Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 145816 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #600 poslato: 27. Januar 2017. u 08:50 »
Sad procitah to sa accuweather-a, i laknulo mi je, nije bas slicna prognoza :grin: Koliko sam shvatio oni ocekuju drugu polovinu meseca da bude toplije, dok ja ocekujem potpuno suprotno. A sto se tice tog njihovog slikovitog prikaza, standardno je za njih da postepeno povecavaju prognozirane temperature za dalji period kada je u pitanju kraj zime, a da ih isto tako postepeno "spustaju" na pocetku zime. :D Doduse slicnosti u nekim delovima imamo ali oni su poznati po tome da "idu na sigurno" pa da se nadaju da ce sto manje pogresiti. :D

Ono sto sam ja napisao su ciste pretpostavke na osnovu trenutnog stanja na modelima sto se tice raznih faktora koje uzimam u obzir.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #601 poslato: 28. Januar 2017. u 23:59 »
U temi "Polarni vorteks" rekoh da ce biti interesantno videti sta ce modeli poceti da crtaju sada kada je zagrevanje u stratosferi pocelo, i vecerasnji izlazi EC i GFS modela oko 240-og sata vide izrazen sibirski AC, kao i pokusaj AC-a na Atlantiku da se "podigne" severnije. To se u dobroj meri slaze i sa onim sto sam napisao u svom pretproslom postu u ovoj temi, a sto je vezano za drugu dekadu februara. Ocekujem u ovoj dekadi "borbu" izmedju anticiklona i ciklona nad Atlantikom, mada ne bih iskljucio mogucnost i da AC "izadje kao pobednik" i brze nego sto se ocekivalo.

GFS



EC


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #602 poslato: 29. Januar 2017. u 15:55 »
EC kao da je na tragu nečega definitivno, poređenje sinoćnjeg i jutrošnjeg za 9-10 dana unapred:

Naravno, s obzirom na tako dalek period, prosek još ništa ne uočava:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #603 poslato: 29. Januar 2017. u 19:09 »
Modeli idalje "sigurni" u novo "preslaganje" sistema u korist zime kod nas. Moram priznati, mnogo ranije nego sto sam ocekivao. Cim je zagrevanje u stratosferi "stupilo na snagu" modeli su poceli da crtaju bitno drugacije scenarije vec za pred kraj prve dekade februara. Zaista ce biti ovo zanimljivo za pracenje.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #604 poslato: 31. Januar 2017. u 07:59 »
Jos je daleko ali ovo sto se za sada vidi je povratak prave pravcate zime. I minus i sneg.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #605 poslato: 31. Januar 2017. u 09:45 »
 ^^
Treba reci da je u poslednjem izlazu glavni ubedljivo najhladniji, kontrolni ga prati a vecina ostalih ensa je dosta toplija.
Ima jos dosta do tada ali GFS a i EC dosta potenciraju takav razvoj i povratak ledenih dana.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #606 poslato: 31. Januar 2017. u 10:16 »
Zaista trenutno idemo ka tome da se krajem naredne nedelje opet vraćamo u ledene dane.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #607 poslato: 31. Januar 2017. u 13:58 »
GFS 6z kontrolni:



-30 na visini 12. februara. Zamislite da je to "malo" zapadnije i juznije. Evropa bi bila u problemu.

Usput i GEM vidi -20 Temp 850hPa nad centralnom Evropom.
« Poslednja izmena: 31. Januar 2017. u 14:32 real madrid »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.471
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #608 poslato: 31. Januar 2017. u 20:12 »
Uf direktno na nas... Odmah su tu cikloni, daleko je da se nesto precizira, jos nekoliko dana treba... Ako se prati od pocetka izlaz vidi se kako je doslo do ovoh izlaza i ljudi mogu dosta toga videti i nauciti... Ali ovo je tj izgleda kao veliki potencijal  :O Opet da se ogradim i da se ne raduju zimoljupci a ne nerviraju zimomrsci daleko je ovo od konacnog i menjace se cesto... Za sada je samo jedan izlaz modela...







« Poslednja izmena: 31. Januar 2017. u 20:23 Bart »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #609 poslato: 31. Januar 2017. u 20:17 »
Nadam se da se ovo nece ostvariti,pa ovo je brutalnije od onog polarnog udara u januaru.
Nek se postavi lepo neki cikloncic i da ne dobijemo ovoliko hladnoce.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #610 poslato: 31. Januar 2017. u 20:45 »
Ali ovo je tj izgleda kao veliki potencijal  :O Opet da se ogradim i da se ne raduju zimoljupci a ne histerisu zimomrsci daleko je ovo od konacnog i menjace se cesto... Za sada je samo jadan izlaz modela...

Nije više ovo samo jedan izlaz modela, ovo je već relativno ozbiljan trend za povratak vrlo neprijatne i hladne zime. Precizan raspored baričkih sistema ne može da se zna toliko unapred, ali jedna opšta postavka naginje ka razvijanju izuzetno snažnog i prostranog anticiklona na severu Evrope. A u takvoj postavci polarni prodor bukvalno "visi u vazduhu". Ruta ciklona i jet stream su potisnuti na jug,  Sredozemlje se aktivira, a uz sve to permanentan dotok hladnoće sa severoistoka na naše prostore (koji obezbeđje povoljno postavljen AC).

Lepo bi bilo da i u februaru bude lepih "snegopada", ali uz neke daleko umerenije minuse - previše hladnoće nam ne treba iz vrlo praktičnih razloga. No, priroda će, kao i uvek, dati poslednju reč. Pratimo dalje...
« Poslednja izmena: 31. Januar 2017. u 21:10 Srks »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.471
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #611 poslato: 31. Januar 2017. u 20:52 »
 ^^ Objasnio sam u temi Februar 2017 na sta sam mislio... :) A ovo sto si napisao sve  je :tu:


Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #612 poslato: 31. Januar 2017. u 21:36 »
Ako se zima vrati krajem idućeg tjedna povlačim sve ružno što sam rekao o ovoj zimi prije.
Vidjet ćemo. Još je sve upitno. :)

Znam da mnogi kukaju zbog toga što moraju puno ložiti ove zime, ali morala se nakon dugo vremena dogoditi jedna ozbiljnija zima da ne zaboravimo kako zima izgleda.
Prošlih godina zimu praktički nismo ni imali.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #613 poslato: 31. Januar 2017. u 22:48 »
Mesečna prognoza RHMZ za Beograd ne daje sneg u februaru...


Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #614 poslato: 01. Februar 2017. u 12:10 »
Uz duzno postovanje prema ljudima koji to rade i uz svu komplikovanost davanja dugorocnih prognoza moram da kazem da duzi niz godina pratim tu njihovu 30o dnevnu prognozu i da u vecini slucajeva ne da ne pogadjaju nego mase za medalju.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #615 poslato: 02. Februar 2017. u 17:43 »
Kakvo god vreme bilo naredne nedelje, dobili mi samo kisu ili i nesto snega, ovakav polozaj sistema kakav modeli prognoziraju ima veliki potencijal za dalje u mesecu. Nesto slicno onome o cemu sam vec govorio jos pre dosta vremena. Ovako izrazeno polje visokog pritiska je moglo da se ocekuje, a uz njegovo odrzavanje blagu repoziciju, mi imamo lepe sanse za zahladjenje ali ovoga puta i uz sneg, verovatno sredinom meseca. Za ozbiljnije snezne padavine imamo sanse bas zbog toga sto ne ocekujem da ciklonalna aktivnost na Atlantiku prestane u potpunosti, pa bismo uz jak AC na severu, nad Skandinavijom imali dotok hladnijeg vazduha sa severoistoka, a u isto vreme i vlaznog vazduha u Sredozemlje. Prema i ocekivanjima, mislim da ovaj mesec nece biti "dosadan".

Naravno, postoji i opcija da hladan vazduh zavrsi zapadnije pa da mi ostanemo sa tople strane ciklona ali to je vec tema za mnogo blize termine. Jedino mislim da hladan vazduh nece "otici" istocnije, verovatnije je da ce da zavrsi u Evropi, pitanje je samo gde.
« Poslednja izmena: 02. Februar 2017. u 17:59 Mile94 »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #616 poslato: 07. Februar 2017. u 18:16 »
Prva dekada sledeceg meseca bi uglavnom imala izrazenu ciklonalnu aktivnost nad Atlantikom, bez nekih ozbiljnijih pokusaja da se to narusi. Koliko bi to uticalo na temperaturu kod nas zavisilo bi od toga koliko ti cikloni prodru "duboko" nad evropsko kopno.

Druga dekada februara mi deluje kao period u kom ce se voditi "borba" nad atlantskim okeanom izmedju ciklonalne i anticiklonalne aktivnosti, kada bi verovatno bilo dosta pokusaja da se AC "podigne" severnije. Kod nas bi moglo da bude dosta "dosadnije" vreme, uglavnom anticiklonalno, ali bez duzeg zadrzavanja magle verovatno jer bi atmosfera u nasoj blizini bila dosta dinamicnija pa bismo imali cescu pojavu vetra koji ne bi dozvolio da se uspostavi inverzija, te bismo imali relativno hladna jutra uz mrazeve ali u toku dana bi temperature bile sasvim sigurno u plusu. U kolikom plusu jos nije "pametno" prognozirati.

Jednostavno mi deluje kao da bi sistemi bili poprilicno "zakljucani" u polozaju kakav ce se uspostaviti naredne sedmice i da bismo, osim povremenih priblizavanja ciklona sa Atlantika mi uglavnom imali anticiklonalno vreme jer bi i oni pokusaji anticiklona da se "podigne" severnije nad Atlantikom cesto zavrsavali vrlo brzo nad juznom i jugoistocnom Evropom usled jake ciklonske aktivnosti nad atlantskim okeanom, a AC nad istocnom Evropom bi se "odrzavao" upravo zahvaljujuci toplom vazduhu koji bi cesto strujao u to podrucje sa Atlantika.

Uzimajuci u obzir vise faktora, za sada mi to deluje kao jedan od najverovatnijih scenarija, dok bismo u poslednjoj dekadi februara ali i u martu mogli da vidimo i poprilicno jake anticiklonalne aktivnosti nad severnim geografskim sirinama, i verovatno hladnije vreme u Evropi.

Da jednom i ja citiram samog sebe :) Donekle stvari idu u ovom pravcu, za sada zaista deluje kao da AC nad Atlantikom ne bi mogao da se odrzi tamo, vec bi bio potisnut nad Evropu, a trenutno postoje neke naznake da bi NAO indeks mogao "otici" u negativu u drugoj polovini meseca, uz negativni AO indeks, pa bi imali vise sanse za neki blok nad atlantskim okeanom u poslednjoj dekadi meseca.

NAO indeks:



AO indeks:



Bilo je naznaka jacanja wave 2 aktivnosti dalje u mesecu, i cestih scenarija u prognozama koje su davale "cepanje" PV-a na 10hPa, ali modeli nisu bas sigurni u takav razvoj situacije. I mislim da je verovatnije da cemo imati novo zagrevanje na 10hPa koje bi moglo cak i da "unisti" polarni vorteks za ovu sezonu, tacnije da to bude finalno zagrevanje. Praticemo, i pisacu o tome vise u temi "Polarni vorteks".


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zima 2016/2017
« Odgovor #617 poslato: 07. Februar 2017. u 22:43 »
Svaka čast Mile, za sada gađaš od reči do reči.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.471
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #618 poslato: 07. Februar 2017. u 23:02 »
Lemi objasni samo u temi Polarni vorteks sta mislis pod tim unistavanjem Pv-a...Jer meni ovako neupucenom u tu temu padaju nekoliko opcija na pamet  :) Inace sve pohvale i od mene  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #619 poslato: 08. Februar 2017. u 00:03 »
Hvala. :) Ja sam vrlo zadovoljan sto se tice te prognoze za sada. Naravno, kako se period udaljava od nastanka te prognoze (27. januar) tako je i sama prognoza nepouzdanija, ali videcemo kako ce se pokazati za kraj februara.

Bart, kako si predlozio (a to zaista i treba tamo da se napise), napisao sam nesto malo o finalnom zagrevanju u temi "Polarni vorteks". :)