Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Noći munja i potop u Beogradu, 27 - 30. jul 2014.  (Pročitano 4460 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Noći munja i potop u Beogradu, 27 - 30. jul 2014.
« poslato: 27. Jul 2014. u 12:53 »
Noć za pamćenje u Beogradu!

U Baru sam više puta doživio da bukvalno cijele noći grmi bez prestanka i pada jaka kiša, ali u Beogradu ovo doživljavam po prvi put.
Bukvalno od ponoći do jutra nije ni na trenutak prestalo da sijeva i grmi, a iz mnogo obilnih pljuskova koje je povezivala kiša slabog i umjerenog intenziteta palo je nevjerovatnih 62.5mm kiše (od 2h do 8h). Nakon ciklona Tamare, ovo je bio najveći potop u Beogradu u poslednjih nekoliko godina.

Modeli se nisu baš proslavili sa procjenom. Jedini je GFS davao nestabilnosti za ovu noć, ali ni on nije bio tako uporan, uglavnom je u svakom drugom izlazu davao nestabilnosti i pljuskove, uz ne tako visok CAPE. Vidjelo se još tokom dana da su oluje u Hrvatskoj nadmašile sva očekivanja, pa sam se nadao zanimljivoj noći.

Tokom dana ništa zanimljivo. Tek uveče negdje daleko na jugozapadu nagovještaji promjene vremena:



Linija je ulazila u Srbiju u jugozapadnoj struji i bilo je jasno da ne slabi:



Kako je noć odmicala, linija se širila ka istoku, i oko 1h je postajalo jasno da ide na Beograd:



Sijevalo je bez prestanka i potmulo grmilo, tada su već počele da ulijeću prve munje:





A onda su krenule bliže:







Naredne dvije su mi lični favoriti:





Krenulo je da puca toliko blizu da se mogao vidjeti samo bljesak munje na slici, a i radi bezbjednosti, bolje mi je bilo da se sklonim na sigurno:



Oko 2h je krenuo i prvi pljusak te noći, bez grada i jakog vjetra, donio prvih 10-ak mm na Vračaru:





Sledeća tura već oko 3h donosi umjerenu kišu i lagani pljusak, a ponovo je bilo i lijepih munjica:







Tad konačno liježem, ali bilo je jasno da to nije sve za ovu noć. Slabiji pljuskovi uz povremenu grmljavinu se samo ređali, sve dok u zoru oko 5h nije sastavio nevjerovatan potop uz gromove koji su konstantno udarali po gradu. Samo u tih pola sata od 5h do 5.30h vjerujem da je palo 30-ak mm kiše:







Dejova animacija, od 4h do 8h:



Na stotine, hiljade munja je udaralo na sve strane. Ni munjobrojač više nije mogao da ih prebroji:



Pokušao sam i tada nešto da uslikam, ali nisam imao više ni živaca ni snage, a bilo je i rizično. Jedna sablasna za kraj, ovako izgleda kad u zoru grom opali 100m ispred vas:



Sa sinoćnim jakim nestabilnostima je tek počeo nestabilan period koji nam je donio ciklon Šana. Ko zna šta nam još naredni dani donose.
« Poslednja izmena: 01. Avgust 2014. u 19:20 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #1 poslato: 27. Jul 2014. u 12:57 »
Kakva noć u Beogradu ! :o

Bravo kolega ! :D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #2 poslato: 27. Jul 2014. u 13:44 »
Одлично Милоше, памтиће се ова година   :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.923
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #3 poslato: 27. Jul 2014. u 13:48 »
Uh bravo na ovim gromovima u neposrednoj blizini nešto slično sam i ja video samo što sam posle prvog sve pozatvarao :D :first:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #4 poslato: 27. Jul 2014. u 14:09 »
Odlično! :D
Vreme u Beogradu ide iz ekstrema u ekstrem!

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #5 poslato: 27. Jul 2014. u 14:20 »
Baš se ispucalo u Bg, odlična reportaža ova zadnja slika je :-[ :-[

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #6 poslato: 27. Jul 2014. u 15:12 »
nesvakidašnje vremenske prilike u Beogradu i okolini, baš sam se iiznenadio kada sam video šta se noćas dešavalo kod vas

svaka čast za hrabrost da slikaš kada udaraju onolliko blizu  :P

evo još malo uhvaćenih munja, nikada nisam video ovako gusto raspoređene tačkice na manjem prostoru na mapi




Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #7 poslato: 27. Jul 2014. u 15:20 »
Na Senjaku u Beogradu je zvanicno palo 70 mm, javili na RTS-u! :-X

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #8 poslato: 27. Jul 2014. u 15:42 »
Jedna od jacih oluja u Bg,a i odlicno ispracena. :super:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #9 poslato: 27. Jul 2014. u 21:10 »
Svaka cast Milose na reportazi... slike su VRH!! Noc za pamcenje bas... Oka sklopio nisam sinoc od gromova.. modem mi je sprzen pa ni net jos nemam..

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #10 poslato: 28. Jul 2014. u 03:15 »
Fantastične munje. :D Ja sam sinoć oko 23h pokušao prvi put u životu da uslikam munju, ali uzalud. Nešto jesam uslikao, ali je ispalo mnogo loše, pa nije vredelo ni izbacivati na forum. Zadnja je zaista jeziva.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #11 poslato: 28. Jul 2014. u 09:59 »
Samo bravo! :first:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #12 poslato: 28. Jul 2014. u 10:10 »
Hvala svima!

S obzirom da je i sinoć bilo akcije na sličnu foru, a i isti datum je u pitanju, dopuniću ovu reportažu novim fotkama. Jako sličan razvoj situacije, samo što je počelo i završilo se malo ranije, i bilo je nešto manje kiše nego prošle noći, 38.6mm.

Za razliku od prethodne noći, ovoga puta je bila prava oluja sa prelijepim formacijama i jakim downburst-om, tako da mi je žao što nije ovako nešto došlo preko dana, bilo bi kvalitetnijih fotki.

Oko 20.30h počela je da se formira linija zapadno od Beograda:



U 21h, već dovoljno blizu i počinje da sijeva:



Munjolov manje uspješan nego u noći između subote i nedjelje, ali ovoga puta su munje obasjavale jako lijepe formacije, naročito lijep oblak iznad Avale na trećoj četvrtoj:















Nakon toga pravi potop uz jak vjetar. Grada nije bilo i pored vrlo jake refleksije, možda i najjače ove godine. Od ove oluje je palo 20-ak mm, i još toliko od pljuskova i kiše u nastavku noći.



Količina padavina od ovog ciklona je prešla 100mm, a ukupna količina u julu 200mm. Jul za pamćenje!


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #13 poslato: 28. Jul 2014. u 10:27 »
Miloš ima pogled i visinu, "lako" je njemu munje udaraju par sati, može da vežba ;D

Odlično si ispratio ovih 100l u Beogradu :super:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Noć munja i potop u Beogradu, 27. jul 2014.
« Odgovor #14 poslato: 28. Jul 2014. u 17:33 »
Super propraćeno uz mnogo lepih fotki.  :)  Onaj grom što je opalio blizu tebe je bio baš  :-[

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Noći munja i potop u Beogradu, 27 - 30. jul 2014.
« Odgovor #15 poslato: 01. Avgust 2014. u 19:16 »
Da zaokružim ovu reportažu sa slikama od 30. jula uveče. Poslednja akcija jula ove godine koji ćemo pamtiti još dugo je bila u Beogradu 30. jula prilikom prolaska vrlo razvijene linijske oblačnosti:









Munje koje sam uhvatio bile su drugačije nego iz prve dvije noći što sam opisao u ovoj temi. Bile su to prave one debele razgranate oblak-zemlja iz uzlazne struje. Dosta sam ih uslikao, ali sve su bile slične. Ove sam izdvojio:









Uslijedilo je vrlo jako nevrijeme uz jak vjetar, grad i jak pljusak. Za kratko vrijeme je palo 20mm kiše.
Munje su pucale i u blizini, ali ne tako kao u noći između 26. i 27 jula. Jedna je sasvim slučajno uletjela:



Video udara munje u originalu:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=8mrRQh7f2kw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=8mrRQh7f2kw</a>

Slowmotion, u nekoliko brzina, zadnja je 5 puta usporeno gdje se najbolje vidi koliko se toga desi u sekundi udara munje:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=oEoajxcihXo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=oEoajxcihXo</a>

To je to od mene što se tiče ove reportaže, kojoj sam usput i promjenio ime. Vjerovatno je to to od mene i od ove sezone kad je Beograd u pitanju, jer se vraćam samo nakratko u septembru.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Luka

  • *
  • Poruke: 38
  • Starost: 29
  • Lokacija: Lipovljani, zapadna Slavonija
Odg: Noći munja i potop u Beogradu, 27 - 30. jul 2014.
« Odgovor #16 poslato: 01. Avgust 2014. u 22:55 »
Odlično popraćeno!  :super: