Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zemljotresi (2006-2010)  (Pročitano 210909 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #100 poslato: 26. Jun 2008. u 13:46 »
Jako zanimljivo.
Vidim da imaš podatke o tome, ali ima li izveštaja o proceni zašto se događaju potresi dole? Zna se da su učestali u tom delu Srbije, ali da li neko iznosi detalje o tome zašto i gde vodi sve to? Bilo bi interesantno znati ako postoje neke publikacije za čituckanje.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #101 poslato: 26. Jun 2008. u 19:49 »
Citat
Brana nije pala, ali je ozbiljno oštećena.
Kako se zove ta brana, interesuju me fotke, pa da ih nadjem

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #102 poslato: 27. Jun 2008. u 14:31 »
trazi "three gorges"
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #103 poslato: 27. Jun 2008. u 16:48 »
Jako zanimljivo.
Vidim da imaš podatke o tome, ali ima li izveštaja o proceni zašto se događaju potresi dole? Zna se da su učestali u tom delu Srbije, ali da li neko iznosi detalje o tome zašto i gde vodi sve to? Bilo bi interesantno znati ako postoje neke publikacije za čituckanje.

Nele,odgovoriću čim skupim malo vremena da saberem podatke iz literature koju imam,ovih dana sam malo u gužvi.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #104 poslato: 27. Jun 2008. u 20:45 »
Samo polako, nigde ne žurimo :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #105 poslato: 17. Jul 2008. u 22:44 »
U zemljotresu pre dva dana u blizini Rodosa poginula jedna osoba.Magnituda 6.3 Rs.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #106 poslato: 10. Avgust 2008. u 12:38 »
09. августа 2008. године у 20:32 по локалном времену мрежа сеизмолошких станица Србије регистровала је земљотрес магнитуде 2.3 са епицентром у региону Крушевца. Интензитет земљотреса су процењен на 3 до 4 степена Меркалијеве скале. Земљотрес овог интензитета не изазива оштећења на објектима.

Izvor:SZS

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #107 poslato: 18. Avgust 2008. u 15:56 »
18. августа у 12 часова и 21 минут мрежа сеизмолошких станица Србије регистровала је земљотрес магнитуде 2.5 са епицентром у региону Студенице. Интензитет земљотреса је процењен на III -IV степенa МСК-64 („Меркалијеве“) скале.Потрес овог интензитета не изазива оштећења на објектима.

Juče aktivnost u Vojvodini

17/08/2008 16:24:55.2  2.4 Пландиште 16км СИ-И
17/08/2008 05:00:48.8  2.6 Пландиште 17км СИ
17/08/2008 04:11:23.8  2.0 Вршац , 8км С

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #108 poslato: 20. Avgust 2008. u 13:46 »
evo karta epicentara za 2008. zaključno sa 3.8.



Izvor:SZS

Zapadna Srbija i područje Gnjilana najaktivniji.Najjači zemljotres u ovom periodu bio je onaj kod Čačka jačine 4.5 stepena Rs i VI-VII MCS,za koji na sajtu Seizmološkog zavoda postoji fina analiza u pdf formatu,pa koga zanima može je preuzeti tamo.


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #109 poslato: 24. Avgust 2008. u 17:41 »
24 августа у 09 часова и 48 минута мрежа сеизмолошких станица Србије регистровала је земљотрес магнитуде 2.9 јединица Рихтерове скале са епицентром у региону Лепосавић- Нови Пазар. Интензитет земљотреса је процењен на IV степенa МСК-64 („Меркалијеве“) скале.Потрес овог интензитета не изазива оштећења на објектима.

Izvor:SZS

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #110 poslato: 24. Avgust 2008. u 23:24 »
Baš uživam prateći ove podatke. Samo nastavi pavloviću!!!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zemljotresi
« Odgovor #111 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:28 »
Ima interesantnih tačaka na toj karti, ali i na kartama prethodnih godina.
Pri tom ne mislim na područje Sremskih Karlovaca :P , već na jug Kosova. Otkud grupisanje tamo? Da nema to neke veze sa...
(aj' da se 'Vlasi' ne dosete: prevedenom čeličnom vezom? Nekim Bondom?)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Zemljotresi
« Odgovor #112 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:37 »
To je Gnjilansko epi područje,koje je 2002. pogodio zemljotres čija magnituda varira od 5.1 Rs po našem seizmološkom zavodu do 5.7 Rs po američkom USGS.Tada je jedna osoba poginula.Od tada je područje živahno.
Ovi krajevi nisu nepoznati po aktivnosti.Vranje je početkom XX veka drmao jači zemljotres,Uroševac je 1921. pogodio zemljotres M=5.7,tu je blizu i epi područje Skoplja...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zemljotresi
« Odgovor #113 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:41 »
To je Gnjilansko epi područje,koje je 2002. pogodio zemljotres čija magnituda varira od 5.1 Rs po našem seizmološkom zavodu do 5.7 Rs po američkom USGS.Tada je jedna osoba poginula.Od tada je područje živahno.
Koincidencija? Veza? Mislim, interesantna godina je označena kao početak 'živahnog' perioda... Svašta mi pada na pamet!

Ne sporim istoriju, naročito kad je ne poznajem, ali eto, zamislio sam se malo...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Zemljotresi
« Odgovor #114 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:43 »
Hihi,ako je tako onda se od 1998. "čudne" stvari dešavaju na tom planu (mislim na jače zemljotrese u kratkom periodu kod nas).
I dvadesetih godina XX veka bila je jedna takva serija jačih potresa u Srbiji.Tada se prvo zadrmalo Kosovo,pa Lazarevac,pa na kraju Rudnik.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zemljotresi
« Odgovor #115 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:50 »
Ja sam baš mislilo na 2002-gu... Treba dve-tri godine da se nešto napravi i proveri, pa da se pusti u rad!

Sećam se one eksplozije u Paraćinu oktobra 2006-te... Iako je šteta od eksplozije bila nadzemna, jer su se detonacije čule jako i dugo (upaljeni auto alarmi u Jagodini, 10% čitavih prozora u Ćupriji), ni seizmičke beleške nisu ostale bez odziva.
Takođe, da li je moguće da se zabeleže potresi od aktivnosti rudnika? Eno, ima dosta epicentara u Kolubarskom basenu, oko Bora...

Meni je najtragičniji zemljotres koji pamtim bio onaj na crnogorskom primorju 15. aprila 1978. godine... strava i užas! Sledi Kopaonik iz 1980. godine... ostalo je sitnarija. Manje-više.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Zemljotresi
« Odgovor #116 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:50 »
Samo ću malko da pobegnem u off ovde... ne mogu izdržati. Proučavao sam ozbiljno pre više godina ponašanje zemlje što se zemljotresa tiče. Pronašao sam, da je najbolje razumevanje tih fenomena bilo vezano direktno za mozak.
Naime, toliko sam podudarnosti pronašao u direktnoj vezi između zemljotresa i epileptičnih napada, da je to bilo začuđujuće. Od tada, počinje interesovanje za praćenje prirodnih zračenja i uma. Jer čak i oscilacije su jako, jako zanimljive... one sa seizmografa, kao i one sa EEG aparata...uz naravno, izmene u vezi drugačije materije i samim time malko karakterističnijeg odgovora na zračenja (još jedan razlog gradnje onog levitatora koji spominjah za merenje magnetizma).

Ali epi napad u mozgu, zasniva se na skoro istim zakonima kao kod planete. Skoro da bi se grubo mogli poistovetiti. Neću pisati tekst ovde o tome, ali bilo bi zanimljvio za one koji vole zemljotrese svakako.
Očigledno je priroda daleko komlikovanija nego što se to misli...kako sam već pomalo govorio, postajemo bolji delići nje same, saznanjem o tome gde se nalazimo i kosmo u stvari.... kao i koliko se drmusamo povremeno i zašto :)

No, da ne dužim, samo toliko sam hteo... budućnost zemljotresa...i rad naše prirodne "crne rupe" - mozga.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Zemljotresi
« Odgovor #117 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:55 »
Sećam se one eksplozije u Paraćinu oktobra 2006-te... Iako je šteta od eksplozije bila nadzemna, jer su se detonacije čule jako i dugo (upaljeni auto alarmi u Jagodini, 10% čitavih prozora u Ćupriji), ni seizmičke beleške nisu ostale bez odziva.

Ovo je i meni zanimljivo jer je nedugo posle eksplozije usledio zemljotres M=4.9 s epicentrom negde kod Čestobrodice,dakle relativno blizu Paraćina.Interesantno jako...
Tako i za vreme bombardovanja usledio je onaj drugi jak zemljotres u Mionici M=5.4.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Zemljotresi
« Odgovor #118 poslato: 02. Septembar 2008. u 14:58 »
Ali epi napad u mozgu, zasniva se na skoro istim zakonima kao kod planete. Skoro da bi se grubo mogli poistovetiti. Neću pisati tekst ovde o tome, ali bilo bi zanimljvio za one koji vole zemljotrese svakako.
Očigledno je priroda daleko komlikovanija nego što se to misli...kako sam već pomalo govorio, postajemo bolji delići nje same, saznanjem o tome gde se nalazimo i ko smo u stvari.... kao i koliko se drmusamo povremeno i zašto :)

Pa piši, Nele! Užasno si me zaintrigirao! Naročito što niko ne može da porekne da je čovek ipak sastavni deo prirode i živog sveta, ma koliko da se otuđio od prirode. I piši ovde, 'a ne po vozilu'! :-[
I još nešto, Nele. Ako imaš nešto i u vezi sledećeg, otvori novu temu ili baci tekst negde gde ćemo ga naći, o uticaju elektromagnetnih zračenja (naročito od mobilne telefonije, računara i savreneme tehnologije) na ljude i rad njihovog mozga (kome god da mozak radi :P)

Ovo je i meni zanimljivo jer je nedugo posle eksplozije usledio zemljotres M=4.9 s epicentrom negde kod Čestobrodice,dakle relativno blizu Paraćina.Interesantno jako...
To mi liči na reakciju na eksploziju u Paraćinu. Moguće?

Tako i za vreme bombardovanja usledio je onaj drugi jak zemljotres u Mionici M=5.4.
Blizu Bogovađe, rekao bih... Isto?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Zemljotresi
« Odgovor #119 poslato: 02. Septembar 2008. u 15:05 »
To mi liči na reakciju na eksploziju u Paraćinu. Moguće?
Blizu Bogovađe, rekao bih... Isto?
Može biti.Pre tog potresa zabeležen je jedan godinu dana ranije kod Krivog Vira,što je relativno blizu.I posle njega jako je bila slaba aktivnost,gotovo nikakva.Čini mi se samo jedan afteršok.
Ovaj mionički ne znam baš,jer je to područje za razliku od ovog prvog bilo aktivno od velikog zemljotresa 1998. pa sve do 2006.To su bili takozvani afteršokovi nakon glavnog udara.I bilo ih je jako puno.S tim što je ovaj 1999. po jačini prvi iza glavnog udara.
Ima na Google earthu opcija da se upali,pokazuje sve potrese preko 3 stepena zadnjih 30-ak godina kod nas.Zanimljivo je pogledati kako se grupišu i gde su se sve događali.