Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2014  (Pročitano 39160 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #60 poslato: 20. Jul 2014. u 12:51 »
Meni su nekako uvek najdraze te nestabilnosti nakon veoma vrucih dana , kao sto ce biti sutra predvece i uvece. Ceo skoro dan ce biti veoma vruc i sparan , pa bi hladna vazdusna masa sa zapada samo probudila frontalne cumulonimbuse u kasnijim satima koji bi fino osvezili. I slazem se , utorak bas deluje "opasnije" , jer je veoma visok CAPE , na srecu nema toliko smicanja , na velikoj povrsini Srbije , pa mozemo ocekivati nestabilnosti u skoro svim krajevima. ;)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2014
« Odgovor #61 poslato: 20. Jul 2014. u 13:22 »
Taman posla kad bi opet bilo nestabilnosti tokom cele nedelje. Evo jutrosnji izlazi to polako demantaju, pa bi od cetvrtka-petka bilo sve manje sanse za pljuskove. To mi je vec dosta realniji scenarijo.
Dakle samo utorak i sreda u centru paznje sa obilnijim pljuskovima i gradom ponegde u vecem delu zemlje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014
« Odgovor #62 poslato: 20. Jul 2014. u 14:26 »
Čak i srijeda iz izlaza u izlaz ima tendenciju ublažavanja, dok se za ponedjeljak i utorak (kao i noć između ova dva dana) daju sve jače nestabilnosti. U ponedjeljak uveče su velike šanse za superćelije naročito na sjeveru i zapadu zemlje. Kako god, pred nama je ponovo zanimljiv period, mada još ne znam hoću li biti u Beogradu od utorka, sutra ću saznati.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2014
« Odgovor #63 poslato: 20. Jul 2014. u 18:08 »
Veoma cudno leto. Sinopticka situacija me ne podseca na ovo godisnje doba. Navika na dosadna leta je cudo.

U utorak ce izgleda biti jacih nestabilnosti, e sad strujanje mi nije bas najjasnije.
U jednom terminu mi se cini da je JZ a onda da u utorak poslepodne okrece na JI. Moji predeli slabije prolaze sa JI strujanjem a mnogo bolje sa JZ.
CAPE visok u citavoj zemlji.
Da li neko moze da okaci kartu smicanja za utorak poslepodne?


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #64 poslato: 20. Jul 2014. u 18:33 »
Mislim da meteos preteruje sa 37 sutra za Leskovac , očekujem oko 35 u tom delu Srbije u najtoplijem delu dana , nakon perioda nestabilnosti od utorka do petka dolazi do stabilizacije vremena ali za sada nema nekog nagoveštaja o tropskom talasu , biće sparno ponovo...matorcima ne možeš dokazati da 29 stepeni uz vlažnost vazduha recimo 60% daje subjektivni osećaj oko 35 stepeni , nek je tako celo leto oni će smatrati da je leto vrelo  :lmao: veći deo jula je za sada bio takav...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014
« Odgovor #65 poslato: 20. Jul 2014. u 20:03 »
Veoma cudno leto. Sinopticka situacija me ne podseca na ovo godisnje doba. Navika na dosadna leta je cudo.

U utorak ce izgleda biti jacih nestabilnosti, e sad strujanje mi nije bas najjasnije.
U jednom terminu mi se cini da je JZ a onda da u utorak poslepodne okrece na JI. Moji predeli slabije prolaze sa JI strujanjem a mnogo bolje sa JZ.
CAPE visok u citavoj zemlji.
Da li neko moze da okaci kartu smicanja za utorak poslepodne?

Strujanje i smicanje za narednih dan/dva najčešće gledam na prognostičkom emagramu WRF-NMM modela: http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/produkt.php?pro=ema_nmm
Dakle i u ponedjeljak uveče i u utorak je strujanje pretežno južno/jugozapadno na svim visinama, makar iznad Beograda. Na jugoistočno možda okrene tek u srijedu.
Smicanje će biti umjereno, ne naročito izraženo.

A što se tiče jugoistočnog strujanja, to je stvarno možda i najređi smjer strujanja na visini koji prati nestabilnosti u Srbiji. Pogotovo ako uzmemo u obzir da se pri tom strujanju formira košavska inverzija koja ubija nestabilnosti. Prošle godine u maju smo imali duži period sa jugoistočnom strujom na visini, kad je svaki dan bilo akcije u Bosni, a u Srbiji samo nešto na zapadu zemlje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2014
« Odgovor #66 poslato: 20. Jul 2014. u 22:49 »
Modeli veoma izdašni što se padavina tiče najviše bi trebaloi da ih bude u noći ponedeljak na utorak kada će naići prvi talas, a potom i utorak popodne i u noći. Sreda mi nkako nesigurna i nisam previše optimističan po pitanju obilnijih padavina, a za moje predele padavina uopšte, ali ima vremena sve zavisi koliko će se atmosfera istrošiti i temperatatura spustiti za ova dva dana .

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014
« Odgovor #67 poslato: 21. Jul 2014. u 12:00 »
Ne pamtim kad je zadnji put GFS ovako drastično promijenio prognozu za tako kratko vrijeme. Do danas je djelovalo da je izvjesno da će večeras biti konkretnijih nestabilnosti i oluja, a poslednja dva izlaza su to nevjerovatno ublažila. Šta je razlog, ne znam, možda visoka oblačnost koja stiže sa ciklonom.
Kako god, nadam se da će biti makar nešto večeras, jer u toj struji imam odličan pogled na dolazeću oblačnost, a ove godine još nisam imao konkretniji munjolov, stalno 2-3 prosječne munje i to je to.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #68 poslato: 22. Jul 2014. u 18:45 »
Iako RHMZ najavljuje otopljenje za vikend uz par stepeni iznad 30 stepeni , nažalost to je pod znakom pitanja , nastavlja se nestabilno i sparno do daljeg temperature oko 30 stepeni možda malo koji stepen ispod , dakle kako je bilo veći deo jula nastalja se i dalje...  :nelupaj: to jesu normalne temperature za jul ali visoka vlažnost vazduha daje drugačiji subjektivni osećaj naručito starijim ljudima!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #69 poslato: 22. Jul 2014. u 21:10 »
I u narednom periodu cikonska aktivnost ne popusta , pa cemo ocekivati konvektivne padavine do daljnjeg. Doduse , one nece biti nekog ekstremnog inteziteta (izuzetak bi mogao biti samo jos sutra) kao danas i juce u nekim predelima , vec najverovatnije samo u vidu pljuskova sa grmljavinom. Krajem ove nedelje , formirace se ciklon na zapadu Evrope koji ce opet doneti nestabilno vreme u nase krajeve i naredne nedelje. Od vikenda temperatura u porastu u granicama poslednje dekade Jula.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #70 poslato: 24. Jul 2014. u 14:11 »
Nestabilnost se svakako vraća u naše krajeve za vikend,u nekakavoj južnoj jugoistočnoj struji.

Smicanja neće biti,ali je Cape poprilično visok.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #71 poslato: 25. Jul 2014. u 20:51 »
Jos jedan ciklon donosi nestabilno vreme od nedelje , to je zasigurno... Interesuje me , da li je "normalno" tj "uobicajeno" posto se ne razumem bas najbolje , da imamo ovoliku ciklonsku aktivnost za vreme leta , jer bas pamtim suva i topla leta bez mnogo padavina pre , barem u Beogradu?  ;D

Utorak 29. Jul





Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2014
« Odgovor #72 poslato: 25. Jul 2014. u 21:03 »
 ^^ Naravno da je normalno , seti se leta 2005.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Jul 2014
« Odgovor #73 poslato: 25. Jul 2014. u 22:10 »
Bude kisno leto,ali da bude ovoliko padavina u tri meseca ja se bar ne secam.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2014
« Odgovor #74 poslato: 26. Jul 2014. u 12:48 »
Zanimljiv period pred nama i na moju sreću će potrajati bar dok ne krenem u Grčku prvog avgusta. U pitanju su 2 ciklona , prvi će imati uticaja od danas pa do utorka, a drugi od srede kasno popodne pa od petka kako mi sada izgleda. Ono što će pratiti ove ciklone jeste visok Cape i koji bi išao i do veoma visokih vrednosti što je za mene garancija da će biti akcije i pljuskova u mnogim mestima, ali bez smicanja koje bi zasigurno formiralo i više superćelija. Putanja ova 2 ciklona će biti gotovo identična stim što će prvi pri svom slabljenju biti skoro iznad Vojvodine, a drugi znatno južnije i biće nešto jači. Sve će to odvesti da oblaci tipično za dolazak ciklona prvo budu u jugozapadnoj struji ( kratko ) pa potom južnoj i jugoistočnoj struji od koje ja ne znam šta da očekujem jer i nije tako česta, naravno pri kraju će okrenuti pun krug i završiti se sa severozapadnom strujom pri svom slabljenju... Što se padavina tiče u ovom periodu godine teško je predvideti padavine jer su uglavnom u vidu pljuskova kojih će i sada biti u okviru višećelijskih sistema koje takođe očekujem, ali se crta i nimbostratusna kiša oko koje baš i nisam siguran i mogla bi da izostane.. Dzenan je monoge razočarao i više se očekivalo, nadam se i verujem da sada kad mnogi ne očekuju puno ipak bude mnogo zanimljivije.Od večeras kreće akcija pa na nama je da ispratimo  ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2014
« Odgovor #75 poslato: 26. Jul 2014. u 17:13 »
Posle manjeg predaha od nestabilnosti (izuzev planinskih krajeva), od sutra nam se iste vraćaju. Nestabilnost će biti umerena, MLCAPE do 1000 J/kg, strujanja uglavnom slabija, kao danas - do 10 m/s, iz pravca juga. CAPE je ravnomerno raspoređen u svim slojevima, pa će jače ćelije davati grad, pogotovo južnije. Na krajnjem jugu CAPESHEAR je oko 600 m2s2, pa je tamo najveća šansa za krupan grad, ako bude razvoja.
Što se tiče narednih dana, GFS u svim izlazima najjače oluje daje za sredu. Tada nam stiže i jako smicanje. Detaljnije o tome narednih dana.
Što se tiče padavina, WRF-NMM za ponedeljak daje dosta konvektivnih padavina u celoj zemlji. Ja sam skeptičan povodom toga.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2014
« Odgovor #76 poslato: 26. Jul 2014. u 17:27 »
Što se tiče padavina, WRF-NMM za ponedeljak daje dosta konvektivnih padavina u celoj zemlji. Ja sam skeptičan povodom toga.
Iz kog razloga si skeptican? Ne daje samo WRF-NMM dosta konvektivnih padavina, vec i ostali modeli za ponedeljak. Ja upravo tada ocekujem nesto vise kod mene, a daju se i nocni razvoji u noci izmedju nedelje i ponedeljka.

Vise sam za sutra skeptican, kosava ume da umesa prste samo tako, a i strujanja koja se daju nikako ne odgovaraju mom kraju.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2014
« Odgovor #77 poslato: 26. Jul 2014. u 18:22 »
 ^^
Sale, GFS daje u ponedeljak manje konvektivnih padavina nego sutra. Prema GFS-u, sutra će biti veće šanse za obilne pljuskove, PWAT u Vojvodini do 40 mm. I WRF-ARW daje veću akciju sutra. Ne verujem u WRF-NMM scenario, jer on daje jake padavine na širokom području već rano posle podne. Pitanje je da li bi bilo dovoljno energije za takve razvoje, jer po njemu je dnevno zagrevanje dosta slabo, a daje i dosta niske temperature. Ne kažem da lokalno neće biti obilnih padavina, samo ne verujem u dosta padavina na tolikom području tako rano.
Što se tiče košave, ne verujem da će praviti neke prevelike probleme. Ove godine su najjači oblaci, kada je duvala košava, buknuli baš u Banatu i gornjem Pomoravlju. E sada, ovakva strujanja, kako i sam kažeš, ne odgovaraju tvojoj okolini, ali moj post se odnosio na prognozu vremena u celoj zemlji.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2014
« Odgovor #78 poslato: 27. Jul 2014. u 23:31 »
I GFS je uveo konvektivne razvoje od ranih jutarnjih sati. Iz tog razloga su i prognozirani parametri sjabiji nego danas - CAPE ispod 1000 J/kg, MUCAPE u Banatu do 1600 j/kg, smicanja će biti na jugu oko 10 m/s. Strujanja su južna, uveče zapadna. Pa da vidimo.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014
« Odgovor #79 poslato: 28. Jul 2014. u 12:40 »
Što se tiče narednih dana, samo sutra mali predah od nestabilnosti. Nije da neće uopšte biti razvoja, ali će zahvatiti manje područje i biće slabiji nego ovih dana.
Srijeda izgleda jako ozbiljno na kartama. CAPE i dalje vrlo visok (slične vrijednosti jučerašnjim na kartama). Južno strujanje je i dalje u igri, ali ovoga puta će biti i značajnog smicanja, naročito na zapadu zemlje, pa su velike šanse i za superćelije. Modeli najveće šanse za razvoje i nevremena ponovo vide u večernjim i noćnim satima.
U četvrtak se zadržava vrlo nestabilno vrijeme sa čestim pljuskovima, a od petka djeluje da konačno stiže stabilizacija.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm