Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017- II dekada  (Pročitano 37300 puta)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #360 poslato: 16. Maj 2017. u 08:32 »
U Sarajevu jutros niska naoblaka ali polahko se sunce probija,tako da bi se moglo uskoro i razvedriti..U posljednja 24 h 23 mm kise..

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #361 poslato: 16. Maj 2017. u 11:11 »
Juče je u Apatinu palo preko 40mm kiše u sat vremena.
Toliko o onim sporopokretnim oblacima juče.
Danas kakva je situacija, gde se formira nešto tu uglavnom i ostaje ili?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #362 poslato: 16. Maj 2017. u 11:18 »
Danas kakva je situacija, gde se formira nešto tu uglavnom i ostaje ili?
Tako nesto, sporopokretni...
https://www.windy.com/?850h,44.351,18.468,7


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #363 poslato: 16. Maj 2017. u 11:34 »
Suvo ali oblaka sve vise...
Radar kao po obicaju kada treba  :facepalm: ne radi

Poceli razvoji kod Vranja munjolovac poceo da registruje praznjenja :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #364 poslato: 16. Maj 2017. u 11:59 »
Nakon kratkorajne posete istoku Srbije (Kladovo) eto me natrag u Beograd.

I baš je tema bila među ljudima jutros, kao "eejj čoveče magla". Ne znam, u mom kraju je magla uobičajena pojava pa se nisam nimalo začudio.  :grin:

Postepeno se aktiviraju kumulusi, kao što reče Darko konkretniji razvoj je za sada na krajnjem jugoistoku zemlje, ali valja očekivati u kasnije popodne širenje razvoja i na veći deo zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #365 poslato: 16. Maj 2017. u 12:18 »
U Županji većinom sunčano uz sve više oblaka na nebu.
Puše slab sjeverozapadnjak.
Toplo je i sparno. Gradište je u podne na 22C.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #366 poslato: 16. Maj 2017. u 13:14 »
Delimično oblačno i toplo,  pirka slab severozapadni vetar, T 22.2 °C .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #367 poslato: 16. Maj 2017. u 13:31 »
Dakle, kao i kod vecine, i ovde uglavnom suncano uz povecanje broja, za sada, uglavnom bezopasnih kumulusa na nebu.Kao sto je vec i spomenuto, strujanje je slabo, severno-severoistocno pa moze biti slicna situacija kao i juce u pojedinim mestima regiona ali i Srbije, gde je palo dosta kise zbog sporog kretanja konvektivne oblacnosti. Videcemo sta nam donosi ostatak dana, trenutno je ovde dosta toplo, temperatura 25C, uz nisku vlaznost vazduha ovde i slab severozapadni vetar, pa je ipak prijatno napolju.

Inace, ocekuje se povecanje vlaznosti vazduha i ovde u nastavku dana, pa ce i sparina biti izrazenija kasnije, a nekim eventualnim razvojima bih dao vece sanse za kasnije popodnevne casovime.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #368 poslato: 16. Maj 2017. u 14:08 »
Pocela slaba kisa...Predje li ovo jos 10ak km u severnoj ili blagoj Si sturuji to ce biti samo takav pljus  :grin:
Edit: Jaka kisa, centar bolje prolazi jer glavnina oblaka prolazi zapadnije, bar se meni cini...
Posle nekoliko minuta je pocela da slabi, sada pada umerena
« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 14:25 Bart »

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #369 poslato: 16. Maj 2017. u 14:34 »
Grmi iz pravca Crne Trave...vetar pojacan
T 22C :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #370 poslato: 16. Maj 2017. u 14:53 »
Ovakav razvoj situacije sam danas i ocekivao. Dakle svi razvoji se drze istocnije u planinskom delu gde zaista ima lepog razvoja tamnih kumulusa. Nista od toga nece da se spusti u ravnicu, jer strujanje nije povoljno jos plus severno i severoistocno je nebo skroz bezopasno jedva da ima kumulusa. Mozda nesto bude kasnije veceras, ali nisam optimista uopste.

Prijatno topao dan, takt 25.1C.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #371 poslato: 16. Maj 2017. u 15:04 »
Kod mene skoro 4mm.. Za sada nema naznaka da ce biti jos ali ima po neki kumulus na severoistoku pa ko zna...
Temperatura pala na 18C prema ams palo je 2.8mm ipak centar nije bolje prosao...
Bas je sada kisa padala kako ja volim  :rain:
« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 15:21 Bart »


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #372 poslato: 16. Maj 2017. u 15:05 »
Ovakav razvoj situacije sam danas i ocekivao. Dakle svi razvoji se drze istocnije u planinskom delu gde zaista ima lepog razvoja tamnih kumulusa. Nista od toga nece da se spusti u ravnicu, jer strujanje nije povoljno jos plus severno i severoistocno je nebo skroz bezopasno jedva da ima kumulusa. Mozda nesto bude kasnije veceras, ali nisam optimista uopste.

Prijatno topao dan, takt 25.1C.

Polako Sale krenuće to da se nadograđuje polako sa zapadne strane. U nekom obliku će se sigurno spustiti i ovamo.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #373 poslato: 16. Maj 2017. u 15:26 »
Evo prvih "konkretnijih" kumulusa iznad mene, razvoji su krenuli, videcemo da li ce ovo biti dovoljno da ovaj oblak konkretno koji je tek nesto malo severoistocnije od mene dodatno ojaca i "otvori se", te i da se pojavi na radaru.

ЕDIT: Da ne bude da nije bilo nista od ovog oblaka kod mene, nastavio je da se razvija i tek kada me je skoro potpuno prosao "dao" je bukvalno dve kapi kise. :D Cak ga je i radar registrovao, doduse kao naslabiji moguci odraz, ali i to se racuna. :D Videcemo da li moze dodatno da ojaca dalje ka jugu-jugoistoku.

« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 16:05 Mile94 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #374 poslato: 16. Maj 2017. u 15:39 »
Aktivirao se i istok Slavonije, kao i severoistok Bih po očekivanju.

Po satelitu se more ipak kreću ovi kumulusi po Vojvodini, te zapadno od Velike i Južne Morave. Stacionarniji su jedini ovi razvoji na istoku i jugoistoku zemlje.

U narednim satima bi trebalo da usledi buđenje, pre svega delova zapadne i centralne Srbije.

Takt Bg 25,1°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #375 poslato: 16. Maj 2017. u 16:49 »


Kao sto sam pre par dana i napisao, sloj iznad 700hPa je poprilicno suv, to je GFS dobro predvideo, a ono sto dodatno sprecava konvekciju ovde je i manjak vlage u nizim slojevima i prizemlju sto bi trebalo da se popravi kako dan bude odmicao. Ne treba ni da spominjem da je CAPE 0 i da je LI indeks pozitivan. Slobodne konvekcije, kada uzmemo u obzir ove podatke od gore, ocekivano nema, prema ovoj sondazi od 12h. Kao posledica manjka vlage u nizim slojevima nivo kondenzacije je dosta visoko (791hPa) a ubrzo iznad te visine postoji novi problem sa vlaznoscu vazduha i to nam za sada "daje" ovakvo nebo kakvo trenutno imamo, kumulusi na odredjenoj visini nastanu ali za sada ne mogu da se razvijaju dalje u visinu. Kod mene sada, medjutim, ka severu i severoistoku skoro pa da nema ni oblacka, suncano je i prijatno napolju, temperatura se krece uglavnom oko 25C.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #376 poslato: 16. Maj 2017. u 17:03 »
 ^^ Lepo objašnjeno Mile, dodao bih jedino da sloj temp. inverzije možda ne dozvoljava kumulisima da narastu više, taj tu oko 750hPa.  :D
Primera radi, moguć "poklopac konvekcije" je juče bio viši nego danas, a i atmosfera je bila uslovno nestabilna pa su kumulisi bili primetno vertikalno razvijeni od onih danas. Videćemo šta nam donosi ostatak dana, ka severu se nazire oblačnost, T 23.1 °C.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #377 poslato: 16. Maj 2017. u 17:10 »
 ^^ Hvala Miki.  :D I da, to sam zaboravio da napisem, u ovoj situaciji svakako da i to ima ulogu, ali kada bi, recimo, nivo kondenzacije bio nizi, pretpostavljam da ta temperaturna inverzija ne bi predstavljala toliki problem.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #378 poslato: 16. Maj 2017. u 17:11 »
Леп сунчан дан уз све више развијених кумулуса.

Развио се и један слабији цб северно од Београда, тамо код Падинске Скеле. Т 23.4°C.

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #379 poslato: 16. Maj 2017. u 17:16 »
Strahovit pljusak u Loznici!
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/