Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mont Blanc / Monte Bianco  (Pročitano 25876 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Mont Blanc / Monte Bianco
« poslato: 15. Oktobar 2016. u 18:34 »
Lenj sam da napravim reportaže sa nekih od mojih brojnih putovanja (a i nisam osoba koja voli da piše o svojim putovanjima -mnogo mi je lepše da čitam šta drugi napišu i uživam u lepim fotografijama) a svima koji su na forumu postavili divne reportaže čestitam na trudu i izdvojenom vremenu.

Iako sam priznao da sam lenj  :) da postavim bar neku reportažu, evo jedne kratke tj. malo teksta sa dosta slika.

Iskoristio sam priliku da iz Ženeve "skoknem" blizu najvišeg vrha na Alpima (kada sam išao u školu, davno to beše  ;) , ovaj vrh je zvanično bio najviši u Evropi ali u poslednjoj deceniji u knjige je kao deo Evrope "uleteo" Kavkaz pa su tamošnji vrhovi najviši u Evropi).
Jedna od najpogodnijh opcija je korišćenje gondole koja ide iz Courmayeur-a (tačnije iz meste Entreves 2km severno) -lepog planinskog mesta sa "italijanske" strane najvišeg vrha na Alpima, kako oni kažu Monte Bianco (trenutna visina je ~4809m). Gondola (SkyWay, otovorena prošle godine) ide do približno 3.500m i odatle se pruža zaista fantastičan pogled na Alpe i vrhovi koji su iznad 4.000m deluju tako blizu a sam vrh Monte Bianco je "na dohvat ruke".









Naravno, pogled je lep (ukoliko se izabere dan kada je vreme povoljno) na ma koju stranu da se pogleda. Ima divnih vrhova ali i lepih uvala pokrivenih debelim snegom (divnim za šetnju u lepom oktobarskom danu) i ledom.







Kada spominjem lepe uvale sa debelim snegom i ledom, vredi reći i da svakako postoji velika opasnost ukoliko se u šetnju ode bez specijalne opreme ili se priđe preblizu nekim glečerima. Na nekim mestima postoje ograđeni delovi iza kojih je odlazak na sopstvenu odgovornost uz natpise o "death danger". Jedan snežno-ledeni "plato" se iznenada završava velikim procepom koji se na slici možda ne vidi najbolje ali ako bi neko tu "skliznuo" onda se odatle ne bi vratio ...







Sve ovo uživo izgleda mnogo bolje, lepše, da ne kažem "moćnije", nego na slikama načinjenim mobilnim telefonom.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #1 poslato: 15. Oktobar 2016. u 20:00 »
Profi, svaka cast!
Slike su fantasticne!

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #2 poslato: 15. Oktobar 2016. u 21:38 »
Profiamateru, fotografije su impresivne! :tu: Ceo dan bih mogao da ih gledam iznova i iznova. Raj za ljubitelje surove i netaknute prirode, jos u zimskom ambijentu! Fantazija! :whistling: Planinski vrhovi i na fotografijama izgledaju tako mocno! Hvala ti sto si ih podelio sa nama, malo je reci da sam uzivao. :thumbup: ;)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #3 poslato: 16. Oktobar 2016. u 00:01 »
 ^^     ^^
Hvala momci!  ;)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #4 poslato: 16. Oktobar 2016. u 10:14 »
Svaka čast za reportažu Profi, meni najdraža šesta po redu odozgo gde sem prelepog reljefa ima i dosta cirrusa koji krstare nebom.  :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #5 poslato: 16. Oktobar 2016. u 13:11 »
Prelepe slike Profi!  :) Za ovakve predele je definitivno prikladno reci da izgledaju bas mocno. Slozio bih se sa Mikijem da su lepi oblaci slag na tortu tako da su treca, sesta i sedma fotka fantasticne!  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #6 poslato: 16. Oktobar 2016. u 13:32 »
Stvarno prelepe slike, meni je treca  :first:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #7 poslato: 18. Oktobar 2016. u 18:00 »
 ^^
Hvala svima na lepim rečima  :)
Drago mi je da vam se moje amaterske slike, načinjene mobilnim telefonom, sviđaju.
Moje "korisničko ime" je Profiamater i ako deo "profi" verovatno može da se primeni na razne stvari vezane za prognozu vremena, onda je za moje "znanje" u vezi fotografija svakako adekvatno reći "amater".
Za ovakva područja nije neophodna profi-oprema za fotografisanje -predeli su predivni i dovoljan je jedan "klik" na mobilnom za lepu sliku  ;)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #8 poslato: 19. Oktobar 2016. u 13:22 »
Prelepe slike Profi  :tu: Kada ima sta da se uslika mpx postaju nebitni :)
Skoro se neka gondola na 3500m zaustavila u Švajcarskoj,gledao na vestima.. 60ljudi je odmah evakuisano a njih 50ak su prenocili na toj visini i sacekali jutro i helikoptere :)
Generalno taj deo oko Zeneve,i Italijanski kantoni uz Alpe(Tesin) su najlepsi.Uz Luzern koji je prelep grad sa druge strane Ciriskog jezera ;)
Ali fotke su vrh,lepo je podeliti sa drugima :thumbup:



Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #9 poslato: 19. Oktobar 2016. u 13:40 »
prelepe slike,ovo me potseti zasto volim zimu,jedno od najlepsih godisnjih doba.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #10 poslato: 21. Oktobar 2016. u 16:33 »
Prelepe slike Profi  :tu: Kada ima sta da se uslika mpx postaju nebitni :)
Skoro se neka gondola na 3500m zaustavila u Švajcarskoj,gledao na vestima.. 60ljudi je odmah evakuisano a njih 50ak su prenocili na toj visini i sacekali jutro i helikoptere :)

Da, 8. septembra "sa druge strane" Mon Blana (u francuskim Alpima, ne u Švajcarskoj) je došlo do krajnje neočekivanog događaja -dve čelične sajle su "uspele" da se "zapeljaju" i 110 ljudi je bilo "zarobljeno" u nekoliko gondola. U pitanju je Vallée Blanche Cable Car koji spaja  Pointe Helbronner (do kojeg ide SkyWay) i  Aiguille du Midi (iznad poznatog ski-centra Chamonix) i prelazi iznad fantastičnih glečera.
Pola (ne)srećnika iz gondola je do uveče evakuisano ali više od 50 ih je provelo noć u gondoli koja se "ljuljuškala" na 3.500m visine (haldnoću da ne spominjem, bez obzira na početak septembra). Na reklami za SkyWay  na italijanskoj strani Alpa (gondola koju sam koristio) piše obaveštenje da oni nemaju nikakve veze sa incidentom za koji su odgovorni Francuzi i da je njihova gondola uvek radila OK (samo što nisu napisali "dođite kod nas jer kod Francuza možete da poginete"  ;); deluje mi da se "vole" kao neki sus(j)edi ovde na Balkanu  ;)).

"NOTICE
SKYWAY MONTE BIANCO AND ITS ACCOMMODATION FACILITIES HAVE ALWAYS BEEN PERFECTLY OPEN TO THE PUBLIC, REGARDLESS OF THE BREAKDOWN THAT HAS INVOLVED THE FRENCH CABLE CAR PANORAMIC MANAGED BY COMPAGNIE DU MONT BLANC OF CHAMONIX."

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mont Blanc / Monte Bianco
« Odgovor #11 poslato: 22. Januar 2017. u 23:08 »
Auuu tek sada videh fotografije.  :O Čista perverzija. Inače sam veliki ljubitelj planina i životna želja mi je da da vidim Alpe uživo. Zaista fascinatne fotografije, koje će verovanto završiti na mom desktopu.     :worthy: