Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2015  (Pročitano 53189 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #40 poslato: 21. Jul 2015. u 16:41 »
Osveženje deluje skoro pa sigurno početkom naredne sedmice, to vide i GFS i ECMWF.
Ono što je dobro jeste da se daju i kakve takve padavine za taj period.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #41 poslato: 21. Jul 2015. u 16:51 »
Miki izvini ali ako te ne mrzi mozes da malo objasnis ovu sliku, tipa gde se vide temperature, padavine itd. za nas koje ne razumeju...Unapred hvala
Moze i neko drugi ako ga ne mrzi da objasni... :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #42 poslato: 21. Jul 2015. u 19:15 »
 ^^ Mogu da probam naravno.  :)
U pitanju su tzv "GFS ansambli" koje možeš naći na ovom sajtu: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html
Ansambli su skup GFS-ovih izlaza modela (30 godišnji prosek- crvena debela linija, kontrolni- plava linija, glavni- zelena linija, srednja vrednost ansambla- bela linija) pomoću kojih možeš da prognoziraš vreme iznad nekog određenog područja za neki period.
Što su ti ansambli više složniji i idu u istom "ritmu" to će i prognoza biti pouzdanija. Kada se dosta razilaze, pouzdanost opada i to obično bude pred kraj perioda prognoziranja.
Ove skroz gore linije tj krive izlaza (crvena, plava, zelena, bela) predstavljaju temperaturu vazduha u sloju atmosfere gde pritisak iznosi 850hPa. Gledajući te izlaze ansambla, možemo da vidimo da li nam dolazi neki novi toplotni udar ili neko jače zahlađenje (zimi) ali i leti! Skroz levo imaš temperaturu vazduha u celzijusima i tako izračunavaš temp. vazduha na 850hPa.
Skroz dole imaš krive izlaza prognoziranih padavina u koje isto ulaze GFS ansambli koje sam gore pomenuo. Skroz desno je količina padavina u mm za 6 sati.

Kao što možeš da vidiš na ovom poslednjem izlazu GFS ansambla što sam postavio - modeli tu njuše tamo negde oko 26.-27. jula pad temperature i padavine. To je ništa drugo već prolazak hladnog fronta i spuštanje malo svežijeg i nestabilnijeg vazduha u naše krajeve. Nadamo se da će tako i ostati. :)
« Poslednja izmena: 21. Jul 2015. u 19:34 Miki »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #43 poslato: 21. Jul 2015. u 19:29 »
Definitivno mi je sada puno jasnije samo jos da te pitam za sta sluzi kontrolni-plava linija, to ne razumem sta kontorolise? Hvala ti puno sad mogu sa mnogo vecim razumevanjem da gledam sliku, pre ovog mi nije bilo jasno :)
Ovo je zelena linija(znam da je ovo za Nis takav meteogram samo sa kordinatama za beograd),
i da konstatujem da je u zadnjih dva izlaza gfs smanjivao padavine i zahladjenje, ali jos ima vremena...


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #44 poslato: 21. Jul 2015. u 19:33 »
E ispravih poruku, ima i drugih gradova sem Beograda da znaš.
Hah pa to već ne znam stvarno, valjda je izlaz kao i svaki drugi.. moraće neko ko se bolje razume da nam objasni. :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #45 poslato: 21. Jul 2015. u 19:35 »
Hvala jos jednom ja jos uvek mnogo ima da ucim ali me interesuje mnogo :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2015
« Odgovor #46 poslato: 25. Jul 2015. u 00:39 »
Gospode Boze.. :pop:

Ako se ovo ostvari, mislim da bi neki rekordi mogli biti ugrozeni. Uz ovakav fen (jugozapadni vetar), temperature bi sigurno isle do 43C koliko daje aktuelni GFS za prvi dan avgusta.








Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Leto 2015
« Odgovor #47 poslato: 25. Jul 2015. u 14:44 »
Sta je ovo auuu,pa isprzice nas pocetkom avgusta!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Leto 2015
« Odgovor #48 poslato: 27. Jul 2015. u 01:36 »
Dragi moji, ja vam obećavam najmanje jedno dobro natapanje, a možda i žešću akciju u periodu 1/4 avgust 2015, znači uskoro, slobodno mi se smejite koliko hoćete ako "promašim"

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Leto 2015
« Odgovor #49 poslato: 28. Jul 2015. u 22:08 »
Modeli su vrlo složni da će početak avgusta proteći sa košavskom situacijom. Znači suvo bez padavina, feniranje u košavskom području i temperature oko 35°C uz tropske noći, na istoku Srbije nešto manje vruće i naravno sveže noći.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2015
« Odgovor #50 poslato: 29. Jul 2015. u 00:35 »
Da, kosava je sigurna od subote, i izgleda da ponovo odnosi pobedu u korist nestabilnosti koje su se davale u nedelju uvece i ponedeljak. A taman sam se ponadao da ce biti nesto od toga. Kakav je bio jul, tako ce i avgust poceti u istom stilu..susa, vrucine i samo nam jos kosava fali pa da budemo kompletno kao u pustinji.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #51 poslato: 01. Avgust 2015. u 14:15 »
Sta reci nego tuga, oni prognoziraju slican mesec kao jul ako gledamo padavine, maximalne temperature onako ali minimalne su  po meni problem... Naravno ogradicu se da je ovo prognoza za mesec dana i dosta je nepouzdana... Ali  izbacujem samo da imate uvid u nju... Ladno prognoziraju da ceo mesec ima tropske dane...


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #52 poslato: 01. Avgust 2015. u 20:43 »
Sta reci nego tuga, oni prognoziraju slican mesec kao jul ako gledamo padavine, maximalne temperature onako ali minimalne su  po meni problem... Naravno ogradicu se da je ovo prognoza za mesec dana i dosta je nepouzdana... Ali  izbacujem samo da imate uvid u nju... Ladno prognoziraju da ceo mesec ima tropske dane...


Naravno odmah misle da ce biti avgust vreo kao 1992 , haha :D Po accweather tropski talas do 15 avgusta.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Leto 2015
« Odgovor #53 poslato: 01. Avgust 2015. u 21:01 »
Rhmz je postao Amaterski hidrometoroloski zavod, skoro uvek kasne sa prognozom nemogu da pogode dva dana a za mesec dana e tu su miljama daleko.Samo bog zna kakav ce Avgust biti.Modeli lutaju ove godine kao nikada,cas vide kisu pa je nevide pa je opet vide i na kraju je nema mislim da je sve otvoreno sto se Avgusta tice, verovatno ulazimo sa dobrim padavinama pocetkom meseca pa nas ocekuje stabilizacija e sada dokle ce to trajati pitanje je.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #54 poslato: 01. Avgust 2015. u 22:46 »
 ^^ Moje mišljenje je da možda i postoji problem sa ažuriranjem prognoza ali ne verujem baš da im nisu tačnije od ostalih meteo servisa.
Dugoročne prognoze su tu da orijentaciono prikažu kakvo nas vreme može očekivati i ne treba ih interpretirati kao kratkoročne.
On topic: Ovako gledajući karte ja ne vidim neku bitniju promenu sem što će početak meseca biti kišniji, a nakon....

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #55 poslato: 01. Avgust 2015. u 22:57 »
Gledajte ljudi ova njihova mesecna prognoza pokazuje ovu kisu sutra za Bg, Novi sad i ostale gradove a za Nis je nema, ako se oko toga sporite a sta ce pogoditi videcemo... Jesu Miki orjentacione ali ja rhmz-ove mesecne gledam da vidim dal ce biti susan ili ne avgust, za jul su priblizno pogodili a sad za avgust videcemo...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Leto 2015
« Odgovor #56 poslato: 02. Avgust 2015. u 09:14 »
GFS forsira svoju pricu za nastavak leta po kojoj nas ocekuje vreo avgust.
Dokle god njegove karte dosezu toplota ne prestaje.
Vreo vazduh iz zapadnog dela Mediterana se sliva prema nasem delu Evrope i donosi stabilno, toplo vreme i to uz ekstremno visoke temperature.
Koliko ce ovakav scenario biti ostvariv videcemo ali za sada ne ide na dobro.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #57 poslato: 03. Avgust 2015. u 21:37 »
O,dragi naš avguste !

Pa tako je,ne daj Bože da smo bilo šta drugo očekivali od tebe.Ipak do sada nije bilo nikakvog leta,pa je red da sve dođe na svoje:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Leto 2015
« Odgovor #58 poslato: 03. Avgust 2015. u 21:59 »
Ajde sto ce prvih deset dana biti vreli i monotono ali evo jedne karte koja nagovestava da ce i druga dekada biti slicna.
Slaba vajda od frontova sa zapada koji ne mogu dobaciti do nas.
Verujem u ovaj scenario.


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Leto 2015
« Odgovor #59 poslato: 04. Avgust 2015. u 11:35 »
Nikako ne valja trend, napisao sam u aktuelnim isto, skoro sve do kraja prognoze po modelima cikloni samo jedan za drugim iznad Atlantika.
Ne znam odakle ta energija za tako jake ciklone u ovo doba godine. Gledam jet stream i iznad Greenlanda stoji vorex kao da je zima i ne mrda sto omogucava formiranje ciklona.