daju sneg dobrom delu zemlje makar u kasnim vecernjim satima i tokom noci.

A "najlepsi" sneg bi bio ovaj u centralnim krajevima u noci petak na subotu,jer bi mogao biti i na blagom minusu kako se cini.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #91 poslato: 04. Mart 2015. u 00:13 »
Evo meteograma gfs-a za Valjevo



Nek ostane za arhivu ako nista. Svi su izgledi za obilan sneg ali videcemo, vecerasnji nmm malo topliji i on vidi neki topao vazduh u sumadiji koji bi sada kacio i mene.


Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #92 poslato: 04. Mart 2015. u 00:27 »
Dajem prednost GFSu, to bi već bio skoro čist sneg pri T od 0C i 1C u prizemlju ... ne znam nekako ne verujem WRFu jer i ETA2 (W2U) je mnogo bliži sa GFS meteogramom. Će vidimo. :kafa:


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #93 poslato: 04. Mart 2015. u 00:38 »
Da zanimljiv je taj topao vazduh nad sumadiom, kod jednog modela samo crta dok drugi vide taj topao vazduh od Zrenjanina pa na gore, prema Bg je hladan kao na zapadu, pa se topao vazduh proteze duz Tise znaci severni i sredjni banat su u tom toplom vazduhu, dok je juzni u hladnom oko 0 do 1 plus, znaci kod mene hladan u juznom banatu, tako je bilo i u februaru ali ga brzo presnezi ovde kod mene u februaru 2 sata kisa i onda sneg poce dok je u Kikindi tek uvece u 21 kisa presla u sneg, seca te se toga a . Sad mislim da je ista situacija, ili slicna cak je malo manji taj balon toplog vazduha nego prosli put verovatno zbog cinjenice da nema kosave samim tim juzni banat kad nema kosave onda je ovde kao na zapadu snezno, tako sam pratijo videcemo sada sta ce se desiti imamo 29 sati do pocetka padavina. Bar moj kraj, najverovatnije od sutra uvece to jest danas pocecu da  gledam radar, kao i da pratimo T kako pada i gde, ono sto smatram jeste gde sutra bude dnevna ispod 5C brzo ce poceti sneg, a tamo gde je iznad bice tek u cetvrtak pre podne ili popodne. Ali sad kad citam komentare o toplom vazduhu iznad sumadije,Vojvodine,jugoistoka srbije, i kad sagledam sve pa veci deo zemlje ce biti u toplom vazduhu, nesto su se modeli zbrkali. Jos jedna zanimljivost jeste da je ciklon slican majskom od prosle godine, e tada je kod mene dnevna bila 6C brate,a maj je vec duboko otiso ako je tada bilo 6 u plusu pa nemoguce je da ce sad biti 4 ili 5 u plusu :neznam: nista mi nije logicno samo se nadam da ce bar 20cm pasti u juznom banatu. Sa jedne strane sobzirom na kolicinu kise  a kao sto znate u Vojvodini jos nije se ni obrao kukuruz, i sunokret, ponegde je ostao na njivama a bogami dosta je i neizorano jer vec sad je cak i u peskovitom juznom banatu nemoguce uci u njive a ove padavine ce samo jos vise pogorsati, ako bude sneg bice dobro ali ako bude kise mislim da ce te videti horor slike terena, crnina i sivilo nevalja nikako al cekajmo i videcemo. Zanimljivo ni trava jos nije krenula znaci da je hladna zemlja ipak :D
« Poslednja izmena: 04. Mart 2015. u 00:52 Radan »
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #94 poslato: 04. Mart 2015. u 00:40 »
Ma,nas WRF se pogubio totalno.Dovoljno je pogledati kakve T daje na 850Hpa u odnosu na ostatak modela i sve je jasno...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #95 poslato: 04. Mart 2015. u 00:56 »
Ma,nas WRF se pogubio totalno.Dovoljno je pogledati kakve T daje na 850Hpa u odnosu na ostatak modela i sve je jasno...
Da i ja kazem pobrko je nacisto cak i na 850Hpa nece mo ga pratiti.  ??? A  od sutra navece forum ce da poludi od izvestaja i slika jedva cekamo pravu dramu od pracenja vremenskih prilika  :)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #96 poslato: 04. Mart 2015. u 03:19 »
И ја сам мишљења да је ВРФ-НММ пролупао начисто, не знам шта се дешава са тим моделом, ако и овог пута омане све кредите је истрошио...

Затим црногорски ВРФ није уопште издашан са падавинама за мој крај, тако да још увек постоје разилажења по количини падавина код модела и то нису незамерљиве количине у питању, десетине литара је чак разлика.

ГФС убедљиво најбољи што се тиче мог краја, метеограм говори све:



Надам се да ће се модели ујутру у последњи час барем мало усагласити око онога што можемо очекивати у овом делу земље.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #97 poslato: 04. Mart 2015. u 08:27 »
WRF  bajkovit za Bg,a vec koliko za Novi Sad tragican ???

Polako se opamecuje,pa spusta T i juznije,ali celu pricu ce da svari tek pred pocetak.

EC jos malcicr hladniji.

GFS standardno najbolji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #98 poslato: 04. Mart 2015. u 08:42 »
Ovo je ciklon koji jako malo padavina dobaci na krajnji sever, sve preko 10mm biće pravo iznenađenje. Naravno u takvoj situaciji i pahulje će biti pravo čudo. Loznica-Beograd-Novi Sad je područje gde će pasti oko 50mm padavina, a najbliža hladnom jezgru biće Loznica gde bi većina padavina trebala biti u snegu. Za druga dva grada mrtva trka, ali nije nemoguće da bude samo obilna kiša na kraju.

Evo šta kaže Rumunski WRF - akumulirani sneg u sledeća 72 sata.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #99 poslato: 04. Mart 2015. u 08:54 »
WRF se ispravlja bar za BG , izgleda da je vredela kritika ;) ovo je sad po njemu oko 50 mm u vidu snega pri T od 0



Rekao sam da ocekujem 30 + cm sta god modeli crtali , evo WRF se popravio :)