Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2017  (Pročitano 51475 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #120 poslato: 25. Jun 2017. u 02:52 »
Evo Miloše ako dozvoljavaš ja ću da odgovorim zašto je to tako.

I Zec je priželjkivao to premeštanje mlazulje na nas, do koga će svakako i doći, ali nije u tome stvar.

Stvar je u samom tipu sinoptičke situacije, odnosno u putanji ciklona. To  sve što se uspinje preko Alpa na kopno srednje Evrope je uvek bio pucanj u prazno, bilo zimi ili leti. Ne zna se kad je gore.

Od toga jednostavno nema 'leba nikad za nas.

Samo nam se bezveze nabacuje nenormalna toplina. Do jakih parametara, odnosno energije ne može dođe normalno jer se nameću fenska strujanja sa Dinarida sa takvom postavkom ciklona.

Ovo prošle godine sa čim se uspoređuje je bila prava stvar. To je to, kakva crna centralna Evropa:



Taj dan je bilo poslednje veliko nevreme u Valjevu. Jeste sinoć-preksinoć bilo opasno, ali su prednjačili najviše vetar i snažna električna pražnjenja. Nije ni izbliza bila količina padavina kao taj dan. Bila je ovo jedna od najrazornijih oluja koje su pogodile Valjevo, ako izuzmem one serijske oluje i poplave iz 2014-e. Prošle godine sam doživeo pet-šest jačih oluja, ali na različitim mestima. Dok sam 2014-e doživeo više od deset snažnih oluja i pet-šest ekstremnih oluja i plus majske poplave sve u Valjevu i kod mene kući.  :pop: :oboze:

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3762.0

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #121 poslato: 25. Jun 2017. u 10:16 »
Pa nije to loše za sutra, pre svega južno od Kragujevca ako bi se osrednjili po scenariju svih modela, odnosno za predele koji će od ove današnje akcije dobiti samo mrvice iliti čitaj par ćelijica.

CAPE ide do 1700J/Kg, ima nekog osnovnog smicanja. Strujanje reklo bi se jugozapadno, izraženije u višim slojevima i zastupljenije u južnoj polovini zemlje.

Kao što sam i pisao, biće nekih lokalnih aktivacija i u utorak, posebno uveče i u noći na sredu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #122 poslato: 25. Jun 2017. u 11:28 »
GFS crta konvektivne padavine i kasno večeras kao i rano ujutru sutradan.
Sutradan se nestabilna vazdušna masa drži ispred doline ali južno od Vojvodine, GFS kao da sve te dnevne razvoje crta isključivo za orografiju?
Za ove krajeve utorak i eventualno sreda deluju jedino padavinski okej, videćemo šta sledi.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #123 poslato: 25. Jun 2017. u 11:37 »
Četvrtak je ušao u domet finorezolucijskih modela, daju se neke aktivacije. U ovakvim uslovima bilo šta da se razvije biće opasna superćelija.



Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #124 poslato: 25. Jun 2017. u 15:54 »
Модели као да су се ипак сложили око овог врелог таласа следеће недеље. Температуре би биле сличне данашњим у већем делу земље на врхунцу таласа. За Београд конкретно би максималци у четвртак и петак били туда око 36-37°C.
Нешто топлије би било у Подунављу и Поморављу, као и на југоистоку земље уз тмакс близу 40°C.
Нешто мање би овај врели талас осетили као и обично север и северозапад наше земље, као и крајњи југ и југозапад.

Фронт би у суботу већ донео нешто пријатније температуре средином дана северним, централним и западним деловима земље, док би крајњи југоисток земље био исфениран само тако. Температуре би ишле чак до 42°C по тренутном излазу GFS-а. Влашка низија Румуније и Бугарске би такође била опасно исфенирана уз максималце до 44°C.  :/


Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.539
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #125 poslato: 25. Jun 2017. u 16:16 »
Да, от това, което виждаме, Т ще достигне 44С в Неготин, Видин и Калафат.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #126 poslato: 25. Jun 2017. u 17:55 »
Ajde i sutra da se uhvatim za tu neku "slamku spasa"  i poslednju nadu da ovaj Jun bar neće završiti u domenu ekstremno suvih, posle svih onih promašaja u prvoj dekadi redno bi bilo da predeli koji nisu imali dovoljno padavina dobiju nešto...

Za vreli talas krajem meseca nemam reči, kod nas ovde možda i pređe 40°C ali nedao nam bog da se sve posle toga završi sa suvim zahlađenjem ali to je već za neku drugu temu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #127 poslato: 25. Jun 2017. u 17:58 »
Ojačao je zadnji GFS sutrašnji dan, te još malo povećao padavine. Pre svega na  jugozapadu zemlje će biti baš zanimljivo.

Valjalo bi ko god može da pobere neke padavine sutra.

Ali samo jedna stvar. GFS to sve vidi kao standardni razvoj dnevne oblačnosti iznad naših krajeva. Deluje da uopšte ne uzima u obzir ovu oblačnost sa mora, tj. ona je po njemu padavinski gotova još negde u Bosni. Ne bih bio baš tako siguran..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #128 poslato: 25. Jun 2017. u 23:24 »
Сутра коначно један занимљив дан и центар нестабилности над југозападом земље и југом Шумадије, CAPE прелази и преко 2000 J/kg има и нешто смицања па постоји и могућност суперћелије, падавинске карте нумеричких модела сасвим задовољавајуће.










Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #129 poslato: 26. Jun 2017. u 12:27 »
Smanjio je doživljaj GFS sa temperaturama za četvrtak i petak srećom za dobar deo zemlje.

Mislim, daleko od toga da neće biti vruće, ali srećom nema onih nenormalnih vrednosti temperature.

Prava pravcata žega verovatno ostaje na istoku i jugoistoku zemlje.

Najgore je čini mi se u subotu, ali izgleda da imamo tada (u većem delu zemlje) spasonosni klin u prizemlju sa severnim strujanjima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #130 poslato: 26. Jun 2017. u 13:38 »
Za četvrtak se nešto daje što je po meni čist paradox jer će izgleda petak biti najtopliji dan i prolazak fronta u noć petak/subota i pad temperature sa 37C na 31C.  :grin: Za nedelju je moguć i veći pad temperature, ali šta je onda ovo u četvrtak na zapadu i severu opet? Deluje mi da će biti južno ili severno strujanje i da moj kraj u slučaju južnog strujanja neće dobiti ovaj put ništa. Od severnog možda nešto i dobijem, ali ne verujem u scenario kao u petak.  :blush: O ostatku Uže Srbije da i ne govorim, ali me čudi da uopšte ima šanse za nestabilnosti dan pred vrhunac toplotnog talasa. :/ Ostalo spada pod jul. Noć 30. jun/1. jul ne daje padavine i čini mi se da se radi o suvom frontu.
« Poslednja izmena: 26. Jun 2017. u 13:57 Stefan Valjevo »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #131 poslato: 26. Jun 2017. u 18:08 »
Bas vrelo na istoku i jugoistoku u petak i subotu , dok ce na jugoistoku i istoku(Nis , Leskovac , Zajecar , Negotin) Srbije u subotu biti skoro 40 stepeni naprimer na severozapadu i severu Vojvodine(Subotica , Sombor , Kikinda) ,  ce biti 26 stepeni.


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #132 poslato: 27. Jun 2017. u 11:47 »
Sreda kasno uveče deluje konvektivno interesantno, ne zbog CAPEa koji je relativno visok, već zbog smicanja koje se crta od 15 m/s pa sve do 20 m/s na severu zemlje. Jeste ovo izlaz star 12 sati, ali i 06GFS drži te padavine za krajnji sever a potom i za centralne krajeve u toku ranog jutra na četvrtak. Vredi još spomenuti da ove padavine drži na kartama samo GFS, EC je jednom rečju - EC, dok modeli više rezolucije se priklanjaju njemu.  WRF ARW stidljivo crta slabije padavine jedino u Bačkoj.

Smicanje u 0-6km sloju uz MLCAPE i MUCAPE:



Padavine:



Mada je model ovde stavio da padavine kroz centralni pojas zemlje nisu konvektivnog porekla valjda:








Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #133 poslato: 27. Jun 2017. u 12:33 »
Nije mi uopšte jasno šta to GFS crta - aktivaciju atmosfere, i u novom izlazu, u toku noći i pred jutro, za noć sredu na četvrtak. Tokom dana daje MLCAPE od 1000-1500 J/kg, a onda sa dolaskom večeri sva energija nestaje zbog isušivanja vazduha fenom sa Dinarida, CAPE bude 0 i daju se neke konvektivne padavine. U istom periodu se daje izuzetno snažno strujanje i imperesivno smicanje 0-6 km 25-35 m/s, LLS i do 20 m/s i SRH 0-3 km 200-500 m2s2. Zbog malo energije, bilo šta da se razvije kod nas, to bi bili oblačići sa po par grmljavina, ako doslovno tumačimo GFS. Generalno gledano, vazduh je izuzetno suv u bilo koji sloj da se pogleda, tako da iz ove situacije neće biti ničega. Na moru se preklapaju svi živi parametri, ali i tamo, iznad otvorene površine mora, spontana aktivacija je nemoguća misija. Jedino GFS daje u zaleđu Dalmacije razvoje, ali čisto sumnjam i u to. Najbolje šanse ima Slovenija, i područje oko Rijeke, ovo ostalo - teško.
U subotu se daju neke šanse da se stvari promene, ali i to za sada deluje slabo. Posle fronta za vikend nema konkretnih nestabilnosti na vidiku uopšte.
« Poslednja izmena: 27. Jun 2017. u 12:45 zec »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #134 poslato: 27. Jun 2017. u 12:50 »
 ^^ Jeste suva troposfera, dobro si primetio, pogotovo najniži sloj koji je praktično najbitniji. Verovatno i zbog toga sve što GFS crta visi o koncu.
Evo i vizuelno da se vidi koliko je**** izgleda karta zavojitosti strujanja vazduha u 0-3km sloju:



Videćemo šta naredni izlazi modela crtaju za sutradan, možda bude neka LP superćelija ako ne bude deficit vlage toliki problem.
Jako smicanje po brzini može da uništi svaki oblak u sredini gde nema dovoljno energije, odnosno jakih ulaznih kretanja, prosto horizontalna komponenta impulsa delića je veća od vertikalne komponente te ovaj nema da mrdne daleko u visinu. Ako aktivacija krene dok ima energije uz prisutnu advekciju vlage sa zapada, može biti vrlo, vrlo gadnih nepogoda.
« Poslednja izmena: 27. Jun 2017. u 13:46 Miki »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #135 poslato: 27. Jun 2017. u 14:26 »
Enigma mi je ova sreda i noć između srede i četvrtka. Ima tu potencijala za svašta, ne znam koliko ćemo biti isfenirani.
GFS daje lepe padavine iza ponoći, jer se tada naglo pojačava smicanje u dubokom sloju, a ima i nešto hladne advekcije u višim slojevima atmosfere (oko 500mb), što bi povećalo vertikalni temperaturni gradijent.
Ne znam još šta može da se očekuje sutra, ne verujem da će ni 12Z izlazi nešto razjasniti.
Atmosfera će biti kao tempirana bomba i pitanje je samo da li će se negde zapaliti fitilj. Biće zanimljivo za praćenje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #136 poslato: 28. Jun 2017. u 07:41 »


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #137 poslato: 28. Jun 2017. u 09:55 »
Nestabilnosti za večeras i dalje stoje na kartama sudeći po izlazima GFSa i ARWa.
ARW vidi neku aktivaciju u toku kasnog podneva i večeri na teritoriji Bačke, potom i slabe padavine noć na četvrtak i u ostalim krajevima, izuzev krajnjeg juga.
GFS za razliku crta nešto "obilnije" padavine, na širem području centralne i severne Srbije. Pitanje je da li će se poklopiti termika u vidu nestabilnosti i dovoljno vlage (kreće feniranje u toku večeri) i kinematika sa smicanjem.  Tajming ta dva faktora će biti presudan pri vrsti oluja, ako ih bude uopšte.

Subota pred prolazak fronta za oblasti južno od Beograda deluje baš opasno, mada dalek je period prognoze pa vredi sačekati još koji izlaz.
Inače za te dane se crta mlitava energija, sve je to još upitno.

« Poslednja izmena: 28. Jun 2017. u 10:06 Miki »

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #138 poslato: 28. Jun 2017. u 11:03 »
Nekako za juzni Banat ovo nocas i najvise obecava pa GFSu, jedino ova kosava da se smiri i bice šanse, ostali dani očaj. Baš me zanimao meteogram za Bukurest sobzirom da se u nedelju već izlazima GFSa crtaju bombe od razvoja, i imam sta da vidim čak 123 litre se crtaju tamo za nedelju trenutno  :O

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #139 poslato: 28. Jun 2017. u 11:12 »
Meni zanimljiva ova karta gfs-a moglo bi neko osvezenje i ovde ali kakve smo srece ovog juna tesko..Inace ec daje za sutra u toku dana  nestabilnosti... Modeli malo popustilii sa vrucinom za subotu, to je minimalno ali znaci  :)