Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2015  (Pročitano 38045 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #20 poslato: 06. Oktobar 2015. u 23:44 »
Ne valja, previse padavina u jako kratkom roku.
GFS ekstreman ali ni EC nije bezazlen, veceras sam sabrao oko 55mm za nedelju/ponedeljak.

Van mreže Blaž

  • *
  • Poruke: 93
  • Starost: 36
  • Lokacija: Slovenija; Tržič (516 m), 12 km od granice sa Republikom Avstrijom
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #21 poslato: 06. Oktobar 2015. u 23:50 »
Bit če jako kišovit ovaj oktobar, samo 14. i 15. če past oko 70 litara, i zahladit če jako, kako kaže če bit preko dana samo oko 4-5 stepeni. ::) Ja bih babje leto. :pop: :sunce :sun
Lep pozdrav, Blaž

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #22 poslato: 06. Oktobar 2015. u 23:52 »
Svi modeli se slazu bice strasna kisa u nedelju i ponedeljak...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #23 poslato: 07. Oktobar 2015. u 01:17 »
Jedina dobra stvar u svemu ovome je to da izgleda nece doci do veoma jakog zahladjenja. Produbljivanje ciklona i njegova severnija putanja preko srednjeg Jadrana i dalje ka Panonskoj niziji nece dozvoliti spustanje veoma hladnje vazdusne mase sa severoistoka, ne u onolikoj meri kako je to delovalo do pre dva dana. Ciklon bi u pocetku pouvkao klin toplijeg vazduha sa juga, Makedonija, Bugarska kako sada stoje stvari najverovatnije nece ni imati zahladjenje i na jugoistoku nase zemlje temperatura bi bila oko 20C.

Bice tu jos setanja i korekcija, sto se tice padavina trenutno ovakav polozaj ciklona iste najvise donosi zapadnim komsijama, zapadu i severu nase zemlje.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #24 poslato: 07. Oktobar 2015. u 10:02 »
Malo ga GFS preteruje sa tom putanjom ciklona.Mislim,on se penje sa severa Afrike,i uz sav ovaj greben iza nas na severoistoku Evrope on ode centrom u Vojvodinu. ??? Hajde da dogura do Grčke,pa preko Bugarske da ode na Crno More,ali ovo što on nudi je baš SF.

I kad su mnogo slabiji grebeni anticiklona se crtali,opet nam je u zadnji čas bežalo sve južnije i istočnije.

EC i UKMO deluju dosta realniji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #25 poslato: 07. Oktobar 2015. u 21:24 »
I u ovom zadnjem izlazu wrf daje dosta padavina u naredna 24h i to počevši od ponoći oko 30mm za Niš.

A gfs jako čudan on za sutra i nevidi gotovo nikakve padavine ovde a već je palo tih 5mm što je prognozirao,
a od nedenje pa narednih sedam dana crta preko 50mm.

Počevši od leta puno puta se obrukao i jako loše prognozira padavine za moj kraj.
« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2015. u 21:41 nele-niš »

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #26 poslato: 07. Oktobar 2015. u 22:20 »
Nele, pogledaj malo karte, GFS daje tu bombicu samo malo istocnije od Nisa. I u centralnoj Srbiji sutra daje isto tako jake padavine.
Zanimljivo je i da ce na prelasku subote na nedelju u Srbiju stici nestabilna vazdusna masa, pa ce biti pljuskova i grmljavine - u tome se slazu gotovo svi modeli.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #27 poslato: 07. Oktobar 2015. u 22:38 »
Gfs je padavine ovom periodu dao severnije od Nisa a koliko mi se cini to je sada jugoistocno od Nisa i bas se stacioniralo... zec ja gledam na ovom sajtu http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html i ne vidim nista istocnije od Nisa bombicu cak i ovo u ostalim delovima Srbije nije nista posebno...
Evo sta kaze najnoviji izlaz naseg wrf-a a i italijanskog... Ne znam nesto mi ovde ne stima ali videcemo...



Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #28 poslato: 07. Oktobar 2015. u 22:40 »
Moze li neko reci kako ce Bg proci sutra i za vikend i pocetkom naredne sedmice :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #29 poslato: 07. Oktobar 2015. u 22:46 »
Evo originalnog GFS-a, nisam posebno obratio paznju kada sam rekao centralna Srbija. GFS daje do 30ak litara zapadu Srbije, a podrucju jugoistocnije od Nisa do 25 litara.



Gfs je padavine ovom periodu dao severnije od Nisa a koliko mi se cini to je sada jugoistocno od Nisa i bas se stacioniralo...

Pa evo su padavine, jugoistocnije od Nisa.



Te karte sa Wetterzentrale su jako lose kada su padavine u pitanju.

Ne znam koliko je ovo ostvarivo za Bg u narednih nekoliko dana 103,1 mm,mislim da malo preteruje pa cak i ukupne padavine za 240 sati...

Pa ne daje samo GFS tako obilne padavine, vecina modela. Sigurno ce biti mesta sa preko 100 mm narednih dana.
« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2015. u 22:56 zec »

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #30 poslato: 07. Oktobar 2015. u 22:54 »
Ne znam koliko je ovo ostvarivo za Bg u narednih nekoliko dana 103,1 mm,mislim da malo preteruje pa cak i ukupne padavine za 240 sati...
evo linka.
http://prntscr.com/8ovqx6

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #31 poslato: 07. Oktobar 2015. u 23:00 »
Moze li neko reci kako ce Bg proci sutra i za vikend i pocetkom naredne sedmice :)
Nikola994 od ovog ciklona mozda ne bude bas nista ili nesto malo a prema ovoj karti sto je zec postavio cini mi se da je Bg na granici ove bombe u zapadnoj Srbiji sto znaci da vrlo lako moze da se desi i da padne dobra kisa, sve u svemu videcemo za sada nista ne moze sa sigurnoscu da se tvrdi... A od onog za vikend trebalo bi da padne dobra kisa ali ne bi o kolicini padavina jer nisam siguran...

Zec nasao sam taj gfs tj taj sajt :) Nis je ipak juznije od te bombe nalazi se gde je ova tacka crna sto sam stavio otprilike...  a ta bomba je sada jugoistocno od Nisa i ne mrda... Moram da kazem da je mnogo precizniji nego ovo sto sam ja do sada gledao :)

« Poslednja izmena: 07. Oktobar 2015. u 23:44 Bart »


Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #32 poslato: 07. Oktobar 2015. u 23:13 »


Gotovo čitava Bosna će fino proći, osim mog kraja koji će gotovo suh biti  :lmao:

Ništa posebno. Čista jesenska i oktrobarska ciklona. Prevelika panika se već sada stvara u Bosni.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Blaž

  • *
  • Poruke: 93
  • Starost: 36
  • Lokacija: Slovenija; Tržič (516 m), 12 km od granice sa Republikom Avstrijom
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #33 poslato: 07. Oktobar 2015. u 23:45 »
Ja se polako pitam dali če uopče bit Sunca u ovome oktobru. :?: :cry: ::) :kafa:
Lep pozdrav, Blaž

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #34 poslato: 08. Oktobar 2015. u 10:53 »
Kako je kosava mocno isekla sve padavine u Beogradu od ovog prvog ciklona... Wrf ne zna de bije ko da do sad nije naucio sta je jaka kosava :)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #35 poslato: 08. Oktobar 2015. u 11:21 »
Valjda smo do sada naučili da jaka košava i kiša/sneg ne idu zajedno.

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #36 poslato: 08. Oktobar 2015. u 13:19 »
U Starigradu će glavno obilježje vremena od ove ciklone biti bura, moguće i orkanska te postoje šanse da konačno doživim i tu buru.
Što se tiče mog kraja u Slavoniji (Štitar) bit će obilne kiše.
EC: 50 mm
GFS: 80 mm
ARW i NMM: oko 40 mm
Po mojoj procjeni past će 30-40 mm

Šteta što se ovako dobra ciklona istroši u jesen, ali opet nadam se da će se ovakav trend nastavit i zimi, nada umire zadnja ???

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #37 poslato: 08. Oktobar 2015. u 16:04 »







Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #38 poslato: 08. Oktobar 2015. u 18:33 »
Uh al neće biti prijatno napolju uz košavu, kišu i sveže vreme (doduše biće malo toplije nego što je danas).
Mada, pitanje je da li će i biti nešto puno padavina uzimajući u obzir košavu koja bi mogla da omete sve?

Sužene izobare (jak gradijent pritiska) i korelacija sa brzinom vetra:





Prognozirane padavine za 3h:


« Poslednja izmena: 08. Oktobar 2015. u 19:02 Miki »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2015
« Odgovor #39 poslato: 09. Oktobar 2015. u 09:13 »
Povecao je gfs padavine za moj kraj...Solidan Cape znaci bice pljuskova a i u nedelju temperatura oko 20C... Gfs i Ecwmf su slozni za Nis daju vise od 40mm
« Poslednja izmena: 09. Oktobar 2015. u 10:06 Bart »