Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017- II dekada  (Pročitano 37337 puta)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #340 poslato: 15. Maj 2017. u 00:13 »
Vedra i sveža noć. Vetar je sasvim slab, promenljiv. Trenutna temperatura (00.10h) iznosi prema AMS Vračar 15,0ºC.


Prognoza vremena za Beograd za ponedeljak, 15. maj: Kratkotrajan predah od nestabilnosti!

Osvanuće pretežno vedro i sveže. Tokom dana će preovladavati umereno oblačno sa dužim sunčanim periodima i biće umereno toplo. Biće prisutna visoka oblačnost (cirusi, možda cirokumulusi), a doći će i do dnevnog razvoja oblaka (kumulusi). Vetar će biti slab i umeren, ujutru severozapadni, u nastavku dana severni i severoistočni. Najniža temperatura 14ºC, najviša dnevna 24ºC.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #341 poslato: 15. Maj 2017. u 01:54 »
S obzirom da sam tek sad stigao kući, evo da i ja postavim nekoliko slika današnjih dešavanja u Beogradu.
Veoma dinamično podne, sa 5-6 nevremena gotovo vezanih jedno za drugim. Poslednje je bilo nakon par sati od prethodnih, negde oko 17h.
Prvo nevreme me je uhvatilo blizu Hotela Jugoslavija i bilo je najjače u tom kraju. Iz oblaka koji se razjačavao bukvalno iznad mene krenuo je monsunski pljusak koji je vrlo brzo prerastao u grad, veoma jakog intenziteta, koji je padao gotovo 10 minuta, uz jake udare vetra.
Ono što je bilo specifično za tih prvih nekoliko nevremena jeste što su širinom zahvatala veoma uzak prostor (možda do 1000m), pa se i sa leve i sa desne strane jasno videla vedrina.
Sve je snimano iz pravca Hotela Jugoslavija, a zgrada koja se dominantno vidi u daljini jeste Ušće, pa je lako ukapirati pravac.
Prvo nevreme, nakon prelaska, snimljeno u 12:21



Isti oblak u odlasku, vreme 12:30



Drugo nevreme, barem su u to vreme javljali pojedini forumaši i bukvalno se nadovezalo na prethodno.
Na mestu odakle sam fotografisao nije pala ni kap kiše, vreme 12:51



Treće nevreme, takođe bez kiše na ovom mestu (cela ta linija nestabilnosti krenula je da se spušta južnije), vreme 13:15



Isto nevreme, 13:18



Namerno sam stavio vremena da bi se hronološki videlo kako su bukvalno nicali ovi oblaci jedan za drugim u serijama. Tad sam i prestao da fotografišem jer je izgledalo da tome nema kraja  :oboze:
Poslednje nevreme, tamo pre 17h opet je donelo pravi monsunski pljusak.

Izvinjavam se ako je post predug i što ovo ispade cela reportaža  :blush:









Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #342 poslato: 15. Maj 2017. u 08:18 »
U Beogradu je osvanulo prijatno majsko jutro, minimalna temp. u centru grada je bila malo ispod 13C (Vračar 12.5C) a na periferiji 11C (Surčin i Batajnica).

Trenutno je 18C na Vračaru uz pretežno sunčano vreme, maltene bez vetra i uz veliku rel.vlažnost vazduha (nakon jučerašnjih obilnih padavina u većem delu grada).

P.S. Isti avion kao juče (Jumbo 747 iz S.Arabije za Amsterdam) sada normalno preleće standardnom trasom (juče je menjao putanju zbog jakih razvoja iznad Beograda):


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #343 poslato: 15. Maj 2017. u 08:48 »
Cudno jutro nema ih BeograDjani da kukaju i spominju neku konvektivnu rupu, a pa da zato sto ih juce pogodilo sve sto je moglo  :grin:
Belgrade na prvom mestu  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #344 poslato: 15. Maj 2017. u 11:46 »
Delimično oblačno u Beogradu, ima visoke oblačnosti ali i nešto kumulusa.

Pirka lagano vetar, severnih pravaca.

Baš se razbuktalo po Bosni već sada , ali ta oblačnost je jako, jako spora plus je strujanje ne usmerava ka našim predelima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #345 poslato: 15. Maj 2017. u 12:26 »
Delimično oblačan i topao majski dan, temperatura 22.3 °C.  8)

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #346 poslato: 15. Maj 2017. u 12:46 »
U Županji sunčano s malom naoblakom, vrlo toplo i prilično sparno uz 22C koliko je u podne izmjereno u Gradištu. Razvoja oblaka ima dole u Bosni te prema zapadu.
Puše slab sjeverac.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #347 poslato: 15. Maj 2017. u 15:45 »
Prelilo se ovo u Srbiju, iz BiH i Hrvatske.

Van mreže ice

  • **
  • Poruke: 1.266
  • Lokacija: Крагујевац
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #348 poslato: 15. Maj 2017. u 15:49 »
Леп мајски дан у Крагујевцу. Т 23.8 °C


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #349 poslato: 15. Maj 2017. u 17:49 »
Eto ipak akcije na zapadu Bačke i Srema, prevarili su se modeli koji su to slepo sve držali zapadnije.

Bilo je u Bg-u podosta kumulusa kroz popodne, ali videlo se da je nešto "falilo".
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #350 poslato: 15. Maj 2017. u 18:08 »
sta je ovo?ovi oblaci prevalili toliki put od jutros iz hrvatske...a sad kad su dosli kod nas.. vracaju se nazad, bar mi tako radar deluje, mislim na zapadni I severozapadni deo vojvodine uz dunav... :confused:

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #351 poslato: 15. Maj 2017. u 18:11 »
U Apatinu jednočasovni potop, obilna kiša je pala bilo je i leda. Grmljevina povremeno. Čuo sam da je u jednom delu Sombora jedva i padalo. Ne znam, oblaci se jako sporo pomeraju, skoro pa neprimetno.


Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #352 poslato: 15. Maj 2017. u 18:24 »
Evo me u busu na putu za Sarajevo iz Priboja.Prosli smo Rudo i sve tamniji su oblaci a vidim na blitzortung da je nevrijeme negdje oko Romanije..

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #353 poslato: 15. Maj 2017. u 18:51 »
Ova tacka na radaru istocno od Paracina nije nikakva radarska greska. Vec duze vreme u tom pravcu su veoma tamne baze kumulusa, i konstantno se sve obnavlja tj. stoji u mestu.  Sa drugih strana je cisto sve. Pretezno suncano i prijatno toplo popodne, jedino vetar malo jace duva.
Takt 23.2C.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #354 poslato: 15. Maj 2017. u 19:02 »
Ево лепих развоја на западу:

image gratuite à télécharger

téléchargement de photos

Мада то дефинитивно неће овамо, могло би бити мало акције у западној Србији и у Срему.

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #355 poslato: 15. Maj 2017. u 19:24 »
Prema podacima sa Pljusak.com u Vukovaru je danas palo čak 58 mm kiše. Kritično je bilo u okolici Vinkovaca i u Drenovcima u županjskoj Posavini gdje je zbog velike količine kiše u kratkom vremenu došlo do izlijevanja kanala te plavljenja dvorišta i prometnica.

http://www.24sata.hr/news/potop-kod-vinkovaca-u-mojih-50-godina-ovo-jos-nisam-vidio-524568

U Štitaru ni danas ništa. Iza 15h je bilo slabe kratkotrajne kiše, malo je i grmilo a prolazno je bilo i pojačanog zapadnog vjetra.
takt 19°C.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #356 poslato: 15. Maj 2017. u 19:24 »
Danasnje vrlo slabo severno-severoistocno strujanje je uzrokovalo verovatno i obilnije padavine tamo gde je doslo do razvoja zbog sporopokretnih oblaka.

Kod mene suncano i prijatno danas, kako je i sada, trenutna temperatura iznosi 20.5C.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #357 poslato: 15. Maj 2017. u 22:47 »
Iz Priboja me sunce ispratilo a u Sarajevu me docekalo grmljavinsko nevrijeme sa obilnom kisom..I sad trenutno grmi juzno od Sarajeva ali zasad kise nema kod mene..Kaze majka negdje od 5 sati je kisa padala neprekidno pa sve do pola 10..Prema ogimetu 15 mm kise do 18:00..

 

 

Jedan razvoj u blizini Rogatice,slikano iz busa u pokretu pa su losije slike

 

 

 

Vrlo jak razvoj prema Goraždu slikano sa Romanije..Uzivo je jos bolje izgledalo..Citav horizont je bio taman

 

I trenutno je opet pocela padati jaka kisa

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #358 poslato: 16. Maj 2017. u 07:06 »
Tmurno i maglovito jutro u Beogradu. Vidljivost u mom kraju iznosi oko 400m. Vetar je slab, jugozapadni. Trenutna temperatura iznosi 14,0ºC prema AMS Vračar, odnosno 13,4ºC prema AMS Košutnjak.

Prema osmatranjima, magla, koja je prilično retka u Beogradu u toplijem delu godine, ali nije neviđena pojava, spustila se pred svitanje (između 4 i 5h i na stanici u centru i na aerodromu Nikola Tesla) i uzrokovana je obilnijim padavinama tokom nedelje. Vidljivost je bila najmanja u 6h, kada je na stanici na Vračaru bila 0,2km, a na aerodromu u Surčinu 0,3km.

Magla ima trend sporog podizanja u nisku oblačnost i samo je pitanje vremena kada će se inverzija razbiti.

U ostatku zemlje je pretežno vedro.

Inače, juče rano ujutru na aerodromu u Surčinu je takođe registrovana kratkotrajna pojava magle, a u nekoliko termina, pre i posle, bilo je izražene sumaglice.


Evo i aktuelne satelitske slike:

« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 07:40 Srđan »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #359 poslato: 16. Maj 2017. u 07:53 »
Gusta magla u celom Beogradu jutros, prilično neuobičajena pojava za ovo doba godine. Na aerodromu je vidljivost padala i na 200m, sada je počela da se popravlja.

Do kraja dana očekujem razvoje i grmljavine širom Srbije. Beograd ne bi trebalo da bude u centru pažnje, ali nikad se ne zna.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm