Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.  (Pročitano 6281 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #20 poslato: 22. Jun 2016. u 14:23 »
Tražeći po youtube-u naletjeh na jedan klip nevjerovatnog downburst-a u Pinosavi pod Avalom. To je svega 5-6km vazdušnom linijom od mene, otprilike ista distanca kao do Vračara npr. Obratite pažnju samo na rotacije u oblaku na početku i kasnije vjetar koji sve lomi:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vUlQd7UQ31Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=vUlQd7UQ31Y</a>

A onda naletjeh na klip iz Leštana nakon nevremena gdje je šteta bila ogromna:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vYJzZqBJLNs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=vYJzZqBJLNs</a>

A onda na mapi povukoh liniju u pravcu kretanja superćelije tako da prelazi preko Pinosave i Leštana i pogledajte dokle stiže, tačno do rafinerije u Pančevu gdje je osmotren tornado:



U konsultaciji sa Pavlovićem došli smo do zaključka da preko ovih južnih oboda Beograda nije prošao tornado, ali da je bilo jakih inflow vjetrova koji takoreći prethode formiranju tornada, koji se po svemu sudeći kasnije formirao baš u toj liniji.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #21 poslato: 22. Jun 2016. u 16:44 »
Zašto mislite da je inflow vjetar? Meni prvo što je palo na pamet je RFD, pogotovo kad je na snimku bio najjači i bio je popraćen kišom koju je mezociklon mogao zabaciti u RFD.

Šta god da je, po snimkama to je za naše pojmove ekstreman vjetar i slažem se da nije tornado, bar po ovoj snimci i šteti u Leštanima gdje se vidi da je drveće popadalo na istu stranu.
Teško je reći, mada nije nemoguće da je na nekom uskom području i bilo tornadične cirkulacije zavijene u kišu, ali po ovome što smo vidjeli to nije to.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #22 poslato: 22. Jun 2016. u 17:14 »
Može biti "rear flank downdraft", pogotovo ako uzmemo u obzir da je tu dugo bilo olujnog vjetra, bez značajnijih padavina. Tek nakratko je bio pravi downburst.
Za razliku od većeg dijela Beograda gdje je bilo prilično obilnih padavina bez tako olujnog vjetra, tu je već izvjestan bio "forward flank downdraft"



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #23 poslato: 22. Jun 2016. u 20:08 »
 ^^ Milos me preduhitrio,hteo sam o ovome da pisem a sad videh da je to sve lepo dokumentovano  :) Na zalost sa stetom.. Posto prolazim tuda skoro svaki dan,video sam stetu u Lestanima,sto me je navelo na razmisljanje da pogledam mapu i potrazim mesta Jugo zapadno od rafinerije.Lepo povucena crta,to je taj pravac koji je i dokumentovan i potkrepljen video snimcima.. Naravno da nije bio u pitanju tornado ali je bila njegova predhodnica,Pinosava koja je pod Avalom I Lestane koje takodje nije bas u nekoj ravnici- nisu bili teren gde bi mogao da nastane tornado,ali da je kojim slucajem to bio ravnicarski kraj-vrlo verovatno da bi se mozda vec tu organizovalo u pijavicu-Cim je preslo preko Dunava imalo je sve preduslove da nastane i nazalost je i  nastalo.
Ali koliko je samo jak ovaj klip iz Pinosave,pogotovo udar(2 minut)  :O

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #24 poslato: 22. Jun 2016. u 20:34 »
Evo i izvještaj forumaša iz Leštana koji je opisao nešto jako slično onome što smo vidjeli na klipu iz Pinosave, šteta što nije snimio ni uslikao:

Nisam bio u prilici da snimim jučerašnje nevreme.  U svom životu sam video mnogo oluja, a ova jučerašnja je među top 3. Moj kraj koji se inače graniči sa Kaluđericom, bio je pod obodom moćnog oblaka. Nije bilo grada, nije bilo ni mnogo kiše, ali je vetar bio silovit. Veliki orah širokog debla koji je nedaleko od kuće, povijao se kao da je vlat trave  :oboze: Na svu sreću, nije bilo štete osim tu i tamo polomljenih grana.
Ono što sam vrlo jasno mogao da vidim kroz prozor, to je izrazita rotacija u oblaku koja je brzo odmakla prema Vinči i dalje prema industrijskoj zoni u Pančevu. Da li je to bila preteča trombe koja se kasnije razvila ili ne, ne bih znao da kažem.
Ovakve stvari me podsete kolika je moć prirode, i koliko smo jadni i sićušni naspram nje. Ne ponovilo se više ništa slično.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #25 poslato: 22. Jun 2016. u 22:34 »
Ne znam da li ste videli razmere štete na vrhu Avale:

https://twitter.com/OAntonijevic/status/745175319573757953

(utišajte zvučnike)

TT

Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #26 poslato: 22. Jun 2016. u 22:53 »
 ^^  Kolika steta  :O  svakim danom sve vise shvatam prave razmere svega toga sto je proslo tuda  :facepalm: :worthy:

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #27 poslato: 23. Jun 2016. u 05:23 »
AUUU  :O :oboze: ... KAKVO RAZARANJE !!!

Zamislite da ste se tamo zatekli (u šumi ili na putu), pešaka ili na bajsu ... ladno ste glavu mogli da izgubite ili od oborenog drveća ili da vas odnese vetar ... STRAŠNO !!!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #28 poslato: 23. Jun 2016. u 23:39 »
Impresivna superćelija! Masivna da ne može da stane u kadar fotoaparata. Kod mene je prošlo sve u blagom obliku jer je ovaj deo grada zahvatio najmanje dinamičan deo superćelije (blok 63) - obilan pljusak + nakratko led. Vetra gotovo nije bilo. Padavine su se izlučivale pod pravim uglom. Ja nisam predpostavljao da silovito nevreme besni u južnim delovima grada.
Druga stvar, ovo što je prošlo okolinom Pančeva nije pijavica, već pravi tornado. Bio je pozamašnih dimenzija i velike snage (verovatno F3)! Ogromna je sreća da je prošao nenaseljenim područjem. Video snimak je jedan od najboljih kada snimljenih u Evropi!
Treče, veliki broj superćelija je prošao delom Srbije, verovatno je to bio i pravi Tornado Outbreak, ali je sve, osim grada, ostalo nezabeleženo jer su oblaci prolazili pretežno ruralnim oblastima. Pored toga, ljudi retko kada gledaju u nevreme kada dolazi, a i ne poznaju anatomiju oblaka.
Zanimljivo je da smo i 2014. godine imali na početku ogroman dan sa grmljavinama, pa se iz milion situacija pojavilo par dana sa staašnim superćelijama (III dekada juna; II ili III dekada avgusta).
Počeli smo da sustižemo zapadnu Evropu po fotografijama, koja vodi samo zbog ogromne gustine naseljenosti, pa niti jedan oblak ne prođe neopaženo. Sa druge strane, centralnom Srbijom može 50 superćelija da prođe za dva dana, niko neće slikati niti pratiti jer su ljudi neupućeni i nezainteresovani.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #29 poslato: 24. Jun 2016. u 13:35 »
Zanimljivo je da smo i 2014. godine imali na početku ogroman dan sa grmljavinama, pa se iz milion situacija pojavilo par dana sa staašnim superćelijama (III dekada juna; II ili III dekada avgusta).

Pretpotavljam da misliš na ogroman broj dana sa grmljavinom. :) Upravo tako, slažem se. Te godine se dugo dugo mučilo sa jako čestim ali ne konkretnim razvojima, dok u trećoj dekadi juna nije krenulo sa superćelijama koje se posle nisu zaustavljale. Možda se neki sjećaju i one iz Crne Gore iz avgusta te godine.

Počeli smo da sustižemo zapadnu Evropu po fotografijama, koja vodi samo zbog ogromne gustine naseljenosti, pa niti jedan oblak ne prođe neopaženo. Sa druge strane, centralnom Srbijom može 50 superćelija da prođe za dva dana, niko neće slikati niti pratiti jer su ljudi neupućeni i nezainteresovani.

Primijetio sam da voliš da se u tom smislu "takmičiš" sa zapadnom Evropom. Teško je reći da li istočna ili zapadna Evropa imaju više nevremena, ali reklo bi se da to varira od sezone do sezone. Prošle sezone se kod nas ništa nije dešavalo, kod njih jeste, sezone 2014. je bilo obrnuto, a ove sezone reklo bi se da je ujednačeno. Mada nije ni u istočnoj Evropi ujednačeno. Onoliko koliko sam pratio stanje u okolnim zemljama, mislim da se u Hrvatskoj, Bugarskoj, pa i u Sloveniji malo toga konkretnog razvilo ove sezone.
Recimo, u prethodnom periodu su se sva jača nevremena fokusirala na tu usku oblast - sjever Srbije, istok Mađarske i sjeverozapad Rumunije.

Što se tiče konkretnog dana iz reportaže, evo još nekih radarskih snimaka preuzetih sa fejsbuk stranice Severe Weather Europe:













Mislim da kompletni period 17-20. jun ove godine zaslužuje neku detaljnu analizu na ovom forumu, možda i neku uporednu analizu sa 24-25. junom 2014. Jer ovo zaista nije bila toliko uobičajena i česta sinoptička situacija i ne pamtim da smo nekada imali baš 4 dana za redom sa toliko superćelija. Možemo da se dogovorimo da otvorimo temu da ne zatrpavamo reportaže.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #30 poslato: 25. Jun 2016. u 22:28 »
Svaka čast na praćenju Beograđani, impresivna SC, nažalost takva sa sobom nosi i ovakve razorne pojave.

Gde si Mario, dobrodošao na SM!

Zašto mislite da je inflow vjetar?

U pravu si za RFD Mario.

Miloš i ja smo komentarisali video iz Leštana. Ovo je velika okuka na Kružnom putu između Bubanj Potoka i Leštana i po sećanju mi se činilo da je drveće padalo otprilike od E ka W, tj ka oblaku odnosno regionu inflow notch, mada nema radarske slike iz tih momenata pa ni ne znam koliko je bio izražen niti kuda je tačno išao taj JZ deo oblaka.
Sad gledam na google maps, i vidim da je drveće padalo otprilike od SW ka NE, što moje mišljenje čini pogrešnim.

Šteta što nema kompozitne iz termina 16.45h - 17.00h
« Poslednja izmena: 25. Jun 2016. u 22:53 pavlovic »

Van mreže Mario92

  • Poruke: 7
  • Starost: 32
  • Lokacija: kod Siska
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #31 poslato: 26. Jun 2016. u 13:23 »
Hvala Pavlovicu  :)

Imam ja radarske za sve termine od cijelog dana. Isto tako imam sve radarske za sve zanimljive termine za svaki dan u periodu 17 - 20 JUN.

Evo kompozitne za 16:45 i 17h. Slabiji su odrazi, koliko sam skužio od vas to je zato što nisu svi radari uključeni u kompozitnu sliku.





I ako je lakše ovako sa rumunjskog prikaza







I slažem se sa Milošem da je potrebna posebna tema za ovo
Citat
Mislim da kompletni period 17-20. jun ove godine zaslužuje neku detaljnu analizu na ovom forumu


A što se tiče jačine/rejtinga tornada u Pančevu bi trebalo o tome u onoj temi za Pančevo. Vidio sam da se izlazilo odmah sa pretpostavkama pojedinaca tog dana, a i kasnije i priča se o F2/F3. Ne znam samo otkud vam to jer pričinjena šteta to ne pokazuje